Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

asigurare incendiu locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004
De o vreme tot caut pe la firmele de asigurari sa-mi fac pt casa o asigurare facultativa, in principal pt riscuri de incediu, fulger (nu sunt intr-o zona nici cu inundatii nici cutremure).

Am fost in discutii destul de avansate cu cei de la Groupama, dar cand am citit atent contractul am ramas foarte dezamagit. Aveau clause de genul "se exclud incendiile cauzate de scurtcircuite la cabluri din tencuiala" sau excluderi pe motive de ne-intretinere la diferite instalatii, care practic exclud toate cele mai comune cauze. Nu fumez, deci sigur nu de la aia ar lua foc casa. Citind nici nu imi dau seama pentru ce acopera. Sunt dezamagit pentru ca ii stiam printre cei mai buni de pe piata si nu stiu unde ar trebui sa mai caut.

Poate cineva sa-mi sugereze la ce asiguratori mari sa mai intreb? Caut o asigurare care chiar sa te protejeze: singura excludere care mii se pare ok/logica e sa nu dai tu foc la casa pentru banii de asigurare. In rest imi miros a tzeapa (aka tras pe c*r de la plata)

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Incearca si la Generali sau Allianz. Compara clauzele si vezi care din ele "suna" mai bine...:habarnam:

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca ai un sistem electric facut de un "meserias" cu siguranta nu o sa-ti acorde nimeni asigurare pentru asa ceva. Trebuie sa fie ceva autorizat.

#4
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu de 5 ani, de cand am construit casa, tot caut si nu am gasit clauze care sa ma avantajeze si pe mine ,nu pe ei.
Instalatia electrica este facuta de firma specializata cu acte, daca ia foc de la ea, nu sunt despagubit.
Instalatia de incalzire, autorizatie ISCIR, cazan pe lemne, toate protectiile posibile puse pe ea, chiar si sursa de curent in caz de avarie, in caz de  avarie care duce la incendiu/explozie nu sunt despagubit.
Exemplele continua, ti se cer stingatoare ca la firme, acces la hidrant samd
Nu se gândesc decat la castigul lor si cum sa nu te despagubeasca.
Daca cumva gasesti ceva care meriata luat in seama, te-as ruga sa postezi aici!

Edited by robylup, 25 August 2015 - 09:51.


#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Poti incerca si Gothaer. Eu la ei mi-am facut.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpitagora, on 25 august 2015 - 09:31, said:

De o vreme tot caut pe la firmele de asigurari sa-mi fac pt casa o asigurare facultativa, in principal pt riscuri de incediu, fulger (nu sunt intr-o zona nici cu inundatii nici cutremure).

Am fost in discutii destul de avansate cu cei de la Groupama, dar cand am citit atent contractul am ramas foarte dezamagit. Aveau clause de genul "se exclud incendiile cauzate de scurtcircuite la cabluri din tencuiala" sau excluderi pe motive de ne-intretinere la diferite instalatii, care practic exclud toate cele mai comune cauze. Nu fumez, deci sigur nu de la aia ar lua foc casa. Citind nici nu imi dau seama pentru ce acopera. Sunt dezamagit pentru ca ii stiam printre cei mai buni de pe piata si nu stiu unde ar trebui sa mai caut.

Poate cineva sa-mi sugereze la ce asiguratori mari sa mai intreb? Caut o asigurare care chiar sa te protejeze: singura excludere care mii se pare ok/logica e sa nu dai tu foc la casa pentru banii de asigurare. In rest imi miros a tzeapa (aka tras pe c*r de la plata)
Sincer, este normal asta. Stiu exemple care au facut casa cu "meseriasi" si au platit un proiect pentru electrica ca sa iasa bine. In Romania este bine sa nu risti pe cinstea romanului, viata bate filmul aici. In legatura cu neintretinerea diferitelor instalatii, la noi este cam obisnuinta asta din diverse motive (cel mai des lipsa de bani este invocata). Dar nu inseamna ca asa este normal. Asigurarile sunt adaptate la piata la care se refera si in Romania mai bine esti prevazator decat increzator.

Edited by jm2010, 25 August 2015 - 09:57.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La mai toate asigurarile e asa. Si la apa nu esti asigurat daca te-a inundat vecinul, nu esti asigurat daca te-a inundat o teava de-aiurea (fara sa fie vreo improvizatie sau vina cuiva ca a lasat robinetul deschis), nu esti asigurat daca vine apa "de sus" (adica ploaie, etc) ci doar daca vine "de jos" si asa mai departe.

La mobile e cea mai tare - cititi conditiile de furt ca picati jos. Nu e asigurat decit daca e furat dintr-o incapere incuiata unde s-a intrat prin efractie (adica iti sparg usa si iti fura telefonul...) sau daca ti l-au furat cind era "supravegheat" - lucru pe care nu stiu cum il dovedesti - eventual daca ai cinci taieturi de cutit incercind sa iti aperi telefonul in timp ce ti-e luat si eventual trei martori.

#8
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postjm2010, on 25 august 2015 - 09:56, said:

Sincer, este normal asta. Stiu exemple care au facut casa cu "meseriasi" si au platit un proiect pentru electrica ca sa iasa bine. In Romania este bine sa nu risti pe cinstea romanului, viata bate filmul aici. In legatura cu neintretinerea diferitelor instalatii, la noi este cam obisnuinta asta din diverse motive (cel mai des lipsa de bani este invocata). Dar nu inseamna ca asa este normal. Asigurarile sunt adaptate la piata la care se refera si in Romania mai bine esti prevazator decat increzator.

Nu e vb de riscat pe cinstea romanului ci de faptul ca politele astea nu acopera defapt nimic. Daca este sa fie un incediu va fi probabil de la un scurtcircuit, scurgere de gaze sau problema la boiler. Sanse mici sa se intample dar daca chiar se intampla ei nu ar trebui sa caute scuze cum ca cablul era in perete deci nu acoperim. E bullshit. In primul rand ca nu ar fi neaparat de la un defect de fabricatie, si daca este un defect de fabricatie nu neaparat este facut de ceva "mester". Mai mult, daca este aproape imposibil sa dovedesti cine ti-a montat aragazul facut instalatia electrica la o casa care nu ai facut-o tu, la care nu esti primul sau nici macar al 2-lea proprietar, nu mai ai facturi vechi de 10-30 de ani, firma care a facut nu mai exista de 10-30 de ani (nu uitati de criza din 2008).

Tot ce vreau e un asigurator cinstit. Daca nu intentioneaza sa-mi plateasca sa nu ma asigure. Nu sa vina dupa cu dume. Nu vreau cea mai ieftina asigurare care nu include nimic. Daca s-a asigurat pentru un incendiu si a fost unul sa plateasca, cu singura exceptie daca i-am dat eu foc (ceea ce e intra sub incidenta multor legi nu doar a contractului).

#9
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Postpitagora, on 25 august 2015 - 09:31, said:

De o vreme tot caut pe la firmele de asigurari sa-mi fac pt casa o asigurare facultativa, in principal pt riscuri de incediu, fulger (nu sunt intr-o zona nici cu inundatii nici cutremure).

Am fost in discutii destul de avansate cu cei de la Groupama, dar cand am citit atent contractul am ramas foarte dezamagit. Aveau clause de genul "se exclud incendiile cauzate de scurtcircuite la cabluri din tencuiala" sau excluderi pe motive de ne-intretinere la diferite instalatii, care practic exclud toate cele mai comune cauze. Nu fumez, deci sigur nu de la aia ar lua foc casa. Citind nici nu imi dau seama pentru ce acopera. Sunt dezamagit pentru ca ii stiam printre cei mai buni de pe piata si nu stiu unde ar trebui sa mai caut.

Poate cineva sa-mi sugereze la ce asiguratori mari sa mai intreb? Caut o asigurare care chiar sa te protejeze: singura excludere care mii se pare ok/logica e sa nu dai tu foc la casa pentru banii de asigurare. In rest imi miros a tzeapa (aka tras pe c*r de la plata)
Asa sunt firmele de asigurari! Daca iti asiguri un bun, asta nu inseamna ca trebuie sa-l lasi de izbeliste, sa se intample acel lucru pana la urma. De aceea pun clauzele acelea, sa te antentioneze ca trebuie sa depui si tu efort si ca se feresc la randul lor de anumite posibile scenarii, de pe urma neglijentei tale, a unui obiecei prost in timp. Primesc banii sa te asigure dar ei totusi trag spre profit.

Edited by DiaboliKa, 25 August 2015 - 21:28.


#10
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View PostLesbianu, on 25 august 2015 - 09:39, said:

Incearca si la Generali sau Allianz. Compara clauzele si vezi care din ele "suna" mai bine...Posted Image


un update aici: am "rumegat" ieri vreo 2-3 ore clauzele de la Allianz, si la prima vedere par foarte bune, pana ajungi la:

6.21. culpa gravă a Asiguratului, membrilor familiei acestuia sau a
unor persoane pentru care acesta are o răspundere în ceea ce
priveşte producerea pagubei.
Culpa este gravă atunci când autorul a acţionat cu o neglijenţă sau
imprudenţă pe care nici persoana cea mai lipsită de dibăcie nu ar fi
manifestat-o faţă de propriile interese.

Dupa niste cercetari am dat peste urmatorul articol: http://www.1asig.ro/...l-2,3-50304.htm

Pe scurt orice comportament care poate fi considerat imprudent este motiv de refuz, incluzand postarea unor poze din vacanta sau uitarea ceaiului pe foc. Clauza este atat de vaga, ca poate include orice.

#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Din ce in ce mai mult asigurarile tind sa se transforme in TAXE DE SMECHER !

Unde te-ai asigurat pana la urma ?

#12
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postpitagora, on 25 august 2015 - 12:29, said:

Tot ce vreau e un asigurator cinstit. Daca nu intentioneaza sa-mi plateasca sa nu ma asigure. Nu sa vina dupa cu dume. Nu vreau cea mai ieftina asigurare care nu include nimic. Daca s-a asigurat pentru un incendiu si a fost unul sa plateasca, cu singura exceptie daca i-am dat eu foc (ceea ce e intra sub incidenta multor legi nu doar a contractului).
... si eu am cautat cateva saptamani, am cerut oferte, etc.

nu am gasit NIMIC decent. Numai clauze care sa ii protejeze pe EI (sa NU plateasca) si nu PE MINE (pentru a fi despagubit). [atentie si la cutremur, NU se despagubeste daca avaria / prabusirea constructiei a fost pricinuita de licheifierea solului]

o mizerie totala.

Edited by alex_133, 19 October 2015 - 07:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate