Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Tigara electronica

  • Please log in to reply
21697 replies to this topic

#19729
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
S-a notat Posted Image

#19730
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prima victimă din SUA.

https://www.abcactio...ete-man-s-death
The Pinellas County's Medical Examiner confirms a vape pen explosion is to blame for the death of a 38-year-old St. Petersburg man.
Bill Pellan, Director of Investigations at the Pinellas County Medical Examiner's Office confirmed the report to ABC Action News on Tuesday.
Tallmadge Wakeman D'Elia, who went by "Wake," died in a fire in an upstairs bedroom of a home located at 316 19th Avenue NE.
The autopsy report says the electronic cigarette created a "projectile wound" on D'Elia's head penetrating his skull and brain. It’s the first e-cigarette death in the United States, according to FEMA, which keeps statistics on e-cigarettes.
The medical examiner says the vape was a Smok-E Mountain Mech Works, a type of unregulated mechanical mod e-cigarette, which in an online description says "does not come with safety features."
ABC Action News found an online warning explaining that the vape is not meant for beginners.
“I just don’t think they’re safe enough," explained Gary Wilder, the owner of Lizard Juice.
Wilder says he, and many other local store owners, won’t sell the “unregulated” e-cigarettes. Instead they turn to vapes with a computer chip inside,  which keeps the device from overheating.
“Any other e-cig that has a computer chip in it prevents that from happening,” Wilder added.
According to a recent FEMA report, vape pen explosions are not common, but when they do happen, the shape of the devices make them behave like “flaming rockets.”
Wilder suggests using rubber casings over any extra batteries and re-wrapping any batteries that seem to be worn down.
"If that seal is broken on the top, the negative is exposed and if you put that in your pocket, it can do the same thing in your pocket," Wilder added.
The autopsy report does not say why the device exploded.
A representative from Smok-E Mountain tells us their devices do not explode, instead telling us it is likely an atomizer (the part a person inserts into their mouth) or a battery issue. The company says they've had problems with other companies cloning their batteries, which makes them less safe. The company is hoping to see photos of the device that was used by D'Elia.
  
When firefighters discovered D'Elia, 45% of his body was covered in burns. The Medical Examiner says D'Elia's cause of death is "accidental."

Edited by exceswater, 17 May 2018 - 07:53.


#19731
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
OK, a fost un mod mecanic... și totuși putem avea 100% încredere în cele regulate?
Nasol moment, oricum.

#19732
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
https://www.google.r...cis-tanara/amp/

Nici în telefoane nu ar trebui sa mai avem încredere...

#19733
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Nici în femei și nici în frânele de Dacie, dar nu asta era ideea. Mă gândesc doar că majoritatea ne-am apucat de vapat fiindcă ni s-a părut un mod mai safe de a ne satisface viciul, iar astfel de accidente ar trebui măcar să ne dea de gândit.

#19734
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Improvizatiile si lipsa protectiilor tebuie sa ne dea de gandit. Un mod mecanic se poate transforma in ceva extrem de periculos.

#19735
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Exact. Nu telefoanele/femile/franele de dacie ar trebui sa ne dea de gândit. Ci modul lor de exploatare. Pentru ca de multe ori userul este de vina din păcate.

#19736
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Normal ca userul e de vina, un mod mecanic trebuie sa aiba bateriile corecte sa ai ceva baze mai avansate cand il folosesti sa il stergi mereu, nu merge asa ca un mod regulat,  modul regulat e pentru lenesi si superstitiosi si eu sunt unul, nu va temeti modurile regulate sunt safe, au mecanisme diferite mult mai safe, + partea de electronica care daca detecteaza ceva te anunta.

#19737
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Salutare, de mult nu am mai postat aici dupa ani buni de vaping.
Stie cineva daca este posibil sa iau lichidul favorit fara nicotina si sa cumpar nicotina separat sa pun in lichid? Sau trebuie si baza?! Nu am incercat niciodata sa adaug separat nicotina. Are cineva experienta in self made liquid? Nu vreau sa ma complic cu vg+pg si baza pentru ca nu gasesc aroma mea favorita,

#19738
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Pai cam asa se vand in unele magazine. Ca iese mai ieftin.

Lichid + nicotina separat.

#19739
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,556
  • Înscris: 08.03.2017

 alex14dlk, on 18 mai 2018 - 10:50, said:

Normal ca userul e de vina,
Corect, modul mecanic este ca o masina fara ambreiaj !
Scrie si pe baterie are/nu are protectie, dedicata mod mecanic numai da, sunt mai scumpe si atunci cumparam sh de la masini de gaurit cu acc defecti...

#19740
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Mda...un mort de la tigare electronica. Cati mor anual de la tigari normale?
Tigari normale sau e-cig toti ne asumam niste riscuri si suntem, mai mult sau mai putin, constienti de ele. Sau le ignoram.
Ma las si de e-cigs si ma loveste masina. Nu mai ies din casa?

#19741
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
E cam cusută cu ață albă povestea...

#19742
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Oamenii aluneca pe gresie in baie si mor. A interzis cineva gresia in baie? De unde retardismul asta si frica asta? Mai putina ignoranta si mai multa atentie la instructiuni. Nu bagati in gura plicuri de detergent si nu bagati baterii deteriorate in moduri mecanice neregulate. It's that simple.

Edited by -Ciprian, 23 May 2018 - 00:04.


#19743
greeneyedsouls

greeneyedsouls

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.04.2018
Ca fapt divers, cam cat lichid consumati pe zi in ml, cu rezistente in jur de 0.50, direct to lung?

Eu cred ca ajung cam la 15 ml/zi, undeva pana in 6 nicotina.

#19744
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
vapez pe 2 kituri preferate cam 5ml/zi cu nicotina sub 2 ca lesin altfel. rezistentele sunt la 0.15

smok g priv v2 si revenger x

esti tanar daca poti baga pe LI 15ml cu nicotina aia... nu te inteapa inima de la atata nicotina?

#19745
greeneyedsouls

greeneyedsouls

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.04.2018

 conu71, on 23 mai 2018 - 09:52, said:

vapez pe 2 kituri preferate cam 5ml/zi cu nicotina sub 2 ca lesin altfel. rezistentele sunt la 0.15

smok g priv v2 si revenger x

esti tanar daca poti baga pe LI 15ml cu nicotina aia... nu te inteapa inima de la atata nicotina?

Am trecut recent la rezistente subohm si fortat am redus si nicotina, altfel inhalam cu o oarecare jena in gat avand mai multa nicotina. Nu simt un impact anume acum cu pana in 6, dar probabil o voi mai reduce, dimineata si dupa pauze mai lungi de vapat o simt putin tare.

Am un Ultimo Joyetech, probabil rezistentele sunt de vina pentru consumul mare de lichid.

Edited by greeneyedsouls, 23 May 2018 - 10:11.


#19746
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
am eu nicotina de 6 pe 2 istick pico din care trag rar(o data sau de doua ori cand simt nevoia de nicotina) si ma apuca imediat cate o aritmie. poate sunt eu bolnav(la inima) dar nu mai sunt asa de tanar. de curiozitate: cati ani ai si la cati w vapezi?

ca daca ii dai blana la 100 w normal ca bagi 15ml de lichid pe zi in plamani...


smok g si revenger le am la 50w si cele doua istick la 25w. ma duc cu ele la 30-35 cand sunt la o bere

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate