Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Tigara electronica

  • Please log in to reply
21697 replies to this topic

#18811
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Pentru cei cu Nautilus 2, cum vă împăcați cu sistemul de umplere? Pe mine mă disperă, aproape de fiecare dată când încerc să desfac capacul, iese cu tot cu rezistență și pierd tot lichidul rămas în tank. Trebuie să curăț de fiecare dată lichidul care se duce pe contacte, îmi ia câte 10 minute la fiecare umplere. Altfel e foarte mișto, îmi place aroma, reglajul aerului e super, scoate mulți aburi, păcat că nu au gândit altfel umplerea. Există alt atomizor, neapărat MTL, care să fie cel puțin la fel de bun ca Nautilus dar să aibă un sistem de umplere mai puțin cretin? Care ar fi cel mai bun atomizor la ora actuală?

#18812
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
@M@nuel: an deschis și închis de cel puțin 10 ori acum Nautilusul și rezistența a rămas fixă.
Și nu mai știu pe nimeni care să aibă o problemă asemănătoare cu a ta.

#18813
BobiBear

BobiBear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 06.01.2014
Si eu pateam cu mini asa. Ramanea rezistenta infiletata in horn. Spala bine la filetele de sus ca se mai aduna lichid, ramane lipicios plus caldura degajata care mai dilata metalele poate produce efectul asta. Si rezistenta stransa bine in baza.
Alternative ar fi Nautilius X sau Triton mini.

#18814
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
O să schimb rezistența, poate i-am stricat filetul. Arde bine încă și nu m-am îndurat să o schimb, mai ales că mi-am comandat niște lichide noi de la American Stars, Liqua și Aramax și intenționam să încerc măcar unul pe rezistență nouă. Mă bucur că vouă vă merge bine Nautilusul, sper să se remedieze și la mine problema cu o rezistență nouă.

Mersi, Bobi. Dacă problema persistă, o să încerc unul din cele recomandate.

#18815
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View PostM@nuel, on 30 iulie 2017 - 11:45, said:

Pentru cei cu Nautilus 2, cum vă împăcați cu sistemul de umplere? Pe mine mă disperă, aproape de fiecare dată când încerc să desfac capacul, iese cu tot cu rezistență și pierd tot lichidul rămas în tank. Trebuie să curăț de fiecare dată lichidul care se duce pe contacte, îmi ia câte 10 minute la fiecare umplere. Altfel e foarte mișto, îmi place aroma, reglajul aerului e super, scoate mulți aburi, păcat că nu au gândit altfel umplerea. Există alt atomizor, neapărat MTL, care să fie cel puțin la fel de bun ca Nautilus dar să aibă un sistem de umplere mai puțin cretin? Care ar fi cel mai bun atomizor la ora actuală?
din pacate nu . cica ar fi mama zmeilor pe mtl. asta daca nu vorbim de kayfun,dar acolo chinul e de 10 ori mai mare.

nautilus x e o mizerie, aroma ciuciu, arde rezistente dupa 10 min de vapat

#18816
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Am schimbat rezistența și se pare că acum e OK, să vedem cât o ține.
In altă ordine de idei, azi am probat 2 lichide noi pentru mine: Max Cream Desert de la Aramax care mi se pare consumabil, însă nu extraordinar (deci n-o să mai iau) și Easy Rider de la American Stars. Ăsta e cel mai bun lichid pe care l-am avut până acum, deci până acum primul pe lista preferințelor personale.

#18817
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am reusit sa ajung azi in a 12-a zi cu actuala rezistenta si inca tine, ceva nou pentru mine. Pana acum le ardeam dupa doua zile. Ori sunt mai bune cele achizitionate ultima data, ori le-am invatat mai bine chichitele.

Edited by in10se_l1fe, 02 August 2017 - 10:07.


#18818
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Unul dintre motivele pentru care m-am lăsat de fumat și m-am apucat de vapat a fost reducerea costurilor. Aha.
Attached File  Screenshot_20170804-194049.png   336.45K   92 downloads


#18819
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
Hmm... Așa vrei tu să reduci costurile?! Dacă chiar vrei, atunci treci la atomizoare reconstruibile (RBA, RDA), lichid preparat acasă. De suma plătită pentru rezistențele prefabricate și atomizor, puteai cumpăra un atomizor decent, sîrmă pentru rezistențe și vată pentru vreo 2 ani... A, îți mai rămîneau bani și pentru ceva bază, nicotină și arome...
De mod, nu am ce comenta, e chiar bun.

Edited by slavyk, 06 August 2017 - 19:16.


#18820
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Glumeam, bineînțeles. La făcut rezistențe nu mă bag fiindcă am două mâini stângi, nu am nici dexteritatea și nici răbdarea necesare. Am dat 31 euro pe 25 rezistențe, care ar trebui să îmi ajungă pe cel puțin 6 luni, deci e acceptabil. Problema e la lichide, fiindcă topesc cam 10 ml pe zi, uneori și mai mult, și așa ajung să cheltui mai mult cu vapatul decât cheltuiam cu țigările normale. Încă sunt la început, încă sunt în perioada de căutări,  ultimele lichide mi le-am luat de 6 mg și probabil sunt prea slabe, de unde și nevoia de a sta toată ziua cu bățul în gură. O să reîncerc lichidele cu 12 mg dar oricum ar fi, neapărat trebuie să mă apuc de făcut lichidele acasă fiindcă în ritmul ăsta dau faliment. :)

LE
Există și o parte bună, nu am mai pus "analoagă" în gură de pe 30 iunie, în condițiile în care am fumat serios peste 25 de ani și am avut probabil zeci de tentative nereușite de a renunța. Până la urma, nici un cost nu-i prea mare pentru a scăpa definitiv de fumatul tradițional.

#18821
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,556
  • Înscris: 08.03.2017
"Problema e la lichide...neapărat trebuie să mă apuc de făcut lichidele acasă"
Cost 20 lei glicerina VG 100%
2x15 lei nicotina pentru 5% concentratie ; 4x15 lei nicotina pentru 10%concentratie
20 lei aroma
5-8 lei apa distilata medicinala 500ml pentru a dilua glicerina 20 ml peste 100 ml glicerina plus toate sticlutele de mai sus
total -maxim 100 lei pentru 150 ml lichid vapat .
Recomand magazine serioase care le gasesti pe vapers forum nu de la colt de bloc . De dincolo poti aduce tot inafara de nicotina , cu asta e mai greu , ma refer la concentratii peste 18%.

#18822
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Vreau sa va rog de-o recomandare pentru o țigară electronica potrivita pentru o doamna. Trecuta bine de prima tinerete, munca de birou, cu publicul.
Condițiile pe care le dorește a fi îndeplinite sunt:
- dimensiuni cat mai mici (citez: "nu ghioage d-alea d-ale tale!" cu referire la Evic-urile Mini si iStick-ul meu asociate cu Merlin, Kayfun 3.1 si Cubis),
- "sa semene c-o tigara" (prin asta referindu-se la un design cilindric),
- rezistente "gata facute, ca nu stau sa impletesc la d-astea". Posted Image
As adauga eu, probabil mtl si o autonomie "civilizata".
M-am uitat pe siteurile romanesti, am vazut tot felul de kituri (Aspire, Kanger, Joytech, etc.) dar nu stiu ce sa-i recomand.
Si d-aia, daca aveti experienta cu ceva in genul asta, va rog de-o indrumare.
Multumesc.

#18823
BRiaN87

BRiaN87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 27.08.2010

View Postdoktoru, on 10 august 2017 - 22:51, said:

Vreau sa va rog de-o recomandare pentru o țigară electronica potrivita pentru o doamna. Trecuta bine de prima tinerete, munca de birou, cu publicul.
Condițiile pe care le dorește a fi îndeplinite sunt:
- dimensiuni cat mai mici (citez: "nu ghioage d-alea d-ale tale!" cu referire la Evic-urile Mini si iStick-ul meu asociate cu Merlin, Kayfun 3.1 si Cubis),
- "sa semene c-o tigara" (prin asta referindu-se la un design cilindric),
- rezistente "gata facute, ca nu stau sa impletesc la d-astea". Posted Image
As adauga eu, probabil mtl si o autonomie "civilizata".
M-am uitat pe siteurile romanesti, am vazut tot felul de kituri (Aspire, Kanger, Joytech, etc.) dar nu stiu ce sa-i recomand.
Si d-aia, daca aveti experienta cu ceva in genul asta, va rog de-o indrumare.
Multumesc.

Salut,

Recomand :

- Aspire K3
- Aspire POCKE X AIO - cu rezistenta de 1.5 ohm

Ai zis ca ar vrea ceva cilindric, dar sincer mi s-ar parea foarte ok si combinatia de mod Cubox si atomizor Aspire Nautilus 2 (cu rezistenta de 1.8 ohm).
Mentionez ca modul Cubox este mai mic decat un Istick Pico.

#18824
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Mi-am luat bază 70/30 cu 9 mg nicotină și o sticluță de aromă Flavourart, mai exact asta https://flavourart.c...custard-flavor/
Tipul de la shop mi-a zis să folosesc 15-20% aromă, însă pe site scrie 2-3%. Până la urmă cum e, că sunt confuzat iar pe sticluță nu scrie. Între 2-3 și 15-20 e ceva diferență. :)
Și aici vad că tot 2% scrie  https://vapebar.ro/p...ard-cream-10ml/

#18825
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
N-am mai avut răbdare să aștept răspuns, așa că am amestecat 7 sticluțe a 10 ml de bază cu 10 ml de aromă, adică undeva la 12,5% după calculele mele. Acum așteptăm câteva zile să vedem ce iese.

#18826
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
Conteaza si nicotina daca doamna e fumatoare, sigur nu o va satisface un lichid fara nicotina. Asa fac multi cand se apuca de vapat cu dispozitive pen, nu ai nicotina te apuci iar de alea normale.

View PostM@nuel, on 12 august 2017 - 18:39, said:

N-am mai avut răbdare să aștept răspuns, așa că am amestecat 7 sticluțe a 10 ml de bază cu 10 ml de aromă, adică undeva la 12,5% după calculele mele. Acum așteptăm câteva zile să vedem ce iese.
Daca te-ai apucat de custarduri, iti recomand si san francisco de la kings dew, o sticluta de 11ml aroma la 100ml baza.

#18827
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O mica intrebare si o mare nelamurire pentru mine. Poate ma ajuta si pe mine colegii intr-ale vapatului.
Am o tigara Vaporesso Attitude 80 W cu tankul ei standard. Pana aici totul ok. Imi iau baza de pe net, aroma si nicotina si imi prepar eu lichidul. In ultimul timp am fumat de 6 %, baza King Vapure VPG si aroma de la Mom & Pop.
Pe aceasta tigara lichidul are un gust super bun.

De cateva luni mi-am luat un mod Teslacigs Touch de 150 W pe care am pus un tank Ijust S2. Cu rezistentele lui normale parca mai e cum mai e, dar am luat o rezistenta de 0.18 Ohmi ce merge de la 50 la 80 W.
Asta e rezistenta: http://vapez.ro/elea...lo-ecl-030.html
numai ca este de 0.18 nu e de 0.3
Problema e ca gustul cu aceasta rezistenta este ORIBIL. Ars, se simte aroma foarte vag si e aproape neplacut la vapat. Si cu rezistentele normale de la IJUST S2 nu e cine stie ce fata de tankul de la Vaporesso.
Fac eu ceva prost ? Mentionez ca amorsez rezistenta, o imbib cu lichid in prealabil, trag din tigara fara FIRE, si tot nu e bun la gust.
Am luat si un lichid de la King Dew - Strawberry Maracuja - trist si asta, nu are aroma si se simte rau de tot.
E cumva tankul asta cam prastie ?
Dati-mi si mie va rog un sfat !
Multumesc frumos

#18828
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
Se pare ca nu ai uns rezistenta de la inceput si ai vapat direct, poate chiar la watajul maxim al modului, ceea ce nu e recomandat, drept urmare e normal sa ai un gust urat, naspa de ars. Inainte sa folosesti o rezistenta noua fii sigur ca picuri ceva lichid pe rezistenta direct, inainte sa o montezi pe tanc. Plus de asta, daca faci ce am zis adineauri, incearca sa urci treptat in putere de la un 20w pana la 50w si te opresti acolo unde crezi tu ca iti da cea mai buna aroma si cantitate de vapori.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RdS1LjCIep4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Baga rezistenta noua urmand pasii descrisi mai sus. Bazele rba sunt foarte bune in cazurile de genul, ai ars vata bagi alta noua, nu trebuie sa cheltui alti 15 lei :D. Asa ca te sfatuiesc sa iti iei baza rba pentru ijust2 si incet sa incepi constructia propriilor tale builduri. Vei salva mai multi bani.

Edited by IaSaVedem, 21 August 2017 - 16:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate