Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tigara electronica

  • Please log in to reply
21697 replies to this topic

#18577
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
Daca nu e frig afara si nu bagi vapor dupa vapor, adica chain vape, nu iti iei dry hit pe full vg, are timp vata sa se alimenteze pana la urmatoarea inhalare. Daca vrei sa treci la un rba, ia un engine nano. Pana inveti cum e cu buildurile pe un tanc rba, ai melo 3 acolo sa pufai. Asa e cand bagi multi bani in tigari normale, eu la 3 pachete pe zi, acum cheltui maxim 100 lei pe luna doar lichidul. Consumabilelele, vata si sarma se duc greu, tancurile si modurile sunt boala grea, dar una peste alta nu toate aduc cu adevarat ceva inovativ in domeniul vapatului. Ce am recomandat mai sus e comod rau, doar din prisma faptului ca nu are bottom airflow, iar solutia incarcarii cu lichid a tancului e brevetata de ei daca nu ma insel, deckul e destul de mare si poti baga sarme impletite, ceea ce e recomandat pentru aroma.

#18578
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HWprjAqVkfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18579
florica72

florica72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.09.2012
Va salut! Detin ,de vreo 5 luni, un ego one v2 . Doresc sa fac un upgrade catre ceva mai bun....Va rog sa imi recomandati ceva in sensul asta...Am alocat un buget de 300 lei....Va multumesc anticipat!

#18580
BobiBear

BobiBear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 06.01.2014
Vrei sa pastrezi stilul actual de vapat, adica mtl? Vrei sa scoti mai mult abur si sa faci lung inhale? Vrei sa mergi in continuare pe rezistente gata facute sau sa ti faci tu singur rezistenta? Ai mai tras si din alte jucarii de pe la cunostinte si ti a placut ceva anume?

#18581
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Dupa aproape 2 ani de Eleaf Istick 30W + Cubis, am fost fortat sa fac "upgrade". Cum iStick-ul a decedat, am purces la cautarea altui mod. Eram chitit pe un Reuleaux RX2/3 pentru a avea o autonomie mai mare a "bateriei" si pentru a putea face pasul catre alte atomizoare. Dar fiind sambata si neavand rabdare pana luni (sau pana as fi primit livrarea unei comenzi), am mers pe un Alien 220 Mod cumparat de la VapersOne.
L-am luat simplu, nu in kit cu TFV8 Baby si am mers in continuare cu Cubis-ul din dotare, dar cu rezistente NotchCoil de 0.25. Foarte multumit, "merg" mult mai bine fata de rezistentele normale de 0.5. Pana la urma, regretand ca nu am luat Baby-ul de la Smok, am facut o aroganta si am comandat de pe AliExpress un TFV8 BIG Baby care a ajuns dupa o luna jumatate... adica alaltaieri. Fiind separat de baterie, are inclus si un V8 Baby RBA. Sper sa ma descurc cu el si sa imi fac mana pentru trecerea la cumpararea de "sarme" si vatelina, nu de rezistente gata facute.
Deocamdata merg pe rezistenta X4, care era deja instalata. Fata de Cubis, este alta viata/ abur/ "tarie"/ consum de lichid/ s.a.m.d.!Posted Image

#18582
florica72

florica72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.09.2012

View PostBobiBear, on 31 martie 2017 - 04:19, said:

Vrei sa pastrezi stilul actual de vapat, adica mtl? Vrei sa scoti mai mult abur si sa faci lung inhale? Vrei sa mergi in continuare pe rezistente gata facute sau sa ti faci tu singur rezistenta? Ai mai tras si din alte jucarii de pe la cunostinte si ti a placut ceva anume?


Va salut! Da, vreau sa scot mult abur si sa fac  lung inhale. La ego one v2 asta al meu  folosesc rezistenta de 0.5 ohmi, pentru o productie mai mare de abur...

#18583
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015

View PostLesbianu, on 31 martie 2017 - 08:36, said:

. Fata de Cubis, este alta viata/ abur/ "tarie"/ consum de lichid/ s.a.m.d.!Posted Image
tancurile de la smok sunt renumite pentru consumul mare, dar pe partea de rezistente pre-made sunt cei mai buni, tin cel mai mult fata de alte branduri. Un tanc baby beast inclus din kitul alien iti dadeam eu moca si iti plateai transportul, plus iti mai cumparai de la noi deckul rba. Nu am folosit tancul niciodata, tot acolo in cutie sta, capacitatea de lichid e prea mica la cat de repede il arde.

#18584
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pe la noi pachetul BIG Baby este la 150-170-200 lei (cand am plasat comanda, erau foarte putini care il aveau la vanzare). RBA-ul Baby separat este 50+ lei. Eu am dat 22$ pe AliExpress cu toate incluse + rezervor putin mai mare. Bineinteles, cu dezavantajul ca timpul de livrare este mare.

Quote

... capacitatea de lichid e prea mica la cat de repede il arde.
Din cauza capacitatii mici am si ezitat sa il cumpar la pachet cu mod-ul Alien. Cum ma descurcasem pana atunci cu Cubis, am zis ca pot si mai departe... si am reusit, mai ales ca am putut sa folosesc rezistentele NotchCoil de 0.25 ohm.
Preventiv, o data cu BIG Baby mi-am luat si o folie cu 5 NotchCoil-uri pentru Cubis. Asa, sa fie, in caz ca nu m-as fi impacat cu Smok-ul. Dar nu-i pierdere... am un prieten care vrea sa se re-apuce de vapat, asa ca acum trebuie sa isi cumpere doar "baterie" - restul "echipamentului" il are asigurat.Posted Image

#18585
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Salut. Vtc mini + griffin cu ss de.....grosime...nu mai tin minte. 8 infasurari pe coil pe 2.5 mm.
0.16 ohm pe 35W. Este ok? Vapez super pe el, doar ca stiam ca la ohm asa mici trebuie sa cresc W.
Imi arata asta gresit? Nu cred.
Pareri? Multumesc!

Attached Files



#18586
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
Vezi legea lui Ohm. E mai bine să te lămurești singurel. https://ro.wikipedia...i/Legea_lui_Ohm

#18587
BobiBear

BobiBear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 06.01.2014
Cu ss de 0.6 mm ti ar iesi rezistenta aia. Dar ma indoiesc ca ai d ala. Mai degraba e o eroare de citire a modului. Nu prea ai avea ce sa incingi cu 30 w. Desfa atty de pe mod si mai infileteaza l odata si vezi daca la fel citeste. Apoi verifica rezistenta daca e ok si nu ai hot spot pe ea sau picioruse. Nu in ultimul rand curata contactele, pinurile atomizorului si modului.

#18588
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Este de 24 ga. L-am desfiletat, la rece, citea 0.17. Acum iar 0.16. Nu stiu daca e eroare sau nu dar il las asa pt ca este multtt prea bun.
De acum doar asa il fac. Pe fuga si cu ce prind :)))

#18589
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015

View PostAndreiDumitrescu86, on 02 aprilie 2017 - 16:31, said:

Este de 24 ga. L-am desfiletat, la rece, citea 0.17. Acum iar 0.16. Nu stiu daca e eroare sau nu dar il las asa pt ca este multtt prea bun.
De acum doar asa il fac. Pe fuga si cu ce prind Posted Image))
daca e ss e normal sa fluctueze rezistenta. Fa spirele distantate pentru o aroma mai buna.

#18590
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
am persistat ieri in greseala si am mai cumparat un liqua de data asta varianta scoasa pe piata de cateva zile. nu recomand nimanui senzatia de pasta de dinti ieftina. cred ca a fost ultima mea achizitie de liqua.

in schimb, din vorba in vorba cu vanzatorul imi arata ce fumeaza el. scot mustiucul meu si trag din modul tipului. senzatie extraordinara, supercalitate, gust nemaipomenit care vine cu un pret pe masura: 128 lei/30ml. americanii astia castiga mai bine decat aia care vand droguri. daca vrea cineva sa dea comanda pe afara ma bag si eu cu 2 sticlute:)))

https://fivepawns.com/

Attached Files


Edited by conu71, 04 April 2017 - 08:57.


#18591
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
Nu e afacere pentru mine, care bag 200-300ml pe luna. Nu ajung lichidele facute acasa la calitatea celor de 100 ron 30ml, dar se apropie :D.

#18592
BobiBear

BobiBear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 06.01.2014
Ai fost la fumeazaok ? Vezi ca sunt pe face book, pe grupul Bazar de Vapat, o parte din arome la 100 lei sticluta. Nici afara nu le gasesti mai ieftin. Cam peste tot e acelasi pret. Din state nu e afacere sa comanzi ca te costa transportul intre 25-50$. Plus ca sunt pe lichidare in cam toata Europa. Motivul ? Sunt la 30 ml. Iar din mai numai cu sticlute de 10 ml mai e voie la lichidele cu nicotina. Arunca un ochi la germanvape.ro . Daca esti din Bucuresti le faci o vizita in Cotroceni la magazin. E franciza intaste.de in Romania. Ai de unde alege.

#18593
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
multumesc ambilor pt raspunsuri. bobibear imi poti da un link pls in pm?

#18594
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
Nici daca ai venituri generoase, nu te lasa inima sa dai 30 dolari pe 30ml de lichid, asa se comercializeaza si in america, ma uit la testerii cunoscuti, marea majoritate le primesc gratis, prea putini le cumpara. Inca mai am niste boss reserve cutwood de la cineva, imi e mila sa il folosesc, dar mai are putin si expira :D. Si sunt o gramada de retete pe net, dar niciodata nu vei ajunge la rezultatul final, adica lichidul pe care il cumeri cu 100 lei, cam asta e.
In final faci un compromis si gasesti producatori locali, mai adaugi arome cunoscute aduse din afara si iti faci o colectie de 3-4 lichide folosite in rotatie, in functie de anotimp. De exemplu nu poti folosi un custard zi de zi vara, sau poti, dar parca vrei si ceva fructat, sa mai scapi de cozonacii din custard :D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate