Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Invatare limba engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
catalin4010

catalin4010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2015
Salut!
Tocmai ce anul acesta am intrat la o facultate destul de buna, Electronica si Telecomunicatii la Politehnica in Bucuresti (ETTI-UPB) si poate pare ciudat...dar nu stiu engleza!
Nu cred ca am o problema in a asimila cunostinte..intr-un an am reusit sa invat aproape toata fizica din cei 4 ani de liceu (am scos 9,60 la bac si 8,50 la admitere), deci eu cred ca am capacitate..dar pur si simplu nu am reusit pana acum sa invat engleza, doar ceva cuvinte simple, banale si poate niste propozitii simple.
Stiu ca dupa terminarea acestei facultati imi va fi necesar sa stiu engleza pentru ca se cere la angajare de catre toate companiile si ar fi pacat sa termin o facultate de viitor,zic eu, dar din cauza limbii engleze sa nu pot ajunge prea departe sau mai rau sa nu fiu angajat..
Credeti ca daca m-as uita la filme romanesti subtitrate in engleza ar avea sanse sa invat ceva ?

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-mai inveti si din filme,dar si din alte surse,articole,carti,tutoriale....sunt o gramada pe net http://www.fluentu.com/english/blog/

#3
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
nu, pune mana pe o carte

#4
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Pentru inceput sunt cursuri pe internet, gasesti pe google, dupa te poti uita la emisiuni in engleza subtitrate in romana, e mai simplu asa.

#5
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
O idee....http://www.invata-rapid.com/

#6
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Eu nu inteleg persoanele care au dormit 12 ani la ora de limba straina si se trezesc acum ca au nevoie de cunostinte solide de limba engleza ( criteriu foarte important atunci cand te angajezi ) . Am si eu o intrebare pentru tine : Cum de ai trecut la aceasta materie ? ( pun pariu ca medie mai mica de 9 nu ai avut )

Eu zic sa incepi de la zero ( culori, cifre, zile, anotimpuri ... ) dupa care sa platesti cateva ore de meditatie iar mai tarziu sa inveti singur de pe net.

#7
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
La o prima cautare http://englezainteractiv.blogspot.ro/ Si un sfat bun, tot de pe un blog luat: engleza o inveti cum invata un copil : mai intai asculti, pe urma vorbesti (de cele mai multe ori repeti ce ai auzit ), pe urma citesti si pe urma scrii. Succes :)

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Scrie-ti toate cuvintele necunoscute pe un caiet, iar apoi tradu-le cu dex-ul. Asa iti formezi vocabularul, de asemenea filmele si programele in engleza te ajuta. Gramatica o prinzi din mers, eu o privesc mai mult logic si dupa ureche :)

#9
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 Wiggle, on 23 august 2015 - 12:09, said:

Eu nu inteleg persoanele care au dormit 12 ani la ora de limba straina si se trezesc acum ca au nevoie de cunostinte solide de limba engleza ( criteriu foarte important atunci cand te angajezi ) . Am si eu o intrebare pentru tine : Cum de ai trecut la aceasta materie ? ( pun pariu ca medie mai mica de 9 nu ai avut )

Eu zic sa incepi de la zero ( culori, cifre, zile, anotimpuri ... ) dupa care sa platesti cateva ore de meditatie iar mai tarziu sa inveti singur de pe net.

E foarte simplu din punctul meu de vedere, cum eu am avut atractie catre matematica si chimie, altii au avut catre o limba straina. Aveam colegi in liceu care nu stiau tabla inmultirii bine (la mate info) si care vorbeau o engleza impecabila.

#10
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014

 alex1912, on 23 august 2015 - 12:32, said:


E foarte simplu din punctul meu de vedere, cum eu am avut atractie catre matematica si chimie, altii au avut catre o limba straina. Aveam colegi in liceu care nu stiau tabla inmultirii bine (la mate info) si care vorbeau o engleza impecabila.

Si iar pun o intrebare : Cum de va trec profesorii ?

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 catalin4010, on 23 august 2015 - 11:56, said:

Credeti ca daca m-as uita la filme romanesti subtitrate in engleza ar avea sanse sa invat ceva ?
Mai degrabă filme în engleză, subtitrate tot în engleză.

#12
catalin4010

catalin4010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2015
Unde pot gasi filme sau serile americane/englezesti cu subtitrare in engleza?
Am cautat dar pe niciun site nu am gasit ce cautam..

#13
better_call_saul

better_call_saul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.02.2015
Descarci orice film, il deschizi cu Bsplayer si automat iti cauta subtitrare in limba setata (poti sa setezi tu limba )

#14
teod_dana

teod_dana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2010

 catalin4010, on 23 august 2015 - 11:56, said:

Salut!
Tocmai ce anul acesta am intrat la o facultate destul de buna, Electronica si Telecomunicatii la Politehnica in Bucuresti (ETTI-UPB) si poate pare ciudat...dar nu stiu engleza!
Nu cred ca am o problema in a asimila cunostinte..intr-un an am reusit sa invat aproape toata fizica din cei 4 ani de liceu (am scos 9,60 la bac si 8,50 la admitere), deci eu cred ca am capacitate..dar pur si simplu nu am reusit pana acum sa invat engleza, doar ceva cuvinte simple, banale si poate niste propozitii simple.
Stiu ca dupa terminarea acestei facultati imi va fi necesar sa stiu engleza pentru ca se cere la angajare de catre toate companiile si ar fi pacat sa termin o facultate de viitor,zic eu, dar din cauza limbii engleze sa nu pot ajunge prea departe sau mai rau sa nu fiu angajat..
Credeti ca daca m-as uita la filme romanesti subtitrate in engleza ar avea sanse sa invat ceva ?

Buna
Eu sunt in clasa a XI a si vreau sa dau la Electronica si Telecomunicatii la Politehnica in Bucuresti (ETTI-UPB)
Am nevoie de meditatii la mate si fizica . Recomanda-mi te rog niste profesori .
multumesc

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 catalin4010, on 23 august 2015 - 11:56, said:

Salut!
Tocmai ce anul acesta am intrat la o facultate destul de buna, Electronica si Telecomunicatii la Politehnica in Bucuresti (ETTI-UPB) si poate pare ciudat...dar nu stiu engleza!
Nu cred ca am o problema in a asimila cunostinte..intr-un an am reusit sa invat aproape toata fizica din cei 4 ani de liceu (am scos 9,60 la bac si 8,50 la admitere), deci eu cred ca am capacitate..dar pur si simplu nu am reusit pana acum sa invat engleza, doar ceva cuvinte simple, banale si poate niste propozitii simple.
Stiu ca dupa terminarea acestei facultati imi va fi necesar sa stiu engleza pentru ca se cere la angajare de catre toate companiile si ar fi pacat sa termin o facultate de viitor,zic eu, dar din cauza limbii engleze sa nu pot ajunge prea departe sau mai rau sa nu fiu angajat..
Credeti ca daca m-as uita la filme romanesti subtitrate in engleza ar avea sanse sa invat ceva ?



http://cursuri-de-li...ne.blogspot.ro/

#16
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Salutare!

A folosit cineva flashcardurile active pentru a invata limba engleza (sau oricare alta limba) ? E plin internetul de reclame la aceasta metoda de invatare a lui Leo Anders. De cativa ani ma straduiesc sa invat limba engleza si nu reusesc. Acum ma gandeam sa incerc aceste "minuni" , dar imi par cam bombastice si am zis sa cer parerea celor care au facut-o deja.

Multumesc!

#17
Asfiya

Asfiya

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.02.2017

 catavencuadelin, on 10 februarie 2017 - 17:54, said:

Salutare!

A folosit cineva flashcardurile active pentru a invata limba engleza (sau oricare alta limba) ? E plin internetul de reclame la aceasta metoda de invatare a lui Leo Anders. De cativa ani ma straduiesc sa invat limba engleza si nu reusesc. Acum ma gandeam sa incerc aceste "minuni" , dar imi par cam bombastice si am zis sa cer parerea celor care au facut-o deja.

Multumesc!
Am folosit flashcard-urile când învățam araba (cam prin 2003) și chiar ajută dar trebuie folosite ca supliment, nu ca o metodă individuală. Eu îți recomand Anki și Memrise (ăsta e site dar bazat pe același principiu). Sper că am ajutat!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate