Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cablu svideo

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mendosa

mendosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.02.2003
Salutare !
Hai sa va plictisesc cu inca o problema despre cablurile s-video. Vreau sa imi iau azi sau maine o placa cu tv out si m-am oprit asupra lui gf4 mx 440 cu 64 ddram de la asus. are tv-out, am tv sony si vreu sa le fac lipeala! dar, aici apare problema. am 2 vecini care au aceeasi placa si, surpriza, cu cablul cumparat de la Muzica se vede alb negru? de ce?
are cineva o schema de mufa svideo si euroscart sa imi arate cum intra semnalul?
mii de multumiri
p.s. al treilea vecin are aceeasi placa ( suntem fani asus!!!:))))) dar cu un cablu confectionat de el se vede color.

#2
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Daca cablurile acelea cumparate de la Muzica erau adaptoare s-video euroscart, ( si sensul semnalului era de la s-video la scart, pentru ca sunt unele adaptoare scart la care le poti schimba sensul printr-un comutator IN/OUT ) si setarile din placa video erau de s-video atunci problema este la televizoare, adica televizoarele nu stiu de semnal s-video. Imaginea alb-negru este primul simptom normal care apare, cand televizorul nu stie de s-video.
Normal televizoarele accepta semnal s-video printr-o mufa separata ( de celelalte mufe ) dar pot accepta semnal s-video si prin euroscart. Asa ca nu trebuie sa te sperii de cele intamplate colegilor tai si uita-te  in manualul TV-ului tau sa vezi daca stie de s-video, eventual si cum se face comutarea de pe composite, care e implicit ( valabil si pentru ceilalti ). Daca nu e si nu e atunci seteaza placa video pe composite out, caci diferenta nu e enorm de mare intre ele. Poti sa incerci si programasul tvtool de la www.tvtool.de ( moca pentru 10 min. ), care e special facut pentru nvidia.
Sper ca-ti ajuta

#3
mendosa

mendosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.02.2003
mda. multumesc.
asa este, alea sunt adaptoare de la svideo la scart, cu comutator de in-out
am sa imi cumpar azi placa video si voi incerca.
dar cum fac sa sae vada color fara sa modific tipul de semnal de la iesire?!?

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
BJ confunzi si e posibil sa zapacesti lumea.
Un TV nu are cum "sa nu stie" de S-Video, S-Video e doar un cablu aka canal de transmitere a luminantei si crominantei separat. Este posibil sa transmiti prin S-Video RCA din computer si atunci TV-ul sa nu detecteze burst-ul de culoare unde trebuie, crezand ca e vorba de semnal A/N, blocheaza rejectia de sub-purtatoare si demodularea sincron de Eu si Ev . Ori asta, sau nu stie utilizatorul sa selecteze PAL din setarile care vin cu NTSC by default ;)

Euroscartul,  mufa generala aflata la intrarea TV-ului, primeste oricum vrei tu semnalul video. Totul e sa stii sa il trimiti bine (cabluri, hardware si setari din computer OK)

#5
mendosa

mendosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.02.2003
merci Gunx
am un televizor sony, ultimul model de 21 ".
cred ca stie s-video, din moment ce are scart!
dar de ce nu stie adaptorul s-video--------->scart sa vada color?

#6
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
GunX, voiam sa-i explic utilizatorului un motiv pentru care nu se vede color pe unele televizoare, si nu cred ca am gresit cu ceva.  
Normal ca televizorul primeste semnalul video, indiferent daca se foloseste cablu chior 'composite' sau s-video, dar am incercat sa explic ( sumar ) unele cauze si efecte. Sa nu-mi spui ca daca trimiti semnal pe cablu s-video->scart la un Freedom din 90' cu setari de PAL vede color ?!?!
Cand am facut referire la semnal s-video m-am referit la semnalul video transmis prin cablu s-video, cu separarile-i aferente pe care le-ai prezentat corect.
In adevar mi-a scapat faza cu PAL/NTSC.
Ideea postului sta in a incerca gasirea unei solutii pentru problema data si cred ca sa inteles ceva pana acum.
Adaptorul s-video->scart , care este o mufa ce are intr-o parte o mufa mama s-video 'asemanatoare' PS2 si in cealalta parte pini , nu face altceva decat strapurile corecte intre cele 2 tipuri de mufe.
Daca televizorul stie sa citeasca cum trebuie acei pini inseamna ca stie sa 'lucreze' corect cu semnalul ce vine pe cablu, de aceea am spus sa vada daca televizorul are suport pentru acest tip de semnal.
Mendosa, daca tv-ul stie de s-video atunci setezi pe placa video tipul PAl pentru tv si vizionare placuta.
Bafta

#7
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Mendosa, te rog sa-mi impartasesti si mie, dupa ce-ti cumperi placa video,cum se vad filmele, si jocurile daca ai vre-unul pe acolo, pe Sony-ul tau ca ma roade si pe mine sa-mi iau unul la fel.

#8
mendosa

mendosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.02.2003
OK, BJ. maine vom afla cu siguranta!
ma duc azi pe la ktech sa imi iau placa si sa vad de unde iau cablu. muzica nu, in orice caz. sau il folosesc pe al vecinului.
ne mai auzim. oricum, m-ati lamurit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate