Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dilema profesionala - ce cariera sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cornish

cornish

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2015
Buna seara,
Scriu aceste randuri dupa mari framantari personale din ultimele saptamani si am nevoie de un sfat, de o directie de urmat, o indrumare. Mai pe romaneste, nu stiu ce sa fac cu viata mea, la 24 de ani.

Am terminat o facultate (licenta si master) cu profil economic. Dar...te invata multe si nimic concret. Adica nu ai nicio meserie dupa ce o termini. Am deschis o firma in facultate dar nu am castigat mare lucru din ea, inafara de experienta. Mai mult am lucrat pentru stat si pentru furnizori decat pentru mine. Nu o sa spun domeniul, ideea e ca nu prea merge,nu pot trai din asta, sau nu ma pricep eu destul de bine. Inca mai trag de ea.. Nu mai vreau sa insist pe asta. Pur si simplu nu merge.

Acum ar cam trebui sa ma angajez si firma sa o las pe planul 2. M-am uitat pe site-urile de joburi, dar nu prea stiu la ce sa aplic. In domeniul economic majoritatea joburilor sunt pe contabilitate si cer experienta minim 6luni pt joburi gen 'junior contabil'. Contabilitate stiu foarte putin, la firma am angajat o alta firma,nu am tinut-o eu.

Multinationalele pe joburi entry level au ca cerinta o limba straina, alta decat engleza. Si nu stiu alta limba.

In banci, se cere experienta minim 1 an pe un job similar, tot job entry level.

M-am gandit sa fac un curs de contabilitate primara si sa incep ca junior contabil, dar nu mi se pare ca mi-ar placea asa mult sa fac asta.

Nu stiu ce as putea face, ce cariera sa aleg, avand in vedere ca nu am o meserie clara. Teoretic economist, dar...

Nu ma certati ca am ales facultatea gresit, ca stiu asta. M-am lasat manipulat de faze 'o sa ai un orizont larg deschis, nu o sa fii constrans sa faci un singur lucru". Da...si acum nu stiu ce sa fac.

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu găsește nici un job,la care dacă se cere experiență,să poți folosi experiența căpătată la firma ta?

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai ai facut pasul cel bun deja ca te-ai inscris aici .Ce a fost greu a trecut .Acum urmeaza profesionistii nostri care te rezolva mintenas . Sa curga sfaturile , zic !

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
de ce nu-ți faci o firmă de contabilitate? sau de ce nu încerci să dezvolți această latură antreprenorială dar mizând mai mult pe servicii economice? vor exista foarte multe apeluri de proiecte de finanțare europeană și ai putea să scrii proiecte și să înceți să faci previziuni economice...etc etc

#5
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
E simplu, baga-te intr-o firma si avansezi acolo.

In ce firma? Orice firma!

Ia, FaCuMana Pharma Romania, te bagi agent de vanzari si ajungi manager pe Europa de Est si Asia de Vest.

Zic si io, nu dau cu paru' Posted Image




Crezi ca aia de ies din alte facultati stiu mare lucru? Aiurea! De invatat ceva, inveti de la locul de munca!

Edited by Damascus77, 20 August 2015 - 21:04.


#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 cornish, on 20 august 2015 - 20:51, said:


Nu ma certati ca am ales facultatea gresit, ca stiu asta. M-am lasat manipulat de faze 'o sa ai un orizont larg deschis, nu o sa fii constrans sa faci un singur lucru". Da...si acum nu stiu ce sa fac.
Vezi ca deja stii raspunsul? Te-ai axat doar pe bani, si de cele mai multe ori nu merge asa. Ia-o de la inceput. Fa ce iti place.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Daca erai bun faceai practica undeva la modul serios te sunau ei sa ramai la ei cum am patit eu....

Viata nu e asa grea cum credeti doar ca ati fost prea tinuti in puf de parinti

Edited by MooF2010, 20 August 2015 - 21:27.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
go west!

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 gumball3000, on 20 august 2015 - 21:32, said:

go west!

Mai succint si clar de atat nu se poate.

#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
în ultimii ani, facultățile de la noi au produs mai mulți șomeri cu pretenții decât absolvenți care și-au găsit de lucru în domeniul în care au studiat. Astfel, unul din cinci absolvenți de facultate este șomer cu acte-n regulă, iar 80% dintre cei angajați profesează în cu totul alte domenii decât cele pentru care s-au pregătit ani de zile. Nici nu e de mirare că se întâmplă asta, din moment ce, în România, să termini o facultate nu mai înseamnă mare brânză. Dacă ții neapărat să ai o diplomă universitară atârnată de perete, o vei avea. Universitățile noastre produc, anual, peste 110 000 de absolvenți.
Până la urmă, toți se califică pentru posturi de casieri, secretare sau agenți de vânzări, unde vor da, însă, de o concurență teribilă. În medie, pe site-urile de joburi sunt în jur de 150 de aplicanți pentru aceste poziții și probabil că toți ăștia au în CV cate o facultate. Dacă nu-s pregătiți să coboare ștacheta (și se pare că nu-s, toți visând să devină manageri peste noapte), absolvenții de la facultățile astea vor sfârși prin a îngroșa numărul șomerilor.
Ce e de facut ? Reorientarea profesionala !

#11
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 primuministru, on 20 august 2015 - 22:06, said:


Ce e de facut ? Reorientarea profesionala !

Catre ce, mai exact ?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In facultate ai invatat ? Ai fost la cursuri si seminarii ? Ai fost activ ? Ti-ai batut capul sa asimilezi informatiile din cursuri pentru tine nu pentru examene ? Cate ore pe zi le petreceai la biblioteca ?

Nu e suficient sa treci prin facultate in speranta ca o diploma iti va aduce succesul. Facultatea iti asigura conditiile sa inveti o meserie, nu ti-o si baga cu forta in cap.


Esti foarte tanar si este bine ca ai realizat acum ca e complicata viata. Ai experienta cu facultatea si cu firma. Ai inceput sa 'mirosi' cam cum merg lucrurile si cu putina determinare o sa iti gasesti drumul.

Noi (eu ) nu putem sa iti dam vre-o solutie magica. Gandeste-te ce iti place sa faci, ce stii , lucreaza o perioada fara plata, dar undeva unde te poti specializa si castiga experienta.

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 Damascus77, on 20 august 2015 - 22:15, said:


Catre ce, mai exact ?

Catre smenuri, manareli, furaciuni, evaziune fiscala.Catre asta ne impinge statul roman.Pana la urma chiar conteaza modul in care faci bani ?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 cornish, on 20 august 2015 - 20:51, said:

dar nu mi se pare ca mi-ar placea asa mult sa fac asta
Dar ce te-ar atrage ? Degeaba postam aici un pomelnic cu meserii, le vezi si in jurul tau.

 cornish, on 20 august 2015 - 20:51, said:

nu am o meserie clara. Teoretic economist, dar...
Sunt cel putin cinci specializari in domeniul acesta, tu pe care ai absolvit-o ?

#15
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

Quote

Multinationalele pe joburi entry level au ca cerinta o limba straina, alta decat engleza. Si nu stiu alta limba.
Inveti italiana sau spaniola.

#16
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 primuministru, on 20 august 2015 - 22:58, said:



Catre smenuri, manareli, furaciuni, evaziune fiscala.Catre asta ne impinge statul roman.Pana la urma chiar conteaza modul in care faci bani ?
Înseamnă ca n-ai nicio problema sa stai toata ziua cu mana intinsa la semafor pentru 3000 de lei pe luna, nu?
Este chiar onorabil as putea spune.

Edited by Dau, 21 August 2015 - 13:41.


#17
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015
Daca nu ti-a placut facultatea pe care ai urmat-o probabil ca nici nu te-ai implicat destul. Sunt destui studenti care isi fac conexiuni inca din timpul facultatii. Depinde numai de tine ce ti-ar placea sa faci, in ce domeniu sa lucrezi. Daca esti genul de persoana comunicativa, atenta la detalii si-ti place sa lucrezi cu oamenii poti alege una din profesiile "la moda" acum, trainer, formator, manger de proiect....sunt o multime de cursuri acreditate pe care le poti urma (ca acestea, de exemplu). Insa cel mai important este sa iti fie tie clar ce vrei sa faci pe viito, pentru ca daca asculti sfaturile noastre fara sa te gandesti serios la asta, o sa faci cum ai facut cu facultatea: pierzi timp si bani degeaba. Bafta!

#18
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 primuministru, on 20 august 2015 - 22:58, said:


Catre smenuri, manareli, furaciuni, evaziune fiscala.Catre asta ne impinge statul roman.Pana la urma chiar conteaza modul in care faci bani ?
Da, sigur, puneţi capul la astfel de lucruri, dar atunci să nu scoateţi în viaţa voastră o vorbă niciodată despre ce vor moştenii copiii voştrii şi nici despre faptul că alţii fură, pentru că veţi fi egali.
Hoţul să nu îl vorbească pe hoţ atunci, şi simţiţi-vă la fel ca şi toţi paraziţii pe care îi urâţi, pentru că acum voi le veţi fi egali.

Mă distrează mentalitatea românului : ce să fac dacă fură altul ? Să fur mai mult ! Nerealizând că acesta este un cerc vicios şi suntem unde suntem exact din acest motiv. Voi toţi care furaţi, dintr-un motiv sau altul ( fiecare crezând că motivul lui este mai " nobil " decât al lui celălalt ) , sunteţi motivul pentru care ţara este în rahat, nimic nu vă deosebeşte de polticieni, numai cantitatea furată ( ei fură mai mult, iar voi furaţi mai puţin ), dar şobolanul tot şobolan este.

 cornish, on 20 august 2015 - 20:51, said:

Buna seara,
Scriu aceste randuri dupa mari framantari personale din ultimele saptamani si am nevoie de un sfat, de o directie de urmat, o indrumare. Mai pe romaneste, nu stiu ce sa fac cu viata mea, la 24 de ani.

Am terminat o facultate (licenta si master) cu profil economic. Dar...te invata multe si nimic concret. Adica nu ai nicio meserie dupa ce o termini. Am deschis o firma in facultate dar nu am castigat mare lucru din ea, inafara de experienta. Mai mult am lucrat pentru stat si pentru furnizori decat pentru mine. Nu o sa spun domeniul, ideea e ca nu prea merge,nu pot trai din asta, sau nu ma pricep eu destul de bine. Inca mai trag de ea.. Nu mai vreau sa insist pe asta. Pur si simplu nu merge.

Acum ar cam trebui sa ma angajez si firma sa o las pe planul 2. M-am uitat pe site-urile de joburi, dar nu prea stiu la ce sa aplic. In domeniul economic majoritatea joburilor sunt pe contabilitate si cer experienta minim 6luni pt joburi gen 'junior contabil'. Contabilitate stiu foarte putin, la firma am angajat o alta firma,nu am tinut-o eu.

Multinationalele pe joburi entry level au ca cerinta o limba straina, alta decat engleza. Si nu stiu alta limba.

In banci, se cere experienta minim 1 an pe un job similar, tot job entry level.

M-am gandit sa fac un curs de contabilitate primara si sa incep ca junior contabil, dar nu mi se pare ca mi-ar placea asa mult sa fac asta.

Nu stiu ce as putea face, ce cariera sa aleg, avand in vedere ca nu am o meserie clara. Teoretic economist, dar...

Nu ma certati ca am ales facultatea gresit, ca stiu asta. M-am lasat manipulat de faze 'o sa ai un orizont larg deschis, nu o sa fii constrans sa faci un singur lucru". Da...si acum nu stiu ce sa fac.
Părerea mea este că ar fi trebuit să faci internship-uri sau alte programe , care să îţi dea ceva experienţă, fiindcă toate aceste programe îţi intră în CV şi sunt utile la angajări. În afară de asta, ştiu de la foşti studenţi de facultate economică că facultatea este un loc plin de posibilităţi mai mult SUBTILE, adică acolo ai şansa de a cunoaşte OAMENI cu care să te aliezi şi să profiţi pe urma acestor relaţii , pentru a intra în afaceri.

Acum, la tine timpul a trecut şi nici nu are să îţi mai faci nervi degeaba cu " ce ar fi putut fi ".

Gândirea de antreprenor nu se opreşte la prima afacere eşuată. Ştii că conform statisticilor, 90% dintre afacerilor noi eşuează ? Dacă vrei să fii cu adevărat antreprenor, atunci nu te poţi opri nici la primul eşec, dar nici la celelalte , un antreprenor se adună mereu de pe pământ şi construieşte din nou. Da, banii ar putea fi un obstacol , dar  cu anumite cunoştiinţe/strategii se poate depăşi şi acest obstacol.

Un sfat sigur ( cel puţin în locul tău, l-aş lua 100% sigur ) : NU TE ANGAJA CA ŞI CONTABIL. Uite-te unde ai ajuns fiindcă ai făcut o facultate numai " ca s-o faci " , şi deja câtă disatisfacţie ţi-a produs, imaginează-ţi atunci ce ar fi dacă ţi-ai mai găsi şi o slujbă care să nu te atragă deloc.
Dacă nu eşti liber profesionist la capitolul " Să ne distrugem viaţa " , atunci nu deveni contabil ( şi nimic altceva, pentru care nu simţi nici un dram de chemare ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate