Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

4G LTE TDD în banda de 2600 MHz (38 LTE TDD).

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
11466 replies to this topic

#91
yahell

yahell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 26.02.2013

View Postbiogood, on 20 august 2015 - 18:52, said:


De unde l-ai cumparat, de pe ce site?

îți dau link și detalii în privat când ajung la un calculator, sunt pe telefon.

#92
Al_koholic

Al_koholic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.06.2007

View PostZIGZAG20, on 20 august 2015 - 19:13, said:

Chill out stai ca nu fiecare isi permite sa isi cumpere un telefon nou.
Eu cred ca multi vor fi atrasi de mirajul 4G de la Digi la pret mic. Ca dupa ce semneaza or sa vada ca nu au telefoane compatibile....e alta poveste.
De multe ori sunt uimit cat de putin se intereseaza oamenii despre niste servicii inainte sa semneze si cred doar reclama.

Edited by Al_koholic, 20 August 2015 - 19:28.


#93
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Si nu e vorba doar de viteza... conteaza si lantenta, si incarcarea... :)

#94
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006

View Postyahell, on 20 august 2015 - 19:25, said:

700 lei telefonul + 60 transportul DHL + partea interesantå cu TVA-ul..dar ţi-o spun şi ţie şi celor interesaţi în privat, sunt pe telefon acum.
Ok astept trimite te rog site ul de pe care l ai cumparat. De transport se ocupa ei si platesti tu in plus ?

#95
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postzetuc, on 20 august 2015 - 19:22, said:

Io tot nu pot să pricep de ce agitația asta cu 4G-ul sufletului. Serios, discutăm de o conexiune de internet mobil. La ce să ai nevoie de viteze de 150Mbps? Și chiar dacă ai avea nevoie, că mai sunt excepții, dar abia ai 10Gb de date, adică cât să te uiți vreo 5-6h pe YouTube la clipuri 1080p. O viteză constantă de maxim 10 Mbps e mai mult decât suficientă în momentul de față. Cu 4G-ul ăsta Digi nu bifează decât la capitolul imagine.

Păi hai să îți explic care e "agitația". Ăia 10 mbit/s constant nu există în 3G la nici un operator. Uneori sunt 10, alteori ai doar 1. Dar asta nu e totul. Dacă vrei să dai un telefon (voip) pe 3G riști să se audă prost pentru că latența și jitterul sunt proaste. Pe 4G ai jitter mult mai bun. Și, nu în ultimul rând, semnalul. În 4G ai sensibilitate mai mare, datele vor merge ok și la semnal slab. În 3G la semnal slab, poți să te piși pe el.

#96
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postyahell, on 20 august 2015 - 19:25, said:

700 lei telefonul + 60 transportul DHL + partea interesantå cu TVA-ul..dar ţi-o spun şi ţie şi celor interesaţi în privat, sunt pe telefon acum.
Iti returneaza TVA-ul daca ai platit nu :P ?

#97
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcatalinman, on 20 august 2015 - 19:25, said:

Nu trebuie sa iti cumperi iPhone 6 sau 6+, trebuie sa astepti sfarsitul lunii septembrie.

Conform comunicatului de presa atunci o sa avem in oferta comerciala RCS-RDS telefoane mobile compatibile numai cu 4G Digi Mobil. Posted Image

Tehnologia 4G va fi disponibila in pachetele Digi Mobil incepand cu sfarsitul lunii septembrie cand compania va introduce in oferta sa comerciala si terminale compatibile  4G (LTE TDD in banda 38 LTE TD 2600).
Asta va însemna că va trebui să ai un telefon pentru Digi, altul pentru când ieși afară din oraș la granzi. Pentru că Digi va face ce știe mai bine: Va importa telefoane pentru piața din ASIA.

#98
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postcatalinman, on 20 august 2015 - 19:25, said:

Nu trebuie sa iti cumperi iPhone 6 sau 6+, trebuie sa astepti sfarsitul lunii septembrie.

Conform comunicatului de presa atunci o sa avem in oferta comerciala RCS-RDS telefoane mobile compatibile cu 4G Digi Mobil. Posted Image

Tehnologia 4G va fi disponibila in pachetele Digi Mobil incepand cu sfarsitul lunii septembrie cand compania va introduce in oferta sa comerciala si terminale compatibile  4G (LTE TDD in banda 38 LTE TD 2600).

Deci stai asa adica dau o caruta de bani pe LG-UL meu ca tot are LTE in majoritatea benzilor si zic e lasa ca daca lanseaza digi lte sigur va merge . Nici prin cap nu mi-a trecut ca digi va gasi tocmai banda asta la capatul tunelului, Si stau si ma gandesc de ce sa schimb un telefon performant care m-a costat destul de mult doar pentru a folosi LTE de la digi? Nee mai bine raman pe 3G si pe desupra daca este cazul vedem ce se intampla pe viitor!

Quote

GSM:
850, 900, 1800, 1900 MHz
UMTS:
850, 900, 1900, 2100 MHz
FDD LTE:
800 (band 20), 900 (band 8), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) MHz

Edited by porcusoru, 20 August 2015 - 19:35.


#99
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View PostTrust25, on 20 august 2015 - 19:26, said:

Sa fim seriosi,nu se asteapta nimeni la 150Mbps,dar acest 4G inseamna o viteza mai mare decat acei 0.4MB/s oferiti acum de rds. Eu ma multumesc cu 30Mbps din acei 150.
Crede-mă, eu mă mulțumesc și cu 10, dar să fie acoperire și latențe bune. Acoperire în 2600.. Never ever!

#100
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Avem cumva turnători (Vodafone) prin zonă?:)) Cred că ăştia de la Voda, s-au speriat când au auzit de LTE de la Digi, şi au băgat ceva antidot contra latenţelor crescute pe reţea, eu aveam latenţe de 40-45 prin 4G, 5 linii pe DWR-921, iar acum am 20-25. Viteza parcă se simte puţin mai mare. Sunt tare curios să văd răspunsul celorlalţi operatori la tactica LTE Digi.

[ http://www.speedtest.net/result/4597643372.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008

View Postzetuc, on 20 august 2015 - 19:22, said:

Io tot nu pot să pricep de ce agitația asta cu 4G-ul sufletului. Serios, discutăm de o conexiune de internet mobil. La ce să ai nevoie de viteze de 150Mbps? Și chiar dacă ai avea nevoie, că mai sunt excepții, dar abia ai 10Gb de date, adică cât să te uiți vreo 5-6h pe YouTube la clipuri 1080p. O viteză constantă de maxim 10 Mbps e mai mult decât suficientă în momentul de față. Cu 4G-ul ăsta Digi nu bifează decât la capitolul imagine.
Nu cred ca viseaza careva dintre noi 150 Mbps, dar 4G inseamna disparatia problemelor in zonele in care acestea sunta acum, adica prin marile orase. Cine nu ar dori net ar sta pe 3G, iar cine vrea ar sta pe 4G. Astfel se decongestioneaza retelele si nu mai e nevoie sa densifice RDS aiurea cand ar putea da drumu' la 4G. Dar problema acum e ca au 4G degeaba nefiind terminale compatibile.

@catalinman E normal ca RDS sa puna la dispozitie terminale, dar restul abonatilor care au luat pana acum terminale 4G compatibile cu celelalte benzi ce fac? Cei care abia si-au luat un high end ce fac? Cei care vor un high end si sa nu aiba un mar pe el ce fac? Sunt foarte curios ce telefoane va baga RDS in oferta, dar tare mi-e va vor fi cateva Huawei (conform noului parteneriat), modelele de Lumia Dual SIM pe care le-am scris mai sus (640 si 640 XL), eventual iPhone 6 si 6+. Nu cred ca vor aduce Xiaomi, OnePlus, deci oferta tot va fi limitata. Pana la urma S6, Note 5, G4, Z3+ si alte telefoane abia lansate care se vor vinde la greu nu sunt compatibile si asta atarna greu. Iar cine le are nu va lua un Huawei doar ca sa fie abonat la Digi.

#102
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postporcusoru, on 20 august 2015 - 19:31, said:


Deci stai asa adica dau o caruta de bani pe LG-UL meu ca tot are LTE in majoritatea benzilor si zic e lasa ca daca lanseaza digi lte sigur va merge . Nici prin cap nu mi-a trecut ca digi va gasi tocmai banda asta la capatul tunelului, Si stau si ma gandesc de ce sa schimb un telefon performant care m-a costat destul de mult doar pentru a folosi LTE de la digi? Nee mai bine raman pe 3G si pe desupra daca este cazul vedem ce se intampla pe viitor!

Bă da' ne-ai înnebunit tu cu LG G2-ul tău, care abia cu indulgență mai este un middle-end. :) Gata, am înțeles, n-o să-ți iei alt telefon

Spoiler

View PostSwagger, on 20 august 2015 - 19:33, said:

Avem cumva turnători (Vodafone) prin zonă?Posted Image) Cred că ăştia de la Voda, s-au speriat când au auzit de LTE de la Digi, şi au băgat ceva antidot contra latenţelor crescute pe reţea, eu aveam latenţe de 40-45 prin 4G, 5 linii pe DWR-921, iar acum am 20-25. Viteza parcă se simte puţin mai mare. Sunt tare curios să văd răspunsul celorlalţi operatori la tactica LTE Digi.

[ http://www.speedtest.net/result/4597643372.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vodafone oricum e mai bun la latențe ca Orange. Mare lucru nu va mișca Digi, pentru că trebuie densificare mare în banda aia.

View Postadryanos, on 20 august 2015 - 19:34, said:



@catalinman E normal ca RDS sa puna la dispozitie terminale, dar restul abonatilor care au luat pana acum terminale 4G compatibile cu celelalte benzi ce fac? Cei care abia si-au luat un high end ce fac? Cei care vor un high end si sa nu aiba un mar pe el ce fac?
Eu zic că tot varianta mifi e cea mai ok. Pe vremuri lumea căra câte 4 telefoane și nu se plângea, voi vă plângeți pentru 1 telefon și 1 mifi.  :)

#103
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006

View Postbenis, on 20 august 2015 - 19:30, said:

Asta va însemna că va trebui să ai un telefon pentru Digi, altul pentru când ieși afară din oraș la granzi. Pentru că Digi va face ce știe mai bine: Va importa telefoane pentru piața din ASIA.
Asta cu conditia sa folosesti si alt operator de telefonie mobila. Eu unul, de exemplu, folosesc doar Digi Mobil.

Varianta cu telefon Dual SIM pica din start, pentru ca Digi Mobil e retea 3G si automat pe alta retea stateai doar pe 2G pe SIM 2.

Asa ca daca vrei sa folosesti 2 operatori de telefonie mobila, Digi + alta retea din RO tot 2 telefoane mobile trebuia sa ai si pana acum.

Edited by catalinman, 20 August 2015 - 19:44.


#104
dninelg

dninelg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 11.10.2007
Stie careva ce model de Huawei P8 se vinde in Romania, ma refer in special la Orange unde se vinde cu 422E.
Vad ca modelulul GRA-UL00 suporta B38, TDD pe 2600MHz.

#105
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Nu vă agitați băieți, să intre rețeaua mai întâi in funcție..

#106
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Posteu-DECEBAL, on 20 august 2015 - 18:52, said:

Banuiesc ca trebuie sa ai telefoane foarte scumpe ca sa mearga 4G la DIGI. Ma gandeam sa-mi iau un telefon 4g la un pret de 500-600 lei. Sa ma bag la cheltuiala?

Cel mai ieftin telefon 4G... Olviu e3 Living Posted Image) band28 LTE Posted Image). Olviu X2 soul pro.. Olviu X2 soul xtreme si in general chinezariile care au retele lte pe china au toate banda 38 :)

Edited by K-X-T, 20 August 2015 - 19:54.


#107
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Vor crește vânzările și pentru Allview. :)

Apropo, știe cineva cum stă Idilis cu semnalul 4G în București?

#108
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Nici iPhone 6 nu-ti garanteaza ca ai acces la 4G Digi. Eu am modelul pt SUA si nu stie LTE TDD...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate