Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Palladium Residence (in spatele cladirii Policolor)

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#37
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Confort Park,Rin Nord,Confort City,Trend Residence,Palladium Residence,Rin Grand Hotel.Sunt ale lui Negoita intr-un fel sau altul prin firmele lui sau prin interpusi.Nu e un secret pentru nimeni.Iar daca te uiti prin sectorul 3 poti vedea cum au rasarit pancarde cu reclame la Trend si Palldium pe la mai multe intersectii mari.Este locuit un bloc intreg?Asa a spus vanzatorul?Inca mai crede lumea ce spun agentii?Sa spunem ca este asa si un bloc este ocupat.Sa zicem.Pai atunci ar trebui sa mergi pe acolo si cu putin noroc,daca este intradevar locuit vei gasi pe cineva care sa iti impartaseasca cate ceva despre blocuri.100 cuvinte de la cineva care locuieste acolo fac cat mii de cuvinte ale agentilor.

#38
Illumielle

Illumielle

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2015
Mersi. Cred ca am ce sa studiez acum.

#39
geompj

geompj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.11.2010
Eu am renuntat la idee de a cumpara un apartament aici dupa ce am citit draftul de antecontract. 5 clauze la ei si 25(dc mai tin bine minte) la cumparator :)

#40
MR_LORD

MR_LORD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.04.2010
Nu cumparati de la Negoita dupa ce va vinde pleaca si nu preda nimic catre asociatii acestea fiind in imposibilitatea de a administra legat complexul.
Atentie la hidroizolatia balcoanelor si izolatia blocului,sunt prost facute si dupa ceva timp incepe sa ploua in balcon la unii si in casa mai ceva ca afara.
Pe scurt blocuri prost facute si cu economie de material,doamne fereste de un incendiu ca ard de jos pana sus din cauza izolatiei aplicate prost.
Vezi cazurile din Confort City si Park

Edited by MR_LORD, 22 January 2016 - 20:05.


#41
worker-ro

worker-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.04.2012
e posibil sa nu mai repete greselile din trecut. dar totusi trebuie avut grija cu ei.
La prima vedere blocurile arata bine, mai greu cu accesul si lipsa de transparenta din partea agentilor.
Site-ul nu le merge, informatatii despre ei foarte putine.

#42
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Si eu caut o locuinta, dar parca nu pot avea incredere in niciunul din cartierele astea rezidentiale cu blocuri noi...

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 worker-ro, on 23 ianuarie 2016 - 22:53, said:

La prima vedere blocurile arata bine,
arata bine? au un look profund comunist. zici ca-s construite in `78.

#44
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Am facut o vizita acum 2 saptamani pentru a vedea locatia. Ca puncte forte ar fi ca este intr-adevar aproape de metrou ( max 10 minute daca mergi impiedicat ), compartimentarea este foarte buna, personal ma intereseaza cel de 4 camere si este imens si f bine compartimentat. Chiar si cel mic de 3 camere este f bine compartimentat si arata mai bine decat alte spelunci din Militari sau Crangasi de 3 camere. Garsoniera in schimb este f mica. Alte puncte bune ( din spusele agentilor ) ar fi ca blocurile sunt racordate la canalizarea orasului, Apa Nova, Enel, GDF Suez  bransamentele sunt deja facute individual, deci teoretic nu ar trebui sa apara alte costuri de racordare. De asemenea, si drumul de la metrou arata mult mai bine momentan fata de ce am vazut pe google maps, pt ca acolo chiar ma speriasem. La exterior cica s-ar fi folosit caramida de 25 ( probabil aceeasi de 25x30, doar ca dispusa pe lungime) iar izolatia ar fi de 10 cm polistiren.
Ca minusuri as trece peretii interiori care sunt din rigips. Nu am inteles daca si peretii dinspre apartamentele vecine sunt din rigips sau din caramida, pentru ca daca si spre vecini este tot rigips, atunci e clar o problema. Compartimentarea din rigips o inteleg, nu ai nevoie de aprobari pentru modificari, iti pot face cate camere vrei, dar spre vecini ar trebui sa fie zid din caramida, beton, etc.
In ceea ce priveste situatia din zona, momentan este santier in mare parte, mai ales ca peste drum sunt si cei de la Metropolitan cu ridicarea blocurilor in toi. Am discutat si cu Metropolitan si ei spun ca in mai-iunie vor fi gata cu primele apartamente.
Este cineva care s-a mutat sau cunoasteti pe cineva care s-a mutat aici?
Acum, ce ma interesa ar fi costurile de intretinere. Nu stiu daca anul astavoi face o achizitie, dar studiez toate variantele. As dori sa stiu cam ce costuri sunt cu intretinerea in zona, daca exista o taxa de ansamblu, etc. Daca are cineva mai multe detalii, astept raspuns. Multumesc.

#45
Sir_Radduu

Sir_Radduu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
Salut,

Eu locuiesc de o saptamana acolo si am hotarat sa impartasesc si experienta mea. Ce-a spus skilton mai sus e adevarat. Cele mai bune apartamente sunt cele de 4 camere (prea mic pentru 4 camere, merita luat doar ca sa unesti sufrageria cu primul dormitor dand jos peretele de rigips), 3 camere tip 5 si 2 camere tip 3, din care, se pare, nu mai exista nimic disponibil in blocul construit deja. Celelalte tipuri de apartamente sunt cotete, prea mici. Peretii interiori sunt din rigips cu vata de sticla, iar cei exteriori au un strat de rigips, apoi e lemn (cel putin la bucatarie, in rest n-am apucat sa vad), apoi caramida. Finisajele sunt foarte bune, parchetul e de 8 mm, usa de la intrare e metalica cu doua yale si arata foarte bine, usile interioare nu mai stiu din ce sunt, dar sunt super ok si izoleaza bine termic camerele. Nu se face condens, calorifele de otel incalzesc suficient de rapid camerele, iar fonic este suficient de bine izolat, am testat cu vecinii de langa dand muzica la maxim si punand in functiune si un ferastrau circular de taiat lemne instalat intr-una din camere, cu usa inchisa la camera si, bineinteles si cea de la intrare inchisa. Se auzea la ei pe hol, dar nu incat sa fie deranjant, probabil ca in dormitoare nu s-ar fi auzit aproape deloc. In esenta sunt bine construite, nu si-au batut joc, blocurile fiind proiectate sa reziste la un cutremur de 8.5 grade, printre altele.

Apartamentele sunt racordate la toate utilitatile, inclusiv reteaua RCS-RDS pentru internet si televiziune, insa la luarea in posesie a apartamentului trebuie platita taxa de 600 lei pentru contorul si racordarea la gaz, suma platita de constructor la GDF Suez ca sa nu mai piarda clientul timpul si sa aiba deja gaz. De asemenea si la punerea in functiune a centralei termice (Ariston) trebuie platita suma de 150 lei, dupa care se face revizie anuala. Pe etaj sunt 14 apartamente cu doua lifturi Kone de 6 persoane si fara ghena pe scara, foarte spatios la parter (altfel nici nu luam).

Pe partea juridica intr-adevar antecontractul nu ofera, cel putin daca nu incercati sa negociati, o clauza de recuperare a avansului in cazul in care nu reusiti sa obtineti finantare, insa oamenii sunt flexibili, se poate cadea la intelegere cu ei in functie de cazul fiecaruia, pentru gasirea unei modalitati, ei vor sa-si vanda apartamentele, nu sa puna bete in roate clientilor. Eu am avut niste probleme banii dupa plata avansului, insa am discutat cu ei, le-am explicat si ne-am putut intelege, nu au fost inflexibili, totul s-a rezolvat intr-o maniera cat se poate de civilizata. De asemenea au propriul departament de finantare, cu care au relatii cu bancile si pot ajuta clientul in procedura de obtinere a creditului, eu m-am folosit de el.

Eu sunt multumit de apartament, o sa ma simt foarte bine acolo dupa ce termin cu amenajarile.

#46
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
mda, ai scris asa de mult incat ai uitat ca ai inceput cu "eu locuiesc de o sapt" si ai terminat cu "O SA MA simt foarte bine acolo..."

#47
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Al naibii fierastrau circular;era pe silentios de nu se prea auzea si nici muzica aia data la maxim.Cand o face Negoita blocuri izolate cum trebuie,o sa castig eu primul milion la loto.Nu inteleg  rezistenta la cutremur de 8.5.La noi in tara nu a existat asa ceva si daca ar fi cu siguranta Bucurestiul ar fi ras de pe fata pamantului.Taxa la GDF parca era 235.Asa am platit eu la GDF pentru contor,evident la alt complex.Tocmai de aceea nu trimite clientii singuri la GDF.Ca sa taxeze ei dublu.

#48
Sir_Radduu

Sir_Radduu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
pexic, daca tu te simti bine cand casa ta e un mini-santier, bravo tie; Groh, eu am povestit experienta mea pentru ca lumea a tot intrebat mai sus daca e cineva care locuieste si cum e, dar vad ca nici asa nu-i bine. Oricum, mult succes, sunt sigur ca se poate mult mai bine la preturi mult mai mici. Bafta si cu creditarea.

#49
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

 Sir_Radduu, on 08 februarie 2016 - 20:57, said:

pexic, daca tu te simti bine cand casa ta e un mini-santier, bravo tie; Groh, eu am povestit experienta mea pentru ca lumea a tot intrebat mai sus daca e cineva care locuieste si cum e, dar vad ca nici asa nu-i bine. Oricum, mult succes, sunt sigur ca se poate mult mai bine la preturi mult mai mici. Bafta si cu creditarea.
Ce apartament ai tu?
Poti sa ne spui pretul? Cel putin pe privat?
Ai negociat ceva fata de pretul standard afisat pe site?

#50
Sir_Radduu

Sir_Radduu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2015
Am cel de 4 camere pe care l-am prins la o promotie cu discount, insa preturile se pot negocia, mai ales in faza asta de inceput cu siguranta. Daca clientul e serios si hotarat sa cumpere, poate obtine 1000-2000 euro discount lejer din ce am remarcat. Ideea e, cand discutati cu ei sau orice alt vanzator, sa nu uitati ca voi aveti banii si ca nu ei va fac o favoare vanzand, ci voi lor cumparand, asa ca multe lucruri - pret, modalitati de plata, etc. se pot negocia, cu conditia sa vada ca sunteti seriosi.

#51
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Va multumesc pentru raspunsuri.
Voi mai merge saptamana viitoare sa mai fac inca o vizionare si apoi trebuie sa ma decid pana la sfarsitul lunii daca ma orientez catre alt complex sau ramane zona Teclu ( Palladium sau Metropolitan). Sper ca de data asta sa pot cere si un antecotract macar sa il studiez. Voi reveni cu detalii dupa ce discut din nou cu acestia.

#52
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu personal nu as alege Palladium ci as merge pe Metropolitan.Partea nasoala la Metropolitan este ca nu stii cand va fi gata.Orice termen ar pune,mai adauga 6-7 luni cel putin.

#53
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015

 Groh, on 09 februarie 2016 - 13:42, said:

Eu personal nu as alege Palladium ci as merge pe Metropolitan.Partea nasoala la Metropolitan este ca nu stii cand va fi gata.Orice termen ar pune,mai adauga 6-7 luni cel putin.
de ce ? ce avantaje vezi la Metropolitan fata de Palladium?

#54
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011

 Groh, on 09 februarie 2016 - 13:42, said:

Eu personal nu as alege Palladium ci as merge pe Metropolitan. Partea nasoala la Metropolitan este ca nu stii cand va fi gata.Orice termen ar pune,mai adauga 6-7 luni cel putin.
Merci de sfat, analizez orice varianta. Cand iei o casa, nu e ca si cum ai cumpara un telefon. Trebuie sa ma uit peste orice.
Avantajele de la Metropolitan ar fi ca sunt si mai aproape de metrou si ca peretii interior sunt din caramida de 25, iar exteriorii din caramida 30 ( binteinteles, asta din spusele lor). E iarasi de adaugat ca din blocurile lor se va accede foarte rapid catre Carrefour, Jumbo, Dedeman etc. Dar la astia cu termenele de executie, e incurcata treaba intotdeauna. Nu stii niciodata cand termina. Ei au apt de max 3 camere, dar din planurile de pe site, au o compartimentare mai ciudata pe sufragerie si bucatarie. Cel mai bine ar fi sa le vad la fata locului, Acum 3 sapt cei de la Metropolitan erau pe la et 5 sau 6, va spun peste 2 sapt daca au mai avansat.
Palladium aproape erau gata cu al doilea bloc, iar in spate se lucra de zor, erau cam pe la etajul 5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate