Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Express profile

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Salutare,

Am cautat prin forum si nu am gasit niciun topic legat de emigrarea in CA cu express profile.
Intrebarea este, a mai aplicat cineva de aici prin noul proces? Si daca da, a reusit?
Eu cu cel mai bun pretenar al meu suntem imprastiati prin Europa si de multi ani vanam Canada.
Ar fi doar ideea de a da IELTS-ul si de a completa express profile, iar apoi cu putin noroc poate prindem un job din jobbank-ul canadian si plecam.
Feel free to discuss :)

#2
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
de ce va trebuie firma de emigrat in canada?
faceti totul singuri

daca asteptati munca de pe job bank, lasati-o moarta

#3
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttsunnami, on 21 august 2015 - 02:53, said:

de ce va trebuie firma de emigrat in canada?
faceti totul singuri

daca asteptati munca de pe job bank, lasati-o moarta

ABSOLUT de acord cu tsunnami.
a angaja o firma de avocatura pt ati intocmi actele de emigrare inseamna ca aveti bani si nu aveti timp (time is money, nu-i asa ?!).
oricum bafta.
intrebare: daca sunteti de atata timp prin europa ce va face sa mergeti in canada ?
"canada is a good country", dar sunt curios.

#4
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Eu n-am mentionat nimic referitor la nicio firma de avocatura. N-o sa apelam niciodata la nicio astfel de firma; stim cateva dar nu ne intereseaza. Ne descurcam singuri sa aplicam. Ce inseamna pe scurt express profile:

Creating an Express Entry profile
Foreign nationals wishing to express their interest in coming to Canada must complete an online profile in their MyCIC account. The profile is a dynamic form that asks the candidate about their age, work experience, education, language, adaptability, spouse or common-law partner (if applicable), and family composition. This information is self-declared and not verified by Citizenship and Immigration Canada (CIC) at this stage (i.e., no supporting documents are requested in support of an Express Entry profile).
Detaliat aici: http://www.cic.gc.ca...xpress/pool.asp

Acest express profile a fost introdus acum in 2015 si scuteste multa birocratie care pana acum se facea prin firmele alea sau la ambasada direct cand iti faceai dosarul, practic acum faci acel dosar online, esti selctionat sau nu si aruncat in pool-ul de joburi, unde poate iti gasesti, poate nu.
De asta intrebam daca si-a facut cineva profil si ne poate da niste detalii.

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Intreaba pe forumul de emigrare Canada: www.realizat.com.
Emigrarea din Romania a scazut mult dupa intrarea Romaniei in Europa. Acolo mai gasesti in special moldoveni care iuncearca si ei sa scape de mizerie.
N-am stiut de profil..

#6
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Multam. Ia sa vedem ce gasim :)

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009
Incercarea moarte n-are dar va spun clar ca sansele sunt minime (microscopice). Este foarte greu si pentru cetatenii canadieni, cu multi ani de experienta acolo, scoli, hartii, recomandari, relatii sa gaseasca ceva ca lumea. Pentru ceva "de jos" nu se merita absolut de loc.
Ori vii pentru ceva de varf (care inseamna baza serioasa si munca cat cuprinde) ori lasi naibii CA si cauti in Europa sau alta parte.
Intelegeti ca :GATA.

#8
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014

View PostRosebud09, on 21 august 2015 - 18:16, said:

Incercarea moarte n-are dar va spun clar ca sansele sunt minime (microscopice). Este foarte greu si pentru cetatenii canadieni, cu multi ani de experienta acolo, scoli, hartii, recomandari, relatii sa gaseasca ceva ca lumea. Pentru ceva "de jos" nu se merita absolut de loc.
Ori vii pentru ceva de varf (care inseamna baza serioasa si munca cat cuprinde) ori lasi naibii CA si cauti in Europa sau alta parte.

Asa ne gandim si noi; daca avem sansa sa gasim un job ok, prin acel job bank, ideal. Altfel nu dam vrabia din mana pe cioara de pe gard, sa mergem acolo sa vindem la Mc.

Intelegeti ca :GATA.

Aici, nu inteleg ce e cu acest Gata :P
Din ce am citit cred ca au nevoie mare de forta de munca, piata joburilor vacante in IT am vazut ca e destul de vasta. Nu ma costa decat vreo 150 euro sau ceva sa dau IELTS, sa creez express profile si apoi Dumnezeu cu mila; daca e sa fie ceva perfect, daca nu asta e. De incercat trebuie sa incerc altfel n-o sa dorm bine noaptea. Cam la asta se rezuma ecuatia.


#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postandreiger, on 23 august 2015 - 13:03, said:


Aici, nu inteleg ce e cu acest Gata :P
Din ce am citit cred ca au nevoie mare de forta de munca, piata joburilor vacante in IT am vazut ca e destul de vasta. Nu ma costa decat vreo 150 euro sau ceva sa dau IELTS, sa creez express profile si apoi Dumnezeu cu mila; daca e sa fie ceva perfect, daca nu asta e. De incercat trebuie sa incerc altfel n-o sa dorm bine noaptea. Cam la asta se rezuma ecuatia.


pe job bank apar numai slujbe de 50 de bani
daca te ghidezi numai dupa job bank, mai bine stai in Romania

#10
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Ma ghidez dupa job bank, fiindca am si zis, ori plec cu job ca lumea, ori nu plec deloc ceea ce n-ar fi o tragedie. Singura sansa sa-mi gasesc job ar fi acolo.

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postandreiger, on 24 august 2015 - 14:09, said:

Ma ghidez dupa job bank, fiindca am si zis, ori plec cu job ca lumea, ori nu plec deloc ceea ce n-ar fi o tragedie. Singura sansa sa-mi gasesc job ar fi acolo.

Si eu ti-am spus: PE JOB BANK NU GASESTI "JOB CA LUMEA".

#12
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Asa o fi, nu te contrazic.
Insa daca dau un search pe "software tester" am 951 jobs found. Incercarea moarte n-are :)

#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postandreiger, on 25 august 2015 - 13:30, said:

Asa o fi, nu te contrazic.
Insa daca dau un search pe "software tester" am 951 jobs found. Incercarea moarte n-are Posted Image

se pare, poate gresesc, ca este o duplicare a workopolis si monster.
macar poate te ajuta sa vezi ce se cere. dar elimina cele cu security clearence.
dar atentie: de cand tata a intrat tare ratele s-au dus in jos.
bafta.

ps
in general, daca socotesti  1 cad = 1 euro cam toate sunt la fel.

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,631
  • Înscris: 02.10.2009
JobBank este foarte prost. E intr-adevar duplicare a altor site-uri. Sistemul lor de cautare si gasire de "match" este primitiv datorita posibilitatilor foarte restranse de cautare (domenii, specializari). Cu toate astea, pentru ca IT ul e cam varza, poate fi suficient de bun. Te trimit oricum la "sursa".
Mai sunt ale 20 de locuri unde poti cauta.
Foarte des vin cu intrebarea 1 daca esti cetatean canadian, 2 daca esti rezident permanent, 3 daca ai dreptul de munca in Ca. Poti spune ce vrei, ca nu verifica dar poti sa pierzi vremea.
Software tester este de multe ori temporary, part time sau contract. Daca nu e contract pe macar un an, pa si pu.

L.E. Somajul creste foarte accelerat, mult mai rapid decat in 2008. Atinge si IT ul, cel legat de soft industrial, adica "baza" domeniului si unde sunt (erau) salariile bune.

Edited by Rosebud09, 25 August 2015 - 20:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate