Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

World Ventures: o companie MLM activand abuziv pe piata din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#55
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Salut Andrei. Strategia pe care ai mentionat-o este urmatoarea pe lista. Am luat legatura cu DNA-ul si cu ceva site-uri de jurnalism (exclus jurnalismul de investigatie despre care am vazut deja ce hram poarta). Urmeaza sa epuizez punct cu punct tot ce reprezinta mass media si autoritate in tara asta, cel putin ca sa nu-mi aud vorbe cine stie cand ca nu s-a putut face nimic (de catre cei abilitati sa faca ceva) pentru ca nu s-a stiut.

Un lucru de-a dreptul hilar este informarea pe care am primit-o acum cateva zile de la cineva din World Ventures despre faptul ca deja s-ar fi stabilit data cand asa zisul club de turism ar urma sa se oficializeze in Romania (in traducere libera "sa intre intr-o spoiala de legalitate"). Aceasta data mi se spunea ca ar urma sa fie Ianuarie sau Februarie 2016. Inteleg ca pana atunci acest joc piramidal de imbogatire va putea sa opereze nestingherit ca si pana acum, dupa care, brusc, se va reinventa, devenind tot ce nu a fost vreodata, si asta pentru ca se va da o petrecere pompoasa undeva, se va tine un discurs sforaitor de catre cineva, se vor mai unge unii si altii cu ceva mite si spagi iar in cele din urma se va mai taia o panglica (reprezentand, probabil, in mintea unora, buna colaborare dintre America si Romania in materie de salvare a turismului romanesc)!

Stii ce ma deranjeza cel mai tare? Faptul ca avem oameni de paie in fruntea tarii! Care s-au vandut pe termopane si cartabos iar functia pe care o deservesc a devenit ONORIFICA. Desi tie nu ti se va spune aproape niciodata cine sunt ei, ii vei recunoaste tot timpul dupa numarul impresionant de insigne, diplome, titluri si decoratii ne sustinute de nici o realizare notabila de care tu sa fi aflat vreodata.

Edited by Eduard, 20 October 2015 - 21:07.


#56
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Am o veste proasta!
Dupa ce va intra oficial si legal si in tara noastra (traducerea "libera" <spoiala de legalitate> este puerila) va fi mai bine pentru ei (ma refer la organizatie).
Naivi cu impresii de culti in cap si cu dorinta de a castiga facil ceva [orice] se vor gasi, iar organizatia se va acoperi dpdv al contractelor / documentelor pe care gagautii le vor semna fara sa clipeasca, orbiti de mirajul calatoriilor de mii de euro cumparate cu pretul unui abonament de metrou sau de alte oferte fantasmagorice.
Ca dupa deziluzie unii vor plange ca nu au primit ce li s-a promis prin pliante, slide-uri, pe la congrese cu speakeri Posted Image  ... ghinion. Va conta doar ceea ce au semnat in contractele pe care nu le-au citit.


Hilara faza cu DNA-ul si cu "site-urile de jurnalism (exclus jurnalismul de investigatie)".
DNA-ul sa faca... ce? Sa iti dea un sut in koor pentru ca i-ai deranjat? Te inscrii intr-un sistem de nicaieri folosind o adresa fictiva din Ungaria (de ce nu ti s-ar aprinde beculetele chiar din acel moment?)... cum sa te duci cu asa ceva la DNA? Sau sa deschizi o actiune in vreo instanta***?
Daunele de 17.000 euro cerute prin avocat cred ca i-au facut pe aia sa se cracaneze de ras.

*** - Uite, daca nu ai fi fost doar un fazan naiv si aia chiar te-ar fi tepuit, asta era o solutie: judecata si proces cu implicarea media (sunt sigur ca s-ar fi gasit si cine sa se implice). Asta ar fi adus prejudicii reale: ar fi afectat efectiv imaginea si (mai ales) activitatea organizatiei.

Edited by BlueKing-69, 20 October 2015 - 22:19.


#57
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Unii, oricat de prosti sau inteligenti au o atractie pt kkturile astea.
Asa le e felul. Iar escrocii astia n-au ce face decat sa le ia banii.

#58
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View PostBlueKing-69, on 20 octombrie 2015 - 22:06, said:

DNA-ul sa faca... ce? Sa iti dea un sut in koor pentru ca i-ai deranjat? Te inscrii intr-un sistem de nicaieri folosind o adresa fictiva din Ungaria (de ce nu ti s-ar aprinde beculetele chiar din acel moment?)... cum sa te duci cu asa ceva la DNA?


DNA, ca structura avand competente clar definite pe zona de combatere a coruptiei mari si medii, se poate autosesiza in urma difuzarii de catre mediile publice de informare a unor materiale incriminand fenomene din zona politico-economica aflate in conflict cu legile unui stat si cu interesul national. O eventuala autorizatie acordata unei entitati care timp de 2 ani a driblat legislatia si a incasat bani nefiscalizati de la statul roman este de competenta Directiei Nationale Anticoruptie.

Te rog eu, nu te mai chinui sa discreditezi fiecare cuvant pe care il scriu. Am inteles ca nu te poti abtine, ca stai la panda si imi vanezi fiecare postare, ca orice as spune eu tu vei fi in dezacord. Te comporti precum un copil razgaiat care se da cu fundul de pamant fiindca mami nu-i da atentie fix cum vrea el. Nu dovedesti nici o calitate, in schimb esti plin de pretentii, prototipul de persoana la care grosolania este in floare. Te consideri indreptatit sa dai replica si nici nu concepi ca ai putea mai bine sa taci. Prostul nu cunoaste om mai destept ca el. Personal am rabdare cand e vorba de prostie, insa nu si cu cei care sunt mandri de ea!

#59
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Eduard, lasa-i pe gica contra sa se agite degeaba, lor le e usor sa-si dea cu parerea din pat cu laptopu-n brate fara sa faca niciodata nimic.
Tot ce povestesti, inclusiv teapa, e tipic pentru halul in care se afla Romania, coruptie generalizata pe spatele naivilor si legumelor care accepta sa fie furati pentru o galeata si un kil de zahar. Asa ca nu te opri.

#60
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Nu ma chinui sa discreditez... neavand ce anume sa discreditez.
Tu vii doar cu o gargara similara discursurilor celor care te-au si imbrobodit (speakerii internationali, globali si universali).

Citeste si ceea ce am scris si nu consideri (eronat) drept atac la opiniile tale: AI CEVA OPOZABIL impotriva alora? Din pacate NU, altfel ai fi avut deschisa calea unui proces. Iar din acesta ar fi decurs restul care conta: prejudicii de imagine pentru organizatia respectiva si implicit avertizarea eficienta a eventualelor victime. Cred ca suntem de acord macar aici, ca ar conta enorm daca s-ar reusi avertizarea cator mai multe potentiale victime.

Te-ai gandit sa va strangeti mai multe "victime" si sa faceti campanii de informare / constientizare? [banuiesc ca nu esti nici primul si nici ultimul]
Poate ca fiind mai multi nu ati fi neglijati / trecuti cu vederea de catre entitati de informare asa cum ai patit-o deja.
Ziceai undeva la inceput ca ar avea cca 4.000 membri in RO (ai zis-o din brosurile lor cu care te-au imbrobodit, nu ai de unde sa stii daca asta este si realitatea). Oare toti ceilalti sa fie multumiti? M-as mira! Mai gaseste pe unii ca tine si actionati.
Este bine si pe un forum, dar cati te citesc aici? [noroc cu mine :) ]

#61
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015
Eduard, am participat la discutie pentru ca asa cum ti-am spus am fost si eu la o prezentare World Ventures care nu mi s-a parut OK deloc iar pe de alta parte mi-a placut foarte tare felul in care ai expus problema, coerent, la obiect... ai creat un tablou extrem de bine conturat al felului in care se fenteaza legea in Romania.

Spui ca a fost o totala dezamagire legatura cu asa zisa presa de investigatii insa prin prisma mea un jurnalist de investigatii chiar ar avea un caz de investigat aici si daca s-ar opri si ar citi expunerea cazului,  80 % din munca pe care ar trebui s-o depuna este deja facuta de tine... poate pentru a fi cit mai veridic totul, ar fi necesar sa fi prezentat aici si ceva dovezi concludente care sa ateste ca intradevar ai facut platile respective catre World Ventures... asta in cazul in care detii astfel de dovezi...ma gindesc ca orice autoritate care ar urma sa faca cercetari pentru cazul in speta ar solicita si astfel de dovezi.
Sunt sigur ca mai exista si "lumina" in tara asta in ciuda gradului accentuat de coruptie si ca la un moment dat cineva cu oarece autoritate si coloana vertebrala va dori pe baza celor expuse de tine sa intervina pentru a intrerupe sirul ilegalitatilor comise de World Ventures.

#62
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Bine ai spus Ovi! Cineva de pe acest forum (plus inca cineva de la o agentie de presa) m-a mai intrebat la inceputul discutiei despre aceste dovezi. Am spus inca de pe atunci ca le am, dar acum le voi si atasa.

Deci..

- Aceasta este plata pentru adeziunea intitiala, prima plata si cea mai mare pe care am efectuat-o catre aceasta entitate:

Attached File  prima-plata.png   81.88K   134 downloads

- Iar aici am o captura de ecran cu istoricul platilor (plata initiala + abonamentele lunare) conform informatiilor inregistrate in biroul virtual de pe site-ul companiei:

Attached File  toate-platile.jpg   397.08K   134 downloads

#63
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Bun, mergi mai departe, dna, ziare, tv, tine-ne la curent.

#64
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Desigur, multumesc pentru participare!

Posted Image

#65
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
http://www.oviatabun...-cu-membership/

A se citi si comentariile (vad ca apare acolo si Eduard, ceea ce este un pas bun).

Unele sunt ceva de speriat. Printre altele:
"oricare din MLM urile de pe piata au produsele cele mai greu de verificat, comparativ cu produsul de WV. Pe scurt: orice propunere WV poate fi comparata cu oricare site de calatorii. Dar oricare! Eu nu pot avea niciodata sansa sa verific in laborator nicio crema, niciun sirop, niciun ruj, parfum, etc ce se pun la dispozitie de restul MLM. In plus, pentru membrii fireste, exista un call center 24/24 absolut functionabil care te ajuta cand intampini dificultati in trip ul ales de tine fie cel prestabilit, fie cel ales si cumparat prin Rovia..."
Partea frumoasa referitor al sublinierea de mai sus este faptul ca poti vedea preturi doar dupa ce te inregistrezi si - fireste - platesti.  Posted Image
Ce minuni de oferte gasesti dupa aceea la "renumita" Rovia... doar Eduard si altii care au gustat din acest fruct pot sti.


https://workingwithg...world-ventures/

Edited by BlueKing-69, 22 October 2015 - 20:41.


#66
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View PostPeter Blood, on 19 august 2015 - 18:02, said:

Cei ce promoveaza aceste scheme MLM sunt maeştrii în psihologia maselor. La întâlnirile de recrutare se creeaza o adevarată frenezie, o atmosferă de entuziasm în care presiunea exercitată de grup şi promisiunile unor câştiguri mari, peste noapte, manevrează lăcomia sau frica oamenilor de a pierde o afacere bună. Este greu ca un om să facă faţă unui astfel de chilipir, dacă nu este conştient de faptul că schema este măsluită împotriva sa.
E foarte greu să-ţi recuperezi investiţia în această afacere din cauză  de... România Posted Image

Am fost si eu la o chesti de genul asta avand ca tema vanzarea unei cafele cu nu stiu ce ciuperca in ea, ganoderma ....

Ori sunt eu prea destept fata de medie ( cel mai probabil, nu ), ori trebuie sa-ti curga scuipat din gura sa pui botul la balivernele pe care le zic astia. Va jur, a fost cel mai tare si singurul stand-up comedy la care am luat parte! Radeam cu lacrimi!!

Dupa ce au povestit ei pe acolo, au venit sa ne "racoleze". Partea a 2-a a distractiei a continuat, a fost caterinca, le-am zis ca vin si la etapa a 2-a, cand trebuia sa ma inscriu. :lol:  

PS. Daca stiti astfel de intalniri in Bucuresti, de orice tip, va rog, spuneti-mi prin PM.

#67
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Doresc sa informez pe toti noii inscrisi in World Ventures care vor sa se retraga dupa ce au achitat inscrierea, ca acest lucru se poate face fara batai de cap in termen de maxim 14 zile de la data confirmarii inscrierii, printr-o solicitare adresata staff-ului World Ventures (pe mail) in care trebuie ceruta rezilierea inscrierii si returnarea banilor. Asta este perioada de timp raportat la care, cel putin pana acum, World Ventures a binevoit sa calculeze retroactiv sumele cheltuite si sa returneze banii membrilor care doresc sa se retraga.

Edited by Eduard, 02 November 2015 - 13:25.


#68
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Revin cu o informatie foarte interesanta (si inrudita) din mediul politic, acolo unde, atunci cand ai acces la informatii netrucate, ajungi sa vezi cum oameni APARENT onorabili isi vand sufletul pe cateva zile de vacanta, te miri de pe unde culeasa. Pentru acestia, daca se lasa cu o excursie, atunci ii pot vinde si pe mama si pe tata.

Faza este urmatoarea..

UNPR si-a activat toata armata de  P O S T A C I  pentru a-l apara zilele acestea pe Gabriel Oprea si camarila in fata furiei populare manifestate in mediul virtual cu ocazia mortii politistului din coloana oficiala si, mai apoi, a iesirii populiste la rampa de dupa carnagiul din clubul Colectiv. Hackerii nu s-au lasat si au reusit sa sparga baza de date a UNPR, facand public Top 100  P O S T A C I  din "armata" UNPR-ista.

Marele premiu pentru P O S T A C I I  de serviciu ai UNPR-ului era o excursie la Venetia.

"Postand mesajele de partid, comentand si dand like-uri pe Facebook, acestia adunau puncte pe care le puteau converti mai apoi in marele premiu (o excursie la Venetia), weekend-uri pe Valea Prahovei sau cine la restaurante de lux" - arata mesajul hackerilor. Titulaturile cu care erau investiti - in functie de cantitatea postarilor - sunt similare unui joc piramidal de imbogatire si parvenire: debutant, ucenic, calator, experimentat, veteran, legenda.

Dincolo de faptul ca sistemul este profund abject, iata cine sunt cei care si-au vandut sufletul pentru calatoriile tradarii, precum si performantele inregistrate de acestia cu infamele postari: http://top100.postaciunpr.xyz/

Edited by Eduard, 05 November 2015 - 03:26.


#69
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

View PostEduard, on 05 noiembrie 2015 - 03:05, said:

Revin cu o informatie foarte interesanta (si inrudita) din mediul politic, acolo unde, atunci cand ai acces la informatii netrucate, ajungi sa vezi cum oameni APARENT onorabili isi vand sufletul pe cateva zile de vacanta, te miri de pe unde culeasa. Pentru acestia, daca se lasa cu o excursie, atunci ii pot vinde si pe mama si pe tata.

Faza este urmatoarea..

UNPR si-a activat toata armata de  P O S T A C I  pentru a-l apara zilele acestea pe Gabriel Oprea si camarila in fata furiei populare manifestate in mediul virtual cu ocazia mortii politistului din coloana oficiala si, mai apoi, a iesirii populiste la rampa de dupa carnagiul din clubul Colectiv. Hackerii nu s-au lasat si au reusit sa sparga baza de date a UNPR, facand public Top 100  P O S T A C I  din "armata" UNPR-ista.

Marele premiu pentru P O S T A C I I  de serviciu ai UNPR-ului era o excursie la Venetia.

"Postand mesajele de partid, comentand si dand like-uri pe Facebook, acestia adunau puncte pe care le puteau converti mai apoi in marele premiu (o excursie la Venetia), weekend-uri pe Valea Prahovei sau cine la restaurante de lux" - arata mesajul hackerilor. Titulaturile cu care erau investiti - in functie de cantitatea postarilor - sunt similare unui joc piramidal de imbogatire si parvenire: debutant, ucenic, calator, experimentat, veteran, legenda.

Dincolo de faptul ca sistemul este profund abject, iata cine sunt cei care si-au vandut sufletul pentru calatoriile tradarii, precum si performantele inregistrate de acestia cu infamele postari: http://top100.postaciunpr.xyz/


GRETOS SI REVOLTATOR !!!!

#70
enna6

enna6

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2015
Da. Probleme, Gogule?

#71
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
enna6, ti-ai sters anterioara postare?

#72
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 05 noiembrie 2015 - 03:05, said:

Revin cu o informatie   
Ideea fiind ca... ? Ai descoperit si tu acum roata?

Vrei sa induci ideea ca doar aia / unii au si platesc o "armata"pentru asa ceva?   :)

Legatura cu tema topicului / durerea ta este ca...? Ii trimiteau in excursie prin agentia celor care te-au tepuit pe tine / v-au tepuit pe voi (deoarece vad ca din pacate va inmultiti ca victime).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate