Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

World Ventures: o companie MLM activand abuziv pe piata din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#235
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Din cate stiu, fiscul american e mai al naibii decat toate, fara sa mai socotim si FBI-ul. Dupa cum a gasit cineva mai sus, compania asta exista din 2005. Mi-e greu sa cred ca daca ar fi o teapa asa mare, cum se spune, ar fi existat 11 ani fara probleme si lasati in pace de autoritatile statului. Chiar nu s-a gasit nici macar un om, la ei acasa, sa-i denunte si sa le inchida afacerea, daca ar fi fost niste nenorociti? Sunt pe teritoriul SUA, nu intr-un offshore dubios, totusi...
Si invers: cunosc cazuri de MLM-uri care au incercat sa intre pe teritoriul SUA si nu au putut, tocmai pentru ca au fost dovedite ca scheme piramidale de autoritatile statului.
Nu stiu daca putem pune etichete atat de usor. Aici suntem toti sub semnul anonimatului, dar si daca aceasta companie e curata, se risca procese pentru defaimare...Eu nu m-as hazarda sa fac afirmatii publice de niciun fel. In fine, e o parere.

#236
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Problema cu astia nu e de natura fiscala... e ca pacalesc oamenii promitandu-le castiguri iluzorii... si golanasii de la amway si-au luat-o peste botic :naughty:

Anyway, americanii au inventat sistemul asta mizerabil cu trepanati care zici ca-s de la niste secte de religiosi... de aia se misca mai greu autoritatile..

#237
zizis13

zizis13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2015
dupa capul astora cu schemele piramidale nu ar mai exista saracie in lume
toti am castiga sute de mii de euro pe luna,fara sa facem nimic,ba da sa prostim lumea
ce e piramidal e hotie.
adica daca pe mine ma intreaba unu,cat e excursia la roma.eu ce ii zic?inainte trebuie sa dai bani si dupa vezi.e normal?!
astia de pozeaza mari afaceristi,sunt tepari.adica nu imi pot face o afacere serioasa?

#238
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

Voi astia care picati prada acestui tip de escroci, aveti doua caracteristici:

1. nu stiti sa va infomati (ba chiar tindeti sa puneti la indoiala sursele serioase si sa va luati dupa chestii dubioase, gura manipulatorilor, samd)
2. persistati in greseala, adica starea de dezinformare, cu o incapatanare extrema (nuuu, eu nu am gresit, eu sunt cel mai destept)

Postarea ta nu are utilitate practica. Ea incearca sa deningreze un utilizator (intamplator pe mine) si in nici un caz sa aduca un plus de valoare cazului prezentat. Dovezile tale despre asa zisa superficialitate a faptelor si aspectelor prezentate de mine sunt la fel de superficiale precum abordarea insasi. Am sa iti dau raspunsuri in ordinea cronologica a emanatiilor..

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

Prima regula: cautare pe google. Eventual si wiki, verifici sursele si vezi ce e credibil si ce nu. Una dintre cele mai bogate, prolifice companii din lume? Mai mult ca sigur are pagina wiki in engleza, mai ales ca e si americana. Bagam pe google world ventures wiki. Rezultat? O pagina in norvegiana. Intram acolo, vedem in sidebar ca limba alternativa, doar maghiara. Cum pisici e posibil ca una dintre cele mai bogate si prolifice sa n-aiba pagina wiki in engleza? Aici deja trebuiau sa ti se aprinda toate beculetele posibile. Ne uitam totusi in treacat pe pagina norvegiana. Vedem Kontroverser. Parca seamana cu ceva din romana, nu?

Problema cu Norvegia era la nivel de controversa cand am intrat eu, in Octombrie 2014. Decizia legala de a intrerupe activitatea World Ventures pe teritoriul Norvegiei a fost anuntata public in Decembrie 2014: http://behindmlm.com...ions-in-norway/

Pagina ta de pe Wiki atat de inteligent gasita si tradusa cu Chrome are la sfarsit o nota care spune ca ultima data a fost editata pe 9 mai 2016. Tind sa cred ca nu este un continut din 2014, ci unul relativ recent la care inca se lucreaza. Cum spunea si Ovy, ce bine ar fi fost sa fii destept candva, nu acum, dupa razboi!

Celalalte probleme CUNOSCUTE AZI ale companiei World Ventures cu alte state pe teritoriul carora si-a permis sa activeze abuziv au aparut in decursul anului 2015:

- Africa de Sud: 24 Septembrie 2015
World Ventures under fraud investigation in South Africa

- Jamaica: 18 iunie 2015
World Ventures under investigation in Jamaica

- Malaezia: 26 aprilie 2015
WorldVentures an “illegal business” in Malaysia

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

WorldVentures is a Scam ?CBS News Story WorldVentures ... - YouTube (aici e si-un video).

Asta numesti tu dovada pro sau contra? Filmul ala e un tames balmes de strigaturi si ovatii, de crampeie tv in care se arata isteria worldventista pentru ca mai apoi sa vina unu si sa spuna in 30 de secunde ca parca nu e-n regula. Daca te duci la procuror sau la politist cu asa ceva te trimite la origini ca i-ai consumat timpul de pomana. Iar daca ajungi sa tii cont tu pentru tine de asa ceva, indiferent ce alegere ai face nu vei ajunge la nici o realizare mareata tocmai pentru ca te lasi atat de usor ghidat de astfel de nimicuri (iar asta iti nimiceste directia in viata!).

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

Zici de Forbes? Unde i-ai gasit tu pe forbes? Nu, nu e niciun world ventures acolo. Si nici pe alte liste de companii publice(ca nah, cine stie). Nici pe Forbes Global 2000 , nici Fortune 1000, nici nimic.

Cand vorbim de o companie de sute de milioane de dolari cum este World Ventures, automat intra pe fir conexiunea cu mass media de top. Nu exista o astfel de pozitie fara sustinere din media pentru contrabeneficii pe masura. In caz ca nu stiai, entitatile din media sunt interconectate la varf, iar daca Forbes scrie un articol binevoitor despre World Ventures iar Inc.com publica un clasament international la fel de binevoitor, toate acestea sunt sincronizate abil si de asa natura incat sa conduca la o autoritate de netagaduit a obiectului promovarii in fata publicului larg. Iata lucratura de care vorbesc:

Attached File  forbes-mention.gif   127.84K   33 downloads Attached File  wv-in-inc-top.gif   57.37K   36 downloads Attached File  wv-ranks-32-in-top-100-global-direct-sellers.gif   81.68K   36 downloads Attached File  world-travel-award-2013.gif   172.21K   36 downloads Attached File  world-travel-award-2014.gif   192.82K   41 downloads

In ultimele doua poze observam si surplusul de autoritate transferata "premiantilor" prin asocierea unor astfel de recunoasteri cu nume precum "Gulf Times" si "The Financial Times" care se pun gaj onestitatii si veridicitatii distinctiilor acordate.

Ma mir ca astfel de asocieri au scapat ochiului tau ager, MrReason!

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

Sunt un LLC? Un LLC, ca tot era pe aici unul din asta ca tine nedumerit ce e cu LLC-ul, daca indica "paradis fiscal": nu, nu indica paradis fiscal, e entitatea juridica din statele unite, echivalenta SRL-urilor de la noi. Adica firma privata, nelistata la bursa.

Asta e o afirmatie de la liturghie sau de la discoteca?

Uite aici un extras despre ce inseamna LLC chiar la mama lui acasa:

Attached File  llc-offshore.gif   38.89K   39 downloads

Si aici o comparatie intre LTD si LLC:

Attached File  ltd-vs-llc.gif   136.13K   34 downloads

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

- adresa de pe card vs adresa billing/shipping - NU, adresa detinatorului de card NU trebuie sa fie tot una cu cea pe care se emite factura sau cea catre care se trimite un produs... pe site-uri precum amazon ai si facilitatea de a-ti gestiona mai multe adrese... exista o multime de motive legitime pt. asta, de la a face cadouri altora, la a-ti plati tie facturile dintr-o tara cand locuiesti in alta tara... ceea ce aveai tu impresia, adica adresa de card sa fie tot una cu cea dea billing/shipping, e practicat de unii comercianti satui de diverse tepe/probleme cu carduri furate, etc. .. dar nu e o regula....

Lucrezi cumva in domeniul infractiunilor informatice incat iti permiti luxul unei astfel de sigurante privitoare la cazul discutat? Eu cred ca nu, ceea ce ne conduce la o alta abordare, mai generala, despre modul de a pune in discutie o problema: cele 3 stadii ale dezvoltarii omului - camila, leul si copilul. Din considerente obiective am sa descriu stadiul camilei.. In acest stadiu esti papagal. Esti doar amintiri, credinte si inchipuiri, nimic mai mult. Toata viata ta consista din cunostinte si dogme pe care ti le dau altii. Te duci pe stadioane, la biserici, la temple si la moschei alaturi de mari adunari de alte camile. Incercarea cuiva de a descoperi aici fiinte umane constiente de sine va fi un lucru extrem de greu! Continua sa repete cu totii ca papagalii si nu ies din cor pana cand viata nu-i da cu capul de pereti.

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

- ai dat de BBB probabil pe google, alti golanasi (yup, wiki, again, te lamureste) le platesti taxa, esti ok, nu le platesti taxa, esti naspa...

In cazul in care arunci pisica in curtea BBB cum ca ia bani pentru informatiile afisate pe site despre companii, va trebui sa ai dovezi al dracului de bune ca sa nu fi acuzat de afirmatii mincinoase, defaimatoare, discriminatoare si compromitatoare!

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

tu te-ai folosit de o adresa falsa din ungaria pt. a te inscrie, deocamdata tu esti ala blamabil... ai putea sa te adresezi cel mult autoritatlor din ungaria, numai sa te vad cum procedezi cu adresa falsa...

Aceasta problema a fost deja discutata. Presupunand ca nu ai citit cu atentie ceea ce am expus cu ceva pagini in urma, reiau ideea ca sa nu mai aud ca povestea e repetata de alti ipochimeni. Asadar: atata timp cat ma pot inregistra ca membru cu o simpla casuta postala din orice tara agreeata de World Ventures, inseamna ca aceasta adresa poate fi si o camera de hotel din orice oras apuc sa calatoresc intr-un moment sau altul. Criteriul departajarii pe tara se valideaza fie din Billing Adress prin asociere cu acel card bancar de pe care se face plata, fie printr-un act de identitate, un act de proprietate, o factura la utilitati sau actul constitutiv al firmei personale. Atata timp cat nu se solicita si nu se verifica aceste date, ceea ce mi se cere este o simpa adresa de corespondenta.

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

- DNA-ul nu se ocupa cu ce crezi tu ca se ocupa... nici macar de era pe aici firma aia, nu se ocupa de ei... DNA-ul are treaba cu angajtii statului ce iau spaga, contracte frauduloase intre stat si altii, etc.. nu de golanasi de la mlm-uri ce palesc persoane fizice extrem de naive...

Prin urmare te pricepi si la DNA! Esti o adevarata comoara ambulanta! Ma mir ca nu se bat autoritatile pe tine care sa te racoleze si sa te foloseasca mai abitir! Sa lase ei o asemenea chintensenta de inteligenta sa se iroseasca in mii de postari pe chaturi si forumuri! O adevarata pierdere pentru Romania!

PS> Pentru a evita orice posibile viitoare controverse cu alte persoane la fel de binevoitoare, va rog cititi cu atentie postarea #58 in legatura cu afirmatiile facute despre DNA.

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

- nu e ilegal sa ti se pretinda un abonament pt. a ti se da "acces" la niste oferte "speciale" (chiar daca ofertele alea sunt aberant de scumpe)

Credeam ca macar despre schemele piramidale ai inteles cate ceva. Inteleg ca totusi n-ai inteles nimic. Am sa-ti dau elementele la care se incadreaza World Ventures ca sa vezi ca in cazul acesta este extrem de ilegal sa ti se pretinda un abonament pentru a ti se da "acces" la niste oferte "speciale"..

1. Membrii inrolati ca reprezentanti de marketing (deci cei care castiga bani din promovarea inrolarilor in World Ventures) nu sunt platiti ca urmare a vanzarii de vacante, ci exclusiv din vanzarea titlului de "membru in club" (prin aducerea de noi membri care platesc taxa de inrolare si taxa de reinoire lunara a statutului de membru). Asadar nu se tranzactioneaza nici un produs, banii care se ruleaza fiind obtinuti din incasarea cotizatiilor pentru calitatea de membru.

2. Conform legilor nationale si internationale care ofera statut legal MLM-urilor dar incrimineaza schemele piramidale, pentru ca o afacere sa poata fi considerata MLM legitim si nu schema piramidala de imbogatire, veniturile generate in reteaua de afiliati la entitatea in cauza trebuie sa provina din vanzarea de produse si servicii, nu din din colectarea unei taxe de membru. Ori in cazul World Ventures, conform informatiilor centralizate puse la dispozitie de guvernul norvegian, pana la 90-95% din veniturile companiei sunt realizate ca urmare a perceperii acestei taxe de membru si nicidecum nu sunt consecinta rezervarilor de vacante realizate de catre membri.

3. Accesul la vacantele despre care vorbesti nu inseamna ca de banii cotizati mergi in vacante, ci ca din banii cotizati ai acces la un album cu poze despre vacante pe care le poti face doar in cazul in care esti dispus sa cheltui alti bani si in conditii demonstrate adesea ca fiind putin sau deloc avantajoase.

View PostMrReason, on 25 mai 2016 - 13:17, said:

In toata mascarada, poate pot fi dati in judecata "liderii" aia din romania, desi ma indoiesc ca pe penal... nu se stie nici pe civil, mai ales ca nu aveti contracte...

Sindromul personalitatii multiple spune ca e randul avocatului din tine sa iasa la bara (la bara din club, nu?). Vizavi de aceasta afirmatie am sa-ti spun doar atat: acuzatia de inselaciune deja exista la dosar. Ia ghici, in cazul acesta, e la civil sau la penal?

In incheiere, propun studierea definitiei hater-ului din dictionarul de romgleaza versiunea 2016, precum si a smart-ass-ului.

Attached File  haters.jpg   28.34K   23 downloads Attached File  smart-ass.jpg   36.14K   12 downloads

Succesuri!

Edited by Eduard, 27 May 2016 - 01:25.


#239
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
MrReason a fost dragut cu tine. In "real life" tipi ca tine ajung sa hraneasca planctonul inainte sa apuce sa faca prea mult "damage".

#240
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Omul are o filosofie clasica de melemist, sint aproape sigur ca a vindut de zor emiuei-uri si alte rahaturi de se vind in acest sistem iar aici incearca sa faca (dupa parerea lui, total eronata) o reclama subtila poate mai pica vre-un fraier in plasa! Asta rezulta si din faprul ca are mult timp de scris, se pierde in sofisme, isi toceste tastatura intens fara a spune nimic util, adica:

  DE CE NU SE DUCE LA POLITIE, PROCURATURA, ONU, NATO sau cine se ocupa de excrocheriile astea in loc sa-si faca o gramada de clone care sa dialogheze una cu alta!???

#241
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostEduard, on 27 mai 2016 - 00:58, said:

   ...  
Interesant modul cum abordezi userii (si chiar pe unul care a fost rezonabil cu tine) tocmai tu, care pe de alta parte te dai curva virgina si stresezi moderatorii cu reporturi pe chestiuni inchipuite.

Pe langa limbajul si mesajele cu care ne-ai obisnuit, nu raspunzi si la intrebarile care au ramas in aer in legatura cu viziunea ta actuala si reala (asta vine de la "VIATA REALA") asupra acestei companii, implicit asupra activitatii si ofertei sale dar si asupra contextului in care poti fi racolat (vorbind strict de experienta ta)? Ar avea o extrem de mare relevanta in "economia" subiectului. Nu raspunzi deoarece asta ar devoala adevarata ta misiune pe aici?
Dar cu propriile tale cuvinte, nu cu copy/paste sau cu sabloane de spalati pe creier (scuze, dar efectiv chiar asa reiese din textele tale).

Edited by BlueKing-69, 27 May 2016 - 09:18.


#242
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Aici ,ultima postare legata de Worldventures si care face referire la investigatia din Africa de Sud, chiar pe site-ul gasit de Eduard, spune ca nu s-au gasit dovezi ca ar fi o schema piramidala: "What we do know though is that neither World Ventures or MMM Global in South Africa show ‘no characteristics of operating a pyramid scheme‘."In Malaezia, se pare ca nu au avut nu stiu ce licenta de turism. In Norvegia, nu am inteles exact ce au gasit aia si cum au interpretat ei...dar intrebarea e: de ce nu au facut la fel si autoritatile altor state unde activeaza astia, daca e atat de evident ca nu sunt in regula, precum afirma unii?
Faptul ca firma exista linistita in State de atatia ani si ca nu au fost gasiti drept tepari in Africa de Sud, mie imi spune ca nu difera cu nimic de alte companii de genul, Amway, Oriflame, Herbalife, etc. Sunt curios ai nostri ce vor zice...

#243
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Bre eduard, esti de un habarnism si o incapatanare feroce.. exact cum am zis in primul meu post pe topicul asta... citesti si nu intelegi ce citesti... :roflmao:

Esti incorigibil, nu are rost sa-mi mai pun mintea cu tine, te las in lumea ta imaginara, vad ca-ti place la nebunie... :console:

#244
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postspider_zero_sapte, on 27 mai 2016 - 05:17, said:

MrReason a fost dragut cu tine. In "real life" tipi ca tine ajung sa hraneasca planctonul inainte sa apuce sa faca prea mult "damage".

Este a 3-a amenitare la adresa integritatii fizice pe care o primesc in sarabanda devoalarii World Ventures. Catre toti cei care au facut, fac si vor mai face astfel de amenintari, am o intrebare de bun simt: PUTETI FII MAI DISPERATI DE ATAT?

In ceea ce te priveste pe tine, d-le ochi, in cazul in care nu esti doar un extremist ratacit pe Softpedia ci mai degraba un zilier cu gentuta si agenduta de la baza lantului trofic masonic sau a serviciilor secrete masonizate, vreau sa am o vorba directa cu cel care te-a instruit, superiorul tau pe linie ierarhica, cel care te-a lasat sa faci circ si panarama uzand de o putere care nu este a ta si care nici nu este destinata alimentarii propriilor frustrari si nevroze. Inteleg ca deviza existentei tale in aceasta lume este asocierea in scop infractional cu oricine ti-ar putea da o minima satisfactie ca esti acolo unde iti poti permite orice, insa, vezi tu, cel ce raspunde de unul ca tine are acum o mare problema, constand in gradul de nepasare si de eroare in care arata ca se afla el insusi vizavi de rolul lui acolo. Exista mecanisme dupa care se intampla lucrurile in aceasta lume complet straine perceptiei voastre planctonice. Pe scurt insa, pentru obscuri ca tine si ca cei care te-au crescut, regula de baza este "Nu mor ingerii cand vor dracii".

In alta ordine de idei, felul in care s-au autosesizat toti cei care au postat ulterior vizavi de aceasta amenintare imi arata GRADUL DE CONSTIINTA al principalilor "binevoitori" care graviteaza in jurul acestei discutii: ZERO. Ba chiar una dintre caricaturi a mai dat si Like. Ce lume jalnica!

Edited by Eduard, 27 May 2016 - 20:31.


#245
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tu nu vrei sa pricepi ca lumea s-a plictisit de comentariile tale docte, scrise frumos dar care nu comunica nimic.
Ai expus problema, au aparut si niste sustinatori din nisip din iarba verde, mai departe este de competenta organelor abilitate. Apropo, plingere oficiala ai facut?

#246
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015

View Postspider_zero_sapte, on 27 mai 2016 - 05:17, said:

MrReason a fost dragut cu tine. In "real life" tipi ca tine ajung sa hraneasca planctonul inainte sa apuce sa faca prea mult "damage".

CE MIZERIE !!! .... "In real life" ?!!! Poate in lumea voastra si a altora care fac parte din societatile ce folosesc astfel de insemne ca cele folosite de tine (ochiul, piramida,etc).
In lumea asta:
" Ameninţarea reprezintă fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere.
Aceasta se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

#247
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View PostEduard, on 27 mai 2016 - 20:27, said:

...
In ceea ce te priveste pe tine, d-le ochi, in cazul in care nu esti doar un extremist ratacit pe Softpedia ci mai degraba un zilier cu gentuta si agenduta de la baza lantului trofic masonic sau a serviciilor secrete masonizate, vreau sa am o vorba directa cu cel care te-a instruit, superiorul tau pe linie ierarhica,
Cu plăcere!
http://eng.mil.ru/en/contacts.htm
Le trimiți un mail în care te recomanzi ca fiind trimis de Vanya Tschimo. Te contactează ei prin handlerul meu. ( Vezi spre deosebire de voi, piramidalicii, noi suntem o organizașie deschisă
dialogului cu cetățeanul.

P.S.
Îmi pare rău, dar nu-ți pot da nr. lui de mobil nici măcar pe PM. Dujmanul veghează!

#248
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postspider_zero_sapte, on 27 mai 2016 - 21:29, said:

Cu plăcere!
http://eng.mil.ru/en/contacts.htm
Le trimiți un mail în care te recomanzi ca fiind trimis de Vanya Tschimo. Te contactează ei prin handlerul meu. ( Vezi spre deosebire de voi, piramidalicii, noi suntem o organizașie deschisă
dialogului cu cetățeanul.

P.S.
Îmi pare rău, dar nu-ți pot da nr. lui de mobil nici măcar pe PM. Dujmanul veghează!


Eu nu ma recomand ca fiind trimis de nimeni. Nu joc in hora nimanui si prin urmare nu intru pe usa din dos nicaieri. Ai ceva de vorbit cu mine, vrei cu adevarat asta, fa-o sa se intample pe usa din fata, la vedere si cu respect. Asadar, pe canalele voastre ferite de ochii dusmanilor (oricare ar fi acele canale si oricare ar fi acei dusmani), transmite-i personal seniorului tau interventia ta si raspunsul meu. Sunt convins ca printre multele treburi oficiale si neoficiale cu care se indeletniceste, va considera de un real interes felul in care cineva care in mod normal nu exista, adica tu, iese la rampa si face valuri in numele unei intregi increngaturi de interese guvernamentale aflate in spatele unei afaceri promiscue care nici nu ar fi trebuit sa existe in aceasta forma. Personal ma asteptam sa nu trebuiasca sa iti spun eu ca asa ceva nu se face. Ma asteptam sa stii ca lumile noastre - a mea si a ta - nu au altceva in comun decat faptul ca traiesc pe aceeasi planeta si orice interactiune dintre ele se poate intampla doar intr-un cadru strict reglementat. Orice trecere a granitei in mod fraudulos este penalizata. Dar poate o sa-ti spuna asta seniorul. Sau poate o sa-i spuna si lui altcineva.

Edited by Eduard, 28 May 2016 - 01:43.


#249
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Iar ai sarit gardul?

#250
studio54

studio54

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2006
Salutare, de curand a ajuns si la mine deja se pare marele fenomen.

Acum sa zic 10 zile, o tipa ma saluta pe facebook, eu activand intr-un grup de fotografie, ca a vazut pozele facute de mine acolo si i-au placut, apoi i-au placut pozele mele de profil bla bla etc, ca sunt dragut si ar vrea sa ma cunoasca. Acum n-oi fi eu slut dar nici vreo vedeta. Mi s-a parut putin ciudat dar initial am zis na, se mai intampla sa ma placa si pe mine o fata din cand in cand. Nu a trebuit sa ma simt prea idoliatrizat cand dupa jumatate de ora de vorbit nimicuri, ma intreaba tam nesam ce fac in seara respectiva la ora 7. Eh atunci s-a aprins primul beculet, cu ceva variante: a pus-o vreun prieten sa faca misto de mine sau e barbat. Ma mai uit o data pe profilul ei, poze normale si singura si cu prieteni, de la mare de la munte, mai o melodie mai un check-in, pe scurt un profil extrem de normal. In fine, nu am putut ajunge in ziua respectiva spunandu-i ca zilele urmatoare cu mare placere. Zilele urmatoare "supriza", n-a mai dat niciun semn. Dupa vreo 3 zile o salut, o invit la un suc: nu prea am timp am treaba. La momentul asta m-am linistit definitiv si mi-am dat seama ca e ceva dubios asa c a am luat-o la intrebari insistent cu ce se ocupa, anterior o mai intrebasem si tot ce am scos a fost ca lucreaza in vanzari si calatorii, cititnd ce am citit pe acest forum descrierea "jobului" a fost perfecta. deja devenisem chiar agasant si putin nesimtit, i-am zis ca  ca e ciudata ca e dubioasa, ca dau numai de nebuni pe FB. Imi spune sa vin Luni cu ea sa ii cunosc grupul de prieteni si o sa vad ce face, acelasi secretism, acelasi secretism. I-am zis direct: ca sa evitam o situatie penibila si neplacuta, vrei sa imi vinzi ceva? evident alta ocolire a subiectului, ca o sa vad, ca de ce sunt asa curios. La acest moment, am zis ca ii dau eu de cap singur, am luat pozele la puricat, ceva se repeta aproape zilnic: You should be here. Google, dau de acest thread. Dupa cum imi spusese si instinctul, era cam ce estimam si eu. Acum statusul a ramas ca Luni voi merge la prezentare, cititnd postarile anterioare plus vizionat filmulete cam stiu despre ce va fi vorba dar cred ca voi merge pur si simplu ca sa vad circ fara sa platesc bilet.

In alta ordine de idei, privind din perspectiva cealalta, va spun sincer, m-am uitat de cateva ori pe profilul respectivei, in ultimele 2 luni intr-un singur weekend nu a postat poze de prin vreo excursie, in rest Roma, Sibiu, Moscova, USA, Bran. in toate pozele pare fericita, zambeste, e vesela, la fel si cei cu care este. Nu stiu ce nivel sau rang sau cum i-o zice este tipa dar de calatorit calatoreste, asta e clar, asta nu poate fi tagaduit.

Edited by studio54, 28 May 2016 - 09:18.


#251
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
In sfirsit o opine cinstita! M-ai convins, ma inscriu si eu. Un cont unde sa trimit banii daca se poate!

#252
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005

View Postcipcon, on 25 mai 2016 - 17:22, said:

Din cate stiu, fiscul american e mai al naibii decat toate, fara sa mai socotim si FBI-ul. Dupa cum a gasit cineva mai sus, compania asta exista din 2005. Mi-e greu sa cred ca daca ar fi o teapa asa mare, cum se spune, ar fi existat 11 ani fara probleme si lasati in pace de autoritatile statului. Chiar nu s-a gasit nici macar un om, la ei acasa, sa-i denunte si sa le inchida afacerea, daca ar fi fost niste nenorociti? Sunt pe teritoriul SUA, nu intr-un offshore dubios, totusi...
Si invers: cunosc cazuri de MLM-uri care au incercat sa intre pe teritoriul SUA si nu au putut, tocmai pentru ca au fost dovedite ca scheme piramidale de autoritatile statului.
Nu stiu daca putem pune etichete atat de usor. Aici suntem toti sub semnul anonimatului, dar si daca aceasta companie e curata, se risca procese pentru defaimare...Eu nu m-as hazarda sa fac afirmatii publice de niciun fel. In fine, e o parere.

A fost unul dintre rationamentele pe care le-am avut si eu la inceput, atunci cand auzind pentru prima data de aceasta entitate m-am gandit ca nu ar putea sa intre pe piata o mafiotenie din moment ce acest pretins MLM avea o cota mare de piata in SUA si distributie pe teritoriul a vreo 20 de alte tari (parca atat erau in 2014). Sa nu uitam insa ce guverne si administratii avem, intesate de coruptie pana la refuz. Iar SUA e mama a inselatoriilor, a infractiunilor si abuzurilor. Acolo daca iese banul, se scuza si se acopera orice. Crezi ca cei din World Ventures nu stiu exact ce fac si prin intermediul cui? Fiecare din cei care ies in fata ca lideri motivationali, CEO-isti, cofondatori, directori executivi, de acolo si de aici, sunt intr-o mare admiratie unii fata de altii si se incurajeaza reciproc, se felicita si se pupa de cate ori au ocazia.

Spre exemplu..

Attached File  matt-morris-si-geta-voinea.jpg   166.3K   59 downloads Attached File  razvan-dinca-si-wes-melcher.jpg   213.42K   57 downloads Attached File  ravaz-geta-wes.jpg   269.89K   55 downloads Attached File  razvan-dinca-si-wayne-nugent.jpg   407.57K   54 downloads

Prin urmare sfatul meu vizavi de orice situatie mai mult sau mai putin clara de acest gen si de orice gen este folosirea intuitiei si logicii de viata a fiecaruia, felul in care fiecare observa lumea din punctul lui de vedere. Nu al guvernului SUA, reprezentantilor WorldVentures, crainicei de la stiri sau judecatorului roman. Important e modul cum percepi tu ca se misca totul in jur, felul in care vezi tu aceasta societate si pe tine in raport cu ea. De aici deriva mai departe nevoia personala de apartenenta prin gand-cuvant-fapta la un anume mod de a gandi, de a simti, de a fi. Urmarind sa iti iei deciziile in felul acesta, nu vei mai avea nevoie de textele de marketing ale nimanui si nici regrete despre ceea ce ai ales sa intreprinzi astfel.

View Poststudio54, on 28 mai 2016 - 09:12, said:

In alta ordine de idei, privind din perspectiva cealalta, va spun sincer, m-am uitat de cateva ori pe profilul respectivei, in ultimele 2 luni intr-un singur weekend nu a postat poze de prin vreo excursie, in rest Roma, Sibiu, Moscova, USA, Bran. in toate pozele pare fericita, zambeste, e vesela, la fel si cei cu care este. Nu stiu ce nivel sau rang sau cum i-o zice este tipa dar de calatorit calatoreste, asta e clar, asta nu poate fi tagaduit.

Citeam intr-un raport din 2008 de la nu stiu ce agentie ca in Romania erau atunci vreo 200.000 de ultra bogati (posesori de averi in toata regula). Daca acum au scazut chiar si la o zecime, tot raman 20.000 de indivizi care isi aprind tigarea de 10 dolari cu bancnota de 100. Ce crezi ca vor face beizadelele lor? Vor calatori, vor sparge bani aiurea si se vor trage in poze incercand sa-si arate valoarea pe care nu o au si probabil ca nu o vor avea niciodata. Geta si Razvan isi tin prezentarile in Bamboo, Chaboo, Maraboo si mai nou inteleg ca si la Bonton Palace. Ce zici, vor gasi amatori de frecat buha prin lume (cu sau fara castiguri adiacente)? Asa ma gandeam si eu.

Edited by Eduard, 28 May 2016 - 23:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate