Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Semnal Digi.Mobil 3G foarte slab in orasul Suceava

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006
Se pare ca Digi Mobil sta prost cu semnalul in orasul Suceava. Dupa cum veti vedea in screenshot-urile de mai jos in multe puncte din oras semnalul e foarte slab. Pozele sunt facute in diverse locatii, indoor si outdoor. Prima poza, spre exemplu, e outdoor, in centrul orasului, in parcarea de la CEC Bank.
Acasa [ bloc de caramida ]  intr-o camera am semnal foarte slab, 1 linie, si deseori chiar trece singur pe roaming, iar in cealalta parte a casei am 2-3 linii pe DigiMobil.
Testele au fost facute pe iPhone 4 cu iOS 7.1.2

Daca cineva de la Rds citeste acest thread si raspunde cand se va rezolva problema, i-as fi recunoscator.

Attached Files


Edited by nicu2006, 18 August 2015 - 22:46.


#2
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013

 nicu2006, on 18 august 2015 - 22:25, said:

Se pare ca Digi Mobil sta prost cu semnalul in orasul Suceava. Dupa cum veti vedea in screenshot-urile de mai jos in multe puncte din oras semnalul e foarte slab. Pozele sunt facute in diverse locatii, indoor si outdoor. Prima poza, spre exemplu, e outdoor, in centrul orasului, in parcarea de la CEC Bank.
Acasa [ bloc de caramida ]  intr-o camera am semnal foarte slab, 1 linie, si deseori chiar trece singur pe roaming, iar in cealalta parte a casei am 2-3 linii pe DigiMobil.
Testele au fost facute pe iPhone 4 cu iOS 7.1.2

Daca cineva de la Rds citeste acest thread si raspunde cand se va rezolva problema, i-as fi recunoscator.

Te sfatuiesc sa intocmesti o sesizare la departamentul Digi Mobil, apeland gratuit numarul de telefon (*777) care te va redirectiona automa catre Digi Mobil. Dupa care, urmezi pasii de acolo ai robotului, si vei intra in legatura cu un operator telefonic. Ii explici problema in detaliu, dupa care o sa se intocmeasca un ticket, cu un numar ce o sa iti fie comunicat de catre persoana cu care ai discutat, si in timp de 2-3 saptamani, poate o sa vezi vre-o schimbare. Si eu am patit la fel, la mine in zona. Zona rurala, Singeorgiu de MS, semnal indoor 2 linii, 3 maxim, pe iPhone 5s, abia daca il puteam utiliza. Dupa 2-3 sesizari de acest gen, problema s-a rezolvat, si acum am 4-5 linii, constante, folosesc 3G-ul pentru YouTube, se incarca aproape la secunda, 720p, extra-multumit de servicii. Trebuie sa ii pui in legatura cu problema intampinata de tine, deoarece ei nu se vor autosesiza niciodata, nestind despre ce este vorba. Sfatul meu, procedezi cum doresti :).

#3
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006

 Swagger, on 18 august 2015 - 22:31, said:

Te sfatuiesc sa intocmesti o sesizare la departamentul Digi Mobil, apeland gratuit numarul de telefon (*777) care te va redirectiona automa catre Digi Mobil. Dupa care, urmezi pasii de acolo ai robotului, si vei intra in legatura cu un operator telefonic. Ii explici problema in detaliu, dupa care o sa se intocmeasca un ticket, cu un numar ce o sa iti fie comunicat de catre persoana cu care ai discutat, si in timp de 2-3 saptamani, poate o sa vezi vre-o schimbare. Si eu am patit la fel, la mine in zona. Zona rurala, Singeorgiu de MS, semnal indoor 2 linii, 3 maxim, pe iPhone 5s, abia daca il puteam utiliza. Dupa 2-3 sesizari de acest gen, problema s-a rezolvat, si acum am 4-5 linii, constante, folosesc 3G-ul pentru YouTube, se incarca aproape la secunda, 720p, extra-multumit de servicii. Trebuie sa ii pui in legatura cu problema intampinata de tine, deoarece ei nu se vor autosesiza niciodata, nestind despre ce este vorba. Sfatul meu, procedezi cum doresti Posted Image.
Iti multumesc frumos pentru sugestie. O voi pune in practica,
Am uitat sa precizez mai sus ca am mai testat semnalul Digi Mobil si pe telefoane mai ieftine gen Nokia C5, Nokia X2, situatia fiind insa identica.

#4
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014
Daca ai citit postarile de la Digi Mobil, ai aflat ca din Suceava s-a scos o antena care acoperea G Enescu si Obcini...daramite sa mai lucreze la acoperire. Eu am facut vreo 4 sesizari, m-au sunat dupa vreo cateva saptamani si nici macar nu s-au sinchisit sa spuna adevarul. Am aflat apoi ca scosesera o antena. Au trecut aproape 4 luni si nu s-a schimbat nimic in zona.
Poate altii au avut mai mult noroc cu sesizarile ori poate a fost coincidenta ca in acea zona urma sa fie imbunatatit semnalul,nu stiu.

Incearca cu sesizari, cat mai multe. Daca reusesti ceva,anunta-ne si aici pe forum.

Iar legat de ce spune Swagger, sa fii sigur ca ei stiu cand scot antene,nu stiu de ce nu se sinchisesc sa rezolve situatia. Semnal in Suceava,cel putin outdoor e destul de ok,zic eu..dar na,mai sunt si exceptii.
Sper sa vina si randul orasului Suceava la densificare, ca deocamdata acoperirea e cea facuta pana acum cativa ani pe 2100.

#5
gabi-s

gabi-s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 20.01.2006
Indiferenta maxima ... !!! Si mai vor abonati ... !!! Sa vedem distractie ... cand vor renunta la RN-Vdf. Ma repet ... Nu sunt capabili sa acopere municipiul Suceava cum trebuie , ce pretentii sa mai avem de la ei ... Noroc cu RN in IulliusMall , Selgros  , lifturi , casa scarii si alte zone din cartierele George Enescu si Obcine ... Si in Burdujeni mai apar surprize ... La Ipotesti , Salcea , Dumbraveni si alte localitati la doi pasi de Suceava ... predomina Rosul de la Vodafone !!!  "Aventuri in Belgravistan !"

#6
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

 gabi-s, on 19 august 2015 - 16:47, said:

Indiferenta maxima ... !!! Si mai vor abonati ... !!! Sa vedem distractie ... cand vor renunta la RN-Vdf. Ma repet ... Nu sunt capabili sa acopere municipiul Suceava cum trebuie , ce pretentii sa mai avem de la ei ... Noroc cu RN in IulliusMall , Selgros  , lifturi , casa scarii si alte zone din cartierele George Enescu si Obcine ... Si in Burdujeni mai apar surprize ... La Ipotesti , Salcea , Dumbraveni si alte localitati la doi pasi de Suceava ... predomina Rosul de la Vodafone !!!  "Aventuri in Belgravistan !"

Mi au trimis mesaj cu oferta de 50% pe 6 luni...dar prima data sa refaca macar ce au stricat. Stau linistit in alta retea,pana vor avea de gand sa faca ce trebuie

#7
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 01.12.2014
la voi sa dat drumul la 900?

#8
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

 attis21, on 19 august 2015 - 21:36, said:

la voi sa dat drumul la 900?

Da...900 prin gaura cheii...
Nu , nu au dat drumul pe 900.


#9
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 01.12.2014
nici la n-oi

#10
nicu2006

nicu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2006
spune-ti si mie va rog cum aflu daca folosesc banda de 2100 sau cea de 900 pe iphone.

(chiar daca e funcțională in Sv doar cea de 2100 momentan, macar sa stiu pe viitor..).

Edited by nicu2006, 19 August 2015 - 22:38.


#11
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 01.12.2014
ce-l m-ai apropiat antenă dual band am la 1km de mine da n-am mai mult în exterior de 91dBm și în interior între 97 și 101dBm  deghaba fără 900 am și ieu sezizare din anul trecut da nu rezolvat absolut nimic promisiun ne numărate mult m-ai sigur că pană nu dă drumul la 900 nu se schimbă nimic în bine și asta numai la anul viitor !

prima cifră facie diferența  0 1 2 pe 2100 și 3  4 5 pe 900

trebuie să descarci o aplicație exemplu GSM signal monitoring  fiecare antenă are un număr CID15683 ;Lac7051RSSI -97dBm asta am ieu în această momento

Edited by attis21, 19 August 2015 - 22:58.


#12
gabi-s

gabi-s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 20.01.2006

 dan2014sv, on 19 august 2015 - 22:24, said:

Da...900 prin gaura cheii...
Nu , nu au dat drumul pe 900.

Anul acesta ... slabe sperante de 900 pentru Suceava si Botosani !!! Abia s-au miscat in Bacau si ceva simbolic la Iasi . Nu sunt capabili sa acopere cu 2100 municipiul Suceava , ce pretentii sa mai avem de la ei ?  Au o mare durere in cot !!! Daca doreu si aveau interesul, negociau cu VDF-onul pentru colocare si rezolvau o parte din probleme !!!

#13
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

 gabi-s, on 20 august 2015 - 13:07, said:



Anul acesta ... slabe sperante de 900 pentru Suceava si Botosani !!! Abia s-au miscat in Bacau si ceva simbolic la Iasi . Nu sunt capabili sa acopere cu 2100 municipiul Suceava , ce pretentii sa mai avem de la ei ?  Au o mare durere in cot !!! Daca doreu si aveau interesul, negociau cu VDF-onul pentru colocare si rezolvau o parte din probleme !!!

So what? Sunt si alte retele. De nelimitat la 5 euro, nu am nevoie. Pana vor misca lucrurile,stau in alta retea

#14
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
E bine de tine ca gandesti asa.
Altii urla in continuu ca n-au acoperire, ca li s-a taiat roamingul, ca nu le merge ba una ba alta.
Dar nu se gandesc deloc sa plece la cei care le-ar putea oferi servicii mai bune.

Edited by danutz1, 20 August 2015 - 14:43.


#15
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

 danutz1, on 20 august 2015 - 14:43, said:

E bine de tine ca gandesti asa.
Altii urla in continuu ca n-au acoperire, ca li s-a taiat roamingul, ca nu le merge ba una ba alta.
Dar nu se gandesc deloc sa plece la cei care le-ar putea oferi servicii mai bune.

Am avut contract la Digi, cu un DON si lucrurile au mers 90% ok, dar am vazut ca au scos antena din zona unde locuiesc si am preferat sa inchei contractul. Am ramas cu Asociatul pe care il am din 2009. Sa fie seriosi daca vor clienti.l

#16
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
puteau macar sa rezolve problema din centrele comerciale...timpul trece. am si eu un an si 2 luni de cand am parasit orange. nu pot sa spun ca imi pare rau dar trebuie sa se miste ceva. ei tot anunta 4g dar nici reteaua actuala nu merge cum ar trebui. la Botosani si spre Botosani situatia e mai rea ca in Suceava.

#17
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Se lanseaza 4G, asa ca, poate ai vre-o speranta. Tot nu ai rezolvat nimic? Ce zic baietii de la RDS?

#18
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

 Swagger, on 21 august 2015 - 17:20, said:

Se lanseaza 4G, asa ca, poate ai vre-o speranta. Tot nu ai rezolvat nimic? Ce zic baietii de la RDS?

Zic ca rezolva..dar nu precizeaza anul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate