Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Vreau sa incep o afacere cu capsuni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Alias560

Alias560

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015
Buna, sunt noua pe site.. imi doresc sa infiintez o plantatie de capsuni. In acest proces, intampin o serie de probleme. In primul rand, eu sunt din Republică și vreau sa importez din Ro stoloni de capsuni..însă până acum nu am găsit nici o firmă al cărei contract să mă satisfacă. Unii nu au acte pt export și calitate, alții sunt distribuitori pentru alte țări și au întocmit un contract doar în favoarea vânzătorului..

Întrebarea mea e: pentru cei care se ocupă deja de căpșuni, recomandați-mi o firmă serioasă de care ați rămas mulțumiți!

P.s : mă interesează un sort remontant și am nevoie de un nr. de 10.000 plante.
Apropo, toate firmele mi-au confirmat că nu e posibil să comercializez/multiplic stolonii de căpșuni nici măcar pt uz propriu.

Sper să primesc măcar un răspuns aici..

Mulțumesc!

Doina

#2
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 Alias560, on 18 august 2015 - 19:44, said:

In primul rand, eu sunt din Republică


Din care Republică?

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 itzi-bitzi, on 18 august 2015 - 19:56, said:


Din care Republică?
Republica Moldova, bineinteles, ca doar nu din Congo.

#4
Alias560

Alias560

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015
dacă scriu în română cred că e evident că din Republica Moldova. Oare contează asta mai mult decât scopul vizitei mele pe acest site și speranța unui răspuns?

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://blondyromania.ro/images/20130515_093017.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici ai incercat?: http://blondyromania...de_capsuni.html

Edited by xmanyacs77, 18 August 2015 - 20:14.


#6
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Cum adica sa nu poti sa multiplici stoloni pentru uz prpriu? Cine te verifica?

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eh, se supara cand incerci sa vinzi stoloni...

#8
Alias560

Alias560

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015
xmanyacs77, multumesc mult pt link

 crouchot, on 18 august 2015 - 20:25, said:

Cum adica sa nu poti sa multiplici stoloni pentru uz prpriu? Cine te verifica?

Este stipulat în contract. Exact asta vreau să clarific. Pentru a multiplica chiar si pt uz prpriu am nevoie de licență de la producător care costă ceva.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
In curand ne vor cere drepturi de autor si pentru cand ne reproducem, prin mijloace obisnuite....

#10
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Acum am inteles, producatorul prevede in contractul pe care-l semneaza cu tine... probabil chipurile sa nu devii producator de stoloni si sa-i faci concurenta.
De parca stolonii aia i-a primit mostenire de la Adam si Eva pe linie materna... ce escroci nenorociti...
Si daca vreau sa devin producator de material saditor, adica stolonii in cauza, cum fac?
Infiintez un institut de cercetari?
Nu stiu cat de legala e chestia, ar trebui totusi sa consulti si un avocat specializat, nu te costa mult si poti evita capcane de acest gen.

Edited by crouchot, 18 August 2015 - 21:52.


#11
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014

 crouchot, on 18 august 2015 - 21:50, said:

Acum am inteles, producatorul prevede in contractul pe care-l semneaza cu tine... probabil chipurile sa nu devii producator de stoloni si sa-i faci concurenta.
De parca stolonii aia i-a primit mostenire de la Adam si Eva pe linie materna... ce escroci nenorociti...
Si daca vreau sa devin producator de material saditor, adica stolonii in cauza, cum fac?
Infiintez un institut de cercetari?
Nu stiu cat de legala e chestia, ar trebui totusi sa consulti si un avocat specializat, nu te costa mult si poti evita capcane de acest gen.

Legea asta nu este doar in romania ci si in Germania sau toata uniunea europeana.Fermierii la randul lor produc DOAR stoloni, daca altii ar reproduce stoloni ar ramane fara paine.

#12
Alias560

Alias560

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015
crouchot, da..cam asta e situația..

Ei nici măcar nu sunt producători ci doar distribuitori, nu au o pepinieră în Ro. Le aduc din Spania.

Din curiozitate cu privire la problema dată am studiat puțin pe net și am observat că și alte companii din UE menționează (pe site-uri) exact aceleași restricții.
Pfff.. pt a deveni producător cu toate autorizațiile și restul actelor trebuie licență de la autorul sortului (sort produs în SUA) , control fitosanitar și verificări de calitate etc ( cam 1000 euro la mine în țară costă) și alte drumuri aiurea.. cel puțin, la acest moment nu dispun de acești bani, odată ce abia vreau să învestesc.

#13
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Mai merg afacerile cu capsuni??? in piete stateau nu le cumpara nimeni,ma gandesc ca la angro pretul e destul de mic pentru producator

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
In Romania/Moldova nu mai exista institute locale sa gasesti un soi ameliorat si aclimatizat pentru clima de la noi?
Ca sunt diferente mari fata de Spania.

#15
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Incearca la statiunea de cercetare Baneasa. Costa 0,6RON/bucata si ma gandesc ca au toate actele necesare.

http://www.statiunea....php?ext=1&id=4

O alta varianta ar fi http://www.icdp.ro/ la 0,35RON/stolon.

#16
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Eu propun altceva:
pe langa productia ta de capsuni, comanda niste ambalaje cool si gaseste un nume de rezonanta, baga ceva bani in facebook si valoarea ta de piata creste. cu brandul propriu, o mai bagi si pe aia cu "produse bio" - o sa ai coada la comenzi.
de ce nu ar merge???
merge, sigur merge. cred ca esti destul de tanara ca sa nu zici ca chestii d'astea cu FB nu sunt de mine ...

vazusem la tv un politist care isi daduse demisia sa se apuce de vandut muraturi in garajul propriu. nu mai facea fata comenzilor si a trebuit sa ia o decizie. a ales sa devina antreprenor in loc de om al legii. curand a semnat un contract cu carefour.
voila ... iata ca merge

da-i drumul si "fir intins"

Edited by luciion, 19 August 2015 - 12:30.


#17
Alias560

Alias560

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi și propuneri.

apropo, sortul pe care vreau să îl plantez se numește Albion. Credeam că e perfect însă am contactat alte persoane care au avut acest sort și au renunțat la el din diverse motive... Asta m-a pus din nou pe gânduri.. Încă mai cercetez.. Și momentul oportun plantării propus a fost diferit de la un om la altul..

luciion, cu siguranță am să încerc și această metodă de promovare , însă prioritar acum este să rezolv cu plantația.
Oxigen1234, din păcate la noi nu se mai găsesc sorturi de calitate.
savantu, mulțumesc mult pentru linkuri, am verificat însă prețul e mai mare decât companiile pe care le-am găsit eu Posted Image

Câțiva plantatori locali (care au avut în trecut sortul) miau povestit că soiurile remontante sunt foarte pretențioase și necesită mai multă muncă. Unii îmi recomandă să nu plantez în câmp deschis să optez pentru seră ( după cum am menționat, nu dispun de astfel de resurse financiare pentru așa ceva).

Oricum nu m-am așteptat să primesc ajutor aici. Mulțumesc Posted Image

Edited by Alias560, 19 August 2015 - 22:25.


#18
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
Tu trebuie sa te documentezi bine si lasa gura lumi ca nu iti vor binele!! Uitate ce soi se cultiva in zona si calitatea solului. Si eu ma dus niste utilaje la Nisiporeni dar acolo numa zona de cultivat porumb nu este. Piata de desfacere ar fi in rusia daca se mai remediaza problema cu embargou rusi cumpara capsuni din serbia. Bafta multa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate