Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

credit ipotecar antecontract clauza

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
am o intrebare vreau sa iau o casa prin credit ipotecar
casa costa 35000 euro eu am cash 17000 si restul vreau sa ii iau de la banca
la banca m-as incardra pentru o suma maxima de 20000 euro
acum la creditul ipotecar avansul e de minim 15% din suma deci 15% din 35000 ar veni undeva la 5000 si ceva de euro
eu vreau sa dau ca avans acei 17000 care ii am cash
intrebarea mea e pot pune clauza in antecontract daca se va intampla ceva si banca nu imi acorda restul de bani eu sa primesc inapoi de la proprietar intreaga suma de 17000 adica avansul?

#2
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Dai 10000  cash, faci credit pe 25000 si din cei 7000 ramasi dai avans la credit si mai raman si pentru alte cheltuieli!

#3
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
nu pot face pe 25000 ca nu ma incadrez...
ma gandeam altfel daca zic in antecontract ca eu ii dau lui 8500 inainte si restul de 8500 dupa ce imi da banca creditul?
reiese tot ca as da 17000 euro avans din surse proprii.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 alexbowwow, on 17 august 2015 - 18:49, said:

.............
intrebarea mea e pot pune clauza in antecontract daca se va intampla ceva si banca nu imi acorda restul de bani eu sa primesc inapoi de la proprietar intreaga suma de 17000 adica avansul?

da, poti adauga o astfel de clauza, daca e si vanzatorul de acord.

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
E obligat sa iti dea banii inapoi daca nu se realizeaza tranzactia. ce spun agentiile, sau altii, ca pierzi banii, e vrajeala. Cel putin asa era in 2009 cand mi-am luat eu apartamentul. Singura problema e ca, daca ii cheltuie, fugi dupa el sa-i recuperezi, dar de pierdut, nici vorba.

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am pus 500 euro in antecontract in 2009, si 40% avans la semnarea contractului la notariat, restul banca

#7
foca_cristian

foca_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.11.2007
Pentru un antecontract iti recomand sa nu pui mai mult de 1.000 EUR. Restul banilor ii depui in cont si banca ii va transfera impreuna cu creditul acordat in contul vanzatorului dupa ce semnezi actele la notar.
Mai poti pune o clauza in care daca tu esti de vina pentru nesemnarea contractului pierzi avansul, daca vanzatorul e de vina iti va da inapoi 2.000 eur (dublul avansului) - asa cred ca este cel mai corect pentru amandoi.

Oricum antecontractul fa-l la notar, e mai sigur pentru tine.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 wiseguy76, on 17 august 2015 - 20:21, said:

E obligat sa iti dea banii inapoi daca nu se realizeaza tranzactia. ce spun agentiile, sau altii, ca pierzi banii, e vrajeala. Cel putin asa era in 2009 cand mi-am luat eu apartamentul. Singura problema e ca, daca ii cheltuie, fugi dupa el sa-i recuperezi, dar de pierdut, nici vorba.
ne poti da legea si articolul care introduc aceasta obligatie?

Edited by _Smiley_, 20 August 2015 - 16:43.


#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 _Smiley_, on 20 august 2015 - 16:43, said:

ne poti da legea si articolul care introduc aceasta obligatie?

Nu stiu cine introduce obligatia, stiu doar ce mi s-a intamplat mie si alltora, si parerile unor oameni din domeniu, notari, avocati, etc.
Cand mi-am luat apartamentul, era la moda un fel de contract facut de aia de la agentia imobiliara. L-am semnat, am dat 1500 de euro avans, iar dupa vreo 10 zile am fost la notar sa facem un antecontract, ca asa imi cerea banca, pentru credit. Notarul a luat contractul ala facut de agentie si l-a aruncat, iar in antecontractul notarizat, legalizat, etc, a specificat ca, in cazul in care nu se realizeaza tranzactia, vanzatorul este obligat sa-mi returneze banii.
I-a facut si scandal agentului imobiliar, si i-a zis ca genul asta de contracte nu sunt legale, si doar pun oamenii pe drumuri degeaba, etc.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ok, hai sa explic diferenta: cand pui o clauza intr-un contract, e o intelegere intre parti. cand clauza asta exista intr-o lege, e o obligatie.
exemplu de clauza intr-un contract: "daca nu primesc creditul, primesc inapoi avansul".  alt exemplu de clauza intr-un contract: "daca pana la data de xx.xx.xxxx cumparatorul nu achita pretul (indiferent din ce motiv), vanzatorul ramane cu avansul". ambele sunt perfect legale (ma rog, exista prin lege ceva clauze de forta majora gen dezastre sau razboi, dar nu e cazul aici).

cand tu spui cuiva ca vanzatorul e obligat mereu sa returneze banii, e posibil ca acel cineva sa te creada si sa nu mai ceara trecerea unei clauze clare in contract, iar la final sa piarda avansul. deci ar fi indicat sa poti aduce si argumente (legale) atunci cand prezinti o asa-zisa obligatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate