Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telekom România: C.A.M. C.I. +

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#37
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
O să încerc să vorbesc cu cei de la departamentul tehnic DTH . Așa ca un punct de vedere personal nu văd o creștere pe DTH dacă vin cu C.A.M.CI+ , cați dintre abonații actuali sau potențiali abonați au televizoare cu tuner Dvb-S2 , în plus să mai aibă și CI+ cu versiunea de soft 1.2 sau mai nouă . Dar nu ar fi rău să aibă în oferta și CI+ pentru DTH .

#38
cristo4

cristo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.12.2006
Nu subestima piata, sunt la fel de multi ca si cei care au tv cu tuner DVB-C si CI+! In ultimii ani, foarte multe modele de tv care au cam CI+ au tuner DVB-C/T si DVB-S2.
De ce spun ca ar creste nr de abonati? Pai simplu, acoperirea T cu DVB-C/IPTV e extrem de mica, eu unul  vreau sa ma abonez si nu am cum!Am doar UPC si RCS. Dar vreau T. Si nu mai vreau alt decodor,alta telecomanda,etc....Si sunt multi ca mine, in orase, care vor si nu au cum!
Uite-te la RCS, cand au introdus CI+ pe cablu la fel se spunea ca nu prea e cerere, ca ce rost are....si vezi ca nu fac fata comenzilor.
Pariez ca daca ar aduce si CI+ ptDTH ar fi la fel de mare cererea...

#39
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
În afară de FocusSat care este și singurul operator DTH la care smartcardul nu este împerecheat cu receptorul se poate utilza C.A.M CI CAS 7, în rest nici ORANGE, nici Digi , nu oferă C.A.M CI , pentru ca piață încă nu este dezvoltată pentru o investiție în C.A.M.uri.  Dar eu sunt de acord ca orice echipament nou este în beneficiul abonaților.

#40
cosmin_coco_ro

cosmin_coco_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2008
Eu sunt momentan client UPC.  Odata cu introducerea cardurilor CI+  iau in calcul trecerea la telekom, desi nu neaparat as plati mai putin. O alta conditie ar fi ca , cu cardurile cI+ sa am la dispozitie aceeasi grila ca si la IPTV.

#41
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Grila este asemănătoare , atât pe Dvb-C cât și pe IPTv , doar ca nu ai acces la Eurosport360 și la aplicațiile pe care poți să le ai cu receptorul IPTv .

#42
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Orasele in care va fi disponibila oferta CI+ : Arad, Baia Mare, Bacău, Bistrița, Buzău, București, Botoșani, Brăila, Brașov ,Cluj, Constanta, Craiova, Deva, Galați, Iași, Piatră Neamț, Sibiu, Suceava, Târgu Mures, Timișoara.

#43
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Un link unde pot gasi si eu grila de programe din Piatra Neamt. Dupa cum am mai spus, am vorbit pe chat cu un consultant Telekom care mi-a spus ca grila DVB-C va fi identica celei de la pachetul M se pe satelit, la care se adauga posturile locale. Fara pachete suplimentare, fara posibilitatea de a avea, de exemplu, grila L de pe satelit.
Intre timp am trecut si prin sediul unui partener Telekom. E drept ca e doar partener, nu e Telekom shop, dar si acolo mi s-a spus acelasi lucru. Iar cand le-am spus ca pe forum am aflat alte informatii, mi s-a spus ca pe forum am aflat informatii false.
Eu pe cine sa cred? :)

#44
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Cand mai treci pe la un magazin Telekom să intrebi care e diferența dintre CATv și Dvb-C , da ?
1. Pe CATv ai 64 de canale in care sunt incluse și posturile locale .
2. Pe Dvb-C ai 140 canale și ai posibilitatea să iți alegi pachetele S, M, L plus extraoptiunile Telekom.
Atata timp cat recepția pe Dvb-C este condiționată de un receptor și un smartcard , mai nou CI+, activarea si dezactivarea pachetelor se face automat. Nu știu cu cine ai stat de vorbă, dar ieri am făcut o scanare pe Dvb-C și au fost scanate 174 de canale. Acum nu știu care este mai bine pregătit , cei de pe chat, cei de la partener Telekom?

Edited by dic_star79, 25 August 2015 - 20:53.


#45
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postdic_star79, on 25 august 2015 - 20:49, said:

Acum nu știu care este mai bine pregătit , cei de pe chat, cei de la partener Telekom?
Din cate mi-am dat seama sunt la fel de pregatiti. :)
Mi-au dat aceleasi raspunsuri.

Revenind, unde pot gasi si eu o grila oficiala si preturile pentru pacheta? In principiu vreau pachetul full, maximul posibil.

#46
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Așa cum am precizat grilă este asemănătoare atât pe Dvb-C cât și pe IPTv cu mențiunea ca nu ai acces la Eurosport360 și anumite avantaje pe care le oferă receptorul IPTv  https://www.telekom....abonamente-iptv

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdic_star79, on 26 august 2015 - 13:20, said:

Așa cum am precizat grilă este asemănătoare atât pe Dvb-C cât și pe IPTv cu mențiunea ca nu ai acces la Eurosport360 și anumite avantaje pe care le oferă receptorul IPTv  https://www.telekom....abonamente-iptv

Cand vad preturile din link-ul pus de tine mai ca-mi vine sa platesc o blagoslovenie la biserica oficiala (in favoarea RCS-RDS).

#48
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Fiecare client se abonează unde dorește după prioritățile pe care le are, nu cred ca sunt forțați să se aboneze la provaiderul x sau y .

#49
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

View Postadisz, on 26 august 2015 - 14:33, said:


Cand vad preturile din link-ul pus de tine mai ca-mi vine sa platesc o blagoslovenie la biserica oficiala (in favoarea RCS-RDS).

daca faci un calcul, nu iesi chiar asa de mult in plus...

#50
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Daca ati avut careva ocazia sa va jucati cu IPTV de la Telekom, nu cred ca o sa va doriti vreodata sa va intoarceti la cablu sau DTH.

#51
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Ia zi, e imaginea mai clara?

#52
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postcristinel07, on 26 august 2015 - 15:17, said:

Ia zi, e imaginea mai clara?
imaginea e clara, dar majoritatea au deja imaginea clara.

Diferenta o face grila de programe foarte buna, STB-ul IP si serviciile suplimentare, care vin la pachet cu IPTV: Video on Demand, inregistrare in cloud sau pe HDD si Arhiva TV.

Cel mai des folosesc Arhiva TV. Daca nu am reusesc in timpul saptamanii sa vad un meci sau un film, intru in arhiva tv, il caut dupa EPG si il vad in weekend sau cand am vreme.

#53
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Si daca pica internetul, ce se intampla? (nu ma pricep la IPTV, foarte putin)

#54
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Pica netu dacă se rupe fibra...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate