Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Leasing operational prin Mycar Leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
dantesbuc

dantesbuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2010

View Postezdocx, on 09 octombrie 2015 - 13:13, said:

Da, desi mai aveam unele ezitari. I-am spus consilierei de vanzari  ca nu e nicio problema cu contractul, insa i-am aratat topicul de pe forum si raspunsurile... Mi-a explicat niste chestii, nu intru in detalii (era legat de fosti angajati)... M-a convins pana la urma dandu-mi lista ei de clienti si rugandu-ma sa aleg pe cine vreau din lista pentru referinte. A sunat la 3 clienti pe care i-am ales si mi i-a dat la telefon. Ideea de baza era ca oamenii sunt foarte stricti, dar daca-mi platesc ratele la timp nu sunt probleme. Pana acum totul a fost ok. Au fost niste probleme cu GPS-ul (interfera ca alarma), insa s-au rezolvat.

Sper ca ai retinut ca nu au negociat contractul, desi printre ultimele articole ale contractului scrie ca ai negociat!!!!.....Poate daca Radu Cristian(asociat la Mycar) nu te-a miscat, Antoniu Nicoleta te va face dupa un an sa revezi toate sfaturile noastre de pe aici si sa incepi fibrilatiile.

    1) Nu vor sta de vorba cu tine niciodata, iar toate conversatiile vor fi doar scrise cu raspunsuri echivoce care te vor sensibiliza(enervare se numeste) moment in care iti vine sa le iei familia in ....ce vrei tu !!!!!!
    2) Sigur predarea masinii s-a facut asa pe repede inainte, iar procesul verbal cu care ai preluat masina nu contine si, sa zicem zgarietura de pe oglinda sau usa sau aripa(ca exemplu) .....asa ca la prima verificare la care te vor timite la un service agreat de ei(cu care sunt intelesi) aceia vor gasi zgarietura si inca 1000 de constatari ce le vor consemna in constatarea pe care o semnezi de luare la cunostinta si pe care o trimt la MyCar iar astia te vor notifica sub sanctiunea rezilierii contractului si inapoierea bunului in conditiile perfecte(ca nou as zice), sa faci reparatia(desi tu asa ai preluato) ......la service se vor chinui sa constate reparatii cu valoare cat mai mare, de la vreo 20.000 - 30.000 ron(adica la unii 2/3 din valoarea masinii) in aceasta situatie iar iti vine sa le iei familia.....(altii, cu vreo 2dani promiteau ca-i starpesc de pe fata pamantului)
   3) ANPC-ul le-ar mai da ceva de furca, dar si aici am rezerve.....trebuie sa ajungi la secretarul de stat ca sa rezolvi....ce? - clauzele abuzive din contract, ca sunt foarte multe, dar asta este treaba ANPC-ului !
    4) Verifica masina daca a avut evenimente de la prima inmatriculare pana la data cand ai preluato !
     5) Nu inceta sa verifici pe net toate topicurile scrise despre MyCar , retine numele celor nemultumiti si incercati sa va asociati .....altfel nu o scoateti la capat decat in pierdere !

In rest succes, un an nou fara dezamagiri ......

View Postudaruviorel, on 15 decembrie 2015 - 21:30, said:

HOTIII DE LA MY CAR .... INFRACTORII

Sper ca ai retinut ca nu au negociat contractul, desi printre ultimele articole ale contractului scrie ca ai negociat!!!!.....Poate daca Radu Cristian(asociat la Mycar) nu te-a miscat, Antoniu Nicoleta te va face dupa un an sa revezi toate sfaturile noastre de pe aici si sa incepi fibrilatiile.
    1) Nu vor sta de vorba cu tine niciodata, iar toate conversatiile vor fi doar scrise cu raspunsuri echivoce care te vor sensibiliza(enervare se numeste) moment in care iti vine sa le iei familia in ....ce vrei tu !!!!!!
    2) Sigur predarea masinii s-a facut asa pe repede inainte, iar procesul verbal cu care ai preluat masina nu contine si, sa zicem zgarietura de pe oglinda sau usa sau aripa(ca exemplu) .....asa ca la prima verificare la care te vor timite la un service agreat de ei(cu care sunt intelesi) aceia vor gasi zgarietura si inca 1000 de constatari ce le vor consemna in constatarea pe care o semnezi de luare la cunostinta si pe care o trimt la MyCar iar astia te vor notifica sub sanctiunea rezilierii contractului si inapoierea bunului in conditiile perfecte(ca nou as zice), sa faci reparatia(desi tu asa ai preluato) ......la service se vor chinui sa constate reparatii cu valoare cat mai mare, de la vreo 20.000 - 30.000 ron(adica la unii 2/3 din valoarea masinii) in aceasta situatie iar iti vine sa le iei familia.....(altii, cu vreo 2dani promiteau ca-i starpesc de pe fata pamantului)
   3) ANPC-ul le-ar mai da ceva de furca, dar si aici am rezerve.....trebuie sa ajungi la secretarul de stat ca sa rezolvi....ce? - clauzele abuzive din contract, ca sunt foarte multe, dar asta este treaba ANPC-ului !
    4) Verifica masina daca a avut evenimente de la prima inmatriculare pana la data cand ai preluato !
5) Nu inceta sa verifici pe net toate topicurile scrise despre MyCar , retine numele celor nemultumiti si incercati sa va asociati .....altfel nu o scoateti la capat decat in pierdere !

In rest succes, un an nou fara dezamagiri ......

Edited by dantesbuc, 15 December 2015 - 21:36.


#20
samy76

samy76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015

View Postdon_dannielo, on 15 decembrie 2015 - 20:30, said:

Nu mai stii cine-i de la mycar si cine de la concurenta pe topicul asta.

Un lucru e sigur, @samy76 are legaturi cu mycar si initiatorul a cazut in plasa.
Am spus singur ca am avut contract cu mycar, insa sper ca "ezdocx" sa nu-si fi luat nicio "plasa". In loc sa ajutati oamenii care vin aici sa afle niste raspunsuri voi atacati persoanele care le ofera...

#21
Gabrielh

Gabrielh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.11.2013
Nu poti inchide anticipat leasing-ul decat foarte scump!!!!!! Formula de calcul este legata de amortizarea masinii(72 de luni). Daca vrei sa inchizi leasing-ul iti vor cere 72 luni - x luni platite)/72 = y% din valoarea de achizitie a masinii, lucru care este in defavoarea clientului. Exemplu: Daca masina a costat 10 000 euro (cu tva) si ai platit 24 de rate plus avans ca sa inchizi leasingul(poate vrei sa o vinzi de exemplu) trebuie sa platesti (72- 24 )/ 72 = 67% din valoarea de achizitie a masinii adica 6700 euro plus comisioane .Avand in vedere ca avansul plus comisioane inseamna la suma asta cam 2500-3000 euro ai platit practic rate degeaba. Oricum ai da-o este mai rentabil sa duci leasing-ul la final cu ei si sa speri ca iti vor da masina si nu iti vor mai cere ceva in plus. Evitati MyCar sau Zenith Leasing noul nume. Veti face o afacere proasta!!!

#22
Danywda

Danywda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2016
Salut ... Cine îmi poate da un sfat .?
Am o mașină luata de la MyCar Leasing ... am deschis dosar casco la Groupama... apoi am mers într.un service autorizat RAR și am făcut reparația... acum m.am trezit ca MyCar nu vrea sa.mi semneze cererea de despăgubire către firma Groupama... ca trebuia sa merg la un service agreeat de ei ..  ce soluții exista ...? Aveți va rog un sfat ceva ..? Hell0pp .


Aștept un sfat aici sau pe mail
[email protected]
Mulțumesc

#23
teapazenithleasing

teapazenithleasing

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2016
FUGIȚI DE ZENITH LEASING, fosta MY CAR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Isi bat joc de clienți grav. Nu îți răspund niciodată la mailuri tot prin mail, dar întotdeauna cererile pe care le faci trebuie sa le faci in scris. Ei nu îți răspund in scris. Nu aveți niciodată ocazia sa vorbiți cu vreun director. Doamna aceea urâta si grasa de la logistica pe nume Mihaela cred ca este mâna dreapta a șefului pentru ca ea este singurul superior cu care poți vorbi si atunci când vine sa vb cu tine este o scârbă ordinara care mai mult te ignora. Veșnicul răspuns este " Nu se poate" sau "Faceți o cerere in scris si o transmitem mai departe domnului director". Nu știe nimeni cine este acest director, dar este un mare mafiot! Nu este posibil sa vina zilnic in acel sediu atâția oameni nervoși si furioși si sa aibă atâtea procese in tribunal , iar firma aia sa tot funcționeze. Este cea mai mare prostie sa faceți contract cu ei. Dacă mai căutați păreri pe net despre ei, veți observa ca oamenii sunt terorizați de Zenith Leasing. Dacă exista vreo persoana care susține pe net aceasta firma, clar este angajat acolo. Exista o pagina "Anti My Car" pe Facebook. Dacă le căutați pagina pe Facebook o sa observați ca nu găsiți mai nimic. Era ceva la un moment dat , dar nu puteai sa lași recenzie sau sa comentezi la ea. O firma la care nu poți lasă recenzii pe Facebook are probleme mari cu clienții. DACĂ SEMNAȚI CU EI DUPĂ CE CITIȚI ACEST COMENT, VA MERITATI SOARTA! Noi toți v-am avertizat!

#24
dumo79

dumo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.09.2007
salutare!
vrea sa cumpar si eu o masina noua, cu finantare prin zenith.
exista cineva care si-a dus la bun sfarsit contractul cu ei?
cineva care si-a platit ratele la timp?

in caz de accident, masina se repara la reprezentanta sau la service-ul din Dobroesti?. Aici ar fi o problema, pentru ca eu sunt din Iasi

Edited by dumo79, 15 February 2017 - 11:08.


#25
Adrian620

Adrian620

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.01.2017
Și eu intenționez sa iau de la ei, însă deocamdată sunt nehotărât.  Nici nu am știut de MyCar, de țepele care zic unii.
Sunt nehotărât încă dacă sa iau sau nu o mașină prin ei...

View Postdumo79, on 15 februarie 2017 - 10:58, said:

salutare!
vrea sa cumpar si eu o masina noua, cu finantare prin zenith.
exista cineva care si-a dus la bun sfarsit contractul cu ei?
cineva care si-a platit ratele la timp?

in caz de accident, masina se repara la reprezentanta sau la service-ul din Dobroesti?. Aici ar fi o problema, pentru ca eu sunt din Iasi


#26
dantesbuc

dantesbuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2010

View PostAdrian620, on 22 februarie 2017 - 20:55, said:

Și eu intenționez sa iau de la ei, însă deocamdată sunt nehotărât.  Nici nu am știut de MyCar, de țepele care zic unii.
Sunt nehotărât încă dacă sa iau sau nu o mașină prin ei...

Adrian620 si dumo79........ Stati linistiti cu Zenith, fost MyCar, fost......si NICIODATA LEASING OPERATIONAL, toate firmele de genul asta fac la fel, pentru ca este net un contract 1000% in favoarea lor si dezavantajul clientilor.

Repet....... contractul de leasing operational este dezechilibrat si net in favoarea firmei. Utilizatorul(chiriasul) are toate obligatiile posibile privind starea/intretinerea masinii si cand vei avea un eveniment(chiar minor....o zgarietura ce necesta vopsirea) te vor pune sa faci reparatia. Si unde crezi ca vor face constatarea zgarieturii....la Dobroiesti.
Odata ajuns aici sa nu lasi masina din mana si ochi ca aia iti fac bucata si-ti vor gasi mai multe "neajunsuri" daune . Neajunsuri pe care in timpul exploatarii masinii nu ai cum sa le eviti, iar ei profita de asta imediat. O singura nerespectare a unor clauze, fie ele abuzive, te vor notifica cu rezilierea contractului si luarea masinii din posesia ta(ca d`aia au a doua cheie) si ramai si cu banii dati . In general ultimul an contractual te vor asalta cu verificarile tehnice - in ideea ca daca nu ai bani sa repari cele constatate la service-ul "fantoma onesta" din Dobroiesti ramai fara masina in secunda doi iar in urmatoarea este reparata de ei si revanduta a treia sau a patra oara(la tine fiind a doua, ca d`aia este masina SH) . Tu vrei sa comunici cu ei dar, surpriza, ei nu mai comunica cu tine,...... tu te enervezi, ei se ascund......pana cand ii dai in judecata sau te tii cu dintii de ANPC sa rezolve clauzele abuzive din contract si apoi ii aliniezi cu o casa de avocati sanatoasa/serioasa. Abia atunci cedeaza, pentru ca ei stiu de viciile lor contractuale (micile escrocherii contractuale si financiare) si vin cu propuneri amiabile !!!!!!!!!!............... Sper ca nu te-am plictisit, dar daca nu ai ajuns la ei rasufla usurat ca nu ai gresit cu nimic.......... daca totusi ai contractat cu ei inarmeaza-te cu probe impotriva lor la fiecare moment, asa ca sa stai relativ linistit.
Rascoliti net-ul sa vedeti parerile fostilor clienti .... eu sunt unul dintre ei, abia am scos-o la capat cu ei , am devenit "obositor" "enervant" cu ei in discutarea fiecarui articol abuziv din contract, dar asta dupa ce am sesizat ANPC-ul(doar pentru persoane fizice) care le-a tras o amenda misto......din cauza apucaturilor incorecte, reclamatiilor si amenintarilor si-au schimbat numele si adresele de cateva ori pana acum !!!
Am scris asta pentru ca inca vreo trei persoane m-au intrebat cum si ce sa faca

Edited by dantesbuc, 09 May 2017 - 21:56.


#27
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Poti incerca autoboca pentru leasing operational. Costurile de intretinere, reparatii, revizie astea le revin lor in urma contractului. Tu doar platesti o rata lunara (fixa) si ai grija sa nu faci accidente grave. Au cateva pachete faine, in functie de ce preferi tu: mai multe detalii poti sa afli aici.

#28
AlexandraIstr

AlexandraIstr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2019

View Postdantesbuc, on 09 mai 2017 - 21:42, said:



Adrian620 si dumo79........ Stati linistiti cu Zenith, fost MyCar, fost......si NICIODATA LEASING OPERATIONAL, toate firmele de genul asta fac la fel, pentru ca este net un contract 1000% in favoarea lor si dezavantajul clientilor.

Repet....... contractul de leasing operational este dezechilibrat si net in favoarea firmei. Utilizatorul(chiriasul) are toate obligatiile posibile privind starea/intretinerea masinii si cand vei avea un eveniment(chiar minor....o zgarietura ce necesta vopsirea) te vor pune sa faci reparatia. Si unde crezi ca vor face constatarea zgarieturii....la Dobroiesti.
Odata ajuns aici sa nu lasi masina din mana si ochi ca aia iti fac bucata si-ti vor gasi mai multe "neajunsuri" daune . Neajunsuri pe care in timpul exploatarii masinii nu ai cum sa le eviti, iar ei profita de asta imediat. O singura nerespectare a unor clauze, fie ele abuzive, te vor notifica cu rezilierea contractului si luarea masinii din posesia ta(ca d`aia au a doua cheie) si ramai si cu banii dati . In general ultimul an contractual te vor asalta cu verificarile tehnice - in ideea ca daca nu ai bani sa repari cele constatate la service-ul "fantoma onesta" din Dobroiesti ramai fara masina in secunda doi iar in urmatoarea este reparata de ei si revanduta a treia sau a patra oara(la tine fiind a doua, ca d`aia este masina SH) . Tu vrei sa comunici cu ei dar, surpriza, ei nu mai comunica cu tine,...... tu te enervezi, ei se ascund......pana cand ii dai in judecata sau te tii cu dintii de ANPC sa rezolve clauzele abuzive din contract si apoi ii aliniezi cu o casa de avocati sanatoasa/serioasa. Abia atunci cedeaza, pentru ca ei stiu de viciile lor contractuale (micile escrocherii contractuale si financiare) si vin cu propuneri amiabile !!!!!!!!!!............... Sper ca nu te-am plictisit, dar daca nu ai ajuns la ei rasufla usurat ca nu ai gresit cu nimic.......... daca totusi ai contractat cu ei inarmeaza-te cu probe impotriva lor la fiecare moment, asa ca sa stai relativ linistit.
Rascoliti net-ul sa vedeti parerile fostilor clienti .... eu sunt unul dintre ei, abia am scos-o la capat cu ei , am devenit "obositor" "enervant" cu ei in discutarea fiecarui articol abuziv din contract, dar asta dupa ce am sesizat ANPC-ul(doar pentru persoane fizice) care le-a tras o amenda misto......din cauza apucaturilor incorecte, reclamatiilor si amenintarilor si-au schimbat numele si adresele de cateva ori pana acum !!!
Am scris asta pentru ca inca vreo trei persoane m-au intrebat cum si ce sa faca

Zenith leasing
Asa i-am cunoscut eu. aveam 20 ani cand am încheiat un contract cu ei . de aproape 3 ani platesc...in ultimul timp am cerut reziliere amiabila..nu stau sa acriu foarte mult aici ca sunt un car de nervi oricum!
cer reziliere amiabila..mi se spune ca e nevoie de o verificare ce costa 300 400 lei. OK. dupa verificare trebuie sa platiti devizul . Eu stiind ca masina nu are nimic wow .. fine..m am dus acum cateva zile ..verificarea facuta in Dobroesti unde a incercat domnul de la Zenith de vreo 3 ori sa ma trimita de acolo.. "stiti ca dureaza 3-4 h?" am spus ca stiu si ca stau acolo. apoi am intrebat mecanicul cat dureaza..mi a zis ca maxim o ora. Nu trec 20 minute ca vine domnul de la Zenith "puteti merge sus in lounge ca dureaza vreo  3 h. am raspuns la fel. Este in regula, astept aici  multumesc! Nu prea ma pricep eu la mecanica dar proasta nu's ...nu au gasit cine stie ce.. dar mi au trimis azi devizul. Valoarea acestuia fiind 12.000 lei . I am raspuns la mesaj in felul urmator " astept mail cu devizul. masina in sine valoreaza 3000€ (opel asta h 1.6 2006 cutie easytronjc) anyway . pe deviz pe langa Galerie evacuare- 5500 lei ..sunt anvelope de vara(eu am pe masina all season . ce mi au dat ei:)) ) spray degripant, spray degivrare, kit pana, placute si discuri frana, filtre, ulei, antigel...ETC..consumabile!? imi pui consumabile pe.deviz? masina are revizia facuta oe anul asta si chiar si asa ..eu cand am luat o dr la ei nu mi au dat vreun deviz cum ca a fost ceva MACAR verificat ..as mai avea multe sa zic insa gandesc urmatoarea acțiune. foarte probabil se ajunge la ANPC.
ZI BUNA

#29
vaxmaxtu

vaxmaxtu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2019
Am avut un contract de la MYCAR in urma cu ceva ani ai a fost relativ ok ( cu exceptia ca m-au taxat abuziv cu cateva sume mici in rest nimic grav)
Acum sunt la al doilea contract la ei si REGRET ENORM!!!  Va spun din proprie experienta sunt la al 2 -lea contract si ZENITH este jaf la drumul mare. CONCRET:
- Daca doresti sa platesti anticipat te trezesti dupa ce achiti 12 luni exemplul meu+ un avans mare de aproape 40%  (total platit avans+rate cca 60% din masina ) Te trezzesti ca ai surpriza ca pretul de plata sa fie egal cu ptetul de achizitie al masinii ( Adica am platit NIMIC!!! ) Atentie mare ce zic-NIMIC!!!  Este absurd,grotesc,aberant si daca am facut un calcul pt 1 an imi iese masina cu o dobanda de 60% dupa cotatia lor - HILAR!
- Va asigur ca nu am gresit calculele,am fost pe la avocati,am discutat cu ei si este fix asa! In contract este specificat negru pe alb o cotatie de calcul pentru plata anticipata dar ei nu o respecta ( au cotatia lor) este un mare abuz dar trebuia sa apelez la ANPC si am decis sa merg mai departe cu ratele desii m-am pacalit grozav!  Prectic am cumparat o masina de 17000 euro si platesc total 32000 euro- mai bine imi cumparam un apartament!
ALTE VICII ASCUNSE:
- NU COLABOREAZA - Deloc,defel,nada,zero!
- Te invita la verificari fictive si iti fac niste devize de-ti vine rau!  Iti trec pe deviz si defectele cu care ai preluat masina pentru ca livrarea ti-o fac extrem de superficial!
- Tac din gura si te lasa sa platesti ratele dar daca te simt ca te ridici in potriva lor incep sa te distruga,incet si sigur ( ori gasesc tertipuri sa iti ia masina,ori te invita la verificari picante,ori etc)
-Va asigur ca au un contract bine bine bine pus la punct cu extrem de multe portuite in favoarea lor!
-Si lucrul cel mai grav!!!!!!!!!!! --- dn director CRISTIAN este extrem de infipt ( cu pile) si nu prea aveti nicio sansa sa castigati! Cum se spune veti murii cu dreptatea in mana! De ce credeti ca toate demersurile judecatoresti se fac doar la Bucuresti?!
Eu nu sunt vre-un nemultumit si postez aici doar pentru a ajuta pe altii! Acum m-am resemnat si stau in banca mea si achit ca prostul sperand sa nu-mi faca vre-o surpriza pana termin de platit!

RECOMANDARE
Este o inselatorie bine pusa la punct,un abuz cu acte in regula,o chema de infractiune bine acoperita si NU AVETI NICIO SANSA!!! Ssa castigati in fata lor iar singura solutie,dupa parerea mea,este o asociere impotriva lor,a celor pagubiti,cu dosare adunate/PETITII SEMNATE si avocati solizi ca sa ne prezentam impreuna la ANPC si in justitie pentru a demasca intreaga inselaciune si ABUZURILE la care suntem supusi! E singura solutie!!!

invit sa facem o adresa de mail ceva uun contact si sa incepem un demers de asociere pentru a ne rezolva problemele- vad ca singura solutie!!
Ca sfat celor tentati - incercati sa ezitati - Va asigur ca o sa aveti parte de mari regrete!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate