Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Leasing operational prin Mycar Leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ezdocx

ezdocx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2010
Cineva a avut leasing operational prin Mycar Leasing? Cautam o firma sa luam o autoutilitara si cea mai buna oferta (DAE 6,5%) o avem de la ei. Mai sunt si Sixt, dar mai scumpi...:( Ma intereseaza parerea celor care au avut contract cu ei si l-au dus la bun sfarsit. Am citit pe internet multe pareri, dar majoritatea negative... Nu ma intereseaza parerea celor care nu si-au mai putut plati ratele...
Stiu ce este un leasing operational, stiu ca masina nu este in proprietatea firmei, dar cu leasingul financiar am avut numai probleme (noi a trebuit sa platim impozitele, dobanda variabila, amortizare, ratele nu sunt deductibile in contabilitate etc). Multumesc pentru raspunsuri!:)

#2
thedirtchamber

thedirtchamber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2012
Nu as recomanda acesti camatari nici celor mai groaznici dusmani. Sunt sute de procese contra talharilor de la mycar, si pe buna dreptate, nu pentru ca nu si-au mai platit oamenii ratele. Sunt multe alte lucruri prin care clientii sunt jefuiti, iar asta ti-o spun din "interior", sa zic asa. Au un contract extrem de smecher, fara un avocat prezent ar fi curata nebunie sa-l semnezi. Orice dauna la masina se plateste de catre client, chiar daca masina are casco. Daca se doreste achizitionarea masinii dupa 1 an, asa cum spun ei ca se poate, pretul e cam 99.9% din pretul initial, cu toate ca ai platit un an de rate si avans. Motivul, spun ei, e nu stiu ce legat de amortizare.

In fine, sunt multe de spus despre nenorocitii astia. Mai nou patronul lor a devenit director general la Peugeot (Eurial), sa vezi ce smecherii se fac acum acolo, te iei cu mainile de par... Multi clienti au picat in plasa lor pentru ca sunt cam singurii care iti dau masina chiar si fara avans, sau cu avans foarte mic. Te incanta ca nu dai bani la inceput, dar mai tarziu iti blestemi zilele. Iti urez succes si sincer iti recomand sa te gandesti extrem de bine inainte sa te incurci cu aceasta firma. Numai bine!

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
cere-le un contract de leasing op. trimite-mi-l si iti spun (contra un bucata vin alb sec rezonabil, rece la 12 grade, adus la botul calului)

#4
ezdocx

ezdocx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2010
Am spus de la inceput ca nu vreau pareri ale celor care nu au avut contract cu ei... Apropo de cele cateva "sute de procese" am intrat pe portalul instantelor (http://portal.just.r...k=mycar leasing) si nu au decat 9 dosare... la Unicredit Leasing (http://portal.just.r...icredit leasing) sunt 975.
Daca ai citi legea contabilitatii ai afla ca perioada de amortizare a unui autoturism/autoutilitare este de 4-6 ani, deci in 12 luni ii scade valoare cu maxim 20%, nu e nicio smecherie sa o cumperi de la firma de leasing dupa 1 an (ai platit avans 15% plus ratele). In plus valoarea in piata scade dupa un an cu cel putin 30%. Avem Loganuri in firma care valoreaza pe piata libera 1/2 din valoarea contabila... dar nu avem ce face... nu le putem vinde sub aceasta valoare.

Am contractul de leasing si s-a uitat si avocatul pe el... sunt niste chestii care nu ne convin, dar nu e nimic de speriat. Este cineva totusi care a avut contract cu Mycar Leasing?

 thedirtchamber, on 17 august 2015 - 22:03, said:

Orice dauna la masina se plateste de catre client, chiar daca masina are casco.

Apropo, in oferta vad ca scrie polita CASCO Groupama... deci nu e Astra sau Carpatica (cu acestia am avut noi probleme)... Este si o fransiza de 75 EUR/eveniment, dar asa avem si la Allianz... Poti sa explici cum platesc eu dauna daca am CASCO?

#5
ezdocx

ezdocx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2010

 Quantum, on 18 august 2015 - 10:48, said:

cere-le un contract de leasing op. trimite-mi-l si iti spun (contra un bucata vin alb sec rezonabil, rece la 12 grade, adus la botul calului)
Multumesc de oferta, insa nu contractul e problema... Ma intereseaza feedback-ul clientului. Oferta e buna, contractul este ok, insa am gasit pe net cateva pareri urate (ca si cea de mai sus). Este destul de frustrant ca in Ro nu avem implementat sau nu am gasit eu un serviciu de review-uri.

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 thedirtchamber, on 17 august 2015 - 22:03, said:

Nu as recomanda acesti camatari nici celor mai groaznici dusmani. Sunt sute de procese contra talharilor de la mycar, si pe buna dreptate, nu pentru ca nu si-au mai platit oamenii ratele. Sunt multe alte lucruri prin care clientii sunt jefuiti, iar asta ti-o spun din "interior", sa zic asa. Au un contract extrem de smecher, fara un avocat prezent ar fi curata nebunie sa-l semnezi. Orice dauna la masina se plateste de catre client, chiar daca masina are casco. Daca se doreste achizitionarea masinii dupa 1 an, asa cum spun ei ca se poate, pretul e cam 99.9% din pretul initial, cu toate ca ai platit un an de rate si avans. Motivul, spun ei, e nu stiu ce legat de amortizare.

In fine, sunt multe de spus despre nenorocitii astia. Mai nou patronul lor a devenit director general la Peugeot (Eurial), sa vezi ce smecherii se fac acum acolo, te iei cu mainile de par... Multi clienti au picat in plasa lor pentru ca sunt cam singurii care iti dau masina chiar si fara avans, sau cu avans foarte mic. Te incanta ca nu dai bani la inceput, dar mai tarziu iti blestemi zilele. Iti urez succes si sincer iti recomand sa te gandesti extrem de bine inainte sa te incurci cu aceasta firma. Numai bine!
Io cred ca tu vorbesti din....auzite :). Sunt prea multe neconcordante in afirmatiile tale.....

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ezdocx, on 18 august 2015 - 14:14, said:

nu contractul e problema... Ma intereseaza feedback-ul clientului.
aia iti dau bani si iti iei masina. iti place contractul. ce treaba ai cu toti ratatii de pe internet?!
Esti copil?

#8
thedirtchamber

thedirtchamber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2012

 ezdocx, on 18 august 2015 - 12:10, said:

Am spus de la inceput ca nu vreau pareri ale celor care nu au avut contract cu ei... Apropo de cele cateva "sute de procese" am intrat pe portalul instantelor (http://portal.just.r...k=mycar leasing) si nu au decat 9 dosare... la Unicredit Leasing (http://portal.just.r...icredit leasing) sunt 975.
Daca ai citi legea contabilitatii ai afla ca perioada de amortizare a unui autoturism/autoutilitare este de 4-6 ani, deci in 12 luni ii scade valoare cu maxim 20%, nu e nicio smecherie sa o cumperi de la firma de leasing dupa 1 an (ai platit avans 15% plus ratele). In plus valoarea in piata scade dupa un an cu cel putin 30%. Avem Loganuri in firma care valoreaza pe piata libera 1/2 din valoarea contabila... dar nu avem ce face... nu le putem vinde sub aceasta valoare.

Am contractul de leasing si s-a uitat si avocatul pe el... sunt niste chestii care nu ne convin, dar nu e nimic de speriat. Este cineva totusi care a avut contract cu Mycar Leasing?
Se plateste dauna masinii chiar daca ai casco, daca asta ti se pare normal, atunci go ahead. In plus, legat de amortizare, nu e chiar asa. In contract astia avea cica o formula prin care clientul isi putea calcula cat trebuie sa dea pentru masina dupa minim 1 an. Dupa formula aia (asta la un exemplu, un Peugeot 207), ieseau undeva pe la 3000 si ceva de euro (verificat de n ori, nu e nici o greseala), in conditiile in care masina fusese 6500 de euro, 50% s-a dat avans (maxim) si 1 an de rate. Stii ce cotatie au dat ei? 6250 de euro!! Asta e amortizare de masina NOUA, nu de SH! Daca si asta e normal, repet, go ahead. Dar daca tot vrei leasing, mai bine financiar de 10000 de ori decat asta.

 richelieu, on 18 august 2015 - 17:07, said:

Io cred ca tu vorbesti din....auzite Posted Image. Sunt prea multe neconcordante in afirmatiile tale.....
E treaba ta ce crezi. Am lucrat cu panaramele astea ani de zile, stiu ce masini s-au vandut prin ei, ce a venit in service si ce au patimit o gramada de clienti din cauza lor. Posted Image

Edited by thedirtchamber, 18 August 2015 - 18:27.


#9
ezdocx

ezdocx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2010

 Quantum, on 18 august 2015 - 17:37, said:

aia iti dau bani si iti iei masina. iti place contractul. ce treaba ai cu toti ratatii de pe internet?!
Esti copil?

Am de ales intre Sixt si Mycar... Clar oferta mai buna este de la Mycar, insa firma e mica si nu o cunosc... n-am nici cunoscuti care sa fi lucrat cu ei. De obicei sun un prieten, doi si aflu ce este cu firma respectiva. Am zis sa pun si eu o intrebare pe "cel mai mare forum din Romania" Posted Image cum mi l-a recomandat un amic care este mare fan si om de baza pe aici...

 thedirtchamber, on 18 august 2015 - 18:25, said:

Se plateste dauna masinii chiar daca ai casco, daca asta ti se pare normal, atunci go ahead.

Sigur nu stii ce vorbesti. Se numeste fransiza si orice asigurator care vinde polite CASCO o are in oferta.

 thedirtchamber, on 18 august 2015 - 18:25, said:

In plus, legat de amortizare, nu e chiar asa. In contract astia avea cica o formula prin care clientul isi putea calcula cat trebuie sa dea pentru masina dupa minim 1 an. Dupa formula aia (asta la un exemplu, un Peugeot 207), ieseau undeva pe la 3000 si ceva de euro (verificat de n ori, nu e nici o greseala), in conditiile in care masina fusese 6500 de euro, 50% s-a dat avans (maxim) si 1 an de rate. Stii ce cotatie au dat ei? 6250 de euro!! Asta e amortizare de masina NOUA, nu de SH! Daca si asta e normal, repet, go ahead. Dar daca tot vrei leasing, mai bine financiar de 10000 de ori decat asta.

In contract nu este nicio formula de calcul a amortizarii. Tu vorbesti din "cica" si dai exemple de calcul... Glumesti? Pe bune!
Iti multumesc pentru informatiile "pretioase" insa, te rog, lasa-i pe altii care AU/AU AVUT CONTRACT cu Mycar sa raspunda. Nu cunosti chestii basic despre amortizare, cheltuieli deductibile etc. Te rog, nu mai raspunde pentru ca nu ma ajuti! Iti multumesc!

Edited by ezdocx, 18 August 2015 - 18:58.


#10
thedirtchamber

thedirtchamber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2012

 ezdocx, on 18 august 2015 - 18:55, said:

Am de ales intre Sixt si Mycar... Clar oferta mai buna este de la Mycar, insa firma e mica si nu o cunosc... n-am nici cunoscuti care sa fi lucrat cu ei. De obicei sun un prieten, doi si aflu ce este cu firma respectiva. Am zis sa pun si eu o intrebare pe "cel mai mare forum din Romania" Posted Image cum mi l-a recomandat un amic care este mare fan si om de baza pe aici...



Sigur nu stii ce vorbesti. Se numeste fransiza si orice asigurator care vinde polite CASCO o are in oferta.



In contract nu este nicio formula de calcul a amortizarii. Tu vorbesti din "cica" si dai exemple de calcul... Glumesti? Pe bune!
Iti multumesc pentru informatiile "pretioase" insa, te rog, lasa-i pe altii care AU/AU AVUT CONTRACT cu Mycar sa raspunda. Nu cunosti chestii basic despre amortizare, cheltuieli deductibile etc. Te rog, nu mai raspunde pentru ca nu ma ajuti! Iti multumesc!
Ma faci sa rad, sincer. N-are rost sa ma obosesc cu tine, e clar ca o tii pe-a ta si ai facut topicul asta doar sa te afli in treaba. Fa o vizita pe la Eurial si ia-l deoparte pe unul din consilierii de vanzari, sa auzi direct de la botul calului ce e cu mycar, ca acum l-au zburat si pe Radu Cristian si nu le mai e frica sa vorbeasca ;) In contract, cel putin la momentul ala, era o formula prin care se calcula cat trebuie sa platesti daca achiti masina anticipat. Nu te mai contrazice aiurea. Daca au modificat intre timp, e alta problema. Eu ti-am dat exemplul de acum cativa ani (cam 2013).

#11
samy76

samy76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015

 ezdocx, on 17 august 2015 - 12:57, said:

Cineva a avut leasing operational prin Mycar Leasing? Cautam o firma sa luam o autoutilitara si cea mai buna oferta (DAE 6,5%) o avem de la ei. Mai sunt si Sixt, dar mai scumpi...Posted Image Ma intereseaza parerea celor care au avut contract cu ei si l-au dus la bun sfarsit. Am citit pe internet multe pareri, dar majoritatea negative... Nu ma intereseaza parerea celor care nu si-au mai putut plati ratele...
Stiu ce este un leasing operational, stiu ca masina nu este in proprietatea firmei, dar cu leasingul financiar am avut numai probleme (noi a trebuit sa platim impozitele, dobanda variabila, amortizare, ratele nu sunt deductibile in contabilitate etc). Multumesc pentru raspunsuri!Posted Image
Am avut un contract pentru un Peugeot 407 din 2010 pana in 2014. Nu am intarziat nicio rata, nu am avut nicio problema. Cateva observatii:
1. Masina nu este a ta, este inchiriata. Ca o consecinta depinzi de ei unde faci reparatiile daca ai incidente pe CASCO.
2. Se monteaza GPS pe masina. Daca vrei sa-ti inseli nevasta, ia un taxi! :)
3. Daca iesi din tara ai nevoie de imputernicire de la ei. Cere-o cu cel putin 48 de ore inainte, in scris, prin email. Trebuie sa ai ratele achitate la zi.
4. Vezi cu reziduala daca o iei pe firma... In contract era 1%, insa factura finala a fost 20% (pentru ca se amortizase doar 80% in 4 ani). Am platit fix 1% pentru ca au mai facut o factura de rambursare cheltuieli pe 19%, insa intrarea in contabilitate s-a facut pe 20%.
5. Nu cred ca vor negocia ceva la contract, insa multa bafta!

#12
ezdocx

ezdocx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2010

 samy76, on 18 august 2015 - 20:50, said:

Am avut un contract pentru un Peugeot 407 din 2010 pana in 2014. Nu am intarziat nicio rata, nu am avut nicio problema. Cateva observatii:
1. Masina nu este a ta, este inchiriata. Ca o consecinta depinzi de ei unde faci reparatiile daca ai incidente pe CASCO.
2. Se monteaza GPS pe masina. Daca vrei sa-ti inseli nevasta, ia un taxi! Posted Image
3. Daca iesi din tara ai nevoie de imputernicire de la ei. Cere-o cu cel putin 48 de ore inainte, in scris, prin email. Trebuie sa ai ratele achitate la zi.
4. Vezi cu reziduala daca o iei pe firma... In contract era 1%, insa factura finala a fost 20% (pentru ca se amortizase doar 80% in 4 ani). Am platit fix 1% pentru ca au mai facut o factura de rambursare cheltuieli pe 19%, insa intrarea in contabilitate s-a facut pe 20%.
5. Nu cred ca vor negocia ceva la contract, insa multa bafta!
Multumesc mult pentru informatii! Intr-o ora am intalnire cu ei si cred ca voi semna.

#13
nmario

nmario

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.05.2005
E incredibil cu cata ardoare tii sa semnezi contractu' cu my car.. Sau cat de tare si cu cata aroganta il combati pe saracu' om ce incearca sa te opreasca sa faci o greseala.. Daca esti atat de familiarizat cu metodele contabile in general si ale celor de la my car in special, ai si un avocat ce a consultat contractu' " si i s-a parut ok",  ce dracu' ne mai intrebi pe noi,  muritori de rand?!Tu ori esti de-al lor,  ori esti prea.. copil (sa nu zic altfel)  si iti doresti prea tare masina, fara sa tii cont de toate parerile negative despre hotii de la my car( sau auto monde, ca sunt aceeasi  tipi, insa au deschis alta firma ca my car ajunsese prea pe buzele tuturor). Meriti tot ce ti se va intampla. O chirie contractuala cat mai linistita.

#14
samy76

samy76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2015

 ezdocx, on 19 august 2015 - 09:31, said:

Multumesc mult pentru informatii! Intr-o ora am intalnire cu ei si cred ca voi semna.

Ai semnat pana la urma?

#15
ezdocx

ezdocx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2010

 samy76, on 09 octombrie 2015 - 11:46, said:

Ai semnat pana la urma?
Da, desi mai aveam unele ezitari. I-am spus consilierei de vanzari  ca nu e nicio problema cu contractul, insa i-am aratat topicul de pe forum si raspunsurile... Mi-a explicat niste chestii, nu intru in detalii (era legat de fosti angajati)... M-a convins pana la urma dandu-mi lista ei de clienti si rugandu-ma sa aleg pe cine vreau din lista pentru referinte. A sunat la 3 clienti pe care i-am ales si mi i-a dat la telefon. Ideea de baza era ca oamenii sunt foarte stricti, dar daca-mi platesc ratele la timp nu sunt probleme. Pana acum totul a fost ok. Au fost niste probleme cu GPS-ul (interfera ca alarma), insa s-au rezolvat.

#16
udaruviorel

udaruviorel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.12.2015
Nu faceti gresala de a cumpara de la My Car Leasing....Poti sa fii cu ratele la zi ....dar iti iei o teapa cu masina de nu se poate....

vrei sa iei o teapa cu masina....vrei sa nu mai ai liniste...cumpara masini de la My Car

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu mai stii cine-i de la mycar si cine de la concurenta pe topicul asta.

Un lucru e sigur, @samy76 are legaturi cu mycar si initiatorul a cazut in plasa.

Edited by don_dannielo, 15 December 2015 - 20:31.


#18
udaruviorel

udaruviorel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.12.2015
HOTIII DE LA MY CAR .... INFRACTORII

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate