Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

Germania - De ce se cere facultate pentru orice post?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Clau_UK

Clau_UK

Member

• Grup: Members
Buna dimineata !

Am si eu o intrebare care ma nelamureste.

M-am uitat de curiozitate la locurile de munca de prin Germania (domeniul Informatica) si sunt curios, de ce la aproape orice post se specifica sa detii diploma de facultate ?

In Romania, Anglia sau Irlanda, se accepta si oameni fara aceasta diploma si se mai specifica in acel anunt ca se accepta si cu certificari de specializare in domeniu si nu musai cu diploma de facultate. Cine poate confirma ca firmele din Germania angajeaza si fara diploma de facultate pentru un post intr-o corporatie si nu tin tare sa detii acea diploma cum se precizeaza in anunt si se accepta si certificari + experienta comerciala de cativa ani?

Va multumesc anticipat.

A10

A10

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pt ca si standardul de viata e mai ridicat. Faptul ca ai o facultate absolvita e deja o garantie ca ai anumite aptitudini, apoi urmeaza interviul care confirma sau infirma daca e asa. Or fi si altii meseriasi fara facultate dar in germania are balta peste si au de unde sa aleaga.

tigerheart

tigerheart

Savage Member

Tie ti se pare normal sa nu ai o facultate dar sa ocupi un post intr-un domeniu destul de bine platit? Mai ales daca discutam despre o corporatie...
Sa imi zici si mie o corporatie din Romania care te ia fara o diploma de facultate.

dani.user

dani.user

Guru Member

Aici nu-ti cer toti diploma de facultate + sa stii sa faci de toate, chiar daca jobul e de junior pe ceva foarte specific?

Incearca-ti norocul si trimite-le CV'ul, daca vrei sa te angajezi acolo si ne spui si noua cum au reactionat.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Post404stillnotfound, on 17 august 2015 - 10:42, said:

Pentru ca posibil ca la ei facultatea sa fie ca la noi a11a si a12a plus 2 ani de postliceala. Nu stiu, nu dati cu parul.
Nu e nici la ei ca in presupunerea ta.

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 10:32, said:

de ce la aproape orice post se specifica sa detii diploma de facultate ?
De cand postezi pe aici, erai inscris la una la ID si terminai povestea asta pentru toata viata. Birocratia nu da semne nici in viitor ca va disparea.

f300

f300

30k si ma duc

Pe ce site te uiti si ce filtre folosesti? In afara de posturi in invatamint sau la alte institutii similare nu ai de ce sa ai probleme. Ca mai pun unii cerinte de nu poti sa ai atitia ani de experienta pentru ca nu exista tehnologia respectiva de atita timp se intimpla dar facultatea sigur nu e absolut obligatorie. Mai ales ca scolile profesionale/bacul/liceul (ma rog, echivalentele lor, mai ales scolile profesionale cu practica) sint mult mai serioase ca in Romania.

Pengoon

Pengoon

Ударник

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 10:32, said:

Buna dimineata !

Am si eu o intrebare care ma nelamureste.

M-am uitat de curiozitate la locurile de munca de prin Germania (domeniul Informatica) si sunt curios, de ce la aproape orice post se specifica sa detii diploma de facultate ?
din cauza ca n-ai tradus cum trebuie anuntul.
in 95% din cazuri scrie
"abgeschlosses Hochschulstudium oder vergleichbare Ausbilung" (SAU formare profesionala comparabila) unde "vergleichbare Ausbildung" poate sa insemne orice.
d-aia ignora punctul ala si trimite CV-ul daca restul e in regula.

Clau_UK

Clau_UK

Member

View PostPengoon, on 17 august 2015 - 11:06, said:

din cauza ca n-ai tradus cum trebuie anuntul.
in 95% din cazuri scrie
"abgeschlosses Hochschulstudium oder vergleichbare Ausbilung" (SAU formare profesionala comparabila) unde "vergleichbare Ausbildung" poate sa insemne orice.
d-aia ignora punctul ala si trimite CV-ul daca restul e in regula.

Scria in engleza, anunturile le-am vazut pe LinkedIn si scria "Computer science degree required or degree in an equivalent discipline".

@neagu_laurentiu - Din pacate n-am £9,000 pe an de dat pentru facultate.

@dani.user - Multumesc, chiar am sa incerc de curiozitate sa vad cate raspunsuri pozitive am sa primesc.

@tigerheart - Lucrez pentru o corporatie momentan si am lucrat pentru alte corporatii, inclusiv pentru Vodafone in Irlanda la sediul central si nu am diploma de facultate. Am bac si scoala profesionala de tehnician in computere + recent niste certificari Microsoft.

Edited by Clau_UK, 17 August 2015 - 11:24.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 11:22, said:

Din pacate n-am £9,000 pe an de dat pentru facultate.
Aplica in Romania. 1000 Euro.

Pe de alta parte, tatonezi diverse tari dar stai pe o mina de aur. Ia si fructifica oportunitatile de acolo si lasa capra vecinului (e mult mai raioasa).

regex

regex

Junior Member

Si eu stiu ca e necesara o facultate terminata ptr a te angaja in IT in Germania. Daca ai master e si mai ok, ce sa mai zic de doctorat.
Poate ca ei sunt mai rigurosi, si poate faptul ca ai terminat o facultate le zice ca esti perseverent/studios.

tigerheart

tigerheart

Savage Member

View PostClau_UK, on 17 august 2015 - 11:22, said:

Lucrez pentru o corporatie momentan si am lucrat pentru alte corporatii, inclusiv pentru Vodafone in Irlanda la sediul central si nu am diploma de facultate. Am bac si scoala profesionala de tehnician in computere + recent niste certificari Microsoft.
Daca faci o munca mai de jos, atunci nu prea iti cer multe, dar nu uita ca nu numai tu vrei un post cat mai sus... Si de asta o diploma poate face diferenta si  pentru angajator e un plus, macar stie ca ai si niste studii in domeniu. Conteaza si experienta ta, bineinteles. Cu cat ai mai multa cu atat diploma aia nu mai conteaza chiar asa mult(depinde totusi si despre ce post discutam).

Clau_UK

Clau_UK

Member

View Postneagu_laurentiu, on 17 august 2015 - 11:32, said:

Aplica in Romania. 1000 Euro.

Pe de alta parte, tatonezi diverse tari dar stai pe o mina de aur. Ia si fructifica oportunitatile de acolo si lasa capra vecinului (e mult mai raioasa).

Ok..ca sa-ti explic de ce eram curios. Compania mea va oferi curand oportunitati pentru schimb de experienta si o posibila relocare in Germania, zona de nord - vest, pe langa Dusseldorf si ma gandeam ca poate ar fi o oportunitate sa fac o relocare acolo, intr-o tara in care mancarea e mai buna decat cea de aici si mediul de viata in general e mai bun, ca sa nu zic, oportunitati de avansare in firma. Daca salariul va fi de 3,000 euro net, viata e mai buna in Germania decat in UK pe un salariu asemanator, corect? Posted Image

Intrebarea vine si deoarece nu poti sa stii niciodata ce-ti rezerva viitorul..daca firma decide sa inchida sucursala din Germania, poate eu nu vreau sa ma mai intorc in UK, deci trebuie sa-mi caut acolo.

Edited by Clau_UK, 17 August 2015 - 11:42.

dani.user

dani.user

Guru Member

Vorbesti germana? Altfel... why bother?

Clau_UK

Clau_UK

Member

View Postdani.user, on 17 august 2015 - 11:43, said:

Vorbesti germana? Altfel... why bother?

Nu, dar mi-a zis cumnata-meu ca un coleg de la firma lui s-a dus in Germania ca programator si a rezistat un an bine merci doar cu engleza, acum a decis sa invete germana.

ady_77

ady_77

Senior Member

View PostA10, on 17 august 2015 - 10:40, said:

Pt ca si standardul de viata e mai ridicat. Faptul ca ai o facultate absolvita e deja o garantie ca ai anumite aptitudini, apoi urmeaza interviul care confirma sau infirma daca e asa. Or fi si altii meseriasi fara facultate dar in germania are balta peste si au de unde sa aleaga.

Standard de viata mai ridicat? In comparatie cu ce? Poate cu Romania...

Clau_UK

Clau_UK

Member

View Postady_77, on 17 august 2015 - 11:48, said:

Standard de viata mai ridicat? In comparatie cu ce? Poate cu Romania...

In comparatie cu Anglia, in primul rand eu ma gandesc numai la mancarea sanatoasa din Germania pe care aici n-o gasesti :)

n-amname

n-amname

Brain Power User

View Posttigerheart, on 17 august 2015 - 10:41, said:

Tie ti se pare normal sa nu ai o facultate dar sa ocupi un post intr-un domeniu destul de bine platit? Mai ales daca discutam despre o corporatie...
Sa imi zici si mie o corporatie din Romania care te ia fara o diploma de facultate.
Yazaki ...ai 10 clase, pile si bani de spaga? Ajungi sef de linie.
N-ai pile, facultate, dar vrei sa bagi aspiratoare in priza la emag? N-ai voie :D.

Abc2001ro

Abc2001ro

Senior Member

View PostA10, on 17 august 2015 - 10:40, said:

Pt ca si standardul de viata e mai ridicat.

Standardul de viata in Germania ridicat ? Germania e un ghetou. Dupa ce si-au distrus orasele artistice la razboi, au ridicat in loc blocuri comuniste. Asa ca ce inseamna la tine standard de viata ridicat ? Bani ? Ce faci cu banii ? Ii pui pe foc ? Cel mai ridicat standard de viata in Europa e in tarile sudice. Stai frumos pe sezlong la soare sub palmieri, printre cladiri artistice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate