Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Top societati asigurari neserioase

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

Poll: Cele mai neserioase societati de asigurare (34 member(s) have cast votes)

Cele mai neserioase societati de asigurare

  1. EuroIns (14 votes [20.59%] - View)

    Percentage of vote: 20.59%

  2. Astra (14 votes [20.59%] - View)

    Percentage of vote: 20.59%

  3. Uniqa (1 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  4. City Insurance (6 votes [8.82%] - View)

    Percentage of vote: 8.82%

  5. OmniaSig (2 votes [2.94%] - View)

    Percentage of vote: 2.94%

  6. Voted Asirom (3 votes [4.41%] - View)

    Percentage of vote: 4.41%

  7. Carpatica (20 votes [29.41%] - View)

    Percentage of vote: 29.41%

  8. Allianz Tiriac (2 votes [2.94%] - View)

    Percentage of vote: 2.94%

  9. Groupama (2 votes [2.94%] - View)

    Percentage of vote: 2.94%

  10. Generali (1 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  11. Altele (3 votes [4.41%] - View)

    Percentage of vote: 4.41%

Vote Guests cannot vote

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

conform ASF, EuroIns si Astra ocupa primul loc.
[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3936/13919593/1/tabe-asf.png?height=223&width=400 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa este? Voi care din cele mentionate in lista considerati ca sunt cele mai nesigure societati de asigurare cand vine vorba de RCA?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Lol. Eu am la ASTRA obligatoria si la Alllianz CASCO.

#3
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Nu sunt relevante aceste date, acele reclamatii sau petitii ce mama naibii sunt, nu indica exact seriozitatea sau neseriozitatea firmei respective, poate doar la primele doua care sunt detasate fata de restul (bine nu ocupa primul loc ambele cum afirmi tu).

Edited by alex1912, 16 August 2015 - 14:21.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cele mai ieftine RCA = cele mai proaste companii la reparatii.
Cum RCA nu e pt cel care cumpara polita, e de inteles de ce omul cumpara ce e mai ieftin. Nu ii pasa!
Sistemul e foarte prost gandit si au fost foarte multe discutii.

Problema este ca dupa discutii, ideea a fost ca RCA trebuie sa se scumpeasca, nicidecum rezolvarea problemei intrinseci: RCA pe masina, de parca masina ar merge singura!
Doamne fereste sa va loveasca cineva cu RCA la Astra/Euroins...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Ce reprezinta acele "petitii"? Oare e nr de solicitari de dauna? Atunci inseamna ca e direct proportional cu numarul celor asigurati la acele firme.

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,508
  • Înscris: 16.03.2004
De unde sa stiu care e cea mai neserioasa? Eu am la Allianz si e serioasa. Nu am in zece parti ca sa fac comparatie!
[ http://oi62.tinypic.com/300sl1x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postamx_invincible, on 16 august 2015 - 14:56, said:


daca nu ma insel in UK indiferent ca te loveste altul sau faci tu accident ,iti repari masina pe asigurarea ta.

Ba sa stii ca te inseli. Acolo nu exista RCA, ci asigurare pe sofer. Daca eu iti dau conserva si tu faci pagube, asigurarea ta repara si masina pagubitului si pe a mea. Iar la anu' plangi cand vrei sa innoiesti polita. Asigurarea acolo este destul de scumpa si bonus-malusul functioneaza excelent.
Si acolo exista clase de risc (vezi incepatorii) a caror asigurare anuala poate chiar depasi pretul conservei din dotare.
Mai exista asigurare "pana la xx kw" adica nu ai voie sa conduci masini mai puternice de xx kw. Pretul este variabil in functie de cifra xx la care vrei sa te opresti.
Su mai sunt...
In orice caz, nu conserva conteaza acolo, ci soferul

#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Vad ca acolo scrie petitii inregistrate ceea ce mi se pare cam irelevant.

Un top corect ar fi cu nr. de polite efectuate (cota piata), nr.de petitii inregistate , nr . de petitii intemeiate , nr. petitii intemeiate raportat la nr. total de polite.

P.S. Euroins , Carpatica si Astra detin cam 50-60% din cota de piata pe segmentul Rca.

Edited by polizei, 17 August 2015 - 00:50.


#9
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
24
Ce ma surprinde pe mine e pozitia pe care o are Carpatica, fata de "renumele" pe care il are in bransa.

#10
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna dark,

de polita pe care o cumparati nu beneficiati dvs.
puteti fi accidentat de mai multe persoane asigurate la societati diferite, si in functie de cum sunteti despagubit va puteti face o ideea care din ei sunt mai seriosi.
se poate si din auzite, prieteni...

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
De polita RCA poate beneficia indirect si asiguratul.

1. Nu acorzi prioritate unui vehicul care circula regulamentar si rezulta un accident . Soferul nevinovat poate refuza constatarea amiabila pe motiv ca ai o asigurare RCA cu reputatie proasta ( nu plateste , tergiverseaza dosarele , pleaca de la prezumtia de frauda , etc) si apeleaza doar la politie. In acest caz primesti o amenda + ti se suspenda permisul.(daca depinzi de permis , pierderea e si mai mare)
    Caz concret in urma cu 3-4 ani : O soferita nu i-a acordat  prioritate unui prieten motociclist.Din accident au rezultat daune materiale si ranirea usoara a prietenului. Dupa ce a vazut ca este in regula , cu exceptia unor degete care sangerau, a intrebat-o pe soferita la ce societate are asigurare. Tipa a zis ca la Carpatica ,moment in care prietenul a specificat faptul ca daca avea la alta societate era de acord cu constatarea amiabila. Drept urmare a sunat la 112 si a chemat politia spunand de accident si de faptul ca ii curge sange de la doua degete.La fata locului s-a deplasat o masina de politie si o ambulanta. Soferita s-a ales cu o amenda destul de consistenta si suspendarea permisului. Probabil diferenta pana la o asigurare cu reputatie buna era de cateva zeci de lei .....tipa a primit o amenda de cateva sute de lei.

2. Eviti ca soferul vinovat sa te agaseze cu telefoane , vizite pe acasa sau plimbari pe la avocati / tribunale.

Edited by polizei, 18 August 2015 - 17:44.


#12
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

eu am vazut ca diferentele sunt destul de mari, de la 400 de lei la 1000 de lei pt 6 luni

#13
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă accidentul se soldează cu răniți mai bine rezolvi pe loc, legal, chiar de plătești cu permisul pentru asta. Altfel chiar și după o înțelegere amiabila te poți trezi cu o reclamație de fugă de la locul accidentului.

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Diferentele de la 400 la 1.000 lei sunt de la asigurarea cea mai ieftina la cea mai scumpa.(sau exceptii in cazul unor tineri). In cazul majoritatii soferilor diferentele de la asigurari cotate prost la asigurari medii/bune sunt de cateva zeci de lei.Doar sa nu ai ghinionul sa ti se prezinte 3 companii cotate prost , una dupa alta ....dar chiar si atunci diferenta nu prea sare de 150 lei  . 150 lei la 6 luni ? Renunti de 2-3x sa mai `duci cu masina galeata de gunoi la tomberon ` si ai economisit 25 lei .

Constatarea amiabila se poate completa pe loc ! (neaparat si poze la fata locului ) Cine o lasa pe mai tarziu o poate pati chiar daca nu sunt vatamari corporale. Multi `se sucesc` dupa ce pleaca .
Cu vatamarile corporale mai grave nu te joci, insa cu vatamari corporale mici (zgarieturi , vanatai , etc) ramane la latidutinea fiecaruia daca decide ca este ranit sau nu. Daca unul dintre cei implicati considera ca este ranit atunci se suna la 112 , daca nu, se poate rezolva amiabil.Exista punctul 3 care poate fi bifat cu nu. (deci nu poate fi vorba de fuga de la locul accidentului)

Edited by polizei, 19 August 2015 - 11:39.


#15
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View PostAdm, on 16 august 2015 - 14:44, said:

Doamne fereste sa va loveasca cineva cu RCA la Astra/Euroins...
Exagerezi!

Nici o societate nu e neserioasa, ci doar fiecare incearca sa-si tina cat mai mult de bani. Daca pagubitii si-ar cunoaste drepturile nu ar exista problemele pe care le tot auzim. In calitate de raparator, am zeci de dosare in fiecare luna. Si nu am contract de colaborare cu niciun asigurator. Ii invat pe clienti ce sa faca, pas cu pas, inca de la inceput. Nu am avut nici macar un dosar neplatit. Cel mult, s-au intarziat 30 de zile, cat dureaza solutionarea ASF-ului in urma plangerilor. SI mai misto este ca in majoritatea cazurilor in care s-a intarziat plata, am obtinut si penalizarile specificate in lege!

Totul e sa cunosti legea si sa o folosesti in avantajul tau!

View Postdorin_2k, on 16 august 2015 - 14:58, said:

Ce reprezinta acele "petitii"? Oare e nr de solicitari de dauna? Atunci inseamna ca e direct proportional cu numarul celor asigurati la acele firme.
Reclamatii, tata, reclamatii!

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.b1.ro/sti...esa-122587.html
Nu cred că se mai poate spune mare lucru.

#17
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Am avut o dauna anul acesta - am lovit o masina cand am virat la dreapta, avarii la cealalta masina fiind aripa infundata si bara zgariata. Am RCA la Carpatica. Am facut amiabila si s-a rezolvat totul extrem de repede si bine. Aripa a fost inlocuita iar bara reparata si revopsita.
In ultima vreme am inteles ca nu prea mai sunt probleme cu RCA la Carpatica.

#18
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View PostYOUR_GOD, on 16 august 2015 - 14:15, said:

Lol. Eu am la ASTRA obligatoria
Se pare ca trebuie sa umbli sa-ti iei banii inapoi de pe polita si sa faci alt RCA; Astra tocmai ce a fost bagata in faliment.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate