Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cetatean Canadian emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Buns ziua,
As dori sa incep si eu demersurile ptr emigrare permanenta in Australia insa la lista de meserii nu cred ca ma incadrez la nimic. Atat eu cat si sotia lucram in spital ca ingrijitori batrani si persoane cu dizabilitati. In Canada trebuie facut un colegiu de 9 luni ptr a putea lucra in acest domeniu si meseria se numeste Personal Support Worker . Nu am vazut asa ceva in lista de meserii .
Are cineva vreo sugestie cum putem aplica ? Nu avem nevoie de viza ptr a vizita ptr ca avem dubla cetatenie insa vream rezidenta permanenta ptr a ne stabili definitiv in Au.
Va multumim


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Norocosule.

Cum ai ajuns in Canada?

#3
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Am emigrart acum 8 ani dar nu mai suport iernile de aici .

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Emigreaza in US atunci, in golf/ florida/ california.

Australienii sunt foarte stricti. Daca te incadrezi in lista aia esti bine primit, daca nu nici nu se uita la tine.

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlex404, on 15 august 2015 - 19:43, said:

Emigreaza in US atunci, in golf/ florida/ california.

Australienii sunt foarte stricti. Daca te incadrezi in lista aia esti bine primit, daca nu nici nu se uita la tine.

Aia zici tu.Fostii mei vecini din Irl,niste romani mai colorati asa,sunt in Australia de vreo 5 ani.Nu cred ca si-au aruncat ochii pe lista aia,nici nu cred ca stiau de ea.

#6
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
M-am gândit si la varianta US dar cred ca m-as simți mai bine in Australia. Am locuit o perioada in West Palm Beach Florida dar imi doresc mai multă siguranță ptr copii mei .

Daca nu ma încadrez la lista cu meserii exista alta posibilitate de a face punctajul ?

#7
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postcosmindinu80, on 15 august 2015 - 19:37, said:

Am emigrart acum 8 ani dar nu mai suport iernile de aici .

In ce provincie esti?

#8
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
New Brunswick

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si  daca nici acolo nu vei gasi "siguranta petru copii" iei cortul si mai departe? Ca locuri in lume......
Si oricum, copii prind mai repede orice limba straina, se adapteaza repede la noile locuri, etc., etc.,.....
Chiar e spre binele lor sa-i plimbati prin toata lumea si sa invete peste tot, mai o limba, mai o scoala, mai un pic dintr-o meserie care nu se cauta in alte parti.....
Halal optica!

Edited by myshyk, 15 August 2015 - 20:29.


#10
vlad_iasi

vlad_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2013
multi se gandesc la siguranta si nevoile copiilor abia dupa ce-i fac
inainte canci, ce-o fi, o fi, nu?

Edited by vlad_iasi, 15 August 2015 - 20:31.


#11
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Înainte sa aplic ptr emigrare voi veni sa vizitez 2-3 luni după care voi decide daca se merita sa investesc bani in procesul de emigrare sau nu .
Legat de siguranță ma refer la rata criminalitatii din America .... e simplu , te duci pe google si afli ce zone sunt cu risc mare si care nu sunt . La fel as face si in Australia ca bănuiesc ca si acolo sunt probleme ca peste tot in lume dar as alege o zona mai sigura .
In US Florida si California au o rata f mare a criminalitatii

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcosmindinu80, on 15 august 2015 - 20:33, said:

Înainte sa aplic ptr emigrare voi veni sa vizitez 2-3 luni după care voi decide daca se merita sa investesc bani in procesul de emigrare sau nu .
Legat de siguranță ma refer la rata criminalitatii din America .... e simplu , te duci pe google si afli ce zone sunt cu risc mare si care nu sunt . La fel as face si in Australia ca bănuiesc ca si acolo sunt probleme ca peste tot in lume dar as alege o zona mai sigura .
In US Florida si California au o rata f mare a criminalitatii

Mamaaaa, ce "esplicatie" savanta ai gasit! Rata criminalitatii? Zau? Si asta in Canada?

#13
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Nu , Canada e o tara perfecta si aici totul e roz .
Oricum eu am intrat pe acest forum sa întreb daca știe cineva cum as putea sa ma calific , dar aici am întâlnit oameni care nu si-au schimbat niciodată planurile in viața , întotdeauna au făcut alegerile corecte , etc .
Va doresc bafta tuturor si imi cer scuze ca am îndrăznit sa pun o întrebare

#14
vlad_iasi

vlad_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2013
daca Canada este tara perfecta, cum este patria in care te-ai nascut?

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si ti-au trebuit 8 ani ca sa realizezi ca nici macar in Canada nu umbla cainii cu covrigi in coada? Sau ca nu ati fost asteptati ca salvatorii lor de la moarte? Peste ce-ai crezut ca vei da acolo? Am multi prieteni plecat de ani de zile in Canada, dar care constienti ca trebuie sa lucrezi oriunde in lume, si-au facut un rost al lor acolo, in conditiile pe care le-au gasit. Nu umbla cu rucsacul, cortul si copii in spate ca sa caute locuri mai "caldute" in lume, dand vina pe copii.

#16
cosmindinu80

cosmindinu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.08.2015
Chiar nu am idee despre ce vorbesti . Eu stau intr-un orașel micut de 70.000 de locuitori , foarte liniștit , fără criminalitate si o duc binisor . Am zis ca nu m-as muta in state din cauza criminalitatii de acolo iar motivul ptr care as pleca din Canada este vremea , nu altceva .
Chiar nu înțeleg la ce te referi cu câini cu covrigi , etc , eu chiar ma descurc binisor si sunt fericit aici cu excepția climei .
Numai bine îți doresc

Iar legat de copii mei unul are 6 saptamâni iar celălalt 2 ani , deci chiar nu cred ca nu se vor integra daca ma mut in alta tara .


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, asta e adevarul ca s-a schimbat total clima in ultimii 8 ani. Deee, incalzirea globala, .... Pai cand v-ati mutat acolo, cum era? Doar vara si cald si bine?Posted Image Si la varsta lor, copii sunt numai buni de mutat dintr-un capat de lume in altul. Pe cand in Antarctida?

Edited by myshyk, 15 August 2015 - 21:29.


#18
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcosmindinu80, on 15 august 2015 - 21:21, said:

Chiar nu am idee despre ce vorbesti . Eu stau intr-un orașel micut de 70.000 de locuitori , foarte liniștit , fără criminalitate si o duc binisor . Am zis ca nu m-as muta in state din cauza criminalitatii de acolo iar motivul ptr care as pleca din Canada este vremea , nu altceva .
Chiar nu înțeleg la ce te referi cu câini cu covrigi , etc , eu chiar ma descurc binisor si sunt fericit aici cu excepția climei .
Numai bine îți doresc

Iar legat de copii mei unul are 6 saptamâni iar celălalt 2 ani , deci chiar nu cred ca nu se vor integra daca ma mut in alta tara .

Sa stii ca iti dau dreptate,clima e un factor important,la fel e si in Irlanda.Doar ca veniturile sunt ok,asta ne tine aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate