Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Evitati EasyHost

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
yoonutzz88

yoonutzz88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2013
Daca sunteti in cautarea unui host pentru site si va ganditi sa alegeti Easyhost e bine sa va ganditi de doua ori inainte.
Eu am optat initial pentru pachetul Basic de 3,9E/luna. Dupa ce am instalat wordpress am observat ca se incarca extrem de greu. Cei de la suport mi-au spus ca pentru wordpress trebuie sa aleg
cel putin pachetul standard de 5,9E/luna.
Am optat pentru acest pachet dar problema a continuat (site-ul si chiar cpanel-ul se incarca extrem de greu). Asa ca am mai modificat inca odata abonamentul si am trecut la
pachetul Advance 12E/luna.

1. Aici puteti observa cum functioneaza acest pachet in comparatie cu un abonament de 0.99E/luna pe care il detin la Hostvision
2. Suportul tehnic raspunde la sesizari dupa o saptamana (pot sa atasej screenshot-uri pentru a confirma ca nu mint)
3. Problema foarte grava in contul de utilizator pe care il am la la ei de pe site m-am trezit ieri ca in loc sa imi apara datele mele de conectare la cpanel
apareau datele de conectare a altui site (site-ul unui ONG din Cluj). Am sunat imediat la suportul tehnic, am explicat problema si au ramas ca revin ei cu un telefon (nici pana la ora asta nu au revenit).
Am trimis si un email administratorului care se ocupa de acel site. Cum mie mi-au aparut acele detalii asa puteau sa apara si altuia datele mele de logare cPanel si sa imi stearga site-ul.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si cine este de vina ? Ai Google, Amazon, GoDaddy, etc.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
exista in acte aceasta "firma"?

Cum sa iei un host inainte sa verifici CUI-ul? Iti lasi niste date pe niste servere straine, nu te inreseaza ce se poate intampla cu ele?

Traficul e nelimitat? Daca nu, sigur nu l-ai epuizat? acum am vazut poza ....

Edited by MooF2010, 14 August 2015 - 22:34.


#4
yoonutzz88

yoonutzz88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2013
Exista in acte, este fostul hostway. Daca nu ma insel emag au serverele la ei

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 yoonutzz88, on 14 august 2015 - 22:35, said:

Exista in acte, este fostul hostway. Daca nu ma insel emag au serverele la ei
Da, emag are 2 ns la ei si 2 in SUA la MS, dar nu cred ca tu esti emag.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Pai tu vrei sa tii un spam site cu peste 15.000 de pagini pe host de 3 eur si sa functioneze ok? Posted Image Treci pe un VPS...

Edited by LensFlare, 15 August 2015 - 07:35.


#7
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
emag.ro recomanda easyhost.

#8
Valeantudor

Valeantudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2015
emag a plecat de mult de la easyhost

Cand am preluat departamentul aveam undeva la 12 site-uri, fiecare pe un VDS la easyhost cu "servicii de suport" de aproape 100EUR pe fiecare. Evident ca le-am inchis pe toate si am luat un VDS puternic la xServers care sa le tina pe toate. Performanta s-a imbunatatit considerabil (stiati ca easyhost inca foloseste platane si nu SSD?), ping-ul s-a redus de la 20ms la 1-2 ms iar firewall-ul de la xServers chiar opreste atacurile, ca sa nu mai mentionez faptul ca am redus cu 85% costurile.

Pe plan personal mai aveam 4 site-uri: un Wordpress al meu (gol) si trei fosti clienti (din care doi pe wordpress) pe care ii gazduiam inca pe contul personal de easyhost. Asta pana duminica trecuta cand mi-au modificat limitele contului astfel ca niciunul din site-uri nu se mai incarca (aveam maxim 200 unici pe toate site-urile lunar, nu era vorba de resurse). Am facut ticket si m-au sunat a doua zi de la vanzari sa imi spuna ca am prea multi vizitatori pe site-urile wordpress si ca, daca vreau sa imi mearga din nou site-urile, sa cumpar cate un plan de hosting Wordpress de la ei pentru fiecare. Adica, de la 40 lei pe luna sa platesc 220. Cand le-am spus la telefon ca nu imi convine ca site-urile care acum 2 zile mergeau perfect sa nu mai functioneze peste noapte, fara nicio notificare oficiala cu privire la schimbarile de contract, singurul motiv fiind acela ca ei trebuie sa imi bage fortat pe gat tampenia aia de Wordpress hosting, omul de la vanzari s-a enervat si m-a repezit, trimitandu-ma inapoi la departamentul de Suport Tehnic de unde am primit pe e-mail exact acelasi raspuns.

Easyhost nici macar nu mai are servere in Romania; au marketing misleading (referinta catre eMag, de exemplu) si fac mizerii ca exemplul de mai sus: evident ca n-o sa ii dau in judecata pentru 40 lei pe luna, ca pe baza contractului damage-ul este limitat la atata. Asadar, fac aici ceea ce pot: ii avertizez pe toti cei care cauta pareri despre easyhost sa fuga de ei.
L.E. Acum trec si site-urile de pe contul personal la xServers. I-am sunat de doua ori pana acum pe cei de la easyhost ca sa imi trimita cheile de transfer pentru domenii (plec si la alt registrar) si de fiecare data n-a raspuns nimeni, intrand mesageria (in conditiile in care ei pun pe site ca au suport tehnic 24/7/365). Cireasa de pe tort a fost la 30 minute dupa al doilea apel cand am fost sunat inapoi de easyhost (de un robot) care vroia feedback pe cum mi-a fost rezolvat apelul.

L.L.E. Am uitat sa mai mentionez ca unul din clientii gazduiti pe contul personal isi stersese din greseala toate mailurile din Thunderbird dupa ce, cu o zi inainte, isi arhivase cam 80% din mailurile vechi. Asadar, m-a rugat sa iau din backup mailurile arhivate si pierdute: cu acea ocazie am aflat si eu si Easyhost ca backup-ul lor chiar nu functioneaza deloc, arhivele fiind corupte. Si-au dat seama si ei de asta cand le-am cerut backup-ul si au trebuit sa imi dea mailurile din backup-ul de acum o luna si jumatate (ultimul care se facuse corect).

Edited by Valeantudor, 30 July 2017 - 10:17.


#9
the_mask1

the_mask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.08.2007

 Valeantudor, on 30 iulie 2017 - 10:06, said:

Asta pana duminica trecuta cand mi-au modificat limitele contului astfel ca niciunul din site-uri nu se mai incarca (aveam maxim 200 unici pe toate site-urile lunar, nu era vorba de resurse). Am facut ticket si m-au sunat a doua zi de la vanzari sa imi spuna ca am prea multi vizitatori pe site-urile wordpress si ca, daca vreau sa imi mearga din nou site-urile, sa cumpar cate un plan de hosting Wordpress de la ei pentru fiecare. Adica, de la 40 lei pe luna sa platesc 220. Cand le-am spus la telefon ca nu imi convine ca site-urile care acum 2 zile mergeau perfect sa nu mai functioneze peste noapte, fara nicio notificare oficiala cu privire la schimbarile de contract, singurul motiv fiind acela ca ei trebuie sa imi bage fortat pe gat tampenia aia de Wordpress hosting, omul de la vanzari s-a enervat si m-a repezit, trimitandu-ma inapoi la departamentul de Suport Tehnic de unde am primit pe e-mail exact acelasi raspuns.

Exact asa am patit si eu astazi. Fara nici o explicatie. O mizerie de hosting.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate