Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Criza pietelor bursiere in direct

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Propun incercarea de a surprinde in direct urmatoare criza financiara a lumii.
In primul rand a pietelor bursire, apoi valutare, finaciar bancare si in ultima instanta criza economica mondiala.
Criza bursiera trecuta a inceput in 2007, a fost evidena in 2008 si se considera a fi fost cauzata de catre creditele ipotecare americane cu grad mare de risc (subprime) a caror criza a inceput in 2006
Iata pe intelesul tuturor cam in ce a constat criza subprime (explicatia mai complexa si concreta se poate gasi oriunde pe net):
http://economie.hotn...ie-broscute.htm

View Postaltnume, on 14 august 2015 - 14:15, said:

DAX-ul sa fi dat semnalul declinului? Coboara frumos in ultimele 5 luni, incet dar sigur.
Tot de atunci a inceput si declinul indicelui DJ.
HSI coboara de la inceputul lui aprilie ca si TWII.
SSEC si-a inceput declinul 2 luni mai tarziu (inceput luna mai ca si indicele londonez) si tot de atunci Nikkei stationeaza.
Asisitam deja la noua criza in care China e numai unul dintre actori?

View Postaltnume, on 14 august 2015 - 15:24, said:

In 2006 indicele saudit a inceput sa scada si asta a durat mai bine de un an, aprope doi, dupa care a inceput declinul burselor din toata lumea.
Acuma indicele saudit care nu a mai crescut la valorile din 2006 niciodata ci, a ajunsese la un momet dat abia la 11100 (fata de 19500 in 2006) scade sau stationeaza de un an.
E Tadawul All Share un semnal?

Edited by altnume, 14 August 2015 - 16:33.


#2
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
E aproape criza in orice caz, poate nu azi, nu maine, dar si cand va lovi, o sa fie dezastru mare pentru multi.

Edited by enoxcj, 14 August 2015 - 16:38.


#3
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ideea e nu sa comentam dupa ci, inainte si in timp ce debia incepe.
De exemplu indicii importanti DAX si DJ, daca continua deprecierea, criza actuala insemna ca a inceput in martie 2015, tot asa cum cea din 2007 a inceput aprox. in noiembrie 2007 (conform graficelor).
Degeaba constati criza cand nu ma poti vinde actiunile din cauza lipsei de cumparatori indiferent de pret.
Eu sunt pe cash acum si stau in expectativa.
Daca nu era asa mare diferenta dintre cumparare si vanzarea aurului la amanet, luam ceva aur.
Aurul de investitii in Romaia iar e o mare jefuire a cetatenilor (vanzare versus cumparare).

Edited by altnume, 14 August 2015 - 16:47.


#4
gisurvey

gisurvey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007
Salutare,

Daca tot am stabilit ca vine criza, dati-mi si mie un sfat va rog: ce ar trebui sa fac cu 1000euro pe care ii am la banca in acest moment?

#5
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu am stabilit nimic si cel putin eu nu dau sfaturi, spun numai la ce anume ma gandesc eu referitor la o posibila criza.
De aceea am deschis topicul ca impreuna sa ajunge la alegeri potrivite.
iI ti la o banca greceasca?

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postgisurvey, on 14 august 2015 - 16:43, said:

ce ar trebui sa fac cu 1000euro pe care ii am la banca in acest moment?
poate sa investesti intr-un antivirus care sa blocheze idioteniile de pe forumuri?

#7
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Cand am fost angajat ca broker, managerul meu mi-a zis asa:

"Sunt doua situatii importante cand se fac bani seriosi din tranzactii la bursa: cand este razboi si cand este criza".
Cum razboi nu prea mai este, ramane varianta a 2-a!

#8
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013

View Postgisurvey, on 14 august 2015 - 16:43, said:

Salutare,

Daca tot am stabilit ca vine criza, dati-mi si mie un sfat va rog: ce ar trebui sa fac cu 1000euro pe care ii am la banca in acest moment?

ai putea sa te stergi cu ei la cur
dar nici asta nu poti, pentru ca nu ii detii personal, cash

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postxe3nder, on 14 august 2015 - 16:53, said:

Cand am fost angajat ca broker, managerul meu mi-a zis asa:

"Sunt doua situatii importante cand se fac bani seriosi din tranzactii la bursa: cand este razboi si cand este criza".
Cum razboi nu prea mai este, ramane varianta a 2-a!

Si prin cate razboaie si crize a trecut managerul ala?

#10
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View PostSeb, on 14 august 2015 - 17:01, said:

Si prin cate razboaie si crize a trecut managerul ala?

Sa fiu sincer, nu l-am intrebat. Nu stiu de cat timp era el angajat acolo dar banuiesc ca era de ceva timp de a ajuns si manager. In schimb, compania are ceva vechime, mai mult ca sigur au prins criza din 2008.
Dar are dreptate oricum, atunci fluctueaza pietele cel mai mult, insa cei care tranzactioneaza trebuie sa stie si in ce sens o ia!

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Deci a prins maxim o criza. Zero razboaie. Si asta il face expert in facutul banilor speculand in timpul crizelor si razboaielor, se pare.

Edited by Seb, 14 August 2015 - 17:18.


#12
gisurvey

gisurvey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007

View Postscarbosenie, on 14 august 2015 - 17:00, said:


ai putea sa te stergi cu ei la cur
dar nici asta nu poti, pentru ca nu ii detii personal, cash
Iti urez sa fii la fel de destept in continuare si macar tu sa-ti urmezi sfaturile.

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postgisurvey, on 14 august 2015 - 16:43, said:

Salutare,

Daca tot am stabilit ca vine criza, dati-mi si mie un sfat va rog: ce ar trebui sa fac cu 1000euro pe care ii am la banca in acest moment?

E o suma prea mica sa faci altceva decat sa o pastrezi in cash. Nu la banca, desigur.

#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postxe3nder, on 14 august 2015 - 16:53, said:

Cand am fost angajat ca broker, managerul meu mi-a zis asa:

"Sunt doua situatii importante cand se fac bani seriosi din tranzactii la bursa: cand este razboi si cand este criza".
Cum razboi nu prea mai este, ramane varianta a 2-a!
Culmea e ca tocmai aceste doua situatii coincid cu perioadele in care au loc cele mai multe sinucideri.
Banii negrsit ajung undeva, se vede in topurile miliardarilor de exemplu, dar cei de la care ajung acolo, cine sa fie?

Edited by altnume, 14 August 2015 - 17:30.


#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Asta e ca şi atunci când, copil fiind şi neştiindu-ţi încă limitele, încercând să alergi mai mult decât te ţin puterile te împiedici şi cazi în nas. Te juleşti la coate şi genunchi, poate îţi spargi şi capul, urli de durere vreo oră apoi te linişteşti. După un timp când vrei din nou să alergi cu siguranţă nu vei mai vrea să atingi aceeaşi viteză.
Criza e cauzată veşnic de indivizi sugestionaţi sau păcăliţi să-şi depăşească condiţia şi limitele.

#16
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View PostSeb, on 14 august 2015 - 17:13, said:

Deci a prins maxim o criza. Zero razboaie. Si asta il face expert in facutul banilor speculand in timpul crizelor si razboaielor, se pare.
Nu am zis ca este expert. E mult de discutat pe tema asta, si sunt offtopic! Poate voi deschide un topic legat de firmele de brokeri ce ajuta la tranzactioanrea pe pietele externe, nu cele din RO!

View Postaltnume, on 14 august 2015 - 17:29, said:

Culmea e ca tocmai aceste doua situatii coincid cu perioadele in care au loc cele mai multe sinucideri.
Banii negrsit ajung undeva, se vede in topurile miliardarilor de exemplu, dar cei de la care ajung acolo, cine sa fie?
Zici ca cei care joaca la bursa ii imbogatesc pe marii miliardari ai lumii?
Eu spun opusul, si anume ca si marii miliardari ai lumii au jucat la bursa pentru a-si rotunji averile. Un exemplu care a recunoscut este Bill Gates, si mai sunt destui, unii care nu vor sa zica!

#17
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 26.01.2009
Daca tot ai mentionat niste indecsi pune niste poze, comparatii, etc.
ssec cred ca mai are gaz si cred ca nu e singurul, dupa Dzeu cu mila

Fed va creste, va mentine sau va scadea dobanda?

#18
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postimnotsmith, on 14 august 2015 - 18:04, said:

Fed va creste, va mentine sau va scadea dobanda?
Da.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate