Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Istoria fotbalului românesc ( Echipa Națională)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Mă uitam ieri și zilele trecute la câteva videoclip-uri pe youtube cu meciurile acelea atât de amare ale tricolorilor din calificările pentru Euro 2004. Uitându-mă la acele clip-uri mi-am amintit de noaptea aceea neagră, sufocantă, care parcă nu se mai termina, noaptea de la Copenhaga... În acea noapte, un anume domn, Urs Meier, își bătea joc de o națiune întreagă. Amintindu-mi de meciul acela din 2003 m-am gândit  să deschid acest topic în care să discutăm despre amintirile noastre cu echipa națională, fie că sunt pozitive sau negative sau că le-am trăit în fața televizoarelor, la fața locului sau în Piața Revoluției. Eu am relatat în câteva cuvinte o seară atât de tristă, atâtea lacrimi la golul lui Tomasson.

Hai și cu o întâmplare care ne-a facut să ieșim în stradă pentru că au fost !


[ http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/nationala-fotbal-romania_6358ee1089.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by reus11, 13 August 2015 - 18:46.


#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ultimele cuvinte spun tot ceea ce este de spus: "au fost", si traim numai cu amintirile.

#3
Placut

Placut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2015
Generatia de aur, pana si tricourile lor sunt mai frumoase ca astea Jaomoa, cum drac se numesc.

Ps: Cred ca toti am vazut meciul ala, au tras de timp... partida s-a prelungit si cam atat.

#4
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 Placut, on 13 august 2015 - 19:23, said:

Generatia de aur, pana si tricourile lor sunt mai frumoase ca astea Jaomoa, cum drac se numesc.

Ps: Cred ca toti am vazut meciul ala, au tras de timp... partida s-a prelungit si cam atat.

" Au tras de timp... si cam atat ." Ai vazut meciul ala ?

#5
Placut

Placut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2015
Da crezi ca este vreun roman care nu a vazut meciul ala? Cu toti ne-am uitat la el, asta a fost, daca aveau valoare castigau.

#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Romania - Argentina 3-2. Ehe....


#7
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 barbosa, on 13 august 2015 - 20:01, said:

Romania - Argentina 3-2. Ehe....
Victoria din 94 ramane cea mai frumoasa.

EDIT: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4W49oaxa_bY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] --- Aveti aici Emisiunea lui Marius Tuca, emisiune realizata acum un deceniu si jumatate cu 12 zile inaintea inceperii campionatului european de fotbal 2000 (Belgia & Olanda). A fost ultimul turneu final pentru multi din fotbalistii generatiei de aur, dar si pentru REGE, duelul cu Italia fiind ultimul meci oficial la echipa nationala.

Invitat special : REGELE

Edited by reus11, 13 August 2015 - 20:23.


#8
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu inca imi amintesc cate ceva, nu mult, despre victoria cu 2-0 de la Zagreb, urmata de infrangerea pe teren propriu, cu... 6-4, in fata aceleiasi nationale a Iugoslaviei. In primul meci, eroii au fost Romila II si Simionas, de la Poli Iasi. In retur, ne-a tras-o (la propriu, in poarta) Susici, un fel de "rege" al lor, ceva intre Dobrin si Hagi. S-a intamplat inainte de a veni Stefan Covaci la nationala.

#9
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Titlul acestui articol spune tot : http://www.gsp.ro/fo...esc-394139.html

Ce meci pe Ghencea, ce fotbalisti am avut...

EDIT : Adrian Paunescu a fost un geniu din toate punctele de vedere.

Edited by reus11, 13 August 2015 - 21:36.


#10
Placut

Placut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2015
Ma uit la poza de mai sus si imi dau seama de ce tineam cu ei: arata exact ca noi, nu are vreunul freza a la C. Ronaldo, Six Pack, 1 kg de cerneala si sprancele taiate sa fie baiat rau, sunt exact ca noi, cum eram.

Regrete sunt multe, am eu multe:
1 - Hagi mai putea sa joace, dar traiam intr-o perioada in care mandria si imaginea erau peste partea finananciara, a preferat sa nu cumva se faca de ras, el credea ca nu mai poate, a si recunoscut, a vrut sa se retraga cu imaginea curata, problema este ca mult prea devreme.
2 - 2000-2005 - Cam atat a mai tinut nationala de fotbal, a adevarata, motivul? Pai prin 2004 RDS baga cable link si unea tara, adica trecuse moda cu "fotbal jucat pe teren", erai cu Fifa, Manager si alte astea, pe calculator, vedeai pe internet meciurile din strainatate.
& Ce incerc sa explic? 2015 Steaua - Dinamo, au jucat un meci varza, Dinamo cu o medie de varsta foarte mica, a jucat si Florentin Petre Jr., Steaua? O Echipa alcatuita din jucatori adusi din straintate, jucau pe alt stadion, jucau cu o stema care parca intentionat este facuta sa fie urata, FCSB, da... fara stema, fara stadion, fara nume, echipa alcatuita din jucatori adusi.
Asta fost derbiul de Romania, scor 0-0.
A urmat Barcelona - Sevilia - Scor 5-4 in suplimentare, fotbal adevarat, a fost mai ca un film de actiune, urmaream meciul si sincer vroiam sa ma culc, dar nu puteam, era asa de frumos meciul, fazele curgeau ca nu stiai cand mai treceau 20 de minute.

Cam asta este diferenta: Ce a fost, ce a ramas. Hagi era privit ca un zeu, o vedeta, cand intra pe teren urla stadionul, aparea la mijloc, aparea la atac, avea momente cand recupera mingea in propriul careu si se ducea cu ea pana in poarta la adversar.

3 - Prin 2000 a aparut pe televizor promo Campofrio(au trecut vreo 15 ani de la faza) cu Adi Ilie, aveau album cu DIVIZIA A, cam asta a fost ultimul tren de aur, Divizia A si Nationala, mai tarziu au intrat in fotbal Staicu, Netoiu, Borcea, Becali, mai trebuie sa zic ceva? Veneau firmele de impresariat si "recomandau" cate un congolez, australian, restul este poveste...
&De ce zic ca restul este poveste? Pentru ca in Romania doar la Divzia A(unele echipe) se castiga bine, Divizia B ai salariu de angajat la supermarket, manipulant, minimul pe economie, nu la toate, dar la majoritatea si deja Divizia C si Judetean D... praf.
Felia de tort s-a micsoarat si nu prea mai vrea sa fie vreun sarac fotbalist, apoi chiar daca vrea... Isi permite? La cat costa taxele de inscriere, cantonamentele, citez pe Minunea Blonda, Ilie Balaci, daca ei traiau in perioada asta, nu ajungeau sa joace fotbal, nu isi permiteau sa plateasca taxele, cantonamentele, nu existau.

4 - Cum ziceam, nostalgie, am pierdut(in sensul ca s-au retras din fotbal) pe Hagi, Moldovan, Popescu, F. Petre, Chivu etc... si am castigat pe ? Parca am lapsus, dar nu gasesc nici macar un jucator actual sa joace la nivelul respectiv, mai sunt cativa prin Divizia A, dar dupa nume nici nu stiu daca ESTE ROMAN, STRAIN, l-au naturalizat, ca la dracu, daca te nasti in Germania, Italia, Spania, ai 0 sanse sa joci la nationala respectiva, dar la Romania lui Tata Puiu...

Edited by Placut, 14 August 2015 - 08:36.


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
eu am sa fiu mai brutal si probabil mai aproape de adevar, deci
cu toata generatia de aur, platine sau alte metale pretioase , tin sa reamintesc ca NU au castigat niciodata ABSOLUT NIMIC, punct
singura echipa care a castigat ceva vreodata a fost steaua

#12
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

 moftware, on 13 august 2015 - 21:13, said:

Eu inca imi amintesc cate ceva, nu mult, despre victoria cu 2-0 de la Zagreb, urmata de infrangerea pe teren propriu, cu... 6-4, in fata aceleiasi nationale a Iugoslaviei. In primul meci, eroii au fost Romila II si Simionas, de la Poli Iasi. In retur, ne-a tras-o (la propriu, in poarta) Susici, un fel de "rege" al lor, ceva intre Dobrin si Hagi. S-a intamplat inainte de a veni Stefan Covaci la nationala.

Aveam nevoie de un egal, Stadionul Steaua, noul imn „Trei culori”, gol Vigu în min. 3!, cine îşi putea închipui ce va urma!

#13
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 reus11, on 13 august 2015 - 18:45, said:


In poza asta e cam sfarsitul generatiei de aur. Nu il vad pe Lacatus, pe Balint, Raducioiu, Ilie Dumitrescu. Lupescu, Belodedici...

#14
Placut

Placut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.08.2015
Incearca doar de curiozitate sa cauti Romania 2015 - O sa apara ca prima POZA o groapa de gunoi.
O sa mergi pe "Romania 2015 Nationala de fotbal" si or sa apara poze vechi, ca sunt tricourile Adidas, pozele urmatoare... sunt Nationala de Fete...
Trebuie sa cauti ceva pana gasesti nationala 2015 de fotbal.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da de echipa nationala din anii 1930 ce spuneti?
Ion Lapusneanu*, urmat de Mircea David, poreclit "Il Dio"...
A citit cineva "De ti-ar spune poarta mea" sau "Un balon radea in poarta"?
Cum aveam 14 ani cand le-am citit, am intrat in poarta.. Si desi am incasat destule, nu mi-a parut rau..
* Fata lui mi-a fost sefa.. Singura inginera electronista care m-a pus in dificultate..Desi vorba aia in 1990 eram electronist prfesionsit de 8 ani, si faceam electronica de peste 13 ani. Avea o minte brici si o logica de invidiat, pe care spunea ca a mostenit-o de la tatal ei, fost avocat dupa retragerea din fotbal....

#16
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 barbosa, on 14 august 2015 - 09:17, said:



In poza asta e cam sfarsitul generatiei de aur. Nu il vad pe Lacatus, pe Balint, Raducioiu, Ilie Dumitrescu. Lupescu, Belodedici...
  Corect, poza asta e de la Euro 2000. Imi amintesc cum se vorbea in tara, in ziare, la radio, la televizor :  toti credeau ca putem castiga campionatul european. Si capitanii nostri credeau asta, au spus-o inainte. Va amintiti ultimul meci din grupa, cu Anglia ? Dupa golul lui Chivu, englezii au intors rezultatul, aveau o super echipa. Insa, baietii nostri erau atat de talentati si experimentati incat am reusit sa invingem Anglia pe finalul meciului. Ce moral de echipa mare aveam atunci. Am lasat acasa ANGLIA si GERMANIA si am mers in sferturi, alaturi de Portugalia. Daca nu dadeam de Italia puteam merge in semifinale, asa cred eu.

#17
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
După iesirea în stradă datorită (şi) golului conţăranului meu, Ionel Ganea, au urmat acele gesturi de neînţeles ale lui Gică urmate de eliminare! Păcat...

#18
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
O chestie interesanta : Arbitrul meciului cu Anglia a fost chiar elvetianul Urs Meier. Si mai surprinzator este faptul ca ne-a dat  un penalty in minutul 89.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate