Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Programul a doua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#73
casanoua2016

casanoua2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2016
Salutare.
Va adresez si eu o intrebare : Avem pe cineva dintre noi care a reusit sa vanda locuinta cumparata prin program si totodata sa se apropie de final cu cea de a doua locuinta.?

#74
gyulyad81

gyulyad81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2016

View Postgabystone, on 05 februarie 2016 - 10:40, said:

Salut, sumele sunt cele care sunt finante ca plafon...tu daca ai platit 5 ani la apartamentul acela de 58k de euro sigur ai acoperit cam 10k euro. Practic va puteti lua unul la 65k , iar la 65k de 3,4 camere sunt foarte multe.
Da, BRD-ul este una dintre bancile care lucreaza cu noua modificare a programului prima casa  si da , iti trebuie o noua adeverinta , un nou dosar...samd . Daca ai alte intrebari nu este niciun deranj sa le pui

Mai exact trebuie sa tii cont ca sumele acelea sunt fara cei 5% avans...practic tu daca gasesti un apartemnt care costa 65k euro statul garanteaza pentru 57.500 (adica 95% din 60k) iar tu trebuie sa ai un aport propriu de 7,5k . Oricum ,ti-am zis cand o sa inchizi creditul vechi o sa vezi ca ai acoperit aproximatic 10k euro deja bani care o sa-ti ramana tie cash si pe care ii poti folosi la avans pt noul apartament, plata impozit la vanzare si plata comision FNGCIMM. Dar ai mare grija ce faci cu dosarul , trebuie sa dai neaparat declaratia de cumparare a unui nou imobil inainte sa-l vinzi pe cel vechi si practic vanzarea/cumpararea se vor face aproape in paralele. Eu acum pregatesc dosarul pentru judecata cu fondul care mi-a blocat accesul la acest program desi OUG este interpretabil.
.
Multumesc pentru raspuns, am inteles acum cum e cu avansul si cu restul sumei care imi ramane dupa ce am platit 6 ani practic...(pe scadentar la aceasta data imi apare ca am mai avea de plata cam 47.000 euro) . Dar cum e cu acea declaratie de cumparare a unui nou imobil? Va referiti la cererea catre fond in care solicit ridicarea ipotecii si specific ca doresc o casa mai mare?  Oricum mi se pare atat de dificil sa gasesc in acelasi timp si cumparator si un nou apartament si sa mearga lucururile struna...:(

#75
rosseleinesss

rosseleinesss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.01.2009
Buna seara!
Ma confrunt cu o situatie putin atipica si sper ca voi gasi vreun raspuns pe acest forum. Am un credit prima casa, realizat in 2013 si chiar daca nu au trecut cei 5 ani, as dori sa vand apartamentul pentru a ma muta la casa. Stiu ca se accepta rambursarea integrala anticipata si o data cu aceasta s-ar ridica orice interdictie de instrainare, insa eu nu dispun de acesti bani. Eu vreau sa vand apartamentul curent, sa achit apoi restul de credit la banca si cu diferenta ce-mi ramane sa dau un avans pentru credit ipotecar.
Am auzit o mie si una de pareri...ca se poate, ca nu ...etc. Exista cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie?   Multumesc!

#76
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Din cauza legilor proaste din Ro situatia nu este prea simpla:
Variantale tale sunt urmatoarele:
1. Vinzi apartamentul si cumperi o casa tot prin program . Astfel nu o sa ai nici o problema in vanzarea apartamentului chiar daca nu au trecut cei 5 ani , singura conditie importanta este sa cumperi o casa fie mai mare ca suprafata fie mai scumpa decat prima casa achizitionata . Bine ...aici o sa ai de tras cu vanzare cumpararea concomintent ...este destul de complicat insa se poate realiza daca esti un pic atent.
2. Vinzi apartamentul unei persoane care are cash ( iti va achita el creditului, vei primi foaia de la minister ca nu mai ai nici o interdictie pe casa , faci vanzarea cumpararea si asftel vei vinde inainte de cei 5 ani) - aici trebuie sa ai noroc de cineva care are cash si care e de acord sa faca acest lucru sau sa te imprumuti tu la 1 sau mai multe persoane suma necesare inchiderii creditului si ulterior sa-i dai inapoi dupa realizarea vanzarii.
3 Vinzi apartamentul unei persoane care este de acord sa continue el creditul  - se cheama novatie - se poate prelua de catre o persoana eligibila care preia si contractul de credit si de garantare

#77
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Eu am aprobari de la MFP si de la banca creditoare.
-Mfp-ul scrie in adeverinta ca isi dau acordul in vederea vanzarii ap. X si lichidarea soldului din pretul de vanzare;
-Banca a dat acelasi acordul specifica contul in care se varsa banii, doar ca nu e facuta pe numele unui anume cumparator?

Potentialul cumparator cumpara tot prin prima casa si are preaprobare. Trebuie sa merg cu el la banca mea in care sa fac inca o cerere pentru ridicarea ipotecii in favoarea lui? sau pot face direct antecontract?

Inca nu stiu daca mai trebuie inca o adeverinta de la banca inafara de cele sus-mentionate.

Astept raspuns. Ms

#78
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgabystone, on 07 septembrie 2015 - 10:40, said:

pai si atunci de ce in 2004-2007 preturile la case erau de 2-3 ori mai mari ? Atunci nu exista un astfel de program? Cine mai ridica pretul?
Unii au cumparat garsoniere cu 70K euro in 2006 iar acum aceeasi garsoniera costa 30k euro?
Ai comparat pretul unui aprtament in Bucuresti cu alte tari sa vezi ca totusi preturile de aici nu sunt asa mari?
Pretul era ridicat de prostia si fudulia romanului.....Era o mandrie la vremea respectiva sa spui ca ai dat 150 000 euro pe o darapanatura de ap in Militari sau Drumul Taberei....multi dintre "inteligentii" de atunci fac acum mitinguri pe la guvern ca nu-si mai pot plati ratele, ca-s executati silit, ca dupa executare trebuie sa plateasca in continuare diferenta de credit.....  dar atunci erau mandrii ca iau 100 000 euro credit si te priveau ca un sarantoc, pe tine cel care nu aveai credit.....

Edited by Clovis, 01 March 2016 - 20:13.


#79
alexlilididi

alexlilididi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2016
Bună seara.are cineva cererea tip care se trimite la ministerul de finanțe?  Încerc sa o descarc de pe site și nu merge... Și încă o nelămurire.  Știe cineva care sunt băncile care mai lucrează cu prima casa/a doua casa? Multumesc

#80
Bgdn78

Bgdn78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.02.2016
Care cerere?;din cate se pare majoritatea băncilor inca primesc dosare.

La a doua casa te referi la cele din proprietate cu mai puțin de 50 mp?

#81
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
A doua casa cand vinzi casa luata prin prima casa si iti cumperi una mai mare sau mai scumpa prin intermediul programului.

#82
alexlilididi

alexlilididi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2016
Caut cererea prin care se solicita ridicarea ipotecii la o casa luat prin programul prima casa. Vreau sa vând casa care am luat.o prin prima casa (am cumparator) și sa iau una în alt oraș mai mare..am înțeles creste o cerere tip..și când încerc sa intru pe site nu merge..

#83
gabystone

gabystone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 23.10.2008
Eu am facut o cerere standard....adica am scris eu exact ce vreau sa fac si am primit acord-ul

#84
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Citisem pe undeva ca poti cumpara cu prima casa daca noua locuinta este mai mare decat prima. In conditile in care sunt impreuna cu sotia propietar de casa pot achizitiona credit cu prima casa ?

#85
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Actuala locuinta a fost achizitionata tot prin prima casa?

#86
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Nu. Este construita de la 0. Nu am avut si nu avem niciun tip de credit.

#87
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Atunci nu puteti sa accesati programul pentru ca aveti deja o locuinta mai mare de 50 mp(programul pruma casa). Programul a doua casa este pentru cei care au achizitionat o locuinta prin prima casa si acum vor sa o vanda si sa cumpere prin intermediul aceluias program o casa mai mare.

#88
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Sfaturi pentru cine mai incearca a doua casa:

-am luat adeverintele de la mfp si finantator in ;
-am gasit apartament mai mare si mai scump si cumparator in acelasi timp pentru cel pe care il detin;
-incheiat antecontracte in aceeasi zi pentru ambele aprtamente
-depus toate actele la banca;
-s-a facut evaluarea la ambele;

Acum astept ca maine sa iasa raportul, cumparatorul apartamentului meu, ia tot prin prima casa , ca apoi sa plece la fond;
-in acest timp dosarul meu ramane in sediul central iar cand prezint CVC ca l-am vandut atunci pleaca si dosarul meu la fond pentru a doua casa;

Cine are nevoie de ajutor , ajut cum pot. Bafta

#89
alexlilididi

alexlilididi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2016
Ce bănci mai dau prima casa/a doua casa?și ce avans este necesar?se vehiculează avans de 40%..este adevărat?

#90
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Doar la creditele ipotecare se vehiculeaza avans de 40%..la creditele tip Prima Casa/a Doua Casa ,avansul este de 5%..norocul aici este ca garanteaza statul 50%..ca altfel,crestea avansul si aici..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate