Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Claritate imagine posturi SD la TV full HD.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

MariusT002

MariusT002

New Member

• Grup: Junior Members
Salut!
Am si eu o usoara nelamurire.... mi-am achizitionat un tv full hd samsung ue32j5500, l-am conectat la reciverul hd, de la telekom, printr-un cablu hdmi,calitatea imaginilor hd este foarte buna(nu asta e problema), dar posturile care sunt transmise SD se vad mai prost decat pe CRT-ul samsung pe care il aveam inainte.
(pe crt posturile SD se vedeau perfect, adica lucrurile nu se vedeau distorsionate,nu in ceata, imaginea nu era depixelata)
Ce pot face sa vad posturile SD macar la o claritate apropiata de cea care o aveam inainte la crt?

LensFlare

LensFlare

Tin Foil Mask Society

• Grup: Senior Members
Pe CRT se "vedea" mai bine ca avea mai putini pixeli si diagonala mai mica. Nu ai ce face.

d4m4g3

d4m4g3

The best or nothing.

Daca sursa nu este de calitate, nu ai ce sa faci. De fapt ai... Le scoti din lista si nu le vezi. :)
Este normal sa se vada urat, la fel cum se vad oribil si clipurile de 7-8 ani de pe YouTube.

djmaxx

djmaxx

Tehnicus20

View PostMariusT002, on 13 august 2015 - 14:33, said:

Salut!
Am si eu o usoara nelamurire.... mi-am achizitionat un tv full hd samsung ue32j5500, l-am conectat la reciverul hd, de la telekom, printr-un cablu hdmi,calitatea imaginilor hd este foarte buna(nu asta e problema), dar posturile care sunt transmise SD se vad mai prost decat pe CRT-ul samsung pe care il aveam inainte.
(pe crt posturile SD se vedeau perfect, adica lucrurile nu se vedeau distorsionate,nu in ceata, imaginea nu era depixelata)
Ce pot face sa vad posturile SD macar la o claritate apropiata de cea care o aveam inainte la crt?

umbla la reglaje imagine pana uniformizezi imaginea sd in asa fel incat sa se vada acceptabil atat pe sd cat si foarte bine pe hd !
dezactiveaza toate filtrele digitale si motionplus!

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Orice sursa este foaret clara atunci cand este afisata pe rezolutia sa nativa, sau mai mica.

Afisarea pe rezolutie mai mare scade claritatea imaginii - in functie de calitatea upsamplig-ului folosit.

SD-ul are o rezolutie foate redusa - ceva de genul 320x240 nativ.

Prien

Prien

Senior Member

View Posteiffel, on 13 august 2015 - 15:48, said:

Orice sursa este foaret clara atunci cand este afisata pe rezolutia sa nativa, sau mai mica.
..SD-ul are o rezolutie foate redusa - ceva de genul 320x240 nativ.
Eu stiam ca SD are 765*576. Ceva de genul 320x240 inseamna o pelicula cinematografica de 8mm normal..

manoman

manoman

Member

• Grup: Members
Televizoarele CRT de obicei (adica cele normale, nu de lux, high-end) aveau o banda video destul de redusa care limita nivelul detaliilor - adica facea imaginea mai pastoasa. In plus chiar sistemul de functionare (prin baleiere cu o raza de electroni ce era putin mai late decit e necesar) facea ca imaginea sa aiba rezolutia  mai scazuta. De aceea tu nu vedeai pixelii asa de clar ca la LCD si imaginea parea mai buna. Tot ce poti sa faci e sa reduci sharpness de la setarile de imagine, dar asta va reduce si rezolutia imaginii pe posturile HD.
In plus nu uita ca pe Telekom posturile SD sint comprimate puternic.

Apropo. 320x240 este QVGA, SD este VGA 640x480 (in sistem NTSC) sau 768x576 (in sistem PAL/SECAM).

Edited by manoman, 13 August 2015 - 17:09.

MariusT002

MariusT002

New Member

• Grup: Junior Members

View Postdjmaxx, on 13 august 2015 - 15:16, said:

umbla la reglaje imagine pana uniformizezi imaginea sd in asa fel incat sa se vada acceptabil atat pe sd cat si foarte bine pe hd !
dezactiveaza toate filtrele digitale si motionplus!
nu am functia cu motion plus la samsung ue32j5500, am inteles ca are 200 hz si nu mai are nevoie de functi asta:D

View Postmanoman, on 13 august 2015 - 17:02, said:

Televizoarele CRT de obicei (adica cele normale, nu de lux, high-end) aveau o banda video destul de redusa care limita nivelul detaliilor - adica facea imaginea mai pastoasa. In plus chiar sistemul de functionare (prin baleiere cu o raza de electroni ce era putin mai late decit e necesar) facea ca imaginea sa aiba rezolutia  mai scazuta. De aceea tu nu vedeai pixelii asa de clar ca la LCD si imaginea parea mai buna. Tot ce poti sa faci e sa reduci sharpness de la setarile de imagine, dar asta va reduce si rezolutia imaginii pe posturile HD.

Apropo. 320x240 este QVGA, SD este VGA 640x480 (in sistem NTSC) sau 768x576 (in sistem PAL/SECAM).
am incercat sa reduc sharpness de la 50 la 40, 30, se vede mai urat...

"imaginea nu parea mai buna", chiar era mai buna, de exemplu cand ma uitam la un meci din ucl pe dolce sport 2,3,4 se vedea perfect, acu daca ma uit pe dolce 2,3,4 se vede ca filmuletzele de pe youtube din 2000

satanistu

satanistu

Senior Member

Pai da, e logic, pentru ca acum imaginea aceea o lungeste pe tot ecranul, pe CRT.ul tau imaginea era stransa si parea mai detaliata si mai clara. E foarte logic, de asta toti vrem posturi HD, unii chiar renunta sa se uite la posturile SD. Eu personal am renuntat sa ma uit la posturi SD in formatul 4:3 care e oribil.

eiffel

eiffel

BusyWorm

SD este VGA 640x480 (in sistem NTSC) sau 768x576 (in sistem PAL/SECAM).

Cam asa ceva de cand se foloseste inregistrarea digitala. Si doar daca respecta standardul.
Pe vremuri analogul era doar un pic mai mare de 320x240. Nu mai stiu exact rezolutia - au trecut multi ani de-atunci - dar doar cativa zeci de pixeli peste ce am scris.

De-asta un film pe DVD se vedea mult mai bine decat transmisia TV.

A nu se uita ca pe vechile TV-uri se mai si taia un pic din imagine.

manoman

manoman

Member

• Grup: Members

View Posteiffel, on 14 august 2015 - 08:18, said:

Cam asa ceva de cand se foloseste inregistrarea digitala. Si doar daca respecta standardul.
Pe vremuri analogul era doar un pic mai mare de 320x240. Nu mai stiu exact rezolutia - au trecut multi ani de-atunci - dar doar cativa zeci de pixeli peste ce am scris.

De-asta un film pe DVD se vedea mult mai bine decat transmisia TV.

A nu se uita ca pe vechile TV-uri se mai si taia un pic din imagine.
De fapt chiar asta este rezolutia fizica a imaginii de pe un ecran CRT. Tu te referi la rezolutia optica, cit de buna era imaginea - pe vechiul televizor cu lampi Dacia 2 al parintilor mei era trecut in manual ca ar fi de cel putin 440 linii, dar in realitate, pe mira de la TVR, nu a fost niciodata mai buna de 400. Pe un televizor Diamant al unui prieten pasionat de electronica si care l-a reglat si imbunatatit personal am vazut pe aceeasi mira si 550 linii, maximum cu care TVR emitea atunci.
Apropo, televizoarele nu taiau din imagine, erau reglate asa putin mai mari decit ecranul pt ca era mai simplu sa maresti imaginea putin, in doar 10 secunde, decit sa stai 30 minute sa faci corectiile S si de sfericitate (in special la televizoarele color) la dimensiunea exacta.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

PAL/SECAM are 625 linii din care 576 poarta imagine iar NTSC are 525 linii din care doar 483 purtatoare de imagine.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Ceva de genul asta, da.
De "taiat" eu asa stiam - ca se taie marginile ptr a nu apare in special deasupra si dedesubt rupturi de imagine - de la baleiere.

NFS01

NFS01

Senior Member

Eu am setat claritate la 80. trebuie sa gasesti un balans intre sd si hd,

-koss-

-koss-

Senior Member

Filtru de claritate (sharpness) nu face altceva decat sa strice imagninea. E ca si cum ai aplica filtru de sharpenness mask pe o fotografie in photoshop. O face sa para mai clara de la distanta dar de fapt o strica. Peste nivel de 50% filtru deja taie si din culori. De la culori de 32 bit ajungi la imagine similara culorilor de 16 bit.

Edited by -koss-, 01 July 2018 - 14:46.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate