Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Spania - Locuri de munca in Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostClau_UK, on 11 ianuarie 2016 - 10:32, said:

Inca o intrebare, am vazut pe un site care-ti calculeaza din salariul brut, un salariu net in functie de circumstante ca daca ai sotie si copil si ea nu lucreaza, primesti mai multi bani net pentru ca platesti mai putine taxe, e adevarat?
Da, vezi aici: http://www.bolsamani...ta/tablas-irpf/

2000 euro pe luna mi se pare cam putin pentru o familie (3 persoane) in Madrid., ideal ar fi sa munceasca amandoi parintii.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostClau_UK, on 11 ianuarie 2016 - 10:32, said:

Vreau sa-mi cresc copilul intr-o tara calduroasa precum Spania cu un alt mediu de viata.
Totusi o groaza de spanioli jinduiesc la un job in tarile astea cu clima nasoala (UK, Irlanda, Germania, Olanda,Tarile Nordice)...

#21
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006
Ok, hai sa-mi dau si eu cu parerea:

In Madrid anul trecut a inceput un cutremur in sectorul IT ( in special Development ). Ceva gen .... in firma in care eram eu anul trecut ( firma de 250 angajati ) in 2 luni au plecat 25 si au venit vreo 15 . Salariile care se cam blocasera in timpul crizei au fost cred motivul principal, era mare cererea si salarile au crescut. Pe mine ajunsesera sa ma sune 2-3 firme pe zi Posted Image pentru interviuri.

Nu cred ca o sa ai probleme in a gasi un job in zona Madrid sau Barcelona, parerea mea despre a lucra in IT in Madrid:

Plusuri:
- salariile mai mari ( decat acum 2-3 ani )
- firmele sunt serioase, au inceput sa foloseasca din ce in ce mai mult metodologii noi, ofera stadii de pregatire/training in Spania sau in afara
- ofera avantaje gen bonuri de masa, asigurare privata, etc
- posibilitatea de a lucra in "program de vara" in timpul verii , gen 6 ore pe zi fara pauza de pranz, asta depinde de fiecare firma
- mediu ffff international si interesant, presupun ca la fel ca in UK


Minusuri:
- blocajele in trafic, multe firme au sediul in afara Madrid-ului si poti sa intarzii > 2h pe zi pe drum spre/dinspre birou
- multe firme sunt de consultanta, iti recomand doar la inceput, pe termen lung nu cred ca merita
- o sa fie nevoie intr-un final sa inveti spaniola, doar cu engleza nu te descurci, sedintele interne nu o sa fie in engleza toate

Momentan nu reusesc sa gasesc alte argumente pro/contra, daca ai intrebari pe privat putem vorbi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate