Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Spania - Locuri de munca in Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Salutari,

Pentru cei care probabil cunosc si sunt in domeniu, cam care sunt sansele in a gasi un loc de munca in domeniul informatic, baze de date sau programare in Spania?

Ce site-uri de locuri de munca sunt cele mai folosite in Spania?

Stiu ca in general e cam la pamant cand vine vorba de gasirea unui loc de munca in Spania, dar nu stiu cum sta treaba in domeniul informatic.

Va multumesc anticipat.

#2
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Fara suparare, o tara cu venituri mai mari n-ai gasit?  Stiu de un web designer care cauta in draci si nu gaseste...

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Trage un ochi prin site-urile lor cu joburi.

#4
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostAlka10, on 11 august 2015 - 10:18, said:

Fara suparare, o tara cu venituri mai mari n-ai gasit?  Stiu de un web designer care cauta in draci si nu gaseste...

Multumesc, am de munca, eram doar curios cum sta treaba pe acolo sau daca-mi poti sugera niste site-uri cu locuri de munca de acolo ca sa ma uit te rog?

Stiu ca in Anglia si Germania IT-ul sta cel mai bine momentan, dar eram curios de Spania ca nu prea am auzit.

#5
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
http://www.jobsinbar...a.es/?sector=it

#6
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Salariile din IT in Spania sunt comparative cu cele din Romania, poate cu 20% mai mari. Din punctul asta de vedere nu merita sa pleci din UK in Spania.

#7
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Multumesc regex, deci cu alte cuvinte, pot sa uit sa ajung pe la €2,700 - €3,000 pe luna net in Spania ?

#8
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Cred ca gasesti si salarii in jurul acelei sume, dar mai greu. Spania nu are o industrie IT asa dezvoltata comparativ cu Germania, UK.
Totusi, daca cred ca compenseaza cu lejeritatea programului sau al volumului de munca.
Eu am lucrat si inca lucrez(cred) la niste proiecte pentru o firma din Barcelona si sunt foarte dezamagit de viteza cu care se misca. Dureaza cam o saptamana pana imi raspund la vre-un mail in care sa lamuresc ceva cerinte ale proiectului. Code review sau validarea unei functionalitati pe niste servere de test, ce in mod normal ar lua maxim 2-3 ore, la ei dureaza doua saptamani. Trebuie sa trag eu de ei sa se miste.. Deci groaznic.

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Curiozitatea ar fi: de ce vrei sa mergi in spania ? Vad ca nick ul si locatia ta sunt din UK, nu e bine acolo ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Am o prietena - spaniola, care cauta de 1 an de zile - de cand s-a inchis firma la care lucra - un post in domeniu si nu gaseste.
In Spania cam greu cu programarea.

#11
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Uita-te la:

www.infojobs.net
www.tecnoempleo.com

La ora actuala salariile (brut) sunt in jur de 18k euro pentru junior (fara experienta) si cam pana in 30k la senior (3-5 ani de experienta). La 30k brut ajungi undeva la 2k pe luna net, cu 2.7-3.0k pe luna inseamna ca ai post cu raspundere in ierarhia firmei.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Merge cu programarea in Spania, ca peste tot e si la ei inflatie de programatori. In functie de competenta ar trebui sa iti gasesti destul de repede de lucru, totusi nu peste noapte. Slabe sanse daca stai in alta tara si aplici pe site-urile de joburi, trebuie sa stai in Spania si sa ai actele ok altfel nu te va baga nimeni in seama. Ca incepator vei avea de la 900-1.000 euro/luna in sus, dupa vreo 3-5 ani 1.500-2.000. Cu banii astia te descurgi bine in orice oras.
Salariile de pana la 20.000 euro pe an nu se impoziteaza.

Edited by Friskey, 11 August 2015 - 13:45.


#13
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
In general trebuie evitate firmele mari de consultanta IT, poate ar merita sa te angajezi acolo ca sef. Pe site-ul asta http://www.trabajobasura.info gasesti opinii despre diverse firme, nu trebuie sa iei crezi tot ce scrie acolo insa o doza de adevar tot exista.

Un coleg de-al meu a plecat la firma asta, pe tine parca te interesau bazele de date:

http://www.embarcade...areers-in-spain

#14
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostA10, on 11 august 2015 - 11:17, said:

Curiozitatea ar fi: de ce vrei sa mergi in spania ? Vad ca nick ul si locatia ta sunt din UK, nu e bine acolo ?
Da, locuiesc in Anglia de un an si ceva dar vreau sa cunosc piata pentru oportunitati pe viitor, chiar daca se schimba, e bine sa ai idee cam cum se invarte piata in domeniul tau oriunde in EU sau pe alte continente daca te intereseaza :)

@Friskey - Merci pentru sfat, da, am auzit ca cu €2,000 net o duci bine acolo si ca sa nu mai zic ca stilul de viata difera de Anglia, in sensul ca acolo ai clima, ai mancare buna si sanatoasa.
@soarce - Merci pentru link-uri.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ei, da, legat de mancare nu te contrazic.
Mai ales cand vine vorba de micul dejun englezesc....

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vezi ca limba e obligatorie.

#17
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015

View PostFriskey, on 11 august 2015 - 16:10, said:

Vezi ca limba e obligatorie.

Corect. Din experienta mea, se descurca cat de cat cu engleza scrisa, dar cu vorbitul mai deloc.

#18
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostFriskey, on 11 august 2015 - 16:10, said:

Vezi ca limba e obligatorie.


Servus, scuze ca re-deschid topic-ul dar am stat bine si m-am gandit si vreau sa mai fac inca 2 ani experienta prin Anglia si sa invat si spaniola incepand de anul acesta pentru a putea aplica in Spania la posturi si a ma reloca. Ma gandesc la Madrid ca am vazut ca stau destul de bine la capitolul posturi in domeniu, fiind si capitala, cu toate ca personal as alege Barcelona sau Valencia fiind la mare, dar am vazut ca stau mai slab acolo cu posturile in programare.

Planul e asa:

1. Invat spaniola
2. Invat C#
3. Capat 4-5 ani experienta pentru a incerca un post de senior dev si a obtine macar un €2,000 net pe luna.

Inca o intrebare, am vazut pe un site care-ti calculeaza din salariul brut, un salariu net in functie de circumstante ca daca ai sotie si copil si ea nu lucreaza, primesti mai multi bani net pentru ca platesti mai putine taxe, e adevarat? Stiu ca acelasi lucru se aplica si in Irlanda sau Germania si probabil si in alte tari din Europa.

Pentru cei care intrebau de ce sa plec din Angia, e simplu, aici e vreme urata constant..rar vezi soare si te deprima, prieteni nu prea am, sistemul de sanatate cel gratuit e la pamant si sa-ti faci privat e destul de scump, deci am toate motivele sa plec dupa ce am suficienta experienta.

Vreau sa-mi cresc copilul intr-o tara calduroasa precum Spania cu un alt mediu de viata.

Edited by Clau_UK, 11 January 2016 - 10:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate