Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

City break Hamburg

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Salut,

Vreau sa trimit pe cineva intr-o mini-vacanta la Hamburg (i-am zis city break ca vad ca asa e la moda acum sa-i zica). Problema e ca omul e mai dificil si prin urmare ar fi nevoie de urmatoarele:
- platesc eu totul, dar sa primesc un gen de voucher, pe care sa i-l pot oferi, si sa-si poata alege perioada plecarii, ca nu-i stiu eu programul si n-as vrea sa-i impun o anumita data
- sa se poate rambursa, cu cele mai mici pierderi, in cazul in care omul nu (mai) vrea sa plece

Stiti vreo agentie de la care pot achizitiona un astfel de pachet? 3-4 zile la Hamburg, hotel decent, avion low-cost (exista astfel de zboruri la Hamburg?). Nu neaparat in week-end, omul e liber si in timpul saptamanii.

Am dat o cautare pe google si strict pentru Hamburg n-am gasit nicio agentie din RO, numai site-uri straine. Altfel, city break-uri in toate orasele posibile, numai la Hamburg nu :( Sigur, pot sa m-apuc sa cer oferte pe la diverse agentii, dar zau daca stiu la care sa ma adresez. De aceea, m-ar ajuta macar niste recomandari de agentii, la care sa intreb daca ma ajuta in conditiile descrise mai sus.

N-as vrea sa configurez eu pachetul pe site-uri gen booking pentru ca nu cunosc hotelurile si nu vreau s-o dau in bara. Macar sa dau vina pe agentie daca il trimite la vreun hotel soios :)

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Hamburg nu este o destinatie atat de populara si de asta nu gasesti prea multe oferte in RO.

1. De oriunde ar pleca din Ro nu o sa aiba zbor direct la Hamburg si numai cu o escala cel mai probabil in Germania
2. O agentie iti va vinde un hotel in care cel mai probabil nu a calcat niciodata dar iti va da detalii ca si cum ar fi fost acolo pe cand pe booking notele corespund cu realitatea si vezi pareri de la diversi oameni cat se poate de autentice.
3. La partea cu plecatul oricand/oricum face ca pachetul sa devina destul de greu de configurat sau sa aiba un pret dublu-triplu.

#3
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Parca este germanwings dar nu e low cost,nu mai stiu exact. Iar Hamburgul este chiar frumos si sint multe locatii de vizitat pe linga el.

Edited by machitza, 11 August 2015 - 00:06.


#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 machitza, on 11 august 2015 - 00:06, said:

Parca este germanwings dar nu e low cost,nu mai stiu exact. Iar Hamburgul este chiar frumos si sint multe locatii de vizitat pe linga el.
Germanwings este low-costul lui Lufthansa

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 atupi, on 10 august 2015 - 23:01, said:

3. La partea cu plecatul oricand/oricum face ca pachetul sa devina destul de greu de configurat sau sa aiba un pret dublu-triplu.
Da, mi-am imaginat asta, m-am mai uitat si eu pe costurile biletelor de avion si am vazut ca fluctueaza mult in functie de periaoda. Dar ma gandesc la ceva de genul sa poata sa-si stabileasca data de plecare in toata luna septembrie, mai degraba decat sa-i iau eu fix cu plecare pe 28 august, de exemplu. De-aia ma gandeam sa apelez la o agentie. Poate ne-om intelege noi in legatura cu aspectele astea - ei stiu cam ce preturi vor avea in anumite perioade si pot sa-mi spuna cat pot sa ma intind. Daca configurez eu pachetul va fi cu data fixa si mi-e ca nu o nimeresc.

Edited by Michidoo, 11 August 2015 - 09:37.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Pai sã ne zici ce au zis ãștia de la agenție.

#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 Michidoo, on 11 august 2015 - 09:37, said:

Dar ma gandesc la ceva de genul sa poata sa-si stabileasca data de plecare in toata luna septembrie, mai degraba decat sa-i iau eu fix cu plecare pe 28 august, de exemplu. De-aia ma gandeam sa apelez la o agentie.
Nu cred ca vei gasi asa ceva...

Edited by zuv, 11 August 2015 - 10:47.


#8
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
pretul biletului de avion poate sa fluctueze chiar dramatic, in functie de cerere, de la o saptamana la alta si nu cred ca poate cineva sa-ti faca o rezervare la un tarif fix pt un zbor dus-intors fara date exacte. Se poate sa schimbi orarul de zbor, parca era contra-cost, ceva gen 50 de euro, depinde si de tipul biletului(in functie de categorie, este mai flexibil sau nu). Dar de ce nu-i spui omului planul pe care-l ai, sa-si aleaga el niste date si apoi ii rezervi tu hotelul si avionul? Pt hoteluri, booking e foarte bun, alegi unul la care poti sa platesti la fata locului, poti sa gasesti inclusiv hoteluri care nu cer nici macar datele de pe cardul de credit/debit pentru a-ti rezerva camera si rezervarile, cel putin din ce-am observat eu, se pot anula gratuit pana destul de aproape de data pt care sunt facute.

am fost la Hamburg, e frumos, mai ales daca-i vreme buna

#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 atupi, on 10 august 2015 - 23:01, said:

Hamburg nu este o destinatie atat de populara si de asta nu gasesti prea multe oferte in RO.

1. De oriunde ar pleca din Ro nu o sa aiba zbor direct la Hamburg si numai cu o escala cel mai probabil in Germania


Vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Tarom, Blueair etc zboara direct buc-ham

#10
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 andrei_ionut, on 16 ianuarie 2017 - 10:29, said:


Vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Tarom, Blueair etc zboara direct buc-ham
Cine zice,ala e...Posted Image
Tu te-ai uitat la data postarii?Esti convins ca ce spui era valabil si in data respectiva?

#11
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 zuv, on 16 ianuarie 2017 - 13:55, said:

Cine zice,ala e...Posted Image
Tu te-ai uitat la data postarii?Esti convins ca ce spui era valabil si in data respectiva?

Taromul avea atunci ruta buc hamburg Posted Image
Blueair a introdus ruta in 2016

Edited by andreiMembruAnonimut, 16 January 2017 - 16:14.


#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 andrei_ionut, on 16 ianuarie 2017 - 16:14, said:

Taromul avea atunci ruta buc hamburg Posted Image
Posibil...ca sa te cred as avea nevoie de ceva mai mult decat o simpla afirmatie.

 andrei_ionut, on 16 ianuarie 2017 - 16:14, said:

Blueair a introdus ruta in 2016
Nu stiu exact data,dar stiu ca au introdus ruta nu cu foarte mult timp in urma.Deci,la data postarii respective,nu aveau zbor de Hamburg.

Edited by zuv, 16 January 2017 - 18:09.


#13
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 zuv, on 16 ianuarie 2017 - 17:58, said:

Posibil...ca sa te cred as avea nevoie de ceva mai mult decat o simpla afirmatie.

Legat de Tarom iti pot arata un bilet de avion.

Blue air se extinde masiv in ultima vreme. Bravo lor. Eu chiar cred ca este benefic ca fiecare linie aeriana sa penetreze piata astfel incat sa existe concurenta.

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 andrei_ionut, on 16 ianuarie 2017 - 21:17, said:

Legat de Tarom iti pot arata un bilet de avion.
OK,unde ne-ntalnim? :)

#15
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Blue air zboara la hamburg si e destul de ieftin,de ex pt iunie e cam 60€. Sincer am fost de 2 ori cu masina si as mai pleca de acolo tot de atitea ori !

#16
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Am revenit de cateva saptamani dintr-un minini circuit Hannovra-Bremen-Hamburg.
In Hamburg am avut cazare la Generator, chiar langa gara centrala. Nu mi s-a parut exceptional pentru pretul platit. Camera a fost curatica dar basic (stiu...era hostel ...), avea baie in camera dar foarte mica.
Am vizitat
-primaria
- Elbphilharmonie - accesul este gratuit dar trebuie sa luati niste bilete de la un birou de informatii situat pe straduta alaturata. Dupa ce se scaneaza aceste bilete la aparatele de la intrare, accesul se face pe niste scari rulante foarte lungi. Am vazut si lifturi, cu siguranta pot fi folosite si acelea. Am prins vreme rea, batea vantul foarte tare dar ne-am bucurat de o priveliste minunata
- muzeul Miniaturilor - recomand cu mare caldura, nu numai pentru copii. Accesul se face pe intervale orare, noi am luat bilet la fata locului si am avut noroc ca mai erau disponibile, din cate am citit ei recemanda rezervarea pe internet. Pretul a fost parca de 13 euro dar a meritat. Poti sa iti petreci acolo jumatate de zi si nu te plictisesti. Au si un restaurant in cazul in care vi se face foame si bineinteles la iesire un magazin de suveniruri.
- biserica St Pauli
- o trecere rapida prin  Reeperbahn - cateva poze la Beatles-Platz si ne-am intors caci zona parea prea multi-culturala si cam murdara accentuata de vremea ploioasa

Edited by moniK_06, 19 April 2017 - 12:16.


#17
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Reeperbahn rulez :) in port nimic ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate