Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alimentatie pentru crestere in musculatura

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
korbea11

korbea11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2014
Cel mai ok e sa acordam o atentie mai mare alimentatiei si exercitiilor pentru acumularea de masa musculara.

#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 mihapaulina, on 24 aprilie 2017 - 09:54, said:

Probolan ati folosit? O amica face cura cu asa ceva si e multumita de rezultate.

E multumita ca i-a crescut mustata ?!

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faci cardio + culturism impreuna ambele plus o dieta de 800 de calorii  ,cu cat slabesti mai repede cu cat ai ambitie mai mare sa continui e logic   , sa manci si un snitel de porc ,pui,peste ,vita etc per zi sa pastrezi masa musculara ,legume ,fructe ,grasimi low fat =lactate sunt importante si ele  ,un jurnal unde sa scrii totul ce manci ,fara a manca intre mese

Edited by Ray25tm, 10 June 2017 - 12:01.


#58
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Se poate sa pui masa musculara si sa slabesti in acelasi timp? Din ce m-am interesat poti doar sa arzi grasimi sau doar sa pui masa musculara. Nu stiu ce se intampla daca faci amandoua.
Ca sa iti creasca musculatura trebuie sa ridici greutati si in timp cresti greutatea. Si sa mananci mult.
Si cand incerci sa cresti musculatura neaparat sa iei o zi pauza sa lasi muschii sa creasca. In ziua in care iei pauza nu mai manci asa mult.
Daca ai pune o poza as putea sa-ti spun mai multe. Si parca ziceai ca te culci la 8-9 dimineata? Cred ca va trebui sa dormi noaptea. Alimentatia conteaza si ea. Cred ca ar trebui sa mergi la sala sa faci cu greutati mici pana mai arzi din grasime. Cand nu mai ai atata grasime incepi sa cresti greutatile sa creasca muschii. Scuze ca am scris asa si poate nu intelegi dar sunt pe fuga

#59
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Si ar mai fi o varianta steroizilor. Dar nu o sa ai forta ci o sa ai muchii umflati.
Pe cale naturala o sa-ti ia timp dar o sa ai si forta mare ca o sa ajungi sa faci la aparate cu cuiul la aproape maxim greutati

#60
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 milovme, on 23 iunie 2017 - 08:09, said:

Se poate sa pui masa musculara si sa slabesti in acelasi timp? Din ce m-am interesat poti doar sa arzi grasimi sau doar sa pui masa musculara. Nu stiu ce se intampla daca faci amandoua.
Să presupunem că necesarul caloric este de 2000 kcal pe zi dar tu mănânci 2300 de kcal. Dacă faci exerciții fizice timp de 1 ora la intensitate medie de 120 bpm vei arde 500 kcal. La finalul zilei vei fi în deficit caloric cu 200 kcal deci vei pierde din grasime dar tot odata vei creste masa musculară datorită surplusului de 300 kcal pe care l-ai mâncat peste necesarul zilnic.
Aici intervin câțiva factori determinanți și anume când mănânci și ce mănânci.
Rezultatul poate fi spectaculos dacă faci reglaje fine.

#61
floribelu

floribelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.09.2015
Ajuta si produsele astea la ceva. Cresc energia, unele duc la slabire si asta e un lucru foarte benefic.

#62
paulab

paulab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.09.2014
Definerea masei musculare se poate obtine si prin folosirea unor metode de antrenament sau a unor exercitii fizice.

#63
marcos11

marcos11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2014

 mihapaulina, on 24 aprilie 2017 - 09:54, said:

Probolan ati folosit? O amica face cura cu asa ceva si e multumita de rezultate.
E ok produsu , dar daca nu faci sala si nu ai grija la alimentatie e cam degeaba.

#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 Mariusvlad2, on 23 iunie 2017 - 11:56, said:


Să presupunem că necesarul caloric este de 2000 kcal pe zi dar tu mănânci 2300 de kcal. Dacă faci exerciții fizice timp de 1 ora la intensitate medie de 120 bpm vei arde 500 kcal. La finalul zilei vei fi în deficit caloric cu 200 kcal deci vei pierde din grasime dar tot odata vei creste masa musculară datorită surplusului de 300 kcal pe care l-ai mâncat peste necesarul zilnic.
Aici intervin câțiva factori determinanți și anume când mănânci și ce mănânci.
Rezultatul poate fi spectaculos dacă faci reglaje fine.

:D cu tot respectul dar nu prea am inteles mesajul. La finalul zilei ai iesit in surplus sau deficit?

#65
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
De ce ne limităm doar la cele 2 cuvinte, surplus sau deficit? Problema este mult mai complexa.
Microfisurile din muschi rezultate in urma antrenamentului se vor reface incepand cu primele minute de la incetarea efortului. Ar fi culmea ca muschiul sa astepte cateva ore sa vada daca ii raman sau nu proteine pentru a incepe refacerea.
La fel si arderea grasimilor. Vor fi folosite ca si combustibil fix atunci cand e nevoie.
La finalul perioadei vei avea o crestere a masei musculare atât cat ai avut combustibil dupa care continui sa arzi grăsimile si ajungi in deficit.
"Reglajul fin" consta in cat, ce si cand sa ii dai organismului ca sa nu canibalizeze. Ma refer la macronutrienti.
Si ca sa răspund strict la intrebare...esti in deficit.
Acest lucru funcționează doar până atingi un anumit echilibru între masa musculară și grasimea corporală după care trebuie schimbat ceva in funcție de scopul urmărit dar acest echilibrul înseamnă un 11% body fat ceea ce e un scop in sine pentru multi.

#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Omul zice ca e in deficit adica 2500 -2300 = 200 cal deficit
Eu nu am inteles cu ,muschiul care se reface indiferent daca are proteine sau nu.
Arderea grasimilor care se intampla "la fix" indiferent daca mai e glicogen...
Combustibilul care creste masa musculara...
Iar deficitul functioneaza (facand exact ce ?!) doar pana la echilibrul dintre masa/ grasime (oricum nu stiam de acest echilibru) care este magicul nr 11 ?!

Sunt concepte revolutionare si e normal ca nu prea intelegem, cum zice colegul Vinciun.
Eu cred ca Marius e pe val cu pregatirea fizica (ceea ce noi salutam !), iar cand esti pe val nu mai conteaza cum iti explici fenomenul. Nasol e cand valul nu mai functioneaza de la sine si trebuie sa revizuiesti explicatiile.

Edited by overseas, 11 January 2018 - 09:48.


#67
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Daca intrăm prea mult în detaliu pierdeam vederea de ansamblu, deci...
Mașinăria asta numit corp nu știe cat combustibil e in rezervor sau cat combustibil ai de gand sa ii mai bagi asa ca funcționează la capacitate maxima atata timp cat exista macar o picătură de combustibil și acesta e de calitate. Problema apare spre final zilei cand nu ai ajuns la destinatie si nu mai ai combustibili nici sa faci căldură si esti nevoit sa arzi un scaun ca sa nu mori de frig. Fix in acest moment trebuie să bagi combustibil doar atât cât să faci putina caldura.
La fel si cu organismul uman. Nu te antrenezi in deficit căci in momentul acela si mult timp dupa ai destula energie cat sa rupi fibra si sa incepi reconstructia ei. Când începi să te realimentezi ai ars deja ceva grasime si fibra e in plin proces de reconstrucție si daca introduci in organism doar cantitatea de proteine necesara funcțiilor vitale atunci rămâi cu acea minima crestere musculara si cu ceva grasime arsa dar cel mai important, opresti catabolismul.
Nu este pentru body building unde vrei sa vezi rezultate cat mai repede dar funcționează perfect la cei ce isi doresc doar un aspect de corp lucrat si ceva patratele.
Cifra magica 11... Eu si nu numai am ajuns acolo fara sa citim etichetele de pe alimente. Mai jos nu mai coboara nimeni fara calculul macronutrientilor si cântarul de bucatarie.

L.E. Chiar pe val cu pregătirea nu sunt dar un minim de 30 de minute pe zi tot fac.

Edited by Mariusvlad2, 11 January 2018 - 12:15.


#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
"Mașinăria asta numit corp nu știe cat combustibil e in rezervor sau cat combustibil ai de gand sa ii mai bagi asa ca funcționează la capacitate maxima atata timp cat exista macar o picătură de combustibil și acesta e de calitate."

Nu cred, cat ai de gand sa bagi evident ca nu stie insa stie destul de bine daca are rezervele pline sau pe sfarsite.

"Când începi să te realimentezi ai ars deja ceva grasime si fibra e in plin proces de reconstrucție si daca introduci in organism doar cantitatea de proteine necesara funcțiilor vitale atunci rămâi cu acea minima crestere musculara si cu ceva grasime arsa dar cel mai important, opresti catabolismul."
Reconstructie e una si crestere e alta. Normal ca refacerea incepe imediat dupa ce au ajuns aminoacizii in sange insa asta nu insemana ca deja cresti.

In realitate e mult mai simplu. Nu are rost sa-ti bati capul, toate procesele sunt controlate si dirijate de sistemul nervos. Când esti intr-o perioada de deficit caloric muschii nu mai cresc ( cu mici exceptii), dupa antrenament ei se refac, e normal, insa nu mai cresc. Cum sa creasca in conditiile in care te afli intr-o perioada in care nu ai cu ce sa-i hranesti? Ei consuma mult, grasimea corporala e pastrata pentru organele cu functii vitale. Muschii chiar pot scadea pana la punctul unde sunt suficient de puternici ca sa iti asigure supravetuirea in conditiile in care te afli. De asta si ne antrenam cu greutati când vrem sa ne definim, corpul pricepe ca traim intr-un mediu in care mushii sunt importanti pentru a supravetui si nu-i va consuma prea rapid.

Cu cat rezervele de glicogen din corp sunt mai mici cu atat se va consuma mai mult din grasime si din muschi, cu cat sunt mai mari, se va consuma mai putin din grasime si muschi, totodata cresterea va fi mai insemnata.

Sa nu crezi ca dupa cateva zile de infometare, sau dupa un antrenament foarte epuizant, unde ti-ai golit complet rezervele de glicogen, daca iei un shake proteic muschii vor incepe a creste rapid. Nici vorba, in primul rand se vor incarca muschii si ficatul cu glicogen. Muschii se incep a repara insa pentru a creste cu adevarat e nevoie de mai mult. Dupa ce vor fi rezervele din corp pline si corpul primeste hrana in mod regulat, semne ca te afli intr-o perioada in care hrana nu-i problema, atunci se va declansa si cresterea.

Am scris cu mici exceptii si toti pasionatii de fitness si culturism le cunosc. Astea sunt când esti incepator, când revii sau când iei steroizi. Am spus ca in conditii de deficit corpul va pastra un minim de masa musculara care ii asigura existenta in conditiile actuale iar pentru un incepator acest minim posibil sa fie mai mult decat are acum, daca pana acum a fost sedentar si nu a mai ridicat greutati. Insa dupa ce a luat cateva kg gata, nu mai creste nici cu rugaciuni. e nevoie de surplus caloric.

Edited by vinciun, 21 January 2018 - 18:36.


#69
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am zis ca...
"Nu este pentru body building unde vrei sa vezi rezultate cat mai repede dar funcționează perfect la cei ce isi doresc doar un aspect de corp lucrat si ceva patratele."
Nu ne contrazicem doar ca vorbim de lucruri diferite.

Attached Files


Edited by Mariusvlad2, 22 January 2018 - 12:26.


#70
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pai asa da, sunt deacord.

#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015


#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Usor colegu vinciun ca ti-au aparut niste inflamatii la triceps :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate