Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Problema rezolutie in Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
LeonardoBirsan

LeonardoBirsan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.07.2015
Am facut zilele trecute Upgrade de la Windows 8.1 Pro la Windows 10 Pro.
Pana azi totul a mers perfect. Nicio problema de compatibilitate, nimic...
Pana azi dimineata cand SO a facut cateva Update-uri. Ceva pentru Office 2013, o definitie pentru Windows Defender, si un Security Update for Windows...
Mi-a cerut un Restart pe care i l-am oferit :-)
Dupa restart iadul pe pamant : ORICE i-as face, nu pot sa maresc rezolutia.

Am o placa video nVidia GeForce 210 si am incercat stergerea driverului si intalarea altuia prin Windows Update, stergerea driverului si instalarea ultimei versiuni de pe site-ul producatorului. 1000 de restart-uri. Si tot acelasi rezultat : NIMIC

Pana azi dimineata aveam rezolutia la 1920 x 1080p.
Dupa update si restart, la Settings > System > Display > Advanced display options > Resolution, am doar doua rezolutii : 1024 x 768  &  800 x 600.

Stie cineva care este solutia?

Multumesc anticipat !!!

#2
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
In principiu ar trebui sa mearga instalat driverul de pe site-ul de la nvidia. Incearca sa dezinstalezi driverul actual in safe mode. Poti incerca si un system restore la un moment de dinaintea update-ului cu probleme.

#3
LeonardoBirsan

LeonardoBirsan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.07.2015
Am incercat dezinstalarea driver-ului in Safe Mode si instalarea ultimei versiuni de pe site-ul nvidia si tot degeaba. Am tot aceleasi doua rezolutii...

Cat despre un system restore cu cea mai mare placere... dar nu stiu cum.. :-(
Daca ma puteti indruma...
Multumesc.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Doar daca l-ai activat. Scrie System Restore in Search din Taskbar (Win+S)...

#5
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Incearca sa instalezi driverul de aici:
http://www.ibtimes.c...upgrade-1513643

sau incearca patch-ul de aici:
http://www.mmo-champ...-Resolution-Fix

Edited by wasteyard, 09 August 2015 - 15:08.


#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Aceeasi problema si la mine incepand de azi.

Doar ca eu nu am placa video Nvidia, am ATI Radeon HD 3850.

Pana azi aveam fara probleme rezolutia 1920 cu 1080 setata pe monitorul meu Samsung de 22 inchi.

Azi, si-a facut un update Windows 10 si printre altele a descarcat si instalat driver pentru ATI HD 3850.

Problema e ca driverul nu s-a instalat cu succes si acum nu pot sa setez o rezolutie mai mare de 1280 cu 720.

In Device Manager arata ca am ATI Radeon HD 3850, dar, zice ca driverul nu este instalat.

In proprietatile monitorului, la Adaptor, in loc sa imi arate driverul de la HD 3850 imi arata ca am Microsoft Basic Display Driver ...

Solutii ?

Attached Files



#7
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Hmm, inseamna ce e o noua problema, probabil ca vor aparea solutii in zilele urmatoare, in functie si de numarul de utilizatori afectati, desigur. Deh, sistem de operare abia lansat, era previzibil ca o sa apara probleme...

#8
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Ceva probleme am avut si eu cu setarea rezolutiei pentru TV din setarile Windows care nu aveau efect.
Io am reusit din Control Panel-ul Nvidia.

Edited by 654321, 09 August 2015 - 16:17.


#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Din pacate, pe Catalyst Control Center nu merge. Imi zice ca nu sunt setari ce pot fi configurate cu Catalyst Control Center.

Sper sa apara un fix in cateva zile, daca nu, ori reinstalez Windows ori fac upgrade la o placa video mai din zilele noastre.

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
De pe site-ul producătorului nu poți lua un driver pentru placa respectivă? Apoi setezi Windows-ul să nu mai instaleze driver-e...

P.S. Ceva de genul acesta a fost și la mine...

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Iar ATI/AMD ?? Astia nu sunt in stare sa faca un driver ca lumea nici dupa atatia ani ?
Pana cum stiam ca la ultimul de la NVidia au fost probleme - la mine nu s-a instalat decat manual.

E naspa - singurul PC care nu l-am trecut inca pe 10 are ATI pe el...
Mai astept.

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Driverul il pot descarca, doar ca e un driver din 2013 si se pare ca nu are efect. Apare ca se instaleaza cu succes, dar, tot nu pot sa maresc rezolutia.

Iar daca ma uit in Proprietati la Display Drivers, la Events vad ca apare o eroare: c0187023.inf_amd64_4566f251511cb476\c0187023.inf for Device Instance ID PCI\VEN_1002&DEV_9505&SUBSYS_E630174B&REV_00\4&3A258794&0&0008 with the following status: 0x0.

Attached Files


Edited by catalinman, 09 August 2015 - 16:57.


#13
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
De data asta se pare ca e problema si cu ATI si cu Nvidia. :))

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Cu Nvidia se rezolva rapid - problema e doar la installer, nu la driver.
Daca in Device Manager ii dai calea catre folderul in care s-a dezarhivat se instaleaza imediat.

#15
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
cei care ati trecut la win10 prin update, dupa ce s-a facut activarea la win10 puteti incerca o instalare clean.

#16
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postcatalinman, on 09 august 2015 - 16:56, said:

Driverul il pot descarca, doar ca e un driver din 2013 si se pare ca nu are efect. (...)
Dezinstalează din nou driverul, dar bifează și ștergerea fișierului. Apoi dai să-ți caute hardware nou (din Acțiune) și faci reinstalarea driverului din locația în care l-ai dezarhivat după descărcare. Dacă nu merge, caută un alt driver, chiar mai vechi (al meu e 2012) și repetă pașii.

View PostD3an, on 09 august 2015 - 17:46, said:

cei care ati trecut la win10 prin update upgrade, dupa ce s-a facut activarea la win10 puteti incerca o instalare clean.
La mine merge ok, aplicațiile pe care le folosesc în mod uzual sunt ok, setările mele s-au păstrat (oricum m-am mai jucat prin ele), timpii de boot-are și de închidere sunt semnificativi mai mici decât în Windows 7, deci chiar nu văd motivul pentru care aș face un clean install...

#17
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008
M-am ales si eu cu aceasta problema astazi, tot din senin. Placa video este amd radeon hd 4670 , monitor cu rezolutie 1920x1080. Am facut upgrade-ul si apoi clean install de 4 zile, neavand probleme pana acum in niciuna din cele 2 situatii .Am incercat tot ce e posibil (instalarea AMD Catalyst pentru Windows 7, 8, 8.1 de pe site-ul AMD ,dezinstalarea driverelor cu delete files  in Device Manager si apoi instalarea din folderul unde a fost dezarhivat, dezinstalarea ultimului update de Windows  facut astazi- era unul cumulativ ) si nu stiu cum se face dar ma aleg tot cu mizeria de driver din 13.01.2015.
Eu nu am doar 2 rezolutii. Am posibilitatea de a alege din mai multe , toate gresite , bineinteles Posted Image
Microsoft aduce din nou utilizatorii in pragul disperarii , fiind cunoscut istoricul companiei care elibereaza sisteme de operare facute pe genunchi. Totusi , nu reusesc sa pricep cum au reusit sa creeze o problema care timp de 4 zile nu a existat (mentionez ca dupa clean install nu am instalat NICI UN FEL DE DRIVER , si nu am avut nici o problema in vizionarea filmelor full hd pe monitorul meu 1080p). Asta este categoric o performanta  demna de Microsoft Posted Image

Attached Files


Edited by shadowhunter84, 10 August 2015 - 14:47.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Driverele nu le face Microsoft decat la produsele pe care tot Microsoft le fabrica.
AMD/ATI are o traditie in a scoate drivere proaste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate