Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Supliment proteic normal sau Gainer (ectomorf)?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
EnZz0

EnZz0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.01.2012
Vă salut,

Vreau să vă spun că am luat decizia să fac sport (sală de forță). Am luat această decizie pentru că sunt destul de slab, ectomorf aproape de extrem (1.90 m - 60 kg). Acest raport înălțime/greutate se menține la fel de pe la 10 ani.

Și cum sper că știți, nu are niciun rost să-mi pierd timpul cu așa ceva, pentru că fără suplimente nu voi acumula nici măcar 1 kg în 3 luni de zile.

Ceea ce am nevoie să aflu concret, este că nu știu dacă să optez între un supliment proteic normal sau un supliment proteic puternic (gainer). Ținând cont (din câte știu eu, cel puțin) și de faptul că gainer-ele sunt cam dăunătoare pentru organism.

Mai menționez că voi lua suplimentul în combinație cu niște pilule pe bază de oxid nitric (oxid de azot) pe care deja le-am cumpărat, este vorba de produsul Xtreme Gain.

Vreau vă rog de a primi sfaturile de la persoane cunoscătoare, care chiar știu despre ce este vorba. Nu consider asta de joacă sau de glumă.

Și referitor la alimentație, haideți să nu mai dezbatem și capitolul ăsta pentru că știu deja tot ce trebuie făcut și cum trebuie făcut.

Mulțumesc anticipat.

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Pai tot ce bagi in gura tine de alimentatie. Daca deja stii...succesuri.
Totusi asculta la mine: suplimente cu cat mai multi carbohidrati la greutatea ta.

#3
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostEnZz0, on 09 august 2015 - 10:23, said:



Și cum sper că știți, nu are niciun rost să-mi pierd timpul cu așa ceva, pentru că fără suplimente nu voi acumula nici măcar 1 kg în 3 luni de zile.
De unde stii treaba asta? ai incercat sa vezi daca asa e?

View PostEnZz0, on 09 august 2015 - 10:23, said:

Ceea ce am nevoie să aflu concret, este că nu știu dacă să optez între un supliment proteic normal sau un supliment proteic puternic (gainer). Ținând cont (din câte știu eu, cel puțin) și de faptul că gainer-ele sunt cam dăunătoare pentru organism.
Nu ca vreau eu sa te critic sau sa fac pe desteptul, dar... din moment ce nu stii nevoile de baza ale corpului tau atunci da-mi voie sa iti spun ca defapt nu stii nimic nici despre suplimente nici despre alimentatie asa cum afirmi mai jos. Asa cum spune si colegul, tu ai nevoie de carbohidrati mai multi deci gainer. Suplimentul proteic il iei ca sa iti completezi necesarul de proteina deci poti lua in acelasi timp si una si alta pana la completarea necesarului zilnic de proteina si carbohidrati.


View PostEnZz0, on 09 august 2015 - 10:23, said:

Și referitor la alimentație, haideți să nu mai dezbatem și capitolul ăsta pentru că știu deja tot ce trebuie făcut și cum trebuie făcut.



Vorba colegului, succes daca crezi ca stii deja tot! Eu dupa atatia ani de antrenamente inca mai invat cate ceva, dar ma rog eu sunt mai mult cu practica, alti colegi de pe forum sunt cu citatele din studii(care pe mine nu ma pasioneaza prea mult).

#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
wow, 1,90 cu 60 de kg?

Si eu care ma vad slab la 1,88 si 85 kg..

Gainer FTW ! Posted Image

#5
EnZz0

EnZz0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.01.2012

View Postsandu222, on 09 august 2015 - 11:12, said:

De unde stii treaba asta? ai incercat sa vezi daca asa e?

-Da, am încercat cu 2 ani în urmă.


Nu ca vreau eu sa te critic sau sa fac pe desteptul, dar... din moment ce nu stii nevoile de baza ale corpului tau atunci da-mi voie sa iti spun ca defapt nu stii nimic nici despre suplimente nici despre alimentatie asa cum afirmi mai jos. Asa cum spune si colegul, tu ai nevoie de carbohidrati mai multi deci gainer. Suplimentul proteic il iei ca sa iti completezi necesarul de proteina deci poti lua in acelasi timp si una si alta pana la completarea necesarului zilnic de proteina si carbohidrati.




Vorba colegului, succes daca crezi ca stii deja tot! Eu dupa atatia ani de antrenamente inca mai invat cate ceva, dar ma rog eu sunt mai mult cu practica, alti colegi de pe forum sunt cu citatele din studii(care pe mine nu ma pasioneaza prea mult).

-Am înțeles dar totuși să nu exagerăm căci nu o s-o dau în culturism. Ceea ce știu va fii îndeajuns pentru mine.

Edited by EnZz0, 09 August 2015 - 16:20.


#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Acum mai multi ani ma antrenam impreuna cu un tip care avea o structura asemanatoare. I-am recomandat pe atunci anumite suplimente care se gaseau la acea vreme dar a spus ca el vrea sa faca cat mai natural, cu mancare etc. Era genul de om serios si perseverent, fiu de militar. Dupa vreo jumatate de an se cunostea destul de bine, pusese cam 7kg numai masa musculara fiind ectomorf. Dar el avea bani de mancare, parinti cu bani, a facut totul asa cum trebuie etc

#7
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005

View PostDamascus77, on 09 august 2015 - 11:15, said:

Si eu care ma vad slab la 1,88 si 85 kg..

Gainer FTW ! Posted Image

nu-i nimic, vestea buna e ca se trateaza Posted Image

https://en.wikipedia...scle_dysmorphia

Edited by takillya, 16 August 2015 - 21:42.


#8
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Orez brun la greu.

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
E destul de greu cu orezul, dificil de consumat cantitati mari.

#10
msmp321

msmp321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.05.2015
Eu unu am avut probleme cu greutatea prea mare, nu prea micaPosted Image dar cu alimentatie ok, sport la greu si cateva suplimente.. Cred ca se poate ajunge la rezultate bune. Desigur, nu peste noapte si nu asa...cu regim din joi in pastiPosted Image  Been there, done that, doesn't work!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate