Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

NU faceti Casco la GROUPAMA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 danutzu_1069, on 08 august 2015 - 16:07, said:

Daca pe o aripa ai o zgarietura veche si una noua, cum vrei sa o vopseasca pe aia noua si sa o evite pe cea veche???
Sa dea cu scotch pe aia veche si s-o repare pe a noua. Cred ca esti penibil...
Nici nu vreau sa ma gindesc ce se intimpla daca era vreo lovitura pe aripa "zgiriata".

#20
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 17.01.2008
@Matthaus
Hai sa te mai lamuresc cu ceva, ca sa nu cazi in penibil.
1. Daca ai mai multe daune (zgarietu, lovituri, etc) pe o parte nu-ti deschide nimeni dosar pentru fiecare dauna in parte ci un singur dosar pentru toata partea masinii. Uneori poate include si daune la partea din fata sau din spate, daca e pe jumatatea respectiva a masinii.
2. cu cat ai mai multe daune cu atat va creste prima de asigurare, desi valoarea obiectului poate scadea (iti spun din proprie experienta)
3. Vroiam sa scriu si despre FRANSIZA, dar vad ca ai editat... Fransiza inseamna ca nu-ti despagubeste daunele mai mici decat valoarea fransizei, sau se scade din valoarea despagubirii daca aceasta este mai mare decit fransiza.
3. Ai semnat poolita de asigurare asa cum a fost facuta, aveai dreptul la obiectii!! DE CE AI TACUT????

REPET: EVALUEAZA MASINA ASA CUM ESTE LA MOMENTUL INSPECTIEI.

@mihalexmihalex
Citeste de la inceput si apoi comenteaza!!
Eu il intrebam pe initiator cum se face ceeace a zis el.

@Cap-shoot
Nu stiu daca acest cuvant "dobitooci" are loc aici pe forum...

LE:
@Matthaus
Din suma asigurata pe care semnezi se scave valoarea epavei, adica acele parti ale masinii care se pot vinde (chiar si ca fier vechi) si rezulta bnii pe care ii iei in mana de la societate.
Repet, astea sunt regulile pe care le aplica orice asigurator.

La firma am in administrare un parc auto cu 50 de masini de tot felul, si toate sunt asigurate CASCO, si am avut fel de fel de evenimente, inclusiv daune totate

Edited by danutzu_1069, 08 August 2015 - 18:04.


#21
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Mai bine zici ca lucrezi la groupama si gata. Ai 50 masini deci iti iei si partea de la ei .Simplus....

#22
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Niste magari ca mai toti asiguratorii in ultima vreme. Iar faza cu zgarietura veche n-are nici o importanta daca n-a fost mentionata cand s-a incheiat polita. Daca era lovita acolo se mai legau de zgarietura aia? Si se repara tot elementul chiar daca dauna e cat un rahat de musca.

L.E. La ASF nu faci nici o isprava pe ei ii intereseaza doar politele obligatorii. O sa te tine 30 de zile pana iti dau rahatul asta de raspuns pe care l-am scris eu mai inainte. Iti spun eu ca sunt patit. Pentru probleme de CASCO din pacate numai la instanta.

Edited by tauru242, 08 August 2015 - 18:52.


#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Matthaus, on 08 august 2015 - 18:35, said:

Mai bine zici ca lucrezi la groupama si gata. Ai 50 masini deci iti iei si partea de la ei .Simplus....
Chiar nu intelegeam de ce nu se prinde nimeni :)....multe dintre firmele de asigurari sunt precum "hotii profesionisti" adica stiu toate tertipurile sa insele clientul.....cred ca treaba cu asigurarile e un fel de autopacaleala; uneori iesi tot acolo daca platesti din buzunar in caz de eveniment sau poate chiar mai bine; te bucuri ca asigurarile iti achita vopsirea usii sau mai stiu eu ce dar daca calculezi cati bani le dai de-a lungul timpului iti iese jumate din masina ...nu mai vorbim de nerii consumati cu nesimtirea afisata

#24
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu daca e vreun asigurator serios. Toti fac asa.
Acum vreo cativa ani m-a lovit o Dacia papuc in spate. Ma duc la asigurari > Asirom< si cei de acolo imi spun ca o lampa spate nu pot sa mi-o deconteze ca avea o crapatura dinainte de accident. Auzi la ei. M-am dus peste ei cu taraboi si le-am spus ca vreau lampa inapoi cum era cu zgarietura. Dupa vreo cateva zile de scandal mi-au schimbat-o.
Ceva mai recent la Astra am dus masina sotiei sa mai "nivelez idoiturile" :) . Tot asa au inceput. Ca asta e de vreo 2 ani , asta are vreo 3 , ca asta e suspecta. Eu i-am intrebat de doua ori "imi faceti masina ca in pozele cand mi-am facut Casco? " si ei au raspuns ca nu pot. Am ajuns la ASF si OPC si dupa vreo doua saptamani m-au sunat sa imi spuna sa vin cu masina.
Mai sunt si dobitoci. Daca as fi venit la fiecare zgarietura sa o repar ar fi cheltuit o gramada de bani. Si nu am fransiza.
Daca s-ar da drumul la arme ar fi printre primii pe care i-as impusca. Ajunsesem sa ma simt ca un infractor cand ma tot intreba ala "da' asta de unde e?". Si platesc ca prostul ani de zile la ei. Éu consider ca nici nu ar trebui sa comenteze. Cand faci casco iti fac ei niste poze. Dupa doi ani cand ma duc la ei ar trebui ca eu sa le zic sa imi faca masina ca in poze si ei sa o faca nu sa ma chestioneze.

#25
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 17.01.2008
@Matthaus
Continui cu penibilul.
Stii care e culmea?
1. nu lucrez la Groupama
2. nu am nicio masina de la firma asigurata la Groupama (nici RCA si nici CASCO (e prea scump pentru firma)
3. Daca citeai atent ce am scris, am masina mea asigurata CASCO si RCA la GROUPAMA, inca din 2007, si asta pentru ca desi am avut dosare de dauna (si RCA si CASCO, nu am avut probleme nici cu deschiderea dosarului si nici cu plata despagubirilor.
Du-te la ASTRA si vezi in cat timp iti plateste un dosar.
Un alt asigurator cu care nu am avut probleme este Allianz, asta cu o parte din masinile de la firma, am avut doua dosare de dauna totala, care au "mers" fara probleme, si platite repede. Si tot ei m-au "scapat" de epava. O scot ei la licitatie pe site-urile de specialitate si daca iti convine pretul ofertit scapi de ea.
(ups, si pe astia ii laud... oare lucrez si la Allianz???? )

@Octavian_SK
Singura diferenta e ca ei iti platesc dauna cand tu nu ai bani. Lor le dai banii cu țârâita, luna de luna sau cum or fi ratele.
Ia sa ai tu urmatoarea situatie: Cu 3 saptamani inainte de a pleca in concediu cu masina peste hotare, ai ghinionul sa lovesti masina din fata (dintr-o cauza oarecare) si sa ai ca dauna: toata partea din fata a masinii (bara, radiatoare, faruri, etc). Analizeaza ce inseamna cu si fara CASCO.

@all
Devizul pe care il face unitatea service care va repara masina se calculeaza cu AUDATEX (cautati voi de este si cu ce se papa)

Edited by danutzu_1069, 08 August 2015 - 20:50.


#26
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

 danutzu_1069, on 08 august 2015 - 17:37, said:

Sa nu cadem in penbil. Pana la urma este asigurare facultativa si nu te obliga nimeni sa mergi la o anumita societate.
Criteriile pentru stabilirea sumei asigurate sunt, printre altele, anul fabricatiei, aspectul masinii la momentul inspectiei, km actuali, etc

Corect, dar se pare că adeseori asiguratorii consideră că şi plata despăgubirii este tot facultativă.
Iar la CASCO dacă se zice 'daună totală' de ce trebuie să scadă din valoarea asigurată nu ştiu ce sumă pe care ar fi valorificată epava de către client; acea epavă să şi-o însuşească asiguratorul şi să câştige pe ea cât vrea.

#27
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Salutare tuturor

Deranj mare pe topic cu aceasta nemultumire, in nota obisnuita fiecare cu patania lui sau cu o parere mai mult sau mai putin avizata.
Incerc sa va lamuresc pe cat mai multi dintre voi in randurile urmatoare.
1.Incep cu un element deloc de neglijat , trebuie sa stiti ca la acest moment Groupama este in top 2 asiguratori in Romanaia.Aveti mai multe variante sa verificati aceast aspect, unul dintre ele ar fi accesarea paginii lor online in care veti vedea numarula de reclamatii ASF pe care le au de la inceputul anului ( pentru cei interesati verificati si la celelalte societati - sunt obligati de ASF sa le afiseze).Un alt criteriu ar fi consultarea catorva service-uri auto , la intamplare , despre cat de buni platnici sunt cei de la Groupama, este pulsul cei mai important barometru al pietei.
2.La ce a inceput discutia, daune adunate de-a lungul anilor..."norocul celor de la Groupama ".....cu scuzele de rigoare cu totul gresita abordarea, anuntarea daunelor la anul respectiv si implicit deschiderea dosarelor de dauna , duceau la o cresterea a daunalitatii conditie in care la reinoirea anuala asiguratorul fie crestea prima de asigurare fie renunta a va mai oferta.
3.Masina firmei aceiasi prima la aceeasi suma asigurata, aici variantele sunt mai multe, daca s-a evaluat prima / masina a flotei este exclus sa aiba aceiasi suma asigurata ( exceptie daca trece de varsta perioadei pana la care se asigura 9-10 ani ), daca este evaluata ca flota atunci prima se calculeaza in functie de rata daunei pe flota de masini a firmei respective ( si aici nu poate avea aceeasi suma asigurata , in schimb prima poate persista chiar daca suma asigurata scade).
4.Dauna s-a evalut in functie de data declarata a acestuia si de data renoirii politei si implicit a inspectiei de risc efectuata de agentul de asigurare, iar acesta a putut actiona in functie de mai multi factori: lipsa de profesionalism in cunoasterea si aplicarea conditiilor, de a nu pierde parcul declarand daune la masini care asa cum v-am spus modificau rata daunei/masina si/sau pe firma, de indiferenta sau de nementionarea daunelor cu acordul managerului, administratorului firmei sau a celui care se ocupa de asigurarea flotei.
5."Asiguratorii achita cat mai putin sau deloc", din nou eronat sa generalizam, punctual si infunctie de asigurator sunt mai putine sau mai multe probleme si nemultumiri.Aici iar ne intoarcem la conditiile de asigurare ( daca vorbim de asigurari facultative ) sau necunoasterea conditiilor de despagubire comform legii daca vorbim de RCA.Va reamintesc ca probleme sunt la toti , totusi Groupama are cele mai putine de la inceputul anului iar feed-back-ul de la service-uri este foarte bun( asta puteti verifica fiecare dintre voi ).
6.Asiguratorii achita in bataie de joc, iarasi nu putem generaliza, probleme si nemultumiri sunt la toti , la cei mai buni mai putine iar la cei mai slabi mai multe.
7."Adreseaza-te la ASF si vor fi obligati sa plateasca ", iar vorbim in necunostinta de cauza , la ASF putem reclama orice dorim , doar ca raspunsul va veni va fi comform conditiilor de asigurare, negativ in cazul nostru.ASF este un supraveghetor al respectarii conditiilor de asigurare si al legii ( si aici interpretabila ) si nu poate obliga asiguratorul sa plateasca decat daca sunt argumente solide , daca nu a respectat legislatia sau conditiile.
8.Termenul pentru deschiderea dosarului de dauna este stipulat in conditii, dar nu trebuie sa fie mai mare decat cel pana la reinoirea politei ( si aici in functie de conditiile asiguratorului ).
9.Ca trebuie deschise mai multe dosare ( poate 6-7) , da,  se deschid atatea cate e nevoie ( ulterior s-ar putea ca asiguratorul sa solicite rezilierea politei ) sau sa grupeze mai multe zgarieturi gasite de-a lungul timpului pe una dintre parti sau fata sau spate  la mai multe elemente ( caz uzual Groupama ), dar in acelasi an de asigurare !!!.
10.Despre cel care a incheiat politele nu vreau sa comentez ( am scris cate ceva mai sus).Alegerea acestuia ( agentului de asigurare/brokeraj) se face in functie de ce criterii isi stabileste fiecare client.
11."M-am rastit la inspectorul de daune si acesta a trecut ..ma rog ce a solicitat clientul.E important sa intelegem ca ...constatarea nu implica PLATA !!!, aceasta se face de alt inspector ( lichidator ) care verifica mai multe detalii.Unui element care era zgariat la data rapotului inspectiei de risc , la un eventul eveniment nu i se va achita vopsirea acelui element ( pe casco ) chiar daca este in alta zona.
Sunt multe de discutat, dar punctual.Totul tine de transparenta , de profesionalismul agentului de asigurare/brokeraj, de conditiile de asigurare, de caracterul fiecarui client si deopotriva a asiguratorului.

Bafta tuturor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate