Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

NU faceti Casco la GROUPAMA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Salut.
Din seria "evitati firma X " aduc si eu in discutie : groupama.

Loganul din dotarea firmei are casco la aceasta firma de cativa ani ,platim anual 547 euro  desi masina este evaluata la doar 2500 euro.

In timpul anilor (cum era si logic) au tot aparut mici indoituri/zgarieturi, pe care (spre norocul celor de la groupama) noi le-am tot ignorat din lipsa timpului si nu le-am reparat pe casco, gandindu-ne ca sunt daune prea mici si n-are rost sa ne batem capul cu ele.

Luna trecuta insa am gasit autoturismul zgariat cu cheie/surubelnita pe aprox 60-70& din suprafata si ,inestetic fiind, am decis sa deschidem dosar sa vopseasca piesele respective.

Raspunsul a venit dupa 2 sapt,Nu ni se despagubesc aripile si capota spate deoarece aceste piese  AVEAU ZGARIETURI/INDOITURI DINAINTEA REINNOIRII POLITEI CASCO. (casco fiind tot la ei si la penultima polita,deci tot ei asigurasera masina si pe timpul acelor zgarieturi).

Cu alte cuvinte nu imi vopsesc zgarieturile imense aparute acum deoarece aveam mici urme de zgarieturi ramase din anii trecuti,cand eram asigurati tot la ei.

Va vine sa credeti? Deci va trebui sa vopsim masina cu banii nostri deoarece ei achita doar 2 usi si un stop?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Pai in principiu la toti ies din discutii daunele mai vechi. Iar chestia cu surubelnita se evita foarte usor, nu se obtureaza fluxul de pietoni prin parcarea pe trotuar sau in locuri inguste fara a lasa spatiu de cel putin 1m (ideal 1.5m).

Edited by andreic, 08 August 2015 - 21:51.


#3
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Ok,sa imi lase atunci zgarieturile alea in pace,ca deabia sunt vizibile.Sa se ocupe de noile zgarieturi.

PS: Nu am obturat fluxul de pietoni al nimanui,nici macar nu trec pietoni prin zona aia.Din acest motiv  ma si mir cum de am gasit-o zgariata.

Edited by Matthaus, 08 August 2015 - 15:35.


#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ce e atat de greu de priceput?

Asiguratorii fac tot posibilul sa achite cat mai putin sau deloc, prin orice tertipuri.

Asa ii sta bine unei tari bananiere precum Romania, unde toata lumea incearca sa fenteze pe toata lumea.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Din pacate, bataia de joc e generala si firmele de asigurari nu dau doi bani pe fidelizare.

Te poti adresa ASF. Daca masina a fost tot timpul asigurata la ei, vor fi obligati sa plateasca, dar vor taragana la infinit procedura.

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Iei un ciocan si indoi toate dar absolut toate panourile.

Te duci la ei in ziua urmatoare si le spui ca asa ai gasit-o dimineata.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
exista un termen pentru deschiderea dosarelor de dauna. daca acel termen a trecut, nu mai sunt obligati sa rezolve daunele respective.

#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@all
Ar fi bine sa nu generalizati din cauza unui client nemultumit, dintr-o cauza relativa.
GROUPAMA este printre putinele societati care platesc repede dosarele de dauna.
Am CASCO la ei din primul an al masinii adica din 2007 si am avut cateva dosare de dauna, mai usoare dar si mai grele, si care s-au rezolvat repede si fara probleme.

Ignoranta scoate banii din buzunar. Trebuia sa rezolvati daunele la momentele respective.
Nicio alta societate nu ar fi procedar altfel.
La reinoire politei se face inspectia de risc, cu poze cu starea masinii la momentul respectiv.
Aia e valoarea obiectului asigurat.

Daca pe o aripa ai o zgarietura veche si una noua, cum vrei sa o vopseasca pe aia noua si sa o evite pe cea veche???

Edited by danutzu_1069, 08 August 2015 - 16:10.


#9
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 danutzu_1069, on 08 august 2015 - 16:07, said:

@all

Daca pe o aripa ai o zgarietura veche si una noua, cum vrei sa o vopseasca pe aia noua si sa o evite pe cea veche???

Asta e problema lor, in nici un caz al proprietarului...

#10
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

 Damascus77, on 08 august 2015 - 15:42, said:

Ce e atat de greu de priceput?

Asiguratorii fac tot posibilul sa achite cat mai putin sau deloc, prin orice tertipuri.

Asa ii sta bine unei tari bananiere precum Romania, unde toata lumea incearca sa fenteze pe toata lumea.
Stai sa vezi in SUA, cu firmele de asigurari de sanatate. Acolo mor oamenii ca prostii pe rahaturi de genul asta.
"Fara mila, fara mila!"

#11
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Deci ar tine si de societatea la care esti asigurat.
Eu nu am bagat in seama defectele mai mici care apareau pe parcurs. La un stricaciune mai mare care a aparut ulterior m-am dus la asigurari (alta societate) sa deschid dosarul de daune. Cind am mers cu agentul la masina i-am aratat dauna mai mare, facindu-mi socoteli in sinea mea cum sa-l abordez sa-mi ia in calcul si defectele mai mici. Spre surprinderea mea tipul scoate aparatul foto si imi spune sa-i arat tot ce am ca sa prinda tot ce se poate repara cu exceptia ruginei de sub prag.

#12
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@RCmake
Ba e problema ta, ptr ca nu-ti deschide dosar de dauna. Mai ales daca in sistem sunt poze de la inspectia de risc, nici un agent nu-ti deschide dosar pentru ca stie ca nu va fi aprobat de superiori.
Astea sunt regulile!

#13
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 danutzu_1069, on 08 august 2015 - 16:48, said:

@RCmake
Ba e problema ta, ptr ca nu-ti deschide dosar de dauna. Mai ales daca in sistem sunt poze de la inspectia de risc, nici un agent nu-ti deschide dosar pentru ca stie ca nu va fi aprobat de superiori.
Astea sunt regulile!

Chestia asta trebuia specificata in contract si din moment ce nu este asigurata toata masina, si valoarea politei trebuia sa fie mai mica.
Cum stabilim pana la ce dimensiune a zgarieturilor vechi nu mai asiguram acea bucata de masina? Pai asa orice masina care nu e noua are cateva zgarieturi

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și dacă are poze cu reperul afectat de ce nu a menționat în poliță că acel reper e exclus?

#15
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Sa nu cadem in penbil. Pana la urma este asigurare facultativa si nu te obliga nimeni sa mergi la o anumita societate.
Criteriile pentru stabilirea sumei asigurate sunt, printre altele, anul fabricatiei, aspectul masinii la momentul inspectiei, km actuali, etc

#16
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Sunt niste dobitoci.Daca deschideam cate un dosar la fiecare zgarietura/indoitura (sunt vreo 6-7,minore) de pe aripi si portbagaj atunci ii costa vreo 30- 50 milioane cu totul  (la ce preturi baga din burta astia de la service-uri).

Si desteptul ala de agent la groupama atunci cand a facut pozele pt reinnoirea asigurarii nu a zis nimic gen: domne ai zgarieturi pe msina,de ce nu le repari? sau putea sa la preia pe noua polita,e aceeasi firma de asig,zgarieturile au aparut tot in timpul asigurarii groupama
Numai hoti.Si ma deranjeaza si mai mult cei care le iau apararea.....

Edited by Matthaus, 08 August 2015 - 17:41.


#17
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Am patit si eu cu dobitocii astia ceva asemanator... m-a lovit un dobitoc cu asigurare la groupama (portiera, aripa si o zgarietura de 3cm pe bara fata) initial nu a vrut sa imi repare bara fata pe motiv ca '' ce domne e zgariata si in alta parte, numai suporta inca o zgarietura?''. Pe sistemul era deja lovita deci pa. Bineinteles ca dupa ce m-am rastit de doua ori la el a trecut si bara fata. Fara scandal nu rezolvi nimic.

#18
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Si din cate stiu la un logan asigurarea e 12 mil,nu 25 cat dam noi.Mai sunt si scumpi......

Si in timp ce asteptam sa fac dosarul ,a mai aparut un amarat care a facut casco la ei la valoarea de 10.000 euro a masinii,si dupa accident dauna totala ei ii dau acum doar 6000 (desi semnase contract casco pe o valoare de 10000 euro)

Si baiatul de la service a zis ca intradevar semnezi pe o valoare de 10.000 dar se scad nu stiu cate scaderi si ramai la valoarea efectiva de 6000 despagubiri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate