Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

luxatie scapulo humerala picior drept ciobanesc bucovinean

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 09.05.2006
Va rog sa imi spuneti daca se mai poate face ceva  pentru puiul ciobanesc de Bucovina in varsta de 5 luni primit de fiica mea cu ocazia zilei de 1 IUNIE.
Catelul este nascut pe 19 martie (asa ne-a zis crescatorul pe care am fost nevoiti sa il sunam si sa-l intrebam deoarece in carnetul lui nu scria nimic, nici macar nu era trecut primul vaccin -  BIOCAN- pe care ni l-a pus in punga cu acte, acest lucru intrigandu-l si pe medicul veterinar care, din acest motiv, refuza sa nil- faca pe al doilea ).
A fost cumparat de la un crescator de caini din Sibiu (Radu Tudor) si a fost adus fiicei mele drept cadou pentru Ziua Copilului de catre fratele meu.
Inca din prima zi a venirii in curtea noastra catelusul schiopata, insa crescatorul ii spusese fratelui meu ca este din cauza lipsei de calciu, acesta fiind si motivul invocat de dansul pentru a justifica amanarile repetate ale venirii la Sibiu pentru a lua cainele.
Chiar  domnul Radu Tudor ne-a trimis odata cu cainele si niste pastile despre care a spus ca au in compozitie calciu si alte vitamine  precizand ca trebuie sa i le administram in fiecare zi, iar noi ne-am conformat.
Cand i-am facut vaccinul pentru 2 luni si la cel pentru 3 luni le-am semnalat medicilor veterinari problema de la picior mentionand si ce ne-a spus crescatorul, iar dansii au spus ca trebuie sa ii administram niste vitamine.
I-am administrat zilnic 1 pastila de PRO VITE si 2 pastile de MOVITAL, insa cainele a continuat sa schioapete, iar atunci cand alearga mai tare se impiedica in acel picior si cade.
Fetita mea sufera foarte mult cand il vede ca schioapata si ca se impiedica si cu ochii in lacrimi m-a rugat sa fac ceva sa il ajut.
Astfel ca,in aceasta saptamana am mers din nou la medicul veterinar care ne-a dat trimitere pentru efectuarea unei radiografii "HUMERUS AMBELE ARTICULATII" si ieri am reusit sa ii facem o radiografie.
Doamna doctor care i-a facut radiografia ne-a spus ca are LUXATIE SCAPULO HUMERALA, adica a avut piciorul rupt inainte de a veni la noi.
Va rog frumos sa-mi spuneti ce se poate face in aceasta situatie si care sunt costurile ?Am atasat poze cu radiogafia.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Adelina Butiuc.

Attached Files



#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Iti recomand un medic excelent pe probleme de ortopedie. E vorba de dr. Laurentiu Balan de la clinica Iraida-Vet din str. Foisorului nr.3 sector 3. Am avut o catelusa de 3 luni lovita de masina care avea bazinul rupt in mai multe locuri iar medicul din orasul meu a zis ca nu poate rezolva problema si m-a trimis la dumnealui. Operatia a fost reusita, au trecut 3 ani de atunci iar cateaua sare ca o capra, nu a ramas cu sechele in urma accidentului. Intra pe www.iraidavet.ro, cauta numarul de telefon si programeaza o consultatie. Nu am ideee cat costa, oricum o luxatie este ceva mai usor decat o fractura. Pacat ca s-a intarziat atat de mult.

#3
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 09.05.2006
Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate