Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

ANMB salarii sectia militara MApN vs MAI

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014
Maistri, subofiteri, SGP si alte jeguri ce mai sunt, astea nu merita nici macar sa te gandesti la ele, e una cand termini o academie, e alta cand faci postliceale pentru prostimea tarii. Am rude in politie, care au sume frumoase de 4000-4500 de lei pe luna, pe munca lor, au terminat academie, master, drept, vechime de aproximativ 15 ani.

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
1000 Euro primeai si tu ca absolvent ETTI daca te tineai de meserie si chiar de pe la inceput. Si mult mai relaxat.

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2015 - 12:52.


#39
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 neagu_laurentiu, on 08 august 2015 - 12:48, said:

De asta nu esti unul din colegii de departament sa ai ~2000 Euro pe luna ca inginer electronist, programand microcontrolere !

Pai "colegule" ala care are 2000 euro a facut master, doctorat, ore peste ore de munca grea, proiecte, implicari, leadershipuri etc. Iar omul asta este UNUL sau doi maxim, restul abia au de munca. Asa si seful IGPF castiga 9000 de lei, dar si el este tot UNUL singur, mie nu-mi spune extrema maxima unde se poate ajunge, mie spune-mi media.

#40
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008

 2Bad2Real, on 08 august 2015 - 12:44, said:

Ca sa stii si tu inainte sa mai scoti alte tampenii pe gura, am facut 2 ani la Poli Iasi la ETTI si stiu exact cu ce se mananca, mai bine ca multi, si m-am p**at la propriu pe el de sistem civil cand am vazut ca pe profi ii doare in 14 de tine, colegii sunt vai de mama lor, unii n-au nici o gara unde se afla si ce fac. Trage tu mai bine cu ochiul la salariile din politie si din armata, pe grade mai mari, nu proaspat absolvent si o sa vezi alta realitate. Iti spun eu, din cei ce termina o facultate 20% se angajeaza pe bani frumosi, restul carne de tun.

Haha, daca te-a dezamagit sistemul civil, stai sa vezi cum e sistemul militar :))

Sper ca esti constient ca mai mult de 3500-3800 lei(fara chirie) n-o sa iei ca ofiter nici la 55 ani?
Si ca la salariu conteaza functia, nu gradul? Stiai ca diferenta dintre grade e de vreo 20-30 lei? Ca functiile bune sunt greu de ocupat daca n-ai relatii? Ca trebuie sa astepti sa iasa la pensie seful tau ca sa poti sa-i ocupi locul, asta daca nu cumva ti-l ia altul, ca or mai fi inca 10 care asteapta ca si tine sa iasa respectivul la pensie?

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
A facut doar studiile de licenta si atat. Dar a invatat meserie, a stiut ca facultatea e invatamant superior si nu scoala de meserii si implicit a stiut sa-si urmaresca scopul.

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2015 - 12:54.


#42
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 neagu_laurentiu, on 08 august 2015 - 12:51, said:

1000 Euro primeai si tu ca absolvent ETTI daca te tineai de meserie si chiar de pe la inceput. Si mult mai relaxat.

tu ce varsta ai? ma uimesti cu mentalitatea ta Posted Image) , muncesti macar undeva? sau doar iti place sa o arzi pe forumuri? 1000 de euro salariul de baza al unui electronist? doar cu licenta fara altceva? in Romania? probabil de la soare se trage, e destul de cald afara.

ma baieti e frumos sa visati, si eu visez, dar cand ma trezesc vad lumea altfel, toti vrem sa fim sefi din primul an de munca, sa ne permitem vacante pe insule exotice, prin brazilia, masini luxoase la poarta si vile de vacanta, dar pana acolo sunt enorm de multe sacrificii, studii, ani pierduri cu mastere, proiecte, experienta cu caruta...

La politia de frontiera treaba sta altfel, nu am treaba cu militarii, iar cu 4000 de lei in Romania se traieste prost? Toti vrem sa muncim pe 10.000 de euro, dar nu se poate asa usor.

Edited by 2Bad2Real, 08 August 2015 - 12:57.


#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Nu trebuie sa ma crezi pe mine dar informeaza-te (tot zici ca ai facut-o relativ la sistemul militar). In rest eu o duc bine, sunt multumit spre deosebire de tine.

#44
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Omule, NU e rau ce ti-ai ales.

DAR...

95% dintre angajatii din sistemul de ordine si siguranta nationala/publica, daca i-ai scoate din sistem si i-ai pune sa-si caute fiecare cate un loc de munca in civilie, AR MURI DE FOAME!
Si stii de ce?
Pentru ca pe dipoma lor scrie Brevet de ofiter, ei altceva nu stiu sa faca. Sunt inutili in sistemul civil. Cel mult, un politist de la ordine publica ar putea sa se angajeze la o firma particulara de paza. ATAT

Si pentru ca cei din sistem care si-au dat seama ca pot mai mult, au PLECAT de mult din sistem! Au ramas doar leprele si pilele lui x,y.
Sistemul te mentine la suprafata, oricat de prost ai fi!Nu te da nimeni afara decat daca faci vreo chestie grava(infractiune).
N-ai niciun interes sa mai citesti, sa te documentezi, sa fii PERFORMANT. Pentru ca banii oricum ii primesti, si in plus nu ti se cere performanta din partea sistemului!
Asa ca te vei complacea intr-o situatie de lancezeala si plictiseala, timpul trece, leafa merge, iti trece viata si cand te uiti inapoi vei vedea ca NU AI FOST DECAT OMUL MEDIOCRU CARE A LUCRAT LA STAT!

PS:Acum nu ma intelege gresit, tu stii cel mai bine ce capacitate intelectuala ai. Daca stii ca in civilie n-ai putea sa fii decat cel mult, receptioner la hotel sau vanzator la Carrefour, atunci ramai la academie ca IN MOD SIGUR e cel mai bun lucru care ti s-ar putea intampla!

Edited by alex2010, 08 August 2015 - 13:06.


#45
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 neagu_laurentiu, on 08 august 2015 - 12:57, said:

Nu trebuie sa ma crezi pe mine dar informeaza-te (tot zici ca ai facut-o relativ la sistemul militar). In rest eu o duc bine, sunt multumit spre deosebire de tine.

si eu de ce nu sunt multumit? Posted Image) cum ai ajuns tu la concluzia asta? In primul rand citeste inca o data titlul topicului apoi citeste ce scrii tu pe aici. N-ai nici o gara cu sistemul dar tu scrii, ca doar suntem romani, e democratie, merge. Esti multumit? Mna...misto la KFC si la impartit pliante.

alex2010, n-ai inteles, sunt o persoana ambitioasa, la ETTI am fost doar la buget, iar la academie am intrat din prima fara sa ma chinui prea mult cu matematica. Sunt scarbit de ce se intampla in civilie, ca poti sa ti-o iei in barba pentru ca oricat ai incerca si te-ai implica, unde vrei tu sa te angajezi sa-ti dea ala nu stiu cate miliarde pe luna cum viseaza unii pe aici pe forum, te trezesti ca postul e deja ocupat de vreo "ruda". Ma indoiesc ca in armata sau in politie e diferit, dar din ce mi-a spus unchiul meu, in MAI daca tragi, esti ambitios, implicat, faci continuari de studii etc. prinzi posturi bune pe bani multi.

Edited by 2Bad2Real, 08 August 2015 - 13:11.


#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Daca zici ca ti-ai schimbat cariera inseama ca ai fost nemultumit si cauti acum o rezolvare. Nu e rau asta. Eu am cunoscut sistemul militar, tu nu. Iar daca in tine clocoteste ingineria eu ti-am spus (si altii) ca nu armata e locul unde sa te desfasori.
Ce fac eu, ca am s-au n-am treaba e alta poveste si daca tii mortis iti pot demonstra. Da' la urma ce facem cu masca de pe figura ta de uimire ?

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2015 - 13:12.


#47
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014
Ca ce ai cunoscut militaria? Ca soldat? Ca MAC? Ca SGP? sau ai prins inainte de 89 comunismul parfumat cand faceati armata obligatorie. Asta e alta poveste scrisa in alta carte laurentiule. N-ai cu ce sa ma uimesti pe mine. Imi dau seama ca esti intr-un domeniu pe matematica,informatica,fizica. Ceva poli, AC. Poate ai fost sarguincios si ti-ai facut master, doctorat, inca o facultate si acum muncesti pe 2000 de euro, dar asta e alta treaba, ca tine mai sunt 2-3, restul colegilor tai muncesc pe 1500 de lei.

Edited by 2Bad2Real, 08 August 2015 - 13:28.


#48
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Hai s-o luam altfel. Salariul minim pe economie e 1050 lei brut.
Dupa 35 de ani de munca in sistem, la 55 ani(cand te "scoate calculatorul afara") o sa castigi 4 salarii minime pe economie.
Nu luam in calcul exceptiile(sefi de inspectorate/comandantii de unitati si nici sefii de servicii), luam in calcul ofiterul obisnuit care are functie de executie, nu de conducere.

Deci castigi de 4x ori mai mult decat femeia care da cu matura in fata blocului.

Cum ar fi daca ti-as spune ca oamenii inteligenti pot sa aiba, chiar si in Romania, salarii de 2000-3000, chiar 4000 euro pe luna?

Conteaza doar sa-ti faci o autoevaluare si sa iti dai seama in ce categorie intri - a oamenilor mediocri, care au un nivel de inteligenta mediu si care nu ar putea sa faca fata unor joburi high-end, sau in categoria oamenilor care pot sa realizeze ceva in viata?

Deci, repet, un job in sistemul de aparare nationala poate fi cel mai bun lucru care i se poate intampla unui om, in cazul in care acesta n-ar face fata anumitor cerinte pe care le impune un loc de munca mult mai bine platit, dar mult mai exigent dpvd al conditiilor de lucru(program prelungit, 8 ore de munca continua, nu ca la stat unde muncesti 2 si restul 6 stai la cafea/discutii/tigari).

PS: bineinteles ca in civilie exista totusi riscul sa fii inteligent, competent si performant, dar cu toate astea sa nu iti gasesti un job unde sa fii platit la adevarata valoare. Dar daca esti bun ca programator in Romania, vei fi bun si in SUA/UK samd. E acelasi limbaj de programare. Sau, daca esti bun ca medic in Romania poti sa fii la fel de bun in orice tara din Europa. Si acolo sunt salarii, nu jucarie!

Insa ca militar, n-ai absolut nicio sansa sa parasesti sistemul!

Edited by alex2010, 08 August 2015 - 13:33.


#49
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 alex2010, on 08 august 2015 - 13:30, said:

Hai s-o luam altfel. Salariul minim pe economie e 1050 lei brut.
Dupa 35 de ani de munca in sistem, la 55 ani(cand te "scoate calculatorul afara") o sa castigi 4 salarii minime pe economie.
Nu luam in calcul exceptiile(sefi de inspectorate/comandantii de unitati si nici sefii de servicii), luam in calcul ofiterul obisnuit care are functie de executie, nu de conducere.

Deci castigi de 4x ori mai mult decat femeia care da cu matura in fata blocului.

Cum ar fi daca ti-as spune ca oamenii inteligenti pot sa aiba, chiar si in Romania, salarii de 2000-3000, chiar 4000 euro pe luna?

Conteaza doar sa-ti faci o autoevaluare si sa iti dai seama in ce categorie intri - a oamenilor mediocri, care au un nivel de inteligenta mediu si care nu ar putea sa faca fata unor joburi high-end, sau in categoria oamenilor care pot sa realizeze ceva in viata?

Deci, repet, un job in sistemul de aparare nationala poate fi cel mai bun lucru care i se poate intampla unui om, in cazul in care acesta n-ar face fata anumitor cerinte pe care le impune un loc de munca mult mai bine platit, dar mult mai exigent dpvd al conditiilor de lucru(program prelungit, 8 ore de munca continua, nu ca la stat unde muncesti 2 si restul 6 stai la cafea/discutii/tigari).

acum perioada de pensionare este vechime 25 de ani, unde se adauga si academia, s-au mai schimbat vremurile si niste conditii pe ici pe colo. Eu am acum 21, pe la 46, MAXIM 50 deja sunt la pensie linistit. Si ai dreptate oamenii INTELIGENTI din ROMANIA, sa nu uitam ROMANIA, unde sunt 80% prosti, 20% oameni cu viziune spre viitor (de vazut ce-i pe la televizor) au salariile alea, din care inca 10% sunt smenari, afaceristi, camatari, parlamentari, oameni care fac evaziune la greu si spalare de bani, iar restul 10% acei oameni de care spui tu, cu 4000 de euro pe MUNCA lor din facultati (da, facultati)

#50
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Si o ultima idee, de final, pentru ca ma retrag de pe acest topic: sa nu crezi ca am ceva cu tine, cu atat mai mult sa nu crezi ca sunt invidios/gelos samd. ca ai intrat la Academie :)

Nu dau detalii, dar sa zicem ca stiu pe cineva care a facut o Academie dintr-asta si acum isi regreta anii tineretii, irositi pentru un loc de munca platit cu minimul necesar ca sa ai o viata decenta, nu neaparat frumoasa!
Banii se castiga, dar anii frumosi ai vietii(in speciali cei de la 18 la 25) nu ti-i mai da nimeni inapoi!Si degeaba o sa incerci tu sa-i "recuperezi", nu vei mai avea acelasi feeling, aceleasi trairi, senzatii samd pe care le-ai fi avut la varsta nevinovata de 18 ani, mai ales dupa ce traiesti in cocina sistemului!

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 2Bad2Real, on 08 august 2015 - 13:27, said:

restul colegilor tai muncesc pe 1500 de lei
In IT media nu-i asta, poti studia pe net statistici ( http://www.realitate...ia_1763302.html ) dar eu nu tin sa scot in evidenta acest domeniu, sunt si altele.

Ideea era cu militaria si avantajele in raport cu dezavantajele sale. Vrei navigator, inginer in domeniul ales acolo ? Foarte bine si frumos. Dar nu-mi explic bucuria unei solde in raport cu libertatea de negociere a viitorului tinand cont oportunitatile ce pot aparea in orice moment cand esti un bun meserias in ce faci in sistemul civil.

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2015 - 13:45.


#52
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014
Da laurentiu, inteleg, cunosc si eu oameni care lucreaza la continental automotive din iasi, oameni pe care i-am cunoscut la niste proiecte din cadrul unui curs la facultate si au salarii impresionante, dar acesti oameni au pierdut o multime de ani prin facultate, cu mastere, cu continuari de studii, cu side-job-uri, internship multe luni, si din promotia lor abia 20% daca si-au gasit salarii pe masura studiilor, anilor si a coatelor tocite pe bancile facultatii, majoritatea fiind dezamagiti. Tu crezi ca de prea mult bine am plecat?

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Da, acel 20% (eu as zice 25 dar e irelevant) reflecta oamenii care au fost pasionati si au inteles mediul in care traiesc. Si nu mai o tot da cu masterul, tu angajator fiind te doare de hartiile mele ori de ce-ti pot aduce plus valoare ?
Ideea e ca in acest procent poti fi si tu si ai sanse pe viitor mai bune ca in armata. Sau daca vrei marinarie atunci tot in sistemul civil e mai bine dar pentru moment te legi de sistem o perioada.

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2015 - 13:56.


#54
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 neagu_laurentiu, on 08 august 2015 - 13:53, said:

Da, acel 20% (eu as zice 25 dar e irelevant) reflecta oamenii care au fost pasionati si au inteles mediul in care traiesc. Si nu mai o tot da cu masterul, tu angajator fiind te doare de hartiile mele ori de ce-ti pot aduce plus valoare ?
Ideea e ca in acest procent poti fi si tu si ai sanse pe viitor mai bune ca in armata.
treaba nu sta chiar asa, raman la parerile mele, una e sa ai noroc in viata sa-ti prinzi postul, alta e sa dai mereu cu nasul de usi inchise. si da, eu ca angajator te testez sa vad ce stii, dar vreau sa vad si ce-ai mai facut in plus pe langa acei 4 ani pe care toata lumea ii face.
Oricum, discutia vad ca duce la conflicul salarii civilie vs militarie, unde civilia castiga automat, dar discrepantele sunt mult prea mari, adica doi care termina aceeasi facultate, unul poate munci pe 2000 de euro, altul pe 1000 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate