Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

ANMB salarii sectia militara MApN vs MAI

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Da, cu norma de hrana si chiria incluse, 2500-2600.

#20
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014
Pai si ca un salariu de inceput eu zic ca-i destul de bine in Romanica noastra draga. Altii te angajeaza la inceput pe 1000-1500 de lei vai mama lor si traiesti de azi pe maine.

#21
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Depinde si ce conditii de munca ai... raspunderea variaza...

Nu stiu cum e la navala, daca stai plecat pe vapor, eu zic ca e nasol. Mai bine un AFT sau ATM...
Salariul e bunicel, depinde cu ce il compari. Pentru unii, nu e cine stie ce... in functie de asteptarile fiecaruia...

Edited by alex2010, 08 August 2015 - 01:02.


#22
KidBone

KidBone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 23.01.2015
pai depinde...

la militara la anmb o sa iesi ofiter - salariu de 1800-2000 lei si poti avansa.(dar foarte greu,cate nave are Romania?...putine,,,sa avansezi e foarte greu)
la maestri in Constanta o sa faci doar 2 ani,se intra foarte usor chiar,nu e bataie pe locuri..aici trb. sa te gandesti.Oare de ce nu e bataie pe locuri?Adica nici macar 1/loc nu e.Trb. doar sa iei 5 ca sa intri.Aici mergi pe specializari mai urate gen timonier,etc si salariu o sa fie fix ~1500 lei si mori pana la adanci batraneti cu acest salariu deoarece ca sa avansezi trb sa ai grad de ofiter si asta inseamna sa termini anmb(4 ani).
Unchiul meu a terminat la mestri acum 20 de ani si e pe acelas salariu,ba dimpotriva salariile le-au fost misorate...si nu avansezi deloc...nu pleaca mai niciodata deoarece Romania nu prea are nave...pleaca destul de rar

Din interior ce stiu...la anmb probabil e la fel sau chiar nu am idee,dar la maestri in Constanta e puscarie...sa te pregatesti sa dai cu mopul si multe alte dracoveni acolo.Nu pot sa zic acelas lucru si despre ANMB(militara),probabil acolo sunt mai ok...,dar nu cred ca sunt aceeasi profesori,etc...

Singurul lucru ok dupa toata treaba asta e ca ai un salariu dupa ce termini,dar gandeste-te de viitor,te multumesti cu 1800 lei toata viata?Si cand te gandesti la asta,sa iti pui intrebari si despre conditii,ce trb. sa faci,etc,btw e destul de greu sa intri si sa iesi la fel de greu...acolo se face armata nu e jucarie de ASE si dracoveni de-astea...

Da e o facultate ok(civila + militara - ANMB),nu iti sugerez sa incerci la maestri

Si o sa avansezi GREU deoarece Romania are putine locuri...ies acum ofiteri de la anmb si stai pe 1800 lei pana se duce unul la pensie si iti dai seama cati iesiti din facultate an de an...daia e destul de greu.Adica daca ai aspiratii sa devi Comandant sau ceva de genul...poti sa iti iei gandul,co-comandant,etc....De obicei functiile cu salarii mari sunt "disponibile" doar pt. cei care au pile in armata..restu raman asa pana la pensie

felicitati-l pe Basescu ca a vandut tot !

daca intri in armanta,o sa trb sa iti dai viata pentru TARA...munca asta nu e pentru oricine,parerea mea...dupa ce iesi din anmb militara/maestri nu o sa te mai cunoasca nici parintii la ce intructie fac aia cu tine,te schimbi radical.Nu uita un lucru...daca intri la anmb/maestri - sectia militara o sa ai contract cu armata 8 ani de zile.Nu poti sa il reziliezi,nu poti pleca la alta firma decat dupa 8 ani de zile in care iti vei sluji tara.Multi nu stiu asta si se avanta asa aiurea...si le pare rau apoi...dupa 8 ani pleaca si pleaca pe alte nave cu salarii de 3000-4000 euro,depinde ce vrei sa faci!

ma bucur ca exista lume care se gandeste la aceasta meserie....fata de altii care se duc la ASE,nebunii si apoi se plang ca n-au job-uri..Bravo(sunt putine locuri apropo..sunt doar 20 la anmb - munca mai bine platita 1800-2000lei - avansezi,dar greu...,iar la maestri ti-am zis sunt 60 de locuri si nici macar 30-40 nu se inscriu-avansezi aproape niciodata,nici macar cu pile deoarece ai nevoie de grad de ofiter ca sa "avansezi" la salariu de 1800-2000lei)

sper ca te-am lamurit...ce stiu si ce am mai auzit...chiar ieri cand am iesit in oras,vorbeam de maestri si imi spunea ca e groaznic acolo...nu stiu sincer la anmb,dar e cam acelas lucru... Posted Image Acelas camin,aceeasi profi,aceeasi incinta

Acel contract de 8 ani pacaleste multa lume

Edited by KidBone, 08 August 2015 - 02:11.


#23
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014
Eu sunt deja intrat la ANMB dar nu pe MApN ci pe MAI, aici sunt conditii ceva mai bune si salariul e mult mai ok, niciodata nu o sa imbatranesti cu acelasi salariu, orice academie ai urma.

 alex2010, on 08 august 2015 - 00:52, said:

Depinde si ce conditii de munca ai... raspunderea variaza...

Nu stiu cum e la navala, daca stai plecat pe vapor, eu zic ca e nasol. Mai bine un AFT sau ATM...
Salariul e bunicel, depinde cu ce il compari. Pentru unii, nu e cine stie ce... in functie de asteptarile fiecaruia...

pai nu e cine stie ce, dar e un salariu de inceput, nimeni in tara asta nu-ti mai da banii astia tu fiind fara experienta abia iesit de pe bancile scolii, sa fim realisti.

#24
KidBone

KidBone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 23.01.2015

 2Bad2Real, on 08 august 2015 - 01:53, said:

Eu sunt deja intrat la ANMB dar nu pe MApN ci pe MAI, aici sunt conditii ceva mai bune si salariul e mult mai ok, niciodata nu o sa imbatranesti cu acelasi salariu, orice academie ai urma.



pai nu e cine stie ce, dar e un salariu de inceput, nimeni in tara asta nu-ti mai da banii astia tu fiind fara experienta abia iesit de pe bancile scolii, sa fim realisti.
cum ai habar cat e salariul si conditiile daca tu ai creat topic-ul ieri...esti an 1 boboc?

si daca nu e asa,atunci de ce ai mai facut topic-ul?


Probabil debea ai intrat....nu prea ai nevoie de prea mult creier,foarte putin...ca sa reusesti o sa ai nevoie de multa disciplina...sa stii sa respecti ordinele,sa nu faci mofturi,te-a pus sa dai cu mobul,pai dai cu mobul ca asa e in armata..mai pe scrut sa taci si sa indeplinesti ordine
Dupa 3 ani nu o sa te multumesti doar cu 1800-2500 lei,te asigur Posted Image Dar din pacate acel contract pe 8 ani o sa te blocheze...

Am inteles ca aia din Sibiu au fost 1000 inscrisi Posted Image) ,iar la fete se bateau 30 pe 1 loc(dupa probele sportive)
Si in C-ta a fost cam urat sincer...s-au inscris cam 80 si sunt doar 20 de locuri..

Oricum felicitari daca esti boboc la anmb Posted Image si in Septembrie te prezinti la instructie

Edited by KidBone, 08 August 2015 - 02:31.


#25
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 KidBone, on 08 august 2015 - 02:18, said:

cum ai habar cat e salariul si conditiile daca tu ai creat topic-ul ieri...esti an 1 boboc?

si daca nu e asa,atunci de ce ai mai facut topic-ul?


Probabil debea ai intrat....nu prea ai nevoie de prea mult creier,foarte putin...ca sa reusesti o sa ai nevoie de multa disciplina...sa stii sa respecti ordinele,sa nu faci mofturi,te-a pus sa dai cu mobul,pai dai cu mobul ca asa e in armata..mai pe scrut sa taci si sa indeplinesti ordine
Dupa 3 ani nu o sa te multumesti doar cu 1800-2500 lei,te asigur Posted Image Dar din pacate acel contract pe 8 ani o sa te blocheze...

Am inteles ca aia din Sibiu au fost 1000 inscrisi Posted Image) ,iar la fete se bateau 30 pe 1 loc(dupa probele sportive)
Si in C-ta a fost cam urat sincer...s-au inscris cam 80 si sunt doar 20 de locuri..

Oricum felicitari daca esti boboc la anmb Posted Image si in Septembrie te prezinti la instructie


pai prietene, eu inainte sa dau admiterea m-am interesat putin de conditii in MApN, in MAI, de venituri, nu m-am aruncat ca berbecul. Normal ca stiu, ca am cautat informatii in stanga si in dreapta, n-am asteptat sa intru ca apoi sa vad ce se intampla, iar conditiile sunt mai bune pe sectia de MAI, si ca academie, si ca loc de munca dupa, fiinda au fost doar doua locuri pe tara la garda de coasta.

La Sibiu e o mizerie, si ca academie, si ca loc de munca, conditii mizerabile, acolo chiar s-a dat militaria jos din pod, nu recomand Sibiul nici macar la dusmani. Daca ai intrat mai ales pe infanterie o sa-ti blestemi zilele. La Constanta e altceva, e inginerie, se mananca altfel. Da, anul acesta a fost bataie mare pe locuri, dar a fost totul bine.

Fac 4 ani licenta, si nu am de gand sa ma opresc aici, ci sa-mi continui studiile si cu masterul inca 1,5 ani, poate si o facultate de drept. Daca e sa fie salariul cum zic cei din anul 4 de 2700, e ok pentru foarte multi la inceput. Degeaba visezi in Romanica, e foarte greu sa fii sef din prima.

Conditiile nu sunt chiar asa la Constanta, de-asta am si venit aici, instructia exista, dar nu e instructie ca in Congo ce facea Rambo cum sunt la celelalte academii.

App.: Inveti la vreo academie sau o scoala militara, politie etc.?

Edited by 2Bad2Real, 08 August 2015 - 10:15.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 2Bad2Real, on 08 august 2015 - 09:58, said:

La Sibiu e o mizerie, si ca academie, si ca loc de munca, conditii mizerabile, acolo chiar s-a dat militaria jos din pod, nu recomand Sibiul nici macar la dusmani. Daca ai intrat mai ales pe infanterie o sa-ti blestemi zilele. La Constanta e altceva, e inginerie, se mananca altfel.
Fiecare arma cu specificul sau. Dar una peste alta e tot militarie si nu esti in largul tau.

#27
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 neagu_laurentiu, on 08 august 2015 - 11:18, said:

Fiecare arma cu specificul sau. Dar una peste alta e tot militarie si nu esti in largul tau.

depinde ce inseamna in largul tau, sa stai izolat in camaruta ta sa faci ce vrei tu sau sa stai intr-un colectiv de oameni sa-ti placa sa imparti munca cu ei. Pana la urma sunt 4 ani, nu a crapat nimeni, cand iesi pe munca e altceva.

Edited by 2Bad2Real, 08 August 2015 - 11:39.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai trage spuza pe turta ta ca stii ce spun iar daca nu stii ai sa afli. Si mai vorbim de inca 10 ani contract dupa absolvire.

#29
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Mda, hai sa-ti explic mai detaliat. Oricum "greseala" e deja facuta.

Ideea e ca dupa ce termini AFT/ATM/ADP/ANI samd, conditiile sunt ok, salariile sunt ok, nu te stresezi prea mult.
Problema e ca in aia 3-4 ani de academie, in functie de ce alegi:
- o sa fii ca la inchisoare in regim semi-deschis
- iesi in oras doar cand ti se da voie
- nu ai absolut deloc viata de student
- timp personal ZERO, nu o sa mai cunosti notiunea de INTIMITATE
- relatii cu fetele aproape de zero, in primul rand ca la ANMB nu cred ca-s fete, iar prin alte academii te chinui sa-ti gasesti(alea bune sunt putine si au multi pretendenti, nu e ca in civilie cand sunt mai multe fete decat baieti).
- esti obligat sa imparti 24/24 aceeasi camera cu aceeasi colegi, stati vreo 8-10 in camera, aici depinde cum nimeresti dar sunt sanse mai mari sa existe certuri/scandaluri, stare de tensiune intre voi. Nu e usor sa imparti camera nici cu 1-2, daramite cu inca 7 sau9 !!
- semnezi contract pe 10 ani cu ministerul, practic esti SCLAVUL LOR, daca iti gasesti alt job dupa 2-3 ani vei fi nevoit sa platesti vreo 10.000 lei pe AN de scolarizare. Si sa nu crezi ca vei avea cine stie ce conditii de cazare/masa samd ca sa justifice 10.000 lei pe an!

Ideea e ca aia 3 sau 4 ani viata ta nu o sa prea existe. Ca sa ma exprim mai plastic, cursul vietii ti se SUSPENDA pe durata academiei.
O sa te intrebi, la 23/24 ani cand termini, ce draq s-a intamplat cu tine de la 18 ani si pana acum? O sa simti ca nici n-ai trait.

Asa ca, daca merita sa renunti la 3-4 ani din viata ta, pentru un salariu care poti sa-l castigi si in alte parti, e alegerea ta!
PS: la anmb nu e problema cu repartitia, dar de ex la alte academii, tu esti din brasov sa zicem si primesti repartitie in Vaslui. Ti-ai mai pierdut vreo 3-4 ani din viata pe-acolo pana reusesti sa te muti inapoi la brasov sau intr-un oras apropiat...

Edited by alex2010, 08 August 2015 - 11:57.


#30
KidBone

KidBone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 23.01.2015
Asa e cum a zis alex2010...

Eu stiam ca ai contract de 8 ani...,dar oricum te obliga sa-l semnezi si daca ai o oportunitate sa pleci la alta nava cu un salariu de 3000-4000 euro o sa regreti alegerea facuta la 18 ani Posted Image

fiecare cu ce vrea

Edited by KidBone, 08 August 2015 - 12:34.


#31
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014

 alex2010, on 08 august 2015 - 11:56, said:

Mda, hai sa-ti explic mai detaliat. Oricum "greseala" e deja facuta.

Ideea e ca dupa ce termini AFT/ATM/ADP/ANI samd, conditiile sunt ok, salariile sunt ok, nu te stresezi prea mult.
Problema e ca in aia 3-4 ani de academie, in functie de ce alegi:
- o sa fii ca la inchisoare in regim semi-deschis
- iesi in oras doar cand ti se da voie
- nu ai absolut deloc viata de student
- timp personal ZERO, nu o sa mai cunosti notiunea de INTIMITATE
- relatii cu fetele aproape de zero, in primul rand ca la ANMB nu cred ca-s fete, iar prin alte academii te chinui sa-ti gasesti(alea bune sunt putine si au multi pretendenti, nu e ca in civilie cand sunt mai multe fete decat baieti).
- esti obligat sa imparti 24/24 aceeasi camera cu aceeasi colegi, stati vreo 8-10 in camera, aici depinde cum nimeresti dar sunt sanse mai mari sa existe certuri/scandaluri, stare de tensiune intre voi. Nu e usor sa imparti camera nici cu 1-2, daramite cu inca 7 sau9 !!
- semnezi contract pe 10 ani cu ministerul, practic esti SCLAVUL LOR, daca iti gasesti alt job dupa 2-3 ani vei fi nevoit sa platesti vreo 10.000 lei pe AN de scolarizare. Si sa nu crezi ca vei avea cine stie ce conditii de cazare/masa samd ca sa justifice 10.000 lei pe an!

Ideea e ca aia 3 sau 4 ani viata ta nu o sa prea existe. Ca sa ma exprim mai plastic, cursul vietii ti se SUSPENDA pe durata academiei.
O sa te intrebi, la 23/24 ani cand termini, ce draq s-a intamplat cu tine de la 18 ani si pana acum? O sa simti ca nici n-ai trait.

Asa ca, daca merita sa renunti la 3-4 ani din viata ta, pentru un salariu care poti sa-l castigi si in alte parti, e alegerea ta!
PS: la anmb nu e problema cu repartitia, dar de ex la alte academii, tu esti din brasov sa zicem si primesti repartitie in Vaslui. Ti-ai mai pierdut vreo 3-4 ani din viata pe-acolo pana reusesti sa te muti inapoi la brasov sau intr-un oras apropiat...

mai frate voi va auziti cand vorbiti? salariul unui ofiter il castigi si in alta parte? =)) unde prietene, ca serios daca nu ma duc acum de urgenta, facultatile sunt praf si pulbere in romania amice, chiar sunt curios ce faceti voi? unde invatati? munciti macar sau "patron la mami si tati"?
habar n-ai cum arata macar curtea anmb-ului si tu vorbesti de cazare,mancare, conditii, colegi? =))
permisia o ai de vineri pana duminica seara, ca sa nu mai spui tampeniile de mai sunt si altora, ca s-ar putea sa te creada
camerele sunt de maxim 6 oameni, majoritatea fiind de cate 3, chiar si camere de 2
cat am stat la admitere am "cotrobait" prin caminele studentilor
relatii cu fetele? impartim aceeasi curte cu anmb sectia civila si cu universitatea ovidius, chiar si unele ore de curs.
am mancat o saptamana la popota, vreau sa spun ca in fiecare zi am avut doua mese cu carne incluse, ciorba, piure, tocanita etc. Daca voi mancati acasa doar icre negre, jambon, parmezan etc. e problema voastra, am uitat ca sunteti copii de parlamentari pe aici pe softpedia
chiar te rog sa-mi zici o facultate unde dupa ce o termini muncesti pe banii astia.
cine mai semneaza cu tine garantat contract de munca cu banii jos terminand alta facultate? vorbiti numai aberatii, majoritatea sunteti mancatori de ase, snspa, psigologie partu-martu.

Edited by 2Bad2Real, 08 August 2015 - 12:37.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 2Bad2Real, on 08 august 2015 - 12:34, said:

salariul unui ofiter il castigi si in alta parte? =)) unde prietene, ca serios daca nu ma duc acum de urgenta, facultatile sunt praf si pulbere in romania amice, chiar sunt curios ce faceti voi? unde invatati?
Mai trage si tu un ochi pe statisticile cu salarii si ai sa vezi. Tu vorbesti de facultate dar habar n-ai de sistemul asta, ce inseamna si ce presupune ! Sigur, nu toti absolventii sistemului civil vor trai bine dar cei care-si doresc cu adevarat depasesc lejer solda ta.

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2015 - 12:42.


#33
KidBone

KidBone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 23.01.2015
Universitatea Ovidius? Asta e o gluma proasta...Tu imparti acolo cu ANMB civila si maestri,ovidius-ul nu are treaba
Din exterior e usor sa spui 2Bad2Real...o sa vezi cand ajungi acolo
Ca orice curte,cum vrei sa arate?Arata bine,normal,dar stai sa ajungi in interior cand o sa faci cursuri cum o sa fie...Si nu iti da drumu asa aiurea...o sa iti dea permisie 1 data la nu stiu cat timp sau chiar de mai multe ori daca ai note bune
Nu stiu cum sa iti zic...intreaba-l pe taica-tu cum a fost in armata Posted Image Asa e si acolo.O sa incepi sa cureti si cartofii,speli pe jos,etc.Profi care o sa iti predea sunt oameni din armata,nu-s profi obisnuiti ca la liceu,etc...aia fac militarie acolo.Pana si la sectia civila anmb incepi sa inebunesti la cursuri cu acei profi...

Intr-un an cei de la militara primeau pe geam din exterior bautura de la apropiati cu funia...uneori ii prindea,uneori nu...

Prietenul acesta e la maestri si el face doar 2 ani si debea dupa 1 an incepe sa inebuneasca,nu mai rezista...la anmb sunt 4...nu oricine e facut sa reziste acolo,dar daca vrei si faci sacrifici poti !!! Asa ca nu te lasa descurajat !!!

Edited by KidBone, 08 August 2015 - 12:44.


#34
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Amice, conditiile pe care le-am scris mai sus sunt valabile in principiu cam pt. orice academie din tara.
Ca ANMB imparte curtea cu Universitatea Ovidius, asta n-am de unde s-o stiu. Aplici si tu ce am scris mai sus de la caz la caz.
De ex. aia de la ATM stau langa Izvor, aproape de centru, n-au niciun stres. Aia de la Politie stau la mama naibii in padurea Baneasa, fac 1 ora pana ajung la Unirii.

Ti-am zis, academia e cel  mai nasol moment. Dupa ce iesi pe salariu, treaba e ok, in cazul in care prinzi loc acasa.
Uite, unii de pe la politie de ex pot sa prinda un oras mic gen tulcea, tecuci samd. Aia isi blesteama zilele in cazul in care orasul de domiciliu e Timisoara, Cluj, Arad, Oradea samd.
Tu la ANMB n-ai treaba ca oricum o sa muncesti la Constanta.

Ideea e ca Academia(fie ea de politie, militara, sri) e perfecta pentru oamenii care nu au prea multe asteptari de la viata, oameni simpli care se multumesc cu putin si se bucura ca isi permit un Logan, o masa in oras o data pe saptamana si la sfarsitul anului un concediu in Grecia.

Daca te consideri INTELIGENT(nu tocilar), daca esti PERSEVERENT, daca esti dispus sa faci EFORTURI si iti asumi si riscul sa nu reusesti din prima, atunci o slujba la stat nu e de tine. La stat, ei se fac ca te platesc, tu te faci ca muncesti, toate partile sunt multumite Posted Image

PS: Oricum tu n-ai prea multa bataie de cap, la ce ti-ai ales. Contact cu civilii nu o sa prea ai, iar intre militari o sa conteze doar cei care iti sunt superiori. Daca ai noroc sa fie de treaba, te-ai scos.
Nasol era daca te faceai militian si umblai pe camp noaptea sa cauti oi/capre furate sau sa te duci la diverse evenimente cu mortaciuni, sinucideri, accidente samd sau sa te ia la misto vreun bronzat cand il opesti in trafic cu Loganu' si el conduce ML(GLE mai nou).

Edited by alex2010, 08 August 2015 - 12:47.


#35
2Bad2Real

2Bad2Real

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 27.08.2014
Ca sa stii si tu inainte sa mai scoti alte tampenii pe gura, am facut 2 ani la Poli Iasi la ETTI si stiu exact cu ce se mananca, mai bine ca multi, si m-am p**at la propriu pe el de sistem civil cand am vazut ca pe profi ii doare in 14 de tine, colegii sunt vai de mama lor, unii n-au nici o gara unde se afla si ce fac. Trage tu mai bine cu ochiul la salariile din politie si din armata, pe grade mai mari, nu proaspat absolvent si o sa vezi alta realitate. Iti spun eu, din cei ce termina o facultate 20% se angajeaza pe bani frumosi, restul carne de tun.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 2Bad2Real, on 08 august 2015 - 12:44, said:

am facut 2 ani la Poli Iasi la ETTI si stiu exact cu ce se mananca
De asta nu esti unul din colegii de departament sa ai ~2000 Euro pe luna ca inginer electronist, programand microcontrolere !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate