Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa-i zicem constructie casa P+E/M langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut si sper sa nu plictisesc pe nimeni cu intrebarile mele legate de acest proiect de care dorim sa ne apucam.

Cum spune si titlul, este vorba despre constructia unei case in regim P+E sau P+M, inca nu suntem decisi cum ar iesi mai ieftin.
Daca tot am vazut ca am destui vecini pe aici, nu cred ca strica nici daca spun ca e vorba despre Dumbravita ca si locatie.
Este un teren de aprox. 600mp cu FS de 17m.

Inca nu avem o schita, nici macar un arhitect nu pot spune ca am gasit cu siguranta, deocamdata tatonam terenul, ca sa zic asa :D
Bun, ceea ce dorim este ceva simplu, as fi eu cu sotia si mai incolo sa zicem 1-2 urmasi :)
La parter ne gandeam la o camera/dormitor, bucatarie cu living, o baie si eventual o debara si spatiul tehnic care inca nu stim daca sa le amplasam legate de casa in afara acesteia sau inauntru. Iar in spate o terasa care oricum as putea sa o fac in regim propriu, cred.
La etaj ar fi vorba despre 3 dormitoare si o baie, unul din dormitoare avand si un dressing.
Suprafata totala la care ne-am gandit noi ar fi sa zicem undeva la 120-140 mp locuibili.
Ideea e ca n-as dori sa am spatii "moarte" care sa-mi ocupe doar suprafata.

Pana acum am primit o oferta de la un arhitect care suna cam asa:

Avem lista cu proiecte necesare pentru obtinerea autorizatiei de construire, probabil intocmita dupa certificatul de urbanism prezentat:

- Proiectare de arhitectura
- Proiectare de rezistenta cu verificare MLPAT
- Proiecte de instalatii (sanitare, termice si electrice)

Lista cu avize:

-. Aviz Mediu
-. Aviz Ordinul Arhitectilor din Romania
-. Aviz alimentare cu apa
-. Aviz canalizare
-. Aviz electricitate
-. Aviz gaze natural

Dupa care ceea ce va contine proiectul:

PROIECTARE DE ARHITECTURA, REZISTENTA+VERIFICARE TEHNICA

a. Anteproiect
Stabilirea solutiei arhitecturale, volumetrii si solutii de principiu.

b. Proiectul faza D.T.A.C cu P.T. si D.D.E
Cuprinde dosarul cu documentatia tehnica necesara obtinerii Autorizatiei de
Construire.


Dosarul va contine:

Arhitectura:
− memoriu de arhitectura.
− planimetrie nivele, sectiune transversala, plan invelitoare, fatada principala,
fatada laterala stanga, fatada laterala dreapta, fatada posterioara, plan
imprejmuire front stradal.

Structura:
− memoriu de rezistenta.
− plan fundatii, detalii fundatii, plan stalpisori, plan cofraj mansarda, armare
scara, plan armate planseu, detalii centuri, plan sarpanta, sectiune sarpanta,
detalii fundatii imprejmuire, extrase de armaturi, extrase material lemnos.
− program de control al lucrarilor de constructii.
− documentatie tehnica organizarea executiei lucrarilor de constructii D.T.O.E

Valoarea proiectarii arhitecturale si de rezistenta cu verificare tehnica MLPAT ar fi 6 euro/mp/desfasurat.

Dupa care urmeaza studiile de specialitate, proiectele de instalatii si avize care, insumate, ajung undeva la 4300 RON, deci pana in 1000 euro.
Tot nu stiu si n-am apucat sa intreb ce reprezinta ridicarea topografica – etapa I actualizarea extrasului CF si etapa II ridicarea
topografica cu viza OCPI in valoare de 1500 lei.

Pare ok la prima vedere ca si pret raportat la ceea ce se ofera, este ceva ce a fost lasat pe dinafara sau ceva ce este in plus?
Timpul nu este o problema pentru noi in sensul ca nu dorim sa facem in graba ca sa terminam intr-un timp foarte scurt. Am dori ca anul acesta sa facem macar imprejmuirea si fundatia, iar la anul sa ridicam la rosu, acoperis si geamuri, dupa care treptat ne apucam de interior.

Imi pare rau daca am scris prea mult, insa m-am gandit ca poate sunt ceva sanse sa primim si aici niste sfaturi.

Multumesc.

#2
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Poti pune linistit 1500 de euro pentru un proiect low cost, avize, taxa AC.
Curent de santier(nu recomand): ~300-500 de eur in functie de situatie. Cel mai eficient este sa ceri bransament de santier in forma definitva, dar cu ce curent construiesti pana ce il obtii: generator(scump), imprumut(ilegal). Ai multe de citit, pana sa te mai dumiresti. Poti incepe de la concitadini:
http://forum.softped...sor-de-nebunii/
http://forum.softped...anga-timisoara/
http://forum.softped...langa-casa-lui/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate