Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Infectie vaginala

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015

View PostMichidoo, on 08 august 2015 - 22:02, said:

pentru candidoza, schimba alimentatia, exclude paine si fainoasele (cel putin pentru o perioada), renunta la zahar si mananca mult iaurt (cat mai natural, ca ce se gaseste in comert numai iaurt nu mai e). Poti sa iei separat pastile cu bacterii lactice (le recomand pe cele de la Secom). Spalaturi locale, extern, cu apa cu bicarbonat, in care poti sa pui 1-3 picaturi de ulei de oregano, de scortisoara, de tee tree (arbore de ceai) sau de grapefruit (toate antifungice). Cauta la plafar crema de Tee Tree si aplica local.

Analizele BTS nu sunt toate din sange (ar fi foarte frumos si usor sa fie asa). Din sange ai doar sifilis, HIV, herpes si hepatitele (care cred si sper ca nu le ai). Pentru urmatoarele se recolteaza de pe col:

Chlamydia trachomatis
Neisseria gonorrhoeae
Mycoplasma/Ureaplasma
Trichomonas Vaginalis
Si pentru HPV tot de pe col se recolteaza? In fine, o sa citesc pe site-ul synevo, vreau sa fac toate analizele. Doare recoltarea de pe col? mi e frica, mai ales ca am infectie. Am citit ca la cineva a recoltat cu 2 betisoare de alea pt ureche si nu a simtit nimic, dar nu stiu daca la synevo.

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
HPV tot de pe col se recolteaza, dar daca tot o faci, ar fi bine sa faci genotiparea, iar asta te duce pe la 500 lei. Restul analizelor adunate o sa fie si alea destul de mult. Fie te pregatesti financiar, fie iei o trimitere de la medicul de familie, macar pentru culturi si poate o parte din BTS-uri, ca HPV-ul nu cred ca-l deconteaza.

N-ar trebui sa te doara, dar totul tine de "mana" asistentei. Oricum, durerea nu e puternica si e pe moment. Comparativ cu durerile menstruale, e floare la ureche. Sa te pregatesti pentru o usoara sangerare dupa recoltare.

Ultimul tratament cu ce a fost si cand l-ai incheiat? Antibioticul, antimicoticele si ovulele pot influenta rezultatul analizelor. Trebuie sa fi trecut 7-10 zile de cand n-ai mai facut niciun tratament.

#21
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015
Am terminat de luat amoksiklav pt sinuzita acum 5 zile, dar nu m-a ajutat, tot cu ceai de musetel m-am facut bine. Am mai citit pe un forum ca o femeie era atat de plina de candida, avea si in tubul digestiv, incat devenise alergica si la fluconazol, nu tolera decat nistatinul si tratamentele naturiste. Poate asa sunt si eu.

dar cultura pe col se poate face cand ai o infectie? ca mie ginecologul mi a spus ca trebuie sa fac si un test PAP, dar dupa ce se vindeca.

#22
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Despre Pap ti-a zis ca nu are sens sa-l faci pentru ca rezultatul va arata o inflamatie, ceea ce se stie deja ca ai. Dar culturile iti arata cu ce esti infectata (daca esti) si asa poti face tratamentul corespunzator.

Cat despre candida, exagerezi. Tu schimba-ti regimul alimentar si ai sa vezi ca se rezolva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate