Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Infectie vaginala

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015
Buna, de ceva vreme nu am senzatie in labii ca inainte, sunt si mai intarite. Eu de 4 luni ma lupt cu o infectie vaginala de care nu mai scap, pe analiza secretiei vaginale scria doar fcb gradul 3. Am luat atatea ovule si tot nu imi trece. In plus cand pun ovulul si stau un pic incep sa am tremuraturi interioare si senzatie de sufocare dc?

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Pe la doctor ai trecut recent? Ar fi cazul sa faci asta...

#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
langsam , langsam Posted Image  aber das ist nicht gut , încet, încet, dar asta nu e bine, posibil să fi aparut complicații
Ce fel de ocupație ai? Ce fel de regim alimentar urmezi? Din ce fel de material îți este lenjeria intimă?
Cât de des te igienizezi la locu' cu pricina? Vezi că poate ne infectezi forumul Posted Image

Câți parteneri/partenere de "sport senzual" ai avut / ai în mod curent ? Posted Image , oare nu cumva "te ajută" și ei
neintenționat, la situația asta "luridă"  

Trebuie să mergi la cineva cu adevărat competent, vorbesc serios, mergi la un medic ginecolog (medic femeie, dacă nu agreezi bărbații) , nu mai amâna, nu te juca deloc :Posted Image cu viața ta

Edited by Teophileos, 07 August 2015 - 00:10.


#4
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015

 Teophileos, on 06 august 2015 - 23:52, said:

langsam , langsam Posted Image  aber das ist nicht gut , încet, încet, dar asta nu e bine, posibil să fi aparut complicații
Ce fel de ocupație ai? Ce fel de regim alimentar urmezi? Din ce fel de material îți este lenjeria intimă?
Cât de des te igienizezi la locu' cu pricina? Vezi că poate ne infectezi forumul Posted Image

Câți parteneri/partenere de "sport senzual" ai avut / ai în mod curent ? Posted Image , oare nu cumva "te ajută" și ei
neintenționat, la situația asta "luridă"
un partener, e primul, poate nu au fost conditii de igiena, s- a intamplat in masina,nu am nicio ocupatie, mananc destul de sanatos, lenjeria este cel mai mult sintetica. De spalat ma spalam foarte des, intr-un timp de fiecare data dupa ce mergeam la toaleta, apoi doar dimineata si seara cu bicarbonat si apa sau Canogel, acum ma spal doar seara cu apa.

Edited by Ana_Alexandra, 07 August 2015 - 00:07.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si te-ai gandit tu ca pe softpedia vei gasi leac ? Posted Image

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 Ana_Alexandra, on 06 august 2015 - 23:28, said:

Buna, de ceva vreme nu am senzatie in labii ca inainte, sunt si mai intarite.

Poate ca intre timp ai imbatranit si tu,ca oameni suntem cu totii.
Sau poate ca suferi de priapism,varianta femenina.

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cu analizele cum stai? secretie vaginala, culturi pe col, Papanicolau, antifungigrama? din postarile tale inteleg ca te lupti cu o candidoza careia nu-i dai de cap, si nici n-o sa-i dai daca vei continua ca pana acum.

Renunta la lenjeria sintetica, foloseste numai bumbac si spala/fierbe lenjeria si prosoapele. Schimba stilul de alimentatie - gasesti destule informatii pe net. Fara spalaturi vaginale si, evident, tratezi si partenerul, ca altfel o dati de la unul la altul.

PS. I-am dat sfaturi mai amanuntite unei alte ametite de pe-aici. Si aia tot asa, prin masini si anal. N-am timp sa reiau tot ce-am scris, mai ales ca am impresia ca am pierdut timpul degeaba si aia tot pe a ei a tinut-o. Daca te intereseaza problema, cauta prin forum si vei gasi sfaturile pe care i le-am dat.

Edited by Michidoo, 07 August 2015 - 10:10.


#8
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Unde e petre ala de cerea poze? :))

#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
"tremuraturi interioare si senzatie de sufocare"...detaliaza!

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Eu am oferit toate sfaturile bune pe care le aveam la-ndemînă,
văd că și 'Michidoo' a scris în mare cam aceleași lucruri :signher: precum am scris și eu.
Acum nu știu ce să mai zic , sunt în plin proces de eliminare a rezidurilor rămase în urma
digestiei, aroma e " ...'.mbătătoare", mi-a căzut părul din nas ....

Edited by Teophileos, 07 August 2015 - 16:46.


#11
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015

 Lolopoco, on 07 august 2015 - 16:29, said:

"tremuraturi interioare si senzatie de sufocare"...detaliaza!
apasare in piept, gat uscat, tremur interior, nu vizibil, patesc numai cand introduc ovulul, in rest nu.

 Michidoo, on 07 august 2015 - 09:59, said:

cu analizele cum stai? secretie vaginala, culturi pe col, Papanicolau, antifungigrama? din postarile tale inteleg ca te lupti cu o candidoza careia nu-i dai de cap, si nici n-o sa-i dai daca vei continua ca pana acum.

Renunta la lenjeria sintetica, foloseste numai bumbac si spala/fierbe lenjeria si prosoapele. Schimba stilul de alimentatie - gasesti destule informatii pe net. Fara spalaturi vaginale si, evident, tratezi si partenerul, ca altfel o dati de la unul la altul.

PS. I-am dat sfaturi mai amanuntite unei alte ametite de pe-aici. Si aia tot asa, prin masini si anal. N-am timp sa reiau tot ce-am scris, mai ales ca am impresia ca am pierdut timpul degeaba si aia tot pe a ei a tinut-o. Daca te intereseaza problema, cauta prin forum si vei gasi sfaturile pe care i le-am dat.
Am fost la n doctori. Am luat atatea ovule si 4 tipuri antibiotice, pentru ca infectia urcase si la ovare si faceam febra. Si tot nu sunt vindecata complet, febra nu mai am, nici dureri, dar burta e inca umflata si ma mai inteapa ovarele uneori, si nah, mai am problemele vaginale de care am zis. Toti dau tratamente standard, m-am saturat. Sa merg eu la synevo sau la alt ginecolog sa solicit cultura secretiei vaginale cu antibiograma si antifungigrama? + culturi pe col? Papanicolau cred ca nu pot sa il fac acum, am si o iritatie in vagin + infectie,

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Bun, ai luat antibiotic, dar pentru ce? Ai infectie, dar cu ce? Ar trebui sa scrie pe analizele pe care le-ai facut pana acum, pe diagnosticul pus de doctor, chiar pe reteta pentru farmacie.

In general, dupa ce faci un tratament, repeti analizele ca sa vezi daca [ce ai tu acolo] a raspuns la tratament sau persista infectia. Ai un set de analize dupa ultimul tratament?

In functie de ce ai avut tu acolo, trebuie tratat si partenerul.

In lipsa detaliilor, nu-mi dau seama daca tu nu reusesti sa tratezi o singura infectie (e.coli?) sau te tot infectezi cu diverse. In orice caz, e clar ca trebuie sa schimbi ceva. In modul tau de viata sigur e ceva care mentine problemele astea. Fie igiena (sexuala), fie alimentatia, fie sistemul imunitar slabit (nopti nedormite, alcool, hrana proasta, multa munca etc).

Ca sa-ti dau doar un exemplu, multe femei sufera de candidoza recurenta, se trezesc cu ea lunar, chiar dupa menstruatie. Explicatia oficiala e ca in perioada menstruatiei sistemul imunitar este slabit si deci se pot instala mai usor anumite infectii. Explicatia pe care doar unii doctori indraznesc sa o dea este ca absorbantele (atat zilnice cat si cele pentru menstruatie) si tampoanele favorizeaza dezvoltatea candidei. Unele femei au renuntat la absorbantele zinice si surpriza! nici candidoza n-a mai fost asa de frecventa.

#13
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015

 Michidoo, on 08 august 2015 - 11:37, said:

Bun, ai luat antibiotic, dar pentru ce? Ai infectie, dar cu ce? Ar trebui sa scrie pe analizele pe care le-ai facut pana acum, pe diagnosticul pus de doctor, chiar pe reteta pentru farmacie.

In general, dupa ce faci un tratament, repeti analizele ca sa vezi daca [ce ai tu acolo] a raspuns la tratament sau persista infectia. Ai un set de analize dupa ultimul tratament?

In functie de ce ai avut tu acolo, trebuie tratat si partenerul.

In lipsa detaliilor, nu-mi dau seama daca tu nu reusesti sa tratezi o singura infectie (e.coli?) sau te tot infectezi cu diverse. In orice caz, e clar ca trebuie sa schimbi ceva. In modul tau de viata sigur e ceva care mentine problemele astea. Fie igiena (sexuala), fie alimentatia, fie sistemul imunitar slabit (nopti nedormite, alcool, hrana proasta, multa munca etc).

Ca sa-ti dau doar un exemplu, multe femei sufera de candidoza recurenta, se trezesc cu ea lunar, chiar dupa menstruatie. Explicatia oficiala e ca in perioada menstruatiei sistemul imunitar este slabit si deci se pot instala mai usor anumite infectii. Explicatia pe care doar unii doctori indraznesc sa o dea este ca absorbantele (atat zilnice cat si cele pentru menstruatie) si tampoanele favorizeaza dezvoltatea candidei. Unele femei au renuntat la absorbantele zinice si surpriza! nici candidoza n-a mai fost asa de frecventa.

 Michidoo, on 08 august 2015 - 11:37, said:

Bun, ai luat antibiotic, dar pentru ce? Ai infectie, dar cu ce? Ar trebui sa scrie pe analizele pe care le-ai facut pana acum, pe diagnosticul pus de doctor, chiar pe reteta pentru farmacie.

In general, dupa ce faci un tratament, repeti analizele ca sa vezi daca [ce ai tu acolo] a raspuns la tratament sau persista infectia. Ai un set de analize dupa ultimul tratament?

In functie de ce ai avut tu acolo, trebuie tratat si partenerul.

In lipsa detaliilor, nu-mi dau seama daca tu nu reusesti sa tratezi o singura infectie (e.coli?) sau te tot infectezi cu diverse. In orice caz, e clar ca trebuie sa schimbi ceva. In modul tau de viata sigur e ceva care mentine problemele astea. Fie igiena (sexuala), fie alimentatia, fie sistemul imunitar slabit (nopti nedormite, alcool, hrana proasta, multa munca etc).

Ca sa-ti dau doar un exemplu, multe femei sufera de candidoza recurenta, se trezesc cu ea lunar, chiar dupa menstruatie. Explicatia oficiala e ca in perioada menstruatiei sistemul imunitar este slabit si deci se pot instala mai usor anumite infectii. Explicatia pe care doar unii doctori indraznesc sa o dea este ca absorbantele (atat zilnice cat si cele pentru menstruatie) si tampoanele favorizeaza dezvoltatea candidei. Unele femei au renuntat la absorbantele zinice si surpriza! nici candidoza n-a mai fost asa de frecventa.
Primul ginecolog la care am fost mi-a facut o analiza simpla, examen microscopic, la care scria doar fcb gradul 3 si candida, eu nu stiam ce analiza sa cer pentru ca a fost prima oara cand am mers la un consult ginecologic, de candida am fost scapat la un moment dat si a ramas doar fcb gradul 3, mi-a dat doar macmiror, dar deja faceam febra pt ca infectia urcase la anexe si am fost la dr de familie si pe langa macmiror mi-a mai dat zinnat si nistatina, m-am simtit mai bine, dupa aia iar a revenit, am fost la alt doctor generalist, mi-a dat ciprinol cervugid si omicral, si dupa tratamentul asta mi-a trecut febra dar inca ma intepau ovarele; am fost la alt ginecolog mi-a facut ecografie endovaginala doar si a spus ca sunt inflamate putin, dar nu e nimic grav si aveam un chist mic, si mi-a dat 7 zile tavanic si gynease pt reglarea menstruatiei pentru ca mi se dereglase din cauza infectiei. oricum inainte de infectie totul era perfect normal nu aveam chisturi si ovarele aveau dimensiune normala. Infectia trebuia tratata, dar nu stiu dc dau numai de medici superficiciali. Poate o fi o infectie interna cu candida si imi trebuie antimicotic si nu antibiotic? sau e o anexita mai severa si am nevoie de 14 zile de tratament, nu doar 5-7 cum imi prescriu ei.... Vad ca ma simt bine cand beau ceai de musetel si fac bai de aburi tot cu ceai  de musetel, si musetelul are proprietati antifungice...sa nu mai spun ca fac alergie la mai toate ovulele si antibioticele (tremuraturi, senzatie de sufocare), inainte nu faceam, ceva in organismul meu imi provoaca toate alergiile astea dar nu stiu ce, eu banuiesc ca e candida, dar doctorii spun ca nu, ca nu urca asa repede bla bla, ca provoaca doar mancarimi vaginale etc

Edited by Ana_Alexandra, 08 August 2015 - 18:07.


#14
melissanew

melissanew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.07.2015
Partenerul tău a făcut  analizele necesare ?

#15
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015
Pe diagnosticele mele scria: vaginita mictoica, vaginita nespecifica (la astea mi s-au facut examene microscopice simple), cervico-vaginita (la asta doar consultatie), metro-anexita bilaterala(acesta este diagnosticul dat de dr meu de familie dupa ce mi-a palpat partea de jos a abdomenului) si anexita + tulburare menstruala(si aici mi s-a facut doar ecografie endovaginala).

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Ana_Alexandra, on 08 august 2015 - 17:56, said:

...eu nu stiam ce analiza sa cer pentru ca a fost prima oara cand am mers la un consult ginecologic,
...oricum inainte de infectie totul era perfect normal nu aveam chisturi si ovarele aveau dimensiune normala.
de unde stii ca inainte de infectie totul era normal daca ai fost prima data la ginecolog dupa ce te-ai imbolnavit?

candidoza este mentinuta de antibiotice, sa nu te mire ca nu mai scapi de ea. Trebuie sa se refaca echilibrul florei vaginale si asta tine de mai multe aspecte: tratament local, alimentatie si, evident, alte tratamente pe care le faci.

Nu e o idee tocmai buna sa schimbi doctorii ca pe sosete, doar pentru ca un tratament n-a dat rezultate. De altfel, inteleg ca tratamentele au dat rezultate, doar ca tu n-ai avut rabdare ca organismul sa-si regaseasca echilibrul si fuga la alt doctor, care a luat-o de la capat cu alte tratamente, nestiind sau nepasandu-i de ce tratament a recomandat doctorul dinainte.

Sfatul meu e sa faci un set complet de analize (culturile pe col sunt cele mai importante, dar as adauga si analizele pentru BTS, avand in vedere ca acestea sunt raspunzatoare pentru mentinere inflamatiilor genitale). si sa te duci cu rezultatele la un doctor, fie unul din cei la care ai fost, fie altul, eventual pe recomandare.

Simptomele tale in momentul de fata care sunt? Doar labiile intarite ? Asta e de la candida, se rezolva in timp. Reactiile pe care zici ca le ai cand folosesti ovule imi vine greu sa cred ca sunt reactii alergice (chiar la toate substantele din diverse ovule?!) mai degraba seamana cu un sindrom anxios, care zau daca stiu de la ce poate avea cauza. Poate are legatura cu modul in care introduci ovulele, poate ai avut niste probleme in copilarie in zona genitala, un eventual abuz, de care poate nici nu-ti mai amintesti. In cazul asta, ar fi de discutat cu un psiholog...

#17
Ana_Alexandra

Ana_Alexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2015

 Michidoo, on 08 august 2015 - 21:21, said:

de unde stii ca inainte de infectie totul era normal daca ai fost prima data la ginecolog dupa ce te-ai imbolnavit?

candidoza este mentinuta de antibiotice, sa nu te mire ca nu mai scapi de ea. Trebuie sa se refaca echilibrul florei vaginale si asta tine de mai multe aspecte: tratament local, alimentatie si, evident, alte tratamente pe care le faci.

Nu e o idee tocmai buna sa schimbi doctorii ca pe sosete, doar pentru ca un tratament n-a dat rezultate. De altfel, inteleg ca tratamentele au dat rezultate, doar ca tu n-ai avut rabdare ca organismul sa-si regaseasca echilibrul si fuga la alt doctor, care a luat-o de la capat cu alte tratamente, nestiind sau nepasandu-i de ce tratament a recomandat doctorul dinainte.

Sfatul meu e sa faci un set complet de analize (culturile pe col sunt cele mai importante, dar as adauga si analizele pentru BTS, avand in vedere ca acestea sunt raspunzatoare pentru mentinere inflamatiilor genitale). si sa te duci cu rezultatele la un doctor, fie unul din cei la care ai fost, fie altul, eventual pe recomandare.

Simptomele tale in momentul de fata care sunt? Doar labiile intarite ? Asta e de la candida, se rezolva in timp. Reactiile pe care zici ca le ai cand folosesti ovule imi vine greu sa cred ca sunt reactii alergice (chiar la toate substantele din diverse ovule?!) mai degraba seamana cu un sindrom anxios, care zau daca stiu de la ce poate avea cauza. Poate are legatura cu modul in care introduci ovulele, poate ai avut niste probleme in copilarie in zona genitala, un eventual abuz, de care poate nici nu-ti mai amintesti. In cazul asta, ar fi de discutat cu un psiholog...
Multumesc, acum vad mai clar problema, dupa atatea luni de stres si griji nu prea mai gandesc limpede... Mai am labiile intarite, si abdomenul inferior intarit, ovarele ma mai inteapa din cand in cand si am disconfort vaginal. Si in timpul tratamentului cu tavanic, la a 2a pastila, am facut si sinuzita de asta ma tem sa nu fie candida, ca n ai cum sa faci sinuzita in timpul unui tratament cu antibiotice si tot mi-a trecut cu inhalatii de ceai de musetel..Am citit undeva ca, candida poate provoca si sinuzita, otita etc.. O sa merg luni sa fac analizele la synevo, sper sa nu ma doara ca am o iritatie in vagin pe peretele frontal. Daca merg luni. sambata si duminica nu mai am voie sa fac bai de aburi pt sezut cu ceai de musetel nu? Deci o sa fac cultura secretiei vaginale, cultura secretie col uterin amblele cu antibiograma si analize de sange pentru boli cu transmitere sexuala nu?

aa stiu ca inainte de infectie era totul normal pentru ca in stadiile incipiente ale infectiei, prin aprilie, am mai facut o ecografie pelvina la un cabinet, pentru ca incepeam sa simt un disconfort la ovare, dar atunci inca era totul normal...

Edited by Ana_Alexandra, 08 August 2015 - 21:37.


#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pentru candidoza, schimba alimentatia, exclude paine si fainoasele (cel putin pentru o perioada), renunta la zahar si mananca mult iaurt (cat mai natural, ca ce se gaseste in comert numai iaurt nu mai e). Poti sa iei separat pastile cu bacterii lactice (le recomand pe cele de la Secom). Spalaturi locale, extern, cu apa cu bicarbonat, in care poti sa pui 1-3 picaturi de ulei de oregano, de scortisoara, de tee tree (arbore de ceai) sau de grapefruit (toate antifungice). Cauta la plafar crema de Tee Tree si aplica local.

Analizele BTS nu sunt toate din sange (ar fi foarte frumos si usor sa fie asa). Din sange ai doar sifilis, HIV, herpes si hepatitele (care cred si sper ca nu le ai). Pentru urmatoarele se recolteaza de pe col:

Chlamydia trachomatis
Neisseria gonorrhoeae
Mycoplasma/Ureaplasma
Trichomonas Vaginalis

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate