Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viza SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Daca se naște acolo are cetățenie direct. Mare grija am văzut familii disperate in care mama nu mai putea merge la copil in SUA. Nu as locui in America nici daca as fi plătit... Părerea mea care am fost, am văzut m-am întors.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postelectro2006, on 13 decembrie 2015 - 17:16, said:

Daca se naște acolo are cetățenie direct. Mare grija am văzut familii disperate in care mama nu mai putea merge la copil in SUA. Nu as locui in America nici daca as fi plătit... Părerea mea care am fost, am văzut m-am întors.

Tocmai asta zic, daca se naste in Romania are cetatenie Europeana
Cetatenia americana nu stiu cat de folositoare este.
Este printre putinele tari la care esti obligat sa platesti taxe ca cetatean, chiar daca locuiesti si muncesti in alta parte.

Acum tind sa imi iau green-cardul, dar nu cred ca merg mai departe

#57
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007


View PostPurpura, on 13 decembrie 2015 - 17:12, said:


Nicio posibilitate. Sarcina nu e motiv de a expedite the application.

Destul de multe linii aeriene nu permit femeilor insarcinate in luna mare sa calatoreasca. Prea complicat pentru ele in cazul in care nasc in aer sau trebuie aterizat avionul pe drum pentru ele.

Un link cu această interdicție?

#58
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostTsunnnami, on 13 decembrie 2015 - 17:19, said:


Tocmai asta zic, daca se naste in Romania are cetatenie Europeana
Cetatenia americana nu stiu cat de folositoare este.
Este printre putinele tari la care esti obligat sa platesti taxe ca cetatean, chiar daca locuiesti si muncesti in alta parte.

Acum tind sa imi iau green-cardul, dar nu cred ca merg mai departe

Oriunde se naste are cetatenie dubla, romana si americana.

View PostCazimi, on 13 decembrie 2015 - 17:21, said:

Un link cu această interdicție?

http://www.virgin-at.../pregnancy.html

#59
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postelectro2006, on 13 decembrie 2015 - 17:16, said:

Daca se naște acolo are cetățenie direct. Mare grija am văzut familii disperate in care mama nu mai putea merge la copil in SUA. Nu as locui in America nici daca as fi plătit... Părerea mea care am fost, am văzut m-am întors.
Foarte adevarat. Pe ea nu o ajuta cu nimic, iar daca apare vreo divergenta intre ea si "logodnic", ea poate fi expulzata, iar copilul nu poate aplica pentru ea pana la varsta de 21 de ani.

View PostTsunnnami, on 13 decembrie 2015 - 17:19, said:

Tocmai asta zic, daca se naste in Romania are cetatenie Europeana
Cetatenia americana nu stiu cat de folositoare este.
Este printre putinele tari la care esti obligat sa platesti taxe ca cetatean, chiar daca locuiesti si muncesti in alta parte.
Si asta e foarte adevarat, o absurditate totala!

View PostPurpura, on 13 decembrie 2015 - 17:31, said:

Oriunde se naste are cetatenie dubla, romana si americana.
Nu are automat daca se naste in romania. Trebuie sa se angajeze tatal american, in scris, ca-i suporta intretinerea pana la 18 ani.

#60
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Cetățenia se acordă la naștere în funcție de teritoriul pe care are loc nașterea, nu în funcție de cetățenia părinților.
Cetățenia nu este ADN.

#61
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostCazimi, on 13 decembrie 2015 - 21:22, said:

Cetățenia se acordă la naștere în funcție de teritoriul pe care are loc nașterea, nu în funcție de cetățenia părinților.
Cetățenia nu este ADN.

Numai in SUA. Daca un cuplu francez are un copil in Romania, ala micu o sa fie numai francez, nu si roman. 99% din tari, cetatenia parintilor e in mod primar cetatenia copiilor.

View PostMrReason, on 13 decembrie 2015 - 21:18, said:

Nu are automat daca se naste in romania. Trebuie sa se angajeze tatal american, in scris, ca-i suporta intretinerea pana la 18 ani.

Nu chiar, dar sunt niste formalitati. Trebuie anuntata nasterea la ambasada si asumata paternitatea. In unele cazuri, se poate cere si un test ADN.

Edited by Purpura, 13 December 2015 - 21:55.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPurpura, on 13 decembrie 2015 - 21:54, said:

Numai in SUA. Daca un cuplu francez are un copil in Romania, ala micu o sa fie numai francez, nu si roman. 99% din tari, cetatenia parintilor e in mod primar cetatenia copiilor.



Nu chiar, dar sunt niste formalitati. Trebuie anuntata nasterea la ambasada si asumata paternitatea. In unele cazuri, se poate cere si un test ADN.

Pentru mine cel mai simplu este:
Cetatenie Romana, => drepturi egale cu orice alt european
Pentru America -> Green Card si il lasi mai tarziu sa decida EL, copilul daca vrea sa plateasca taxe toata viata lui guvernului american, indiferent unde locuieste, indiferent unde produce banii.
Pasaportul american nu e chiar asa de avantajos.
In America de Sud nu am nevoie de viza ca Roman, ca-Canadian/American, am nevoie, in Rusia e mai bine sa nu fii American/Canadian, mai bine sa fii Roman, nu mai vorbim de viza de lucru ca American/Canadian in Europa
Green Cardul este suficient. Asta daca nu vrei servici in armata/guvern

#63
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Nu ai cum sa tii un copil pe green card cand parintii sunt cetateni.

#64
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
expatii americani au cam dat de dracu in ultima vreme(nu ca ar fi fost foarte roz inainte) ... sa vedeti dificultati de a deschide conturi bancare sau a investi in diverse intrumente financiare prin diverse tari, inclusiv prin tari UE... fiindca fatca(abuz grosolan) ... ba chiar au si "exit tax" in caz ca vor sa renunte la cetatenie... e din ce in ce mai de rahat sa ai cetatenie US... daca pe vremuri oferea privilegii, acu te trezesti cu restrictii, taxe, intruziuni abuzive ale statului american care se chinuie sa-si impuna trepanelile aproape peste tot prin lume..

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Mie-mi convine, iau decizii mai usor.
Daca trebuia sa merg pentru cetatenie..., trebuia sa vad cum ma descurc cu astea 2 pe care le am, asa... sunt okay

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate