Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Solutie transparenta lichida

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Salutare! Am nevoie de ceva idei pentru continuarea unui proiect inceput acum ceva vreme. Mai exact vreau sa construiesc niste stopuri auto cu LED-uri si in acelasi timp sa transform plasticul stopului care original are niste mici prisme (ochi de pisica) in plastic clar, transparent. Pentru acest lucru am nevoie de o solutie care sa poata fi turnata pe interiorul geamului stopului si aceasta sa umple cavitatile, iar apoi sa se intareasca.
Am incercat cu aplicarea repetata a mai multor straturi de lac auto transparent la spray (nu a mers). Am taiat un tub de lac transparent si am turnat efectiv pe stop (metoda a functionat chiar bine, dar lacul nu se intareste sufucient, dupa 2 saptamani de lasat la uscat inca se scurgea). O alta idee era sa fac un amestec de rasina epoxidica, dar nu reusesc sa fac amestecul celor doua componente fara sa creez bule de aer. In cele din urma ma gandeam ca ar mai merge diluarea siliconului sanitar pe baza de acid acestic, dar nu gasesc acid de concentartie mare.
Voi ce idei mai aveti, sau ce credeti ca ar merge in cazul asta? Multumesc, numai bine!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cu lac transparent pentru unghii ai incercat ?

#3
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007

View Postcorinadaniela, on 04 august 2015 - 16:23, said:

cu lac transparent pentru unghii ai incercat ?
Salut! Nu am incercat pentru ca mi-a fost frica sa nu se comporte ca cel la spray, iar in plus cantitatile la care se vinde sunt mici (5 - 10ml), iar mie cred ca imi vor trebui minim 200ml.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Există răşină siliconică din 2 componente, care poate fi turnată în forme, care se foloseşte de ex. la panourile solare, pt. sigilarea celulelor.

#5
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Ce îți trebuie se numește loca uva, se folosește pentru telefoane la lipirea sticlei de LCD ,uscarea se face la lumină cu raze ultraviolete ,timpul 20-30 de secunde, sau la lumina soarelui, timp de uscare 15-20 de minute, dacă cauți găsește și în cantități mai mari http://www.amazon.co...l/dp/B00DBNYGYO http://m.aliexpress....2025173812.html

Edited by lik_lights, 05 August 2015 - 06:01.


#6
EK90

EK90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 28.04.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri! Am gasit pe un site rasina + intaritor transparenta asa cum mi-a sugerat "mihaicozac", iar pretul este acceptabil pentru ce vreau eu sa fac. O zi buna!

#7
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Eu tin minte ca inainte de 1989 foloseam urmatoarea compozitie:-se pilea marginea unei bucati de plexiglas transparent pana adunai o cantitate de pilitura dupa care se amesteca cu acetona pana la consistenta dorita si o aplicam pe suprafata ce se dorea lipita,si chiar dadea rezultate considerabile.Pe atunci chiar nu gaseai mare lucru pentru asemenea operatii.In proiectul tau nu stiu daca poate avea rezultate bune dar eu am spus ce mi-am amintit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate