Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Branza Feta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu iau Olympus si-s multumit de ea. Prostia aia la care se refera AlexEn e e un surogat carse numeste Danish White, si a generat candva un scandal monstru (s-au ofticat grecii, si pe buna dreptate). Prin Obor e un arabete care aduce feta din Grecia, din pacate cere 75 lei / kg.

#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postxmanyacs77, on 04 august 2015 - 17:44, said:

Decat sa consum feta greceasca Posted Image , mai bine telemea de capra sau de oaie originala de la noi din Romania!Posted Image
Asa ajutam producatorii romani sa supravietuiasca.......

de acord cu tine, dar sunt multe daruri:
- primul dar e oricat ai vrea sa o dai la intors, desi suntem tara lu miorita, noi nu stim a (mai) produce branza. romanul nu stia nici inainte a produce branza, ca in afara de telemea nu prea stie altceva. nu'mi incepeti cu aia in coaja de brad. apoi, desi sortimentele de branza in romania sunt/erau foarte limitate (si aici intram la al doilea dar) nici macar alea cate sunt nu sunt de calitate.
- branza produsa in romania este produsa destul de prost si repede. nu ma refer aici de branza produsa industrial, ci de micul producator. toti o vor pe piata imediat. nu am vazut branza maturata. si asta fara sa incep discutii de ingredientele din branza. care teoretic nu ar trebui sa fie prea multe.
- apoi, de ce unii prefera si chiar platesc grecului pretul cerut pe branza feta? romanul, cu un pic de efort, cu un pic de cap si investitie ar putea sa produca aproape similar. aproape. clima difera. posibuil sa scoata mai bine, ca nu va trebui sa fie asa sarata. apoi, sa o tina la maturat, dar sa nu o tina in budane de plastic asa cum se practica. sa facu cum o face si grecu: in lemn. parca altfel iti vine sa cumperi o branza ce vine la butoi de lemn si ala scoate calupu de acolo. fie macar si pentru marketing.
apoi sa investeasca in niste beciuri unde sa o tina la rece, la maturat.
in fine, nu sunt eu mare branzar, dar branza in romania, chiar si cea de targ lasa de dorit. e facuta sa ia banu repede. pana la urma asta nu e rau, pentru ca piata e deschisa, pregatitata. nu trebuie decat cineva sa intre si sa faca treaba buna.

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Olympus zici ca-i facuta din faina sau lapte praf.

Ceva mai de soi?

Edited by don_dannielo, 04 August 2015 - 19:58.


#22
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postdon_dannielo, on 04 august 2015 - 19:58, said:

Olympus zici ca-i facuta din faina sau lapte praf.

Ceva mai de soi?

Pai daca Olympus  e praf ... cauta si tu ceva magazine care importa produse grecesti. Era unul la Hala Traian, de ex., nu stiu daca mai exista. Dar pregateste-te sa platesti si un pret pe masura.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Branza e buna dar am mancat telemea mai buna de la piata de la makedoni.

#24
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Din pacate, rumanu' e mai oropsit din punct de vedere gastronomic, nu are traditia fabricarii a zeci sau sute de sortimente de branzeturi. Si parca asta n-ar fi de ajuns, nici cele cateva tipuri produse la noi nu pot fi inregistrate ca marci protejate.

Telemeaua de Ibănești și Novacul Afumat din Țara Bârsei nu pot fi atestate momentan UE

Telemeaua de Ibănești a fost atestată la nivel național anul trecut, iar acum proprietarii speră să primească și recunoașterea europeană, doar că atunci când dosarul lor a ajuns la Bruxelles, grecii au contestat inițiativa, pe motiv că denumirea produsului este de origine greacă și nu poate fi protejată la nivel european.

Chiar dacă este preparat după rețete tradiționale și foarte căutat de cumpărători, novacul afumat din Țara Bârsei nu poate primi statutul de produs protejat la nivel european pentru că peștele este originar din China.

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pai imi pare si normal, aduci un peste de 50 de ani in tara si apoi o tragi ca'i produs traditional. ma lasi, atunci si ciorba de gheare de pui e traditionala, daca 50 de ani  inseamna traditional.
imi amintesc de rahatul ala de la televizor de amu 15 ani si mai bine cand au inventat astia traditionalul ciolan cu fasole de 1 decembrie. pariu ca multi pun botu si cred c e traditional sa iasa armata sa dea ciolan cu fasole. in postu craciunului. traditional la romani. ma lasi. a si recunoscut mai tarziu moatza aia de se filma cu manelistii cum a inventat ea traditia ciolanului cu fasole de 1 decembrie la pro tv. imi amintesc bine prima emisiune, cu reportajele surpriza din caminele de studenti ce fierbeau ciolanul pe resou. horse manure.
daca vrem ceva traditional, apoi traditional sa fie, da nu rahaturi inventate. e traditional daca bunica;tu stia de ele. daca nu, nu.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbalauru69, on 04 august 2015 - 20:07, said:

... cauta si tu ceva magazine care importa produse grecesti. Era unul la Hala Traian, de ex., nu stiu daca mai exista. Dar pregateste-te sa platesti si un pret pe masura.
Poate si la LIDL ar gasi, aici de exemplu e la 2.19 € pachetul de 200 grame (Eridanous) iar cand e la reducere e 1.69 €, deci nu-i foarte scumpa.

Attached Files

  • Attached File  feta.jpg   125.03K   24 downloads

Edited by Karhu, 18 August 2015 - 13:38.


#27
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostKarhu, on 18 august 2015 - 13:38, said:

Poate si la LIDL ar gasi, aici de exemplu e la 2.19 € pachetul de 200 grame (Eridanous) iar cand e la reducere e 1.69 €, deci nu-i foarte scumpa.

Exista si la LIDL, dar nu mereu, ci doar cand e saptamana greceasca. Aici au fost la 200 gr., parca 2 Euro si 1 Kg. la 40 lei, adica sub 10 Euro.
Chestia e sa te nimeresti acolo, sa ai bani, chef, etc :)

#28
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Aproape toate au clorura de calciu, cheaguri chimice (n-am gasit niciun produs cu cheag natural). Bio-feta pe care o cautati este 115 lei kg la Mega image, calitatea este net superioara tuturor produselor numite branza (seamana cu  branza taraneasca de odinooara), este dups reteta greceasca ,45% grasime  pachete 180 gr. 30% lapte Capra, 70 % lapte oaie, maturata in zer sarat. Produs in Grecia.

Edited by cincicinci, 03 November 2018 - 11:55.


#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Acum tradu.
Ce rate? Ce minute? Ce sweat?

Edited by don_dannielo, 03 November 2018 - 11:54.


#30
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Singura feta "mâncabilă", dar și cu gust excelent în același timp e Hochland.
Motivul: are lapte de capră doar 3%.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate