Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce antivirus folositi in Windows 10 ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#325
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

View Postxhermesx, on 06 noiembrie 2018 - 10:38, said:

Si eu am mers ultimii ani pe Norton Security (mai multe variante, inclusiv 360) si am fost foarte multumit. Anul acesta s-au lacomit, nu au avut nici o reducere pentru actualizare si nici discount la alte pachete de securitate. Asa ca am trecut pe Bitdefender, de care sunt multumit. Mi se pare ca totusi parca mananca mai multa memorie si este mai putin discret Bitdefenderul decat Nortonul. Sa vedem la primvara cand imi expira care are oferte mai avantajoase.
Cat despre lauda cu antivirusul nativ al Windowsului si al sau firewall, ma rog, fiecare Marie cu alta palarie. Comparam, dupa cum mai spuneam, poze facute cu telefon Nokia 1110 cu cele facute de un DSLR Nikon D850. Amandoua fac poze, neh? Daca intri doar pe site-uri ultrasigure (exista oare asa ceva?), nu faci plati sau banking, joci numai Solitaire si nu stii ce inseamna torrent, atunci poti lasa si toate porturile computerului deschise.... Sau mai stii? Posted Image

https://www.av-test....er-4.18-184014/

#326
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postqlimax1975, on 08 decembrie 2018 - 20:05, said:

Ok, si ce ar trebui sa deduc de aici? Ca Windows Defender este un antivirus bun? De acord cu acest aspect (in special pentru programele gratuite), dar consider totusi (de altfel, exista foarte multe alte topuri de solutii de securitate, mai cunoscute, de unde se poate face o medie cu concluzia ca bitdefender, norton, kaspersky sunt printre cele mai bune si la diferenta semnificativa de Windows defender, care nici nu apare in topuri de multe ori. Ca un site a gasit doar o diferenta mica intre aceste programe si antivirusul nativ al Windowsului, nu ma convinge cu nimic. Gasesti foarte multe opinii online inverse despre vulnerabilitatea acestuia si necesitatea instalarii unui program dedicat. Personal, trag concluzii despre ceva dupa consultarea a foarte multe opinii online, de la siteuri specializate si cunoscute, apoi achizitionez, analizez si intr-un final trag concluzia, chit ca este subiectiva.
Ca urmare, anul viitor, functie de oferta valorica, voi alege tot doar intre Bitdefender sau Norton. Asta in conditia in care am licenta platita de Windows, deci fara eventuale balarii periculoase.

#327
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Windows Defender este un antivirus foarte bun, mai ales daca nu-l lasi la setarile default - e suficient sa activezi si sa configurezi modulul Ransomware si sa debifezi trimiterea automata de sample-uri la Microsoft ( in felul asta cand e ceva dubios tipa in timp real si poti lua masuri ).

In ultimul an a fost mereu pe primul loc la detectie si cu foarte putine fals pozitive.

Problema lui este ca e doar Antivirus. Iar Firewall-ul integrat in Windows e inca destul de slabut. Bun la atacuri externe dar cam lasa sa treaca orice din interior.
Nu recomand Bidefender sau Kaspersky decat celor care au nevoie de protectie suplimentara - ex cand pleci cu laptopul si te conectezi la diverse retele Wi-Fi, in special free. Acolo merita o solutie third party.

Norton s-a cam dus in jos - e poate inca in top 10 dar nu mai e asa grozav. Am o licenta acasa nefolosita de vreo 3 ani. Tot pe Bitdefender stau. Si mai e un alt motiv- Bitdefenderul e cam singurul antivirus care nu a avut incompatibilitati cu Windows 10. In rest cam toti au avut ceva probleme dupa update-uri.

Am insa si PC-uri pe care folosesc doar Windows Defender.

#328
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

View Posteiffel, on 18 decembrie 2018 - 12:28, said:

si sa debifezi trimiterea automata de sample-uri la Microsoft
Asta din motive de privacy sau de ce?
Cu el bifat m-a atentionat cand au fost fisiere infectate.

#329
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cu el bifat nu atentioneaza intotdeauna.

Doar daca e in baza de date. Altfel trimite fisierul al Microsoft ptr analiza si tace.

Cu el debifat iti zice ca e un fisier suspect ( nu infectat, ca nu e in baza de date ca sa stie ca e infectat ) si intreaba daca ii permiti sa trimita sample la Microsoft.
Practic stii ca acel fisier poate sa nu fie in regula si vezi despre ce e vorba.

Asta e si motivul ptr care setarea a reaparut in Windows 10 - inainte era doar in MSE. Au cerut foarte multi pe motivul asta - inclusiv subsemnatul.

Acum vreo 2 ani cand cu Ransomware-ul cu setarea asta am oprit procesul la mai putin de un minut dupa ce incepuse criptarea - a reusit sa cripteze vreo 200 de fisiere.
Alt PC care nu o avea facuta ( instalat si configurat de altcineva ) a fost criptat complet.

#330
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.01.2019
SEP adica Symantec Endpoint Protection

[ https://i.gyazo.com/a286577df7105de6b151710d15afa422.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#331
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Nu exista antivirus care detecteaza tot

#332
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Eu folosesc Eset NOD32 internet security, sunt destul de multumit. E adevarat ca e posibil sa fiu subiectiv pentru ca folosesc antivirusul asta de 13 ani, pur si simplu m-am obisnuit cu el si ce-i drept nu m-am virusat niciodata atat timp cat l-am avut instalat si activ. La un moment dat era in top5 antivirusi, acum nu stiu la ce nivel se afla, insa inca isi face treaba Posted Image

Edited by maladetz, 18 February 2019 - 01:34.


#333
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
De ce as instala alt antivirus? daca Windows-ul vine cu un antivirus foarte bun inclus in el Posted Image

#334
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Deși e bine cotat defenderul imi da senzatia ca reacționează cam tarziu la diferiți virusi ...


#335
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005

View Postxhermesx, on 06 noiembrie 2018 - 10:38, said:

Si eu am mers ultimii ani pe Norton Security (mai multe variante, inclusiv 360) si am fost foarte multumit. Anul acesta s-au lacomit, nu au avut nici o reducere pentru actualizare si nici discount la alte pachete de securitate. Asa ca am trecut pe Bitdefender, de care sunt multumit. Mi se pare ca totusi parca mananca mai multa memorie si este mai putin discret Bitdefenderul decat Nortonul. Sa vedem la primvara cand imi expira care are oferte mai avantajoase.
Cat despre lauda cu antivirusul nativ al Windowsului si al sau firewall, ma rog, fiecare Marie cu alta palarie. Comparam, dupa cum mai spuneam, poze facute cu telefon Nokia 1110 cu cele facute de un DSLR Nikon D850. Amandoua fac poze, neh? Daca intri doar pe site-uri ultrasigure (exista oare asa ceva?), nu faci plati sau banking, joci numai Solitaire si nu stii ce inseamna torrent, atunci poti lasa si toate porturile computerului deschise.... Sau mai stii? Posted Image


Treaba asta cu... fara antivirus nu a fost si nu va fi relevanta niciodata. Poate asa cum ai spus si tu, daca joci doar solitaire si nu faci nimic pe net. Insa cu invazia de link-uri pe social si alte minunatii, riscul creste din ce in ce mai mult. Oamenii dau click pentru ca primesc de la oameni de "incredere"... "prietenii de pe social". Fara sa stie ca acel click poate sa ii infecteze device-ul.

Insa din experienta mea, am trait momente de genul Blaster si Sasser (parca prin 2003 / 2004 au fost). Evident ca nu au fost prea agresive, "doar" restartau calculatorul si mai faceau cateva mici ghidusii pe acolo. Insa au fost enervante. Evident ca antivirusii nu ar fi avut ce sa le faca atunci, insa dupa aflare exista rezolvare (pana au gasit-o ei, am gasit o solutie in reteaua care eram "shutdown -a" si oprea restartarea.

Ideea este ca, mai ales in zilele astea cand disperarea i-a cuprins pe toti, sansele sa nu ai nimic tind spre zero. Chiar daca nu intri pe internet, tot sunt sanse sa ai un stick cu care mergi pe ici pe colo si il bagi in alte masinarii care sunt sanse sa fie infectate.

Multi virusi pot fi latenti si sa lucreze "incetisor" in spate si tu sa nu vezi nimic. Am avut cateva probleme care au necesitat si 6 ore ca sa "curete" sistemul. Acel virus nu facea altceva decat colecta date de pe calculator si le trimitea mai departe. Cine folosea acel calculator il folosea si pentru treburi de la firma unde folosea mailuri si alte documente mai sensibile. Dar viziona si pe net cam tot ce prindea. Avea niste bannere in browsere mai dubioase care le mai remarca din cand in cand insa a zis ca nu il deranjau prea mult ;-(. Cam asta este comportamentul de azi.

In fine, ca sa nu par offtopic, am mai folosit pe inca 2 calculatoare ESET Smart Security 9 de care sunt destul de multumit. Cred ca o sa merg si pe varianta de anul asta care vad ca se numeste 2019.

#336
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Bitdefender Total Security 2019 ruleaza fara probleme pe Windows 10 Pro, ambele programe cu licenta.

#337
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
ESET Nod 32 cu licenta. Foarte multumit.

#338
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
windows security de cativa ani.

#339
Keron

Keron

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2019
Ma multumesc cu Avast :)

#340
carbon_based_lifeforms

carbon_based_lifeforms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2019
Avast cu licenta

#341
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Folosesc batranul kaspersky si sunt multukit de el.

#342
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce as dezactiva protectia la windows 10 si as folosi altceva.  
Windows Security are :
- virus & threat protection
- ransomware protection
- app & browser protection
- isolated browsing
- exploit protection
- firewall & network protection
- core isolation
- security processor
-  ..etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate