Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#2287
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu , nu am rezolvat si nici n-am facut ceva in acest sens. Chestia este ca pompa din fantana are numai doua fire chiar daca eu am dus masa pana la ea si am oservat ca daca am o zgarietura la mana si ating teava de cupru sau bateria la dus ma furnica  , atunci cand fac dus .

Solutia ar fi sa se defecteze pompa asta ...si atunci sa iau alta cu 3 fire?

Edited by Benderbut, 21 January 2019 - 11:23.


#2288
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
E posibil sa nu fie de la ea ,procedeaza precum ti-am spus si nu o sa mai ai parte de acele furnicaturi

#2289
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am cumparat un container IBC , dupa ce l-am curatat pentru ca inautru era murdar de benzizotiazolinonă apoi am facut proba si am adus vreo 400 de litri de la o alta fantana mai aproape si l-am varsat printro alta pompa in fantana mea. Intre timp am fost sa tatonez sa vad cum e traseul la izvoare adica șipote si ce furtun imi trebuie sa bag la teava ca sa imi umple rezervorul, pana la urma se poate circula, urc orice panta insa doar cu lanturile antiderapante puse. Daca pun doar 500 de l in rezervor centrul de greutate a remorcii se schimba ba in spate ba in fata , daca il umplu posibil sa fie prea greu pentru aderenta rotilor fata. Cam asta este viata de ” indigen de Alaska” Posted Image MU13 MSD.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OUEVle_yw2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Benderbut, 22 January 2019 - 17:46.


#2290
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBenderbut, on 22 ianuarie 2019 - 17:24, said:

benzizotiazolinonă

Tu o sa iti ti apa potabila si/sau menajera intr-un plastic in care a stat asta:

1,2-benzizotiazolinonă-3:
Toxicitate acuta 4, H302;
Piele Irrit.2, H315;
Lez.ochilor 1, H318;
PieleSens.1, H317;
Acvatic acut1, H400,M=10

#2291
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
De mancare si baut aduc in bidoane, momentan o folosesc ca menajera normal pana ce se mai spala.

Edited by Benderbut, 22 January 2019 - 17:46.


#2292
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Si eu am patit la fel, m-am luat dupa fantanari si n-am sapat suficient de adanc, si cum la o casa se foloseste destul de multa apa daca izvorul nu e puternic nu face fata. Am gasit apoi pe altul mai de treaba, cel initial nu mai raspundea la telefon (doar la numarul meu nu mai raspundea, ca de pe alt numar mi-a raspuns si mi-a vandut gogosi ca-i nevasta-sa bolnava), si a adus o pompa cu care scotea apa in timp ce sapa, a sapat pana n-a mai facut fata pompa. M-a si sunat dupa vreo 2 saptamani sa ma intrebe daca am apa sau e nevoie sa vina sa mai sape.

La vara adu fantanarii, scoti apa ce se aduna cu o pompa si-i pui sa sape mai adanc. Eventual iei un hidrofor cu ejector daca ce ai acum nu face fata. Ce faci cu adusul apei si varsatul in fantana e ti.g.a.n.e.a.l.a. si strici fantana. Ce zice si Mirel, nici nu stii ce bazaconii bagi in ea.
Iar la alegeri mergeti si votati un primar competent care sa traga apa. Tevile de apa sunt cele mai ieftine si cel mai usor de intins si tara asta nu-i in stare sa se adape corespunzator...

Edited by lapcat, 22 January 2019 - 21:02.


#2293
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu mai investesc un euro  in fantana pentru ca izvorul este foarte mic si atunci cand ploua tare  ajunge la nivelul pamantului si toata tulbure. Practic eu am avut  apa acum tocmai din aprilie cu ocazia acelor ploi .

#2294
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Si ce faci, cari apa toata viata?

#2295
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai fac alta fantana mai la deal unde am vazut eu ca balteste apa din tuburi prefabricate si sapat cu freza, nu mai vreau fantanari neciopliti si tone de ciment bagate in pamant inutil. Daca voi avea apa mai la deal asta de la vale va fi  mai mult de bazin. Intre timp caratul apei va fi solutia de rezerva.

Edited by Benderbut, 22 January 2019 - 22:52.


#2296
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
A fost cod galben de ninsori saptamana asta , doar atat am facut poarta mica si ultimele doua panouri de gard care au mai ramas si care trebuie sa le impletesc cu platband.Posted Image

Pare modelul de poarta stil fier forjat ca cele post comuniste unde meseriasii faceau din ce materiale aveau la dispozitie , cand nu erau atatea profile ambutisate rasucite ,si flori gata facute Posted Image

Mai am de gand ca la final sa dau comanda de niste frunzulite pe care sa le sudez de ramnificatiile de sus a portii ca sa para ca partea de sus a portii a fost cuprinsa de o liana.

Attached Files


Edited by Benderbut, 26 January 2019 - 17:22.


#2297
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Gata si cu panourile de gard, va urma distractia cu poarta autoportanta.

Fain stalpul , nu  ?Are tablita de identificare cu numele TELEKOM. Lacomii astia nu au mai facut modernizari prin zona din anul 2000, exact de pe vremea romtelekom.
Cateodata parca mai are dreptate si vasilica-medusa in privinta multinationalelor” rele”.

A trebuit sa dau peste 500 de gauri in otelul lat gros de 3mm ca sa intre autoforantele si 20 de gauri cu burgiul de 25 mm , ca tocmai ce mi-am adus aminte de un topic funny Posted Image  https://forum.softpe...astept-sfaturi/
sau de asta cu scolile profesionale https://forum.softpe.../page__st__1206

Attached Files


Edited by Benderbut, 30 January 2019 - 18:17.


#2298
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Pai ce anume ai vrea sa-i faca? Stalpii aia se folosesc si se refolosesc pana trebuie inlocuiti, apoi vor fi inlocuiti cu alti stalpi din lemn. Cel de la mine din fata s-a rupt si au venit baietii dimineata urmatoare, au scos ciotul rupt si l-au plantat la loc. Nici n-au dat firele jos de pe el. Pare ca rezista totusi, doar ca e mai scund cu vreo jumate de metru.

#2299
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sa ingroape fibra-cablurile  sau sa le atarne pe cei de curent din beton. In zona la mine tehnicianul a zis ca nu ii mai inlocuieste cu altii din lemn pentru ca contin o substanta cu care sunt tratati sunt foarte nocivi pentru pamant.

#2300
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu inteleg ceva. Exista o lege din 2014 cred, care spune ca toate cablurile trebuie sa fie ingropate. Mie mi se pare normal asa. In Bucuresti au bagat o parte din cabluri in pamant. Pe de alta parte, companiile de electricitate se chinuie sa faca extinderi pe stalpi. Eu am avut o mare problema, m-am discutat cu Electrica o gramada sa pot sa fac extindere cu cablu subteran. Ei nu si nu, voiau pe stalpi, desi legea cerea altceva.

#2301
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Strada de pamint , fara utilitati ?

Edited by 86-APP, 30 January 2019 - 21:07.


#2302
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcumparator, on 30 ianuarie 2019 - 21:04, said:

Eu nu inteleg ceva. Exista o lege din 2014 cred, care spune ca toate cablurile trebuie sa fie ingropate. Mie mi se pare normal asa. In Bucuresti au bagat o parte din cabluri in pamant. Pe de alta parte, companiile de electricitate se chinuie sa faca extinderi pe stalpi. Eu am avut o mare problema, m-am discutat cu Electrica o gramada sa pot sa fac extindere cu cablu subteran. Ei nu si nu, voiau pe stalpi, desi legea cerea altceva.
E greu sa ingroape cablurile...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4vs1XesM3YY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Post86-APP, on 30 ianuarie 2019 - 21:07, said:

Strada de pamint , fara utilitati ?
Mai grav, strada asfaltata fara utilitati.

#2303
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
SE poate si asa .

#2304
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBenderbut, on 30 ianuarie 2019 - 19:05, said:

Sa ingroape fibra-cablurile  sau sa le atarne pe cei de curent din beton. In zona la mine tehnicianul a zis ca nu ii mai inlocuieste cu altii din lemn pentru ca contin o substanta cu care sunt tratati sunt foarte nocivi pentru pamant.


Creuzot

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate