Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#2125
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 cumparator, on 16 noiembrie 2018 - 19:00, said:

O sa ai cele mai rasfatate lemne de pe forum. Ce-mi plac usile alea de hambar...
Chiar ma gandesc sa le depozitez in alt mod. Deja pe cele uscate pe care le-am scos din magazie le-am asezat la rotund ca un iglu si acoperite. Erau programate cele verzi netaiate sa le bag in magazie , si cele scoase afara poate le ard iarna asta.  Dar parca le-as pune in alta parte ...

 bobitzaaa, on 16 noiembrie 2018 - 19:00, said:

Mama Bendere imi vine sa iti trimit un telefon cu camera mai calumea.
Si sotia se roaga de o bucata de timp sa imi dea telefonul ca sa isi cumpere altul dar de ce sa le fac bani la corporatii. Daca as putea as face unul din rigips :lol:

Edited by Benderbut, 16 November 2018 - 19:19.


#2126
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 Benderbut, on 16 noiembrie 2018 - 19:17, said:

Erau programate cele verzi netaiate sa le bag in magazie , si cele scoase afara poate le ard iarna asta.  
Cam ce consum de lemne ai pe iarna, cati metri cubi?

#2127
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Tinand cont de faptul ca nu e izolata inca sau macar tencuita si cum am bagat pe foc pana acum circa 5-6 mc anual. Dar vreau sa ajung sa consum doar 4 mc dupa ce o izolez si voi monta un panou solar de peste 30 de tuburi presurizate.

Edited by Benderbut, 17 November 2018 - 17:50.


#2128
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Stai ca inca n-a venit frigul. :)

#2129
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu am facut proba iarna trecuta cand pueam gresie si erau -10 grade, nu mie frica. In schimb am ceva probleme in dormitor, urme de umezeala in dreptul stalpisorului de beton , se face un fel de punte termica peste noapte , dar dimineata cand aerisim dispare. Nu imi fac grija de mucegai pentru ca materialele folosite la tencuiala sunt pure, adica nisip spalat si sortat .

Nu are nimic daca locuim si nu e inca izolata , nu e un capat de lume, sunt atatea, chiar e sanatos pentru structura sa o incalzesti prin interior sa iese toata umezeala din caramizi si pereti inainte de izolatie.
In schimb am de furca cu sotia , pentru ca o intreb de ce pune pe foc ca doar sunt 23 de grade, ea raspunde: ”nu vezi ca e frig afara ” Posted Image)

Attached Files


Edited by Benderbut, 18 November 2018 - 09:59.


#2130
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Și dacă pune pe foc, ... e mai cald afară ?

#2131
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 cristobob, on 18 noiembrie 2018 - 09:58, said:

Și dacă pune pe foc, ... e mai cald afară ?
E panicoasa, si a fost mereu  putin necredincioasa in sistemul meu de incalzire . Daca ma vede ca ma uit la temperatura si distribuitoare ma intreaba : ”asa e ca e ceva neinregula”?
Posted Image

Prea multa scoala...

#2132
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Dupa ce o izolezi scapi de umezeala aia de pe perete care probabil se va accentua pe masura ce scade temperatura exterioara.

#2133
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Si eu am stat in casa neizolata 2 ani. Nu am avut vreo urma de condens, casa e tencuita si pe exterior.

#2134
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,499
  • Înscris: 16.03.2007

 Benderbut, on 18 noiembrie 2018 - 10:07, said:

E panicoasa, si a fost mereu  putin necredincioasa in sistemul meu de incalzire . Daca ma vede ca ma uit la temperatura si distribuitoare ma intreaba : ”asa e ca e ceva neinregula”?
Posted Image

Prea multa scoala...


E hai, s-o intelegem.. cine ar avea incredere intr-un sistem de incalzire facut de tine? Posted Image
Nu incurcasei tu tevile, parca? sau era o chestie de stan si bran, radeau aia pe topicul de IPAT de tine cu lacrimi, mi-e sila sa caut in arhiva Posted Image

Edited by laffin, 19 November 2018 - 10:17.


#2135
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pai dupa spusele lor tevile ar fi incurcate si acum, si ce sa vezi ...merge

Alta era problema nu stiam ca debitmetrele de la ipat trebuie desfiletate , credeam ca ajunge sa deschid robinetii la retur.

In alta ordine de idei...a nins ,voi v-ati dezapezit curtea cu motoroaba?

Attached Files



#2136
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,499
  • Înscris: 16.03.2007
pune o folie pe betoniera aia..

#2137
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 Benderbut, on 19 noiembrie 2018 - 11:24, said:

In alta ordine de idei...a nins ,voi v-ati dezapezit curtea cu motoroaba?
Ninge de rupe pe colina la mine..dar nu asta ii problema..ci ca se topeste si se face namol la intrarea in curte..de patinez mai rau ca pe gheata. Aseara nici n-am putut intra in curte. Am dus o roaba de pietre..pe care le-am batut in pamantul ala mole cu barosul..O sa vad azi daca am mai mult noroi..ca aseara m-a tras un vecin din namol..cu buburuza lui..Aventuri..

#2138
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cata piatra am mai bagat si eu la pantuta aia la intrarea in curte.... si parca de abia abia s-a saturat pamantul de pietre

 laffin, on 19 noiembrie 2018 - 11:59, said:

pune o folie pe betoniera aia..
N-are nimic, e masiva cat un tun betoniera aia.Nu a doborat-o doua ore cat am curatat betonul cu picamerul in ea si vreo 3 cazaturi , rezista si la putina ploaie, important partea electrica sa fie invelita.

Edited by Benderbut, 19 November 2018 - 12:16.


#2139
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Benderbut, on 19 noiembrie 2018 - 11:24, said:

Alta era problema nu stiam ca debitmetrele de la ipat trebuie desfiletate , credeam ca ajunge sa deschid robinetii la retur.
Eu am dat drumul zilele trecute la centrala pentru acel proces de detensionare a sapei (se incalzeste treptat de la 25 grade pana la 45 grade pe tur, se tine la 45 grade cateva zile, apoi se scade iar temperatura pana pe la 25) si surpriza....la etaj nu se incalzea nimic... chem instalatorul, se uite, se minuneaza...mai baga ceva presiune in centrala....si zice sec: inca e aer pe instalatie...mai lasa cateva zile ca ar trebui sa mearga... mai astept vreo 2 zile tot nimic...si cand ma uit mai atent..ce sa vezi ma bendere...erau inchise debitmetrele la etaj Posted Image

#2140
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Bun instalator!

#2141
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La fel am patit si eu pe aria de IPAT...nimeni nu mi-a zis sa desfiletez debitmetrele ca sa se regleze debitul tot eu sigur experimentam le desfaceam incet incet ca imi era teama ca daca le desfac si va curge apa Posted Image)  Pompa baga presiune , noroc ca avea protectie si nu s-a ars, doamne cat a mai mers asa pana ce am depistat .

Edited by Benderbut, 19 November 2018 - 16:46.


#2142
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
La mine..nu numai sa nu mi-au dat drumu la cele 2 calorifere scarita din bai..dar nici macar nu le-au infiletat cum trebuie..Cand le-am dat eu drumu..a inceput sa curga apa prin bai..Am strans rapid conectorii aia..apoi am crescut presiunea in instalatie...bineinteles aerisind cele 2 scarite..si totul s-a rezolvat..

"Mai greseste si instalatorii..doar e si ei oameni"..nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate