Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1909
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 07 aprilie 2018 - 01:16, said:

bendere....stii ca exista cutii pentru distribuitoare, nu?
Da Posted Image

Acolo unde am pus distribuitoarele vine un sifonier mascat in perete si este destul spatiu si pentru distribuitoare. Unde sunt camere tehnice sau locuri unde permite sa montezi distribuitoare si alte componente chiar nu merita sa le inghesui pe toate intro cutie, parerea mea.

Edited by Benderbut, 07 April 2018 - 07:08.


#1910
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am lasat treaba la casa si m-am apucat putin de agricultura. Am pus vreo 4 meri si s-au prins toti , au frunza deja. Cred ca voi mai pune niste copacei ca se prind.  

Am dat cu freza prin vie si am nivelat terasele ,dupa care voi semana niste seminte de gazon si am dat foc la iarba inalta pe terenul neingrijit al babei de langa mine(si in acest an) . A mai ramas sa mai fac putina curatenie la vecin in dreapta.

To ma gandesc ce fel de tabla sa pun la magaze pe acoperis. Initial vroiam poliuretan ca se indoaie acum parca as vrea tabla . Oare tabla tip tigla se indoaie ?

Attached Files


Edited by Benderbut, 14 April 2018 - 06:42.


#1911
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
La ce raza (mica) ai, nu poti sa folosesti tip tigla. Ai ales o forma " scumpa". O varianta ar fi sa podesti complet si sa pui solzi .

Edited by danmannx, 14 April 2018 - 09:56.


#1912
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Operațiunea "frigiderul" a fost finalizată însă nu și mutarea . Socrii ne-au dat bani de frigider :).
Unul dintre merii pe care i-am luat de la Dedeman acum o lună , săracul a înflorit :)
Am pus gresie pe miniterasa din spate pentru că se păstrează greu curățenia la intrare daca e beton . Îmi mai trebui niște gresie cu pietricele că sa o termin.

Attached Files


Edited by Benderbut, 27 April 2018 - 07:14.


#1913
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
M-am gandit ca este cald afara si va prinde bine poza Posted Image :

Aceasta” fantana arteziana” am facut-o in 2005 la casa parintilor mei la varsta de 15 ani . A fost asa un proiect after school dar este foarte bine gandita pentru ca baza este turnata dintro bucata, farfuria a doua tot dintro bucata, cu sistem de golire si supraplin, cu copex tras pe sub pamant pentru pompa  Posted Image

Imi aduc aminte ca pentru stalpul deasupra farfuriei a doua nu am mai avut ciment si am folosit adeziv pentru gresie ramas .... care hyseal ,nu se infiltreaza un gram de apa . Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 04 May 2018 - 19:25.


#1914
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Bravo! La 15 ani....mie mi se pare extraordinar să săvârșești așa ceva! Felicitări!

#1915
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Da este, facand abstractie ca e cea mai chicioasa fantana vazuta, jos palaria ca ai facut asa la 15 ani. Eu ma chinuiam la atelier cu traforajele pe vremea aia...

#1916
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
Bravo bendere, ai fost dorel de mic copil, nu te lasa... Posted Image

Mai ai fantana? Ai adus-o la noua casa?

Edited by laffin, 06 May 2018 - 09:03.


#1917
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postlaffin, on 06 mai 2018 - 09:02, said:

Bravo bendere, ai fost dorel de mic copil, nu te lasa... Posted Image

Mai ai fantana? Ai adus-o la noua casa?
Nu pot sa o transport pentru ca chiar daca este demontabila este grea baza .
Cam acesta este proiectul unui baiat dorel in devenire la varsta de 15 ani , oricum bate fantana arteziana achizitionata in parcul comunei cu investii de sute de mii de euro atat la dimensiuni cat si la calitate  :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lK4kqfgITbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1918
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mama si-a facut timp si a prasit putin via. Cel mai mult sunt multumit ca s-a prins toti cei 20 de butasi de vie soi vermentino, au o vigoare mai ceva decat cei romanesti ...nici n-am crezut. De altfel via pusa de anul trecut , sunt multi butasi care au cel putin 15 struguri de fiecare.

In sfarsit a venit timpul sa imi ofer serviciile de dorel si prin sat ,  si sper ca banutii obtinuti vor fi suficienti sa termin dormitorul de la etaj ca sa ne mutam in vara asta, cum vrea sotia , pentru ca toata mobila si patul este inghesuit la parter. Daca nu ajung imi voi vinde si motoroaba hidraulica articluata dupa ce o voi finaliza .

Am reusit momentan sa pun extrudat austroterm de 2 si 3 cm dupa care am tras teava pex in dormitorul principal . Pentru ca dormitorul este mare si aveam oricum liber la distribitor vreo 3 cai si pentru ca nu mai pun incalzire in pardoseala in celelalte camere doar calorifere, au ramas libere ca sa fac doua circuite in dormitorul mare , pentru a avea randament.

Am tencuit si am luat banda de protejare a ferestrelor dupa ce a trecut mai mult de 1 an, s-a luat foarte bine semn ca tamplaria este de firma.

Am tencuit terasa /intrarea in casa dupa care vreau sa torn sapa de egalizare sa fie la un nivel cu cea din casa , dupa care gresie si tinci (necesare mutarii) De termosistem momentan nici nu vreau sa aud pentru ca nu am bani el .

Attached Files


Edited by Benderbut, 08 May 2018 - 17:52.


#1919
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Montezi incalzire in pardoseala si calorifer in aceiasi incapere? Construiesti o noua motoroaba?

#1920
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postben80, on 08 mai 2018 - 20:53, said:

Montezi incalzire in pardoseala si calorifer in aceiasi incapere?
Da , la etaj o sa fie nevoie de ambele.

Quote

Construiesti o noua motoroaba?

Da pentru ca am mai avut ceva piese ramase...(un motor, o pompa hidraulicaniste transimisii bune)

Am dat doua maini de adeziv de gresie de exterior si apoi o mana de tinci . Mama si sotia repede s-au apucat sa curete geamurile si usile. Cand o sa am bani peste 1 ansau doi  o sa pun vata peste tinci sau nu voi mai izola terasele, (vad ca la mine in zona se poarta treaba asta cu neizolarea peretilor exteriori unde vin teraselePosted Image ). Va urma si gresia, oricum nu puteam sta asa nefinisat un an sau doi.

Attached Files


Edited by Benderbut, 12 May 2018 - 17:33.


#1921
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat de pus și gresia pe terasa din fata și am zis că merge o cafe  :)

Attached Files



#1922
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Bravo! Arata foarte bine!

#1923
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am mai turnat sapa peste teava pex cu incalzire in pardoseala la dormitorul mare, si sapa in dormitorul mic fara incalzire in pardoseala. De data asta am pontat ca sa iese drept .

A mai ramas de turnat sapa in alt dormitor si in baia de la etaj, dar din pacate mi s-a rupt remorca (iar )in doua cand aduceam nisip. Si ca semn de protest ca s-a rupt remorca , de suparare  masina a refuzat sa ii mai bag cheia in contact , i-am desfacut butucul si cu ocazia asta am invatat si cum sa ciordesc o masina :)

La baia de la parter am cumparat oglinda , dar nu incapea pe inaltime din cauza prizei , a trebuit modificata, am intors-o pe latime. E asa mare si eu ma simnt asa mic Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 02 June 2018 - 17:00.


#1924
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Dar ce cauta priza aia acolo..exact pe mijloc..sub oglinda? Alt loc mai lateral nu exista?

Edited by manghels, 02 June 2018 - 22:21.


#1925
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pentru ca in priza se afla si intrerupatorul de deschis becurile la oglinda, asa am considerat eu ca ar fi mai indemanos.

#1926
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Arata bine, cu exceptia prizei deasupra bateriei. Mergea pe lateral, langa oglinda. Nu era greu sa aprinzi lumina, dimpotriva.
Spor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate