Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1855
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Și totuși ce înseamnă sintagma de calificat și necalificat? Cine sunt necalificații? Și cine îi califica pe calificați în România? Care entitate pune eticheta pe oamenii din țară numindu-i calificați sau necalificați?

View PostMirel_85, on 14 martie 2018 - 09:35, said:

Dar exista o limitare, o recomandare de dimensiune rost pentru gresie? De exemplu daca pun adeziv cel mai cel brand si cel mai cel flexibil nu pot pune lipite placile sau un rost cat mai mic la ochi de 0.5 mm ?

Spun asta gandindu-ma la modele de gresie si marmura care sunt de dimensiuni mari gen 0.5m x 0.5m sa zicem, pai acolo ce facem, nu avem voie sa le punem pe IPAT sau le punem la rost de 5-6 mm ca sa compenseze bucata mare de ceramica?
Important este sa se curețe rosturile  de adeziv  , nu prea contează grosimea rostului la placi mari daca se respecta rostul de dilatație a sapei  in general.

Am vopsit usaHDF cu pistolul am făcut dintr-o placă de lambriu un fel de masca a tocului ,și cum că ieri a fost cutremur de 4,6 grade am întărit grinda la sufragerie cu două bucăți  de polistiren cu rol ornamental :)

Attached Files


Edited by Benderbut, 15 March 2018 - 08:28.


#1856
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Mr Bender..cand te muti? Vad ca incepi sa te plictisesti..mai pui un polistiren pe grinzi..mai vopsesti o usa..Asta inseamna ca tre sa te muti..Posted Image (daca n-ai facut-o deja).

Pana la urma incepe sa-mi placa ce-a iesit acolo..cel putin din ce vedem in poze. Partea de living / semineu pare sa se integreze. Doar pe la baie / bucatarie e posibil sa ne loveasca un pic multitudinea de patratele..si culori..

Edited by manghels, 15 March 2018 - 09:43.


#1857
eugen_udroiu

eugen_udroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.12.2009
In teorie exista o certificare, asta dup ce ai fost testat in urma unui curs de specializare. In practica.... asa numitii meseriasi au iesit precum ciupercile dupa ploaie. Vis-a-vis de persoana ta nu ma pot exprima, nu doresc sa deranjez sau sa incurajez pe nimeni. Din cate am citit ai oameni pro si contra ideilor tale.
Meseriasi in adevaratul sens nu am mai vazut de cativa anisori, ...asadar... succes

#1858
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La parter mai lipsește o văruială si după curățenie totala dar doar cu ajutorul mamei mele care se pricepe la curățenie foarte bine. Chiar ar trebui ca NASA să o angajeze ca sa curețe/decontamineze lucrurile care o sa ajunga în spațiu și la cat de enervanta pe tema asta ar fi bine sa o trimită și pe ea în spațiu. :)

Ca să mă pot muta trebuie sa am un dormitor gata ,însă dormitoarele se afla la etaj. La etaj trebuie sa trag țevile pentru calorifere, să torn sapele cu încălzire la baie și dormitorul mare , după care de abia urmează finisările și mutarea.

Ce țeavă sa pun de la distribuitoare la calorifere, pex simplu cu izolație sa pex al cu izolație. Nu știu de ce am impresia că pex simplu de 16 e mai bună decât cea care are și aluminiu.?

Edited by Benderbut, 15 March 2018 - 13:03.


#1859
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBenderbut, on 15 martie 2018 - 12:52, said:

Chiar ar trebui ca NASA să o angajeze ca sa curețe/decontamineze lucrurile care o sa ajunga în spațiu și la cat de enervanta pe tema asta ar fi bine sa o trimită și pe ea în spațiu. Posted Image

Posted Image  Hai ca mi-am luat portia de ras pe ziua de aziPosted Image

#1860
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
A vrut sa scrie NAȘA,

#1861
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBenderbut, on 15 martie 2018 - 12:52, said:

Ce țeavă sa pun de la distribuitoare la calorifere, pex simplu cu izolație sa pex al cu izolație. Nu știu de ce am impresia că pex simplu de 16 e mai bună decât cea care are și aluminiu.?

Daca ai vana de amestec pe undeva pe traseu si nu trimiti 95 de grade pe tur, pune pexul, ca sa il manevrezi mai usor. Pexalul e bun cand se cheama Henco si se lupta altcineva cu el.

#1862
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ieri seara i-am deschis portita tarcului lui ufolino sa se dezamorteasca si sa doarma cu catelusa vagabonda , insa azi dimineata cand m-am dus la casa ufolino nu ma mai intampinat ca de obicei cu oala in gura si imediat am stiut ca ceva nu e in regula. Nici la finalul zilei nu a mai venit . M-a asteptat la tarc doar cetelusa vagabonda care nu se apropie de mine mai putin de 10 m.

Edited by Benderbut, 23 March 2018 - 20:32.


#1863
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Nu a mai apărut? Ai mei cand dispăreau ii găseam întotdeauna in curte la un vecin..

#1864
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu prea se ducea la vecini nici nu avea cum ca au toti portile blindate.  Cateodata mai pleca sa alunge cainii care veneau sa sfasie sacii de gunoi lasati  de unde se ridica gunoiul si fugea dupa ei pe deal unde nu sunt case...Ma gandesc ca poate a plecat  si nu a mai nimerit sa se intoarca deoarece  aseara a inceput sa ninga .

Sa fie atacat de caini vagabonzi este exclus pentru ca el este cel mai mare din zona insa se poate ca cineva sa il fure ca ii place sa se joace cu copii si oamenii.

Edited by Benderbut, 23 March 2018 - 21:03.


#1865
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmanghels, on 23 martie 2018 - 20:36, said:

Nu a mai apărut? Ai mei cand dispăreau ii găseam întotdeauna in curte la un vecin..
Nici ai mei nu pleaca prea departe, cand bag masina in curte o tulesc spre camp sa se joace cu altii care stau pe aici pe la casele in constructie. Cateodata vin dupa 3 ore, ii aud ca fac scandal la poarta sa le deschid, ala mare deschide poarta singur, aia cu picioare scurte nu ajunge si urla ca apucata pana ies. La mine singurul stres cu ei este sa nu iasa inspre sosea, nu sunt obisnuiti cu traficul si mereu ma uit daca o iau spre camp sau in directia opusa... Cred ca ar trebui sa mergi sa il cauti daca nu cunoaste zona, un vecin care il tine tot asa incuiat in padoc l-a gasit dupa 3 zile in vara la marginea satului batut de altii...

#1866
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Si-o fi gasit vreo draguta pe undeva si mai sta cu ea sa-i tina de urat. Masculii sunt extrem de vagabonzi cand ii lovesc caldurile, stau si cate o luna plecati pana isi rezolva problemele.

#1867
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nici până acum nu l-am găsit .Stiu treaba cu plecatul câinilor dar este improbabil că al meu sa fie plecat mai mult de 3 ore pentru că este foarte fomist . E gog iubește mai mult hrana decât cățelele .

Edited by Benderbut, 26 March 2018 - 11:45.


#1868
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

View Postlapcat, on 26 martie 2018 - 11:13, said:

Si-o fi gasit vreo draguta pe undeva si mai sta cu ea sa-i tina de urat. Masculii sunt extrem de vagabonzi cand ii lovesc caldurile, stau si cate o luna plecati pana isi rezolva problemele.
Doar femelele intra in calduri, masculii se aliniaza la cerinte :) Intratul in calduri este de fapt ciclu la femele, masculii sunt activi sexual pe toata perioada anului.

#1869
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Asa e, dar masculii simt dupa miros cand incep sa intre femelele in calduri si o iau razna. :)

#1870
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdell99, on 26 martie 2018 - 12:11, said:

Doar femelele intra in calduri, masculii se aliniaza la cerinte Posted Image Intratul in calduri este de fapt ciclu la femele, masculii sunt activi sexual pe toata perioada anului.
nu chiar . Chiar ieri am vazut un reportaj ...parca niste cerbi , ceva ..
Urina lor cu miros de mosc ( intr-o anumita perioada ) atrag femelele care intra imediat in calduri ....

#1871
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai fac inca o zi de cautari in satul vecin, pentru ca am auzit un latrat straniu la o casa dar nu am putut ajunge cu masina, ma duc azi cu tractorul.

#1872
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Poate ca prin minune or fi trecut hingherii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate