Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1657
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai am de treaba la” bucataria zidita” ...cum nu imi place sa arunc nimic numai bine marmura ramasa de la semineu am taiat-o si am pus-o pe margine la blat. Aragazul a intrat perfect in locusorul destinat (L-am cumparat mai demult cand eram in Italia , si l-am folosit doar 1 an)

Posted ImageChiuveta este deja ingropata , mai trebuie sa montez coltarele cu silicon. Pana la urma m-am decis ca pe peretele de deasupra blatului sa pun faianta asta care o sa fie si pe peretii de la baie in procent de 70 %. https://www.praktike...ianta-nero.html

Maine trebuie sa vina un camion de mobila din Italia (trebuie sa fac curat in casa ca sa o depozitez pana ce termin finisarile ), si niste faianta si gresie ramasa de la lucrari( faianta nu am unde sa o pun petru ca e de culoare verde albastra Posted Image ) dar ii fac loc undeva sa montez gresia de tip parchet , pacat ca e doar 10 mp Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 19 December 2017 - 12:59.


#1658
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Cu ce dai pe ceramica de pe blat? Daca nu dai cu ceva serios, se vor murdari rau si rapid rosturile.

#1659
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am de gând sã folosesc un chit ceva mai bun . Pe ceramica ce sa dau...oricum soția va folosi un fel de covoraș din lemn de bambus de pus oalele ,de tocat la fel doar nu toaca direct pe faianta.

Și marmura se zgârie de la oale daca nu se protejeazã. Mã mulțumesc doar cã blatul sa fie imperbeabil. Cã dacã bãltește apa pe el sa nu îmi fac probleme cã se umfla rumegușul  sau cã se strica blatul .

Edited by Benderbut, 19 December 2017 - 16:43.


#1660
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu daca trebuie sa dai si placile ceramice in sine, sau numai rosturile. Eu o sa incerc cu CT10, dar nu stiu cat e de bun.

#1661
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Plãcile ceramice sunt deja impermeabile din cauza smaltului ãluia, (s-a autocorectat greșit.) doar rosturile ar trebui date cu un lac ceva daca nu gãsesc chit bun. Prima oara o sã smelgheruiesc rosturile ca sã prindã mai bine chitul .

Edited by Benderbut, 19 December 2017 - 17:50.


#1662
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu voiam sa dau dusul din baie cu CT10 ala (rosturile de la cadita construita macar)..insa am amanat..pt ca fiind IPAT..se usuca rapid apa de acolo..nu stiu daca ar apuca sa se infiltreze pe undeva...

La blat insa..unde mai curge/picura una alta..e posibil sa se pateze chitul ala..desi probabil doar la suprafata..

#1663
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Gandeste-te si la chitul ala bicomponent de la mapei daca vrei ceva foarte rezistent. Doar ca e extrem de greu de curatat atunci cand il montezi si va cere mult mai mult efort.

#1664
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ufolino a racit, nu mai latra , in schumb e activ .Dimineata cand ma duc la el parca are nasul infundat. Dar inainte de asta stranuta foarte mult cateva zile la rand....Posted Image

Attached Files



#1665
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Daca nu mananca e probabil sa aiba febra si atunci chiar trebuie sa il duci la doctor.
Ai mei mananca pana cand situatia e serioasa si atunci nu stau pe ganduri - in masina si la vet imediat. Si la 2 noaptea cand a fost cazul, dar aici sunt unele cabinete deschise nonstop.

Ce usi pui la dulapuri, din lemn?

Edited by cumparator, 20 December 2017 - 21:51.


#1666
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu ai cam putin blat intre plita si chiuveta? Utilitatea lui va fi limitata, zic eu.

#1667
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcumparator, on 20 decembrie 2017 - 21:48, said:

Daca nu mananca e probabil sa aiba febra si atunci chiar trebuie sa il duci la doctor.
Ai mei mananca pana cand situatia e serioasa si atunci nu stau pe ganduri - in masina si la vet imediat. Si la 2 noaptea cand a fost cazul, dar aici sunt unele cabinete deschise nonstop.

Ce usi pui la dulapuri, din lemn?
Eu nu inteleg este un maidanez care nu are nimic si mananca toate porcariile doar paine nu si nu are nimic, ma gandeam sa ii fac un ceai de galbenele ,oare il bea...
Voi incerca sa pun rafturi din lemn masiv cu usite din lemn masiv de brad.Va fi greu , dar voi lasa la urma , vor trebui si sertare , depinde daca am timp

View PostBylly00, on 20 decembrie 2017 - 23:13, said:

Nu ai cam putin blat intre plita si chiuveta? Utilitatea lui va fi limitata, zic eu.
Aveam de ales sa ingramadesc aragazul intrun colt ca sa am mai mult spatiu intre el si chiuveta ...

Edited by Benderbut, 21 December 2017 - 07:14.


#1668
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostBenderbut, on 21 decembrie 2017 - 06:50, said:

Eu nu inteleg este un maidanez care nu are nimic si mananca toate porcariile doar paine nu si nu are nimic, ma gandeam sa ii fac un ceai de galbenele ,oare il bea...
Voi incerca sa pun rafturi din lemn masiv cu usite din lemn masiv de brad.Va fi greu , dar voi lasa la urma , vor trebui si sertare , depinde daca am timp
Aveam de ales sa ingramadesc aragazul intrun colt ca sa am mai mult spatiu intre el si chiuveta ...

Poate ca va fi ok, eu doar am zis sa fii atent daca nu mananca si e apatic. Desi sunt mai rezistenti decat cainii de rasa si maidanezii pot face boli grave, nu sunt nemuritori.

#1669
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBenderbut, on 21 decembrie 2017 - 06:50, said:

Aveam de ales sa ingramadesc aragazul intrun colt ca sa am mai mult spatiu intre el si chiuveta ...

Eu, la mobila temporara 'construita' in bucatarie (blat cu plita si chiuveta) am cam 70cm stanga / dreapta (plitei/chiuvetei)..si sincer uneori nu-i destul deloc..Daca incearca doi sa 'chef'-uiasca prin bucatarie..te cam dai coate in coate..Asta in conditiile in care blatul il gol..ocupat doar cu un tocator (fund de lemn)..si vreo oala..Insa daca prin zona mai ai alte ustensile..se cam duce spatiul..si devine incomod.

Cand o sa-mi fac mobila definitiva o sa regandesc asezarea..mutand chiuveta pt a-mi permite mai mult spatiu de manevra (cred ca si frigiderul va face schimb de locuri cu cuptorul). Bine..la mine va si un pic mai mult spatiu..blat..e un fel de U..La tine..daca-i turnat blatul ala..nu prea mai ai ce-i face..decat sa te adaptezi..

Edited by manghels, 21 December 2017 - 10:13.


#1670
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am asa: 50 de cm spatiu intre perete si plita, 50 cm intre plita si chiuveta si 100 cm intre chiuveta si pana unde se termina blatul. Ma rog plita e lunga de 75 cm, chiuveta dubla la fel.

Daca nu imi ajunge spatiul (si sigur nu imi va ajunge ), poate voi avea timp sa fac o masa masiva  pentru bucatarie in centrul camerei sa fie destul de mare  pentru tocat dar si de luat micul dejun sau pranzul ,

#1671
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Asa planuiesc si eu..sa fac o chestie (masa) pe roti..care sa intre sub blat..si cand e nevoie s-o plimb pe unde am nevoie..iar apoi sa-si gaseasca locul inapoi sub blat..Bine, mai sunt si solutii cu blat ce ruleaza sub blatul mobilei..in felul asta largind zona de lucru la nevoie..

#1672
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postmanghels, on 21 decembrie 2017 - 13:09, said:

Asa planuiesc si eu..sa fac o chestie (masa) pe roti..care sa intre sub blat..si cand e nevoie s-o plimb pe unde am nevoie..iar apoi sa-si gaseasca locul inapoi sub blat..Bine, mai sunt si solutii cu blat ce ruleaza sub blatul mobilei..in felul asta largind zona de lucru la nevoie..
Eu ma gandeam la o masa, un mobilier”masiv”de genul asta . Dar recunosc ca la masuta cu roti nu m-am gandit si e buna ideea.

Am montat faianta ieri si azi. Maine mai am de pus doar cateva placi. Faianta pe pereti va fi la +110 cm fata de pardoseala . Pe peretele unde va fi blatul chiuvetelor (ca vor fi doua)  voi pune pietre de rau si in zona dusului la fel . Dusul va avea 140 x 80 cm

Attached Files


Edited by Benderbut, 22 December 2017 - 19:48.


#1673
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
De ce ai pus faianta pana la 1,1m?

#1674
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcumparator, on 22 decembrie 2017 - 19:54, said:

De ce ai pus faianta pana la 1,1m?
Pentru ca nu imi place sa imbrac toata baia in fainata. Am urat dintodeauna acest lucru, face ca incaperea sa fie intunecoasa si racoroasa. Initial vroiam sa pun faianta doar in zonele necesare  dus , wc chiveta

Edited by Benderbut, 22 December 2017 - 19:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate