Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1531
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am turnat al doilea stâlp.
A ieșit cool.
Intre timp am chituit bolovanii din beci. Ieri a venit nenea să îmi ia măsuri la geamul de la beci și usa de exterior. 1500 de lei .

Attached Files



#1532
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Foarte tare! Îmi plac și stalpii și cum iese beciul.

#1533
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Bender e artist..Posted Image . Peste noapte se  gandeste..ce sa mai inventeze..din era antica  ..Probabil..si eu daca as sta mult pe acasa..sa fac eu toate chestiile..mi-ar veni tot felul de idei..dar ce face bender..tre sa ai din "nascare" cum zicea cineva.

Edited by manghels, 17 October 2017 - 15:44.


#1534
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Partea proastă când te dedici unei cauze unui proiect este că nu mai tii cont de orar ,parcă nu mai am timp nici pentru mine sunt fără stăpân :lol: . Când ai un sef mai tragi partidul in teapa ,  îți mai spune că e ora 5 gata treaba, mai faci o pauza doua.

Ii invidiam pe prietenii care aveau servici și mai veneau pe la mine sa vadă ce mai fac, erau aranjati , au stapan ! Eu azi am plecat  cu soția undeva am zis să mă schimb de haine și să îmi pun pantofii aia buni din piele, pe la jumatatea drumului s-a desprins talpa la un pantof, am dezlipit-o că mă incomoda la condus și că sa fiu sigur am desprins-o și pe cealaltă :lol:

Attached Files


Edited by Benderbut, 17 October 2017 - 16:36.


#1535
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostBenderbut, on 17 octombrie 2017 - 16:20, said:

Ii invidiam pe prietenii care aveau servici și mai veneau pe la mine sa vadă ce mai fac, erau aranjati , au stapan ! Eu azi am plecat  cu soția undeva am zis să mă schimb de haine și să îmi pun pantofii aia buni din piele, pe la jumatatea drumului s-a desprins talpa la un pantof, am dezlipit-o că mă incomoda la condus și că sa fiu sigur am desprins-o și pe cealaltă Posted Image
Imi vine sa rad ca este universal cred :)) si eu cand il sun pe sot sa ne vedem undeva am emotii ca apare cu vreun tricou necalcat si ii spun cam ce sa imbrace, iar cand ajung la pantofi spune invariabil: pfoa, tre sa imi iau pantofii de friptura! :)))

#1536
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@dell lasa barbatul sa imbrace ce vrea ....saracutul de el cred ca spune in sinea lui : Posted Image

#1537
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Au mai ramas 3 stalpi de turnat. Sper ca saptamana viitoare sa tina vremea sa pot termina de turnat

Intre timp am terminat toti bolovanii de chituit in beci , cu ocazia asta am dat jos vasul de expansiune sa chituiesc dupa el...am mai modificat putin tevile sa vina mai bine , mai am de pus niste prize aplicate intrerupator si becuri dupa care visul meu dintodeauna : sa am raftul meu cu scule la intrarea in beci pe perete( deoarece am loc destu 1m scarile si 40 cm de raft) .Daca mai termin si beciul cu raftul cu sculele nustiu...este ca si cum m-as simti ca am mai multa ordine in viata. Poate sa vina si iarna pe urma nu ma mai intereseaza Posted Image

Attached Files



#1538
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Masa si bancuta de langa parca ar fi rechizitionate din Chismigiu :)
Arata frumos, sunt curios cu ce faci gardul... intre stalpi.

#1539
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
S-au anuntat ploi si scaderea temperaturilor pana la finalul lunii, deci da-i zor. :)

#1540
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostNukem, on 22 octombrie 2017 - 08:56, said:

Masa si bancuta de langa parca ar fi rechizitionate din Chismigiu Posted Image
Arata frumos, sunt curios cu ce faci gardul... intre stalpi.
Masa si bancuta le-au facut tatal meu cand nici nu eram nascut. Mai trebuie imbunatatite....

In legatura cu gardul...nici eu nu stiu cum va arata precis plasele de gard intre stalpi, am o ideea insa nu asta e important , ci faptul ca mai termin din betoane, ciment si praf . Alaltaieri mama si sotia au facut curat in masina a durat vreo 3 ore , acum parca nici nu vreau sa o mai folosesc pentru ca stiu ce urmeaza...intro saptamana ajunge la fel.

Abia astept sa mai termin din treaba bruta si sa incep munca mai putin murdara si sa imi fac ordine si in scule, acum sunt intinse peste tot in casa.

Edited by Benderbut, 22 October 2017 - 14:21.


#1541
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBenderbut, on 21 octombrie 2017 - 16:12, said:


sa am raftul meu cu scule la intrarea in beci pe perete( deoarece am loc destu 1m scarile si 40 cm de raft) .Daca mai termin si beciul cu raftul cu sculele nustiu...este ca si cum m-as simti ca am mai multa ordine in viata. Poate sa vina si iarna pe urma nu ma mai intereseaza Posted Image
Si eu vrea sa ma apuc de asta..dupa ce se strica vremea: sa-mi fac niste rafturi in demisol sa-mi mut toate 'chestiile' care-mi ocupa o camera intreaga momentan. In felul asta..fac curat si-n camera cu pricina si in demisol..Sper..

#1542
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am crezut că e o joaca sa dau la gata beciul însă de pare că îmi ia ceva timp .
Am lucrat de obicei pe mai multe fronturi ,am pus un burlan provizoriu că îmi bătea apa in perete și mai am un stâlp de turnat

Iar pe seara o țuică mica direct de la sursa:)

Attached Files


Edited by Benderbut, 25 October 2017 - 17:51.


#1543
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Tuica moonshine :P

#1544
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbobitzaaa, on 25 octombrie 2017 - 20:40, said:

Tuica moonshine :P
m-am trezit cu o durere de cap azi dimineață :lol:

Astăzi am tras firele pe traseu și doze și pot spune că oficial am lumina in beci. Prizele intrerupatoarele lampile și dozele sunt de la recuperări din Italia economisind astfel  ceva bani.

Am circuit separat la rezistenta puferului și un circuit separat cu 3 prize ce include pompele de circulare ,pompa din fĂąntĂąnă . Iar acum spre seara am lăsat ușă puțin deschisă și a intrat un șoarece direct in șemineu s-a dus....Am desfăcut panoul frontal din șamotă și l-am văzut cum circula pe acolo.

Aveți idee cum scot apa din țevile de la gard Ăźnainte de a depune capace și să le vopsesc?

Attached Files


Edited by Benderbut, 26 October 2017 - 17:27.


#1545
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Dai o gaura la baza stalpului.

#1546
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBenderbut, on 26 octombrie 2017 - 17:13, said:

m-am trezit cu o durere de cap azi dimineață :lol:

Astăzi am tras firele pe traseu și doze și pot spune că oficial am lumina in beci. Prizele intrerupatoarele lampile și dozele sunt de la recuperări din Italia economisind astfel  ceva bani.

Am circuit separat la rezistenta puferului și un circuit separat cu 3 prize ce include pompele de circulare ,pompa din fântână . Iar acum spre seara am lăsat ușă puțin deschisă și a intrat un șoarece direct in șemineu s-a dus....Am desfăcut panoul frontal din șamotă și l-am văzut cum circula pe acolo.

Aveți idee cum scot apa din țevile de la gard ĂŽnainte de a depune capace și să le vopsesc?

Ai cel puțin 100 de variante posibile. Depinde ce vrei sau ce ești dispus sa faci. Dacă nu vrei sa gauresti țeava dar totuși sa scoți apa îți dau citeva idei:
1. Folosești un furtun si pe principiul vaselor comunicante dacă capătul liber este mai jos decit baza țevii apa va curge
2. Pui in țeava orice alt fluid cu densitate mai mare decit apa . Cind țeava se umple cu fluid nu mai ai pic de apa in ea.
3. Încălzești țeava la peste 100 de grade si apa se va evapora
4. Torni un ciment care face priza sub apa si obții o țeava superrezistenta.
5. Montezi pe gura țevii o pompa de vid. La presiune foarte mică apa se transforma in vapori si este eliminată.
6. Folosești o alta țeava cu diametrul mai mic cu 4 mm pe care o cuplezi la un compresor cu debit mare
7, Faci dintr-un fier, doua discuri de oțel si o garnitura un piston etanș pe interiorul țevii. In el pui o supapa unisens . Cind bagi pistonul pe țeava apa trece prin supapa dar cind il tragi afara iese cu tot cu apa.
8. Torni perlita in țeava . Perlita absoarbe apa in granulele ei . Granulele le scoți cu un aspirator industrial.
9. Pe o tija pui tampoane de bumbac . O bagi in țeava si o lași acolo pina absoarbe apa. Pe urma o scoți.
10. Faci rost de un metal alcalin  Li, Na, K ce ai la îndemâna. E suficient sa arunci o bucățică in țeava si fugi la o distanta sigura. Are loc o reacție chimica violenta care va arunca toată apa afara si destul de sus.

Mai am idei dar cred ca e mai simplu cu o gaura la baza pe care o astupi cu un șurub. Sa știi ca tot ruginește si dacă ai capac dar ai aer înăuntrul ei. Ca sa ii prelungești viața după ce scoți apa ( orice metoda e buna ) toarnă in ea ulei ars de motor pe care il recuperezi pe găurica. Dacă e vopsita la exterior bine tine si 20 de ani.

#1547
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Sau la vara..dai jos capacele in perioada de canicula..si se evapora naturel Posted Image ..

Betonul ala din temilie..nu trage si el apa aia?Posted Image

#1548
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postpicomouse, on 26 octombrie 2017 - 21:57, said:

Ai cel puțin 100 de variante posibile. Depinde ce vrei sau ce ești dispus sa faci. Dacă nu vrei sa gauresti țeava dar totuși sa scoți apa îți dau citeva idei:

Mai am idei dar cred ca e mai simplu cu o gaura la baza pe care o astupi cu un șurub. Sa știi ca tot ruginește si dacă ai capac dar ai aer înăuntrul ei. Ca sa ii prelungești viața după ce scoți apa ( orice metoda e buna ) toarnă in ea ulei ars de motor pe care il recuperezi pe găurica. Dacă e vopsita la exterior bine tine si 20 de ani.
Preferam totusi o idee mai simpla ce nu implica nitroglicerina sau uraniu saracit.

Eu ma gandeam la o pompita de scos vinu din damigene...iar ma gandesc la bautura Posted Image
[ http://www.agrodiverse.ro/static/images/products/middle/548c0b110cd96.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu pot da gaura in teava intrucat apa din teava se afla in partea unde este ingropata in beton, adica vreo 50 cm de apa.

http://www.agrodiver...-vin-cu-pompita

View Postmanghels, on 27 octombrie 2017 - 08:57, said:

Sau la vara..dai jos capacele in perioada de canicula..si se evapora naturel Posted Image ..

Betonul ala din temilie..nu trage si el apa aia?Posted Image
Nu se evapora am probat eu.
Rugineste teava pana ce se gandeste betonul sa traga apa...

La tine nu a mai avut cand sa intre apa de la ploaiemin tevile de la gard pentru ca le-ai montat imediat. La mine au stat un an descoperite fara capace si s-a adunat ceva...

Edited by Benderbut, 27 October 2017 - 09:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate